• 16maj
          • PAMIĘĆ

            KANAŁ AUGUSTOWSKI

            15 czerwca 1823 r. Ignacy Prądzyński przybył do Augustowa, gdzie rozpoczął pracę przy budowie Kanału Augustowskiego. Po wielu latach (1968 r.) Kanał Augustowski został uznany za zabytek I klasy, a potem - za Pomnik Historii na mocy rozporządzenia Prezydenta RP (2007 r.).  W skład  zespołu zabytkowego wchodzi: 15 śluz (na 18), urządzenia hydrotechniczne, historyczna zabudowa, krajobraz. Śluzą nr 1 jest Dębowo, a nr 15 – Kurzyniec (na granicy polsko – białoruskiej). Kanał jest zaliczany do najcenniejszych zabytków techniki w Polsce. W strefie szlaku wodnego kanału znajdują się ciekawe zabytki historyczne: Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, zespoły osadnicze w Jagłowie i Mogielnicach, dawny hotel ,,Nad Jeziorami” (Dom Wycieczkowy, Hetman) zaprojektowany przez Macieja Nowickiego (współautora centrum ONZ w Nowym Jorku) oraz Stara Poczta w Augustowie.

                        Kanał Augustowski stanowi cenne źródło natchnienia dla malarzy, filmowców i poetów. Władysław Ślesicki (reżyser, twórca filmów fabularnych i ceniony dokumentalista) w 1962 r. nakręcił film dokumentalny ,,Płyną tratwy'', poświęcony Kanałowi Augustowskiemu. Nagrodzono go Złotym Smokiem Wawelskim na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, Złotym Lwem  w Wenecji i Buenos Aires. W filmie fabularnym ,,Śpiewy po rosie” kanał stanowi piękne tło wydarzeń. Kanał został upamiętniony w literaturze, gdy  poetka Józefa Drozdowska napisała wiersz ,,Na śmierć oryla”.

                        Kanał Augustowski ma wielką wartość, ponieważ stanowi ważną część otaczającej przyrody, Puszczy Augustowskiej. Możemy podziwiać tu cenne rezerwaty przyrody, np. Brzozowy Grąd, Czerwone Bagno, Perkuć, Starożyn oraz pomniki przyrody.  Jest ciekawym szlakiem turystycznym. Mimo upływu czasu i zniszczeń wojennych Kanał Augustowski jest spławny i żeglowny. Wiele materiałów do jego budowy pozyskano w naszym regionie: Augustowie, Białobrzegach, Gorczycy, Starej Wólce, Sztabinie. Pozostaje ważną częścią naszego regionu.

             

                       
            J.

      • 15maj
          • KONKURS

            "Umarłych wieczność dotąd trwa,

            dokąd pamięcią im się płaci"

            Wisława Szymborska

            „Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”, kierując się słowami Wisławy Szymborskiej 8 maja po raz kolejny zorganizowaliśmy Szkolny Konkurs Recytatorski, tym razem poświęcony pamięci polskiej poetki Wisławy Szymborskiej w związku z setną rocznicą jej urodzin.

            Główną organizatorką konkursu była pani Ewa Popławska. Uczestnicy prezentowali utwory w dwóch kategoriach: 1 kategoria – uczniowie klasy I – III i 2 kategoria – uczniowie klasy IV – VII.

            W pierwszej kategorii wystąpiło 22 uczniów (kl. I – A. Remiszewska, Z. Klimaszewska; kl. II –M. Frąckiewicz, A. Kotowski, Z. Janewicz, M. Janewicz, J. Skorupa; kl. III – wszyscy uczniowie, a w drugiej 19 (kl. IV – B. Gejsztorewicz, A. Kołodzińska, W. Giedrojć, K. Ostapowicz, K. Chełmińska; kl. V – A. Pogorzelska, A. Kotowska, J. Kraszewska, S. Sztuk, M. Cicha, M. Wasilewski, K. Frąckiewicz, M. Ninkiewicz, Sz. Zyskowski; kl. VI – F. Borawski, A. Giedrojć, W. Morozow; kl. VII – K. Kraszewska, P. Krysztofik). Recytatorzy sami wybierali wiersze, jedynie w młodszych klasach pomocą służyły wychowawczynie (kl. I – p. E. Cich, kl. II – p. B. Roszkowska, kl. III – p. I. Świacka).

            Postać noblistki przedstawili uczniowie kl. V (A. Kotowska, A. Pogorzelska, M. Cicha, M. Wasilewski), prezentując ciekawostki z życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Niektórzy uczestnicy wykazali się dużym talentem i pasją, recytując niełatwe wiersze autorki, ale w pełni „oddając ducha” tej poezji. Na uwagę zasługuje też występ Emilki Jabłońskiej z kl. III, która zaprezentowała wersję wokalną utworu „Nic dwa razy”. Recytacje oceniało jury w składzie: p. Ewa Popławska, p. Halina Suchodolska, p. Katarzyna Siemienowicz i Natalia Roszkowska – ucz. kl. VIII, które wyłoniło zwycięzców.

            W pierwszej kategorii

            I miejsce zajęła Zuzanna Klimaszewska z kl. I.    

            II miejsce Aleksandra Remiszewska z kl. I 

            III miejsce Adam Kotowski z kl. II

            a wyróżnienia otrzymała Małgorzata Janewicz z kl. II, Patrycja Nazarowska z kl. III i Julia Giedrojć z kl. III.

            W drugiej kategorii bezkonkurencyjni okazali się uczniowie kl. V

            I miejsce przyznano Annie Pogorzelskiej,

            II miejsce Maciejowi Wasilewskiemu 

            III miejsce Kamilowi Frąckiewiczowi.

            Wysoki poziom zaprezentowały też uczennice klasy VII: Klaudia Kraszewska i Paulina Krysztofik oraz Weronika Giedrojć z kl. IV, które otrzymały wyróżnienia.

            Zwycięzcom i wyróżnionym wręczono nagrody, a wszystkim uczestnikom dyplomy i drobne upominki, które ufundowała Gminna Biblioteka.

            Wszystkim uczestnikom i nauczycielom, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu bardzo dziękujemy. Konkurs był wspaniałą okazją do uczczenia pamięci jednej z najwybitniejszych polskich poetek i przypomnienia o jej pięknej i niezwykle wartościowej twórczości.

             

            G. B.

      • 09maj
          • 3-4 latki

            Poznajemy świat

            W tym tygodniu przedszkolaki pracowały z mapą. Poznawały kontynenty, zamieszkujące je zwierzęta oraz charakterystyczne dla znajduących się tam krajów budowle. Szczególną uwagę poświęciliśmy naszemu kontynentowi - Europie. Na koniec dzieci zbudowały własne, klockowe wersje Pałacu Kulktury i Nauki, Koloseum, Bramy Brandenburskiej i Big Bena. 

            U.S

      • 09maj
          • Wycieczka

            "Poznajemy Podlasie"

            28 kwietnia uczniowie klas IV – VIII oraz kilkoro uczniów klas młodszych uczestniczyli w wycieczce , której celem było poznanie naszej małej ojczyzny jaką jest Podlasie. Wycieczka została zorganizowana w ramach Przedsięwzięcia Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej "Poznajemy Podlaskie"                i dofinansowana w kwocie 6600 zł.

            Udaliśmy się Doliną Bugu i poznaliśmy urokliwe miejsca, a także związane z nimi historie.
            O 6 rano wyjechaliśmy z Białobrzeg i udaliśmy się do miejscowości Mielnik. Tam zobaczyliśmy  pozostałości po Zamku Królewskim, Kościół Przemienienia Pańskiego, Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Synagogę, a także Taras widokowy Kopalni Kredy. Pani przewodnik Beata Żukowska przedstawiła nam ciekawe informacje na temat każdego z tych miejsc. Następnie udaliśmy się do Drohiczyna. Tam zobaczyliśmy Górę Zamkową, Kopiec Pamięci Podlasie, lotnisko papieskie, zegar słoneczny oraz Bunkry linii Mołotowa. Po zwiedzaniu tych miejsc udaliśmy się do restauracji na przepyszny obiad, a następnie udaliśmy się do Ciechanowca. Odwiedziliśmy tam starą szkołę w Winnie – Chrołach, w której wzięliśmy udział w warsztatach kaligrafii, poznaliśmy historię tego miejsca. Mieliśmy okazję zobaczyć stare fotografie z życia szkoły, świadectwa szkolne, zeszyty szkolne z dawnych lat, dyplomy za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i sportowych. Zwiedziliśmy  izby lekcyjne z okresu międzywojennego i z czasów powojennych, pokój  nauczycielski oraz mieszkanie kierownika szkoły. Poznaliśmy dawne metody pracy z uczniami i bardzo ucieszyliśmy się , że dzisiejsza szkoła i klasy wyglądają inaczej. Dużo emocji wywarło na nas również muzeum zabawek mieszczące się w tym samym budynku. Zaciekawiły nas bardzo wciągające historie na temat tego, jak zabawki zmieniały się przez lata. Po pełnej emocji wyprawie, około godziny 19.00 wróciliśmy do szkoły. Serdecznie dziękujemy Pani Przewodnik a także Panu kierowcy za sprawne poprowadzenie wycieczki. Dziękujemy również Pani Grażynie Borawskiej, Agnieszce Wielgat, Mariannie Kisielewskiej oraz Elżbiecie Czuper za opiekę. Bardzo podobała się nam ta wyprawa, oby było ich jeszcze więcej.

            E.CZ, SU 

      • 08maj
          • SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

            Pierwsza pomoc

            Jeżeli zauważysz osobę znajdującą się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jesteś świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności masz obowiązek niezwłocznego i skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu, dzwoniąc pod numery 999 lub 112. 

            Ponadto zgodnie z art. 162 § 1 Kodeksu karnego: Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

            Nie poniesiesz odpowiedzialności za ewentualne błędy popełnione w trakcie udzielania pomocy w sytuacji, jeśli kierowałeś się dobrą wolą. Nie popełnisz przestępstwa, jeżeli nie udzielisz pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których jest możliwa niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej (art. 162 § 2 Kodeksu karnego). 

            Powyższe wytyczne wymuszają na nas obowiązek nauczania naszych podopiecznych udzielania pierwszej pomocy. Mamy od najmłodszych lat uwrażliwiać na pomoc potrzebującym. Dlatego 25 kwietnia zorganizowaliśmy spotkanie z panią pielęgniarką Eweliną Grochowską. Wszyscy uczestnicy ( uczniowie klas 0-IV), oprócz teorii, zdobyli także podstawowe umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Sądzę, iż takie spotkania powinny odbywać się systematycznie. Tylko wtedy mamy pewność, że każdy uczestnik wdroży odpowiednie działania w zaistniałej sytuacji np. zagrażającej życiu człowieka. 

                                                                                                                                                                                      I.Ś

      • 04maj
          • WYJEŻDŻAMY

            Wycieczka do Białegostoku

            26 kwietnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły (klasy 0-III) wybrali się w podróż do Białegostoku. 

            Na początku oglądnęli spektakl “Karmelek” w Białostockim Teatrze Lalek. To była ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować najbliższym, a co – jak się wraz z Karmelkiem (pieskiem) dowiedzieliśmy – jest całkowicie niematerialne. 

            Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl wywołał wiele radości. Po przedstawieniu udaliśmy się do piwnicy teatru, gdzie podziwialiśmy przepiękne lalki i rekwizyty. 

            Następnym punktem naszej podróży było Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku – placówka muzealna, działająca pod merytorycznym nadzorem Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.    

            W ramach muzealnych ekspozycji zaprezentowano następujące wystawy: 

            • Środowiska przyrodnicze północno-wschodniej Polski: 

            • Duże i małe ssaki Podlasia, 

            • Przyroda rejonów polarnych, 

            • Filogeneza tkankowców, 

            • Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia, 

            • Historia życia na Ziemi, 

            • Minerały i skały. 

            Około 13.00 pomaszerowaliśmy do Planetarium i Obserwatorium znajdującego się na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. Tam oglądnęliśmy film: ”Nieziemskie księżyce”, którego tematyką były planety, księżyce, naturalne satelity oraz Układ Słoneczny. 

            Na zakończenie dotarliśmy na posiłek. Tam udało nam się zrobić zdjęcie z Panią Emilią Korolczuk z Laszek bohaterką serialu “Rolnicy. Podlasie”.  

            Dzięki takim podróżom poznajemy i uczymy się wielu interesujacych rzeczy.  

            Czekamy na następną wyprawę!

                                                                                                                                                                                 I.Ś

      • 04maj
          • WYJĄTKOWY TURNIEJ

            Ground Game Cup

            Ground Game Cup, czyli Międzynarodowy Turniej Brazylijskiego Jiu-Jitsu dla dzieci, młodzieży i kobiet odbył się 22 kwietnia w hali sportowej OSiR w Suwałkach. Organizatorem wydarzenia sygnowanego marką Ground Game Sportswear  było Centrum Sportów Walki Berserker's Team Suwałki. 

            Zawody Ground Game Cup odbywały się na zasadach International Brazilian Jiu-Jitsu Federation. W pierwszej części odbyła się sportowa rywalizacja dzieci i młodzieży z podziałem na płeć, kategorie wagowe i stopnie zaawansowania. Turniej Ground Game Cup II był objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Suwałk.  

            Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ, nazywane też Gracie Jiu-Jitsu lub po prostu jiu-jitsu) to brazylijski sport walki wywodzący się z ju-jitsu, zapasów i judo, który wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze.  

            To właśnie w powyższym turnieju brała udział uczennica klasy III EMILIA JABŁOŃSKA.  

            Nasza dzielna nastolatka zajęła III miejsce i mogła cieszyć się brązowym medalem w swojej kategorii. 

            Brawo!!! 

            I.Ś

      • 04maj
          • KONKURS

            "Czytam pięknie i ze zrozumieniem"

            Już kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym “Czytam pięknie i ze zrozumieniem”. Odbył się on 18 kwietnia 2023r w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Augustowie. Konkurs był adresowany do uczniów klasy II i III. W tym roku naszą placówkę godnie reprezentowali MACIEJ CICHY z klasy II oraz TOMASZ ROSZKOWSKI z klasy III.  

            Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części uczestnicy czytali po cichu tekst przygotowany przez organizatorów, a następnie wypełniali test sprawdzający jego zrozumienie. W drugim zaś etapie, samodzielnie prezentowali nowy tekst, na którego przygotowanie mieli 5 minut. Konkurencja była duża, ale nasi reprezentanci dobrze sobie poradzili. Uczniowie otrzymali piękne dyplomy za udział.  

            Cieszymy się i gratulujemy!!! 

            . 

                                                                                                                                                                            I.Ś, B.R 

      • 02maj
          • TEATR i PROFILAKTYKA

            ,,Pozwól mi spróbować jeszcze raz ...”

            W 1985 roku ukazał się ,,Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek, prywatny pamiętnik, który szybko stał się kultową książką dla ówczesnych nastolatków, wielokrotnie wznawianą, prawdziwym ostrzeżeniem przed narkotykami. Po latach teatralnej adaptacji podjął się Kielecki Teatr Lektur, który po raz kolejny przedstawił spektakl ,,Wspomnienia narkomanki”. 24 kwietnia (poniedziałek) obejrzeliśmy na scenie ACE to przedstawienie. Usłyszeliśmy przejmujące zwierzenia bohaterki, które zderzyły się z komentarzem Narratora. Poprowadzili nas  po mrocznym labiryncie: przeżyciach i doświadczeniach ludzi uzależnionych od narkotyków.

                        Dramat ludzi aktorzy przedstawili na tle oszczędnej, ascetycznej scenografii. Sztuce towarzyszyła piękna ,,Modlitwa” bluesowej grupy Dżem i przejmujące słowa Ryszarda Riedla, jej lidera, zmarłego przed laty: ,,Pozwól mi spróbować jeszcze raz. Niepewność mą wyleczyć, wyleczyć mi...” Memento, które pozostaje w pamięci, przestroga przed beznadziejnym i tragicznym wyborem drogi donikąd …

             

            E.J

      • 25kwi
          • WYJEŻDŻAMY

            "Poznajemy Podlasie"

            W piątek, 28 kwietnia, uczniowie klas IV - VIII oraz kilkoro uczniów z klasy III SP, wezmą udział w wycieczce dofinansowanej w ramach przedsięwzięcia „Poznajemy Podlasie”
            Celem wycieczki jest bliższe poznanie naszego województwa.


            Program wycieczki - "Dolina Bugu"
            05.45 - podstawienie autokaru
            06.00 - 10.30 przejazd do miejscowości Mielnik. Pozostałości po Zamku Królewskim, Kościół Przemienienia Pańskiego, Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Synagoga, Taras widokowy Kopalni Kredy
            11.00 - 11.30 przejazd do Drohiczyna.
            11.30 - 13.00 Zwiedzanie: Góra Zamkowa, Kopiec Pamięci Podlasie, Lotnisko papieskie, zegar słoneczny, Bunkry linii Mołotowa.
            13.00 - 14.00 obiad „POD KATEDRĄ”, ul. Farna 13, Drohiczyn
            14.00 - 14.30 przejazd do Ciechanowca.
            14.30 - 16.30 Muzeum Rolnictwa. Lekcja i udział w wybranych warsztatach. Lekcja muzealna i warsztaty „Jak uczyli się nasi rodzice i dziadkowie”. Omówienie historii szkoły w Winnie - Chrołach. Zwiedzanie izby historycznej - prezentacja starych fotografii z życia szkoły, świadectw szkolnych, zeszytów szkolnych z dawnych lat, dyplomów za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i sportowych. Zwiedzanie izb lekcyjnych z okresu międzywojennego i z czasów powojennych, pokoju nauczycielskiego oraz mieszkania kierownika szkoły.
            16.30- 18.30 przejazd do Białobrzeg.

            Relacja z wyjazdu już wkróce na naszej stronie. Nie możemy się doczekać!

      • 24kwi
          • KSIĄŻKA

            10. TARGI KSIĄŻKI w Białymstoku

            Stadion Miejski w Białymstoku, na co dzień arena zmagań sportowych, gościła wystawców i miłośników książek, uczestników 10. Targów Książki w Białymstoku. Imprezą towarzyszącą jubileuszowym targom był Festiwal Literacki ,,Na pograniczu kultur”. Na terenach wystawowych stadionu swoje oferty wydawnicze przedstawiło 80 wydawnictw z całej Polski: dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W ciągu trzech dni  mogliśmy wziąć udział w spotkaniach z ulubionymi autorami, mogliśmy też zdobyć najnowsze wydania książek (np. ,,Mąciciel” Pawła Beręsewicza), gier planszowych, komiksów (o historii Polski, ,,Wiedźmin”), cenne autografy. Jak dowiodło spotkanie z Weroniką Anną Marczak, autorką serii ,,Rodzina Monet”, oczekiwanie w kilkusetosobowej kolejce wymagało dużej cierpliwości i niezłej kondycji. To było udane Święto Książki.

                                                                                                                                                                                        J.

             

             

      • 15cze
          • DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE.

             

            22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. 

            Tego dnia wszyscy uczniowie klas 0-VIII oraz 3-4latki do szkoły przyszli ubrani na zielono.

            Uczniowie wraz opiekunem SU przygotowali gazetkę, na której były hasła uświadamiające jak pomóc naszej planecie. W czasie spotkania wszystkich uczniów oglądaliśmy prezentację dotyczącą ochrony środowiska a na koniec dzieci z odziału przedszkolnego 5-6 latkw zaśpiewały piosenkę "Moja planeta Ziemia".

            EJM, IN

      • 23kwi
          • 3-4 latki

            Wizyta w bibliotece

            Czytanie książek wzbogaca słownictwo, rozwija koncentrację uwagi i pobudza wyobraźnię. Z okazji Dnia Książki przedszkolaki wybrały się z wizytą do biblioteki, gdzie pani Ewa opowiedziała, jak należy dbać o książki. Dzieci wykonały także piękne portrety czytelnika, zakładki do książek i wzięły udział w zabawach ruchowych. W nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy za wspaniała lekcję.    

            U. 

             

      • 23kwi
          • CZYTAMY

            Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

            Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO, obchodzony jest 23 kwietnia. Tego dnia 1616 roku odeszli dwaj wielcy pisarze – William Szekspir (,,Hamlet”, ,,Romeo i Julia”) i Miguel de Cervantes (,,Don Kichot”). Dlatego warto przypomnieć znane fragmenty ich dzieł: scenę balkonową z ,,Romea i Julii” oraz przygodę z wiatrakami rycerza don Kichota. W piątek w zaciszu naszej biblioteki uczniowie klasy 4, 7, 8 rozmawiali o swoich ulubionych książkach. Kaja, Weronika, Mateusz, Małgorzata (klasa 4),  Aniela i Klaudia (klasa 7), Julia, Natalia, Klara, Maja (klasa 8)  ciekawie i z pasją opowiedzieli o przeczytanych książkach i ułożyli Piramidę Czytelnika, złożoną z naszych ulubionych utworów. Interesujące prezentacje uczniów przypomniały słowa Carlosa Ruiza Zafona z ,,Cienia wiatru”: ,,Każda znajdujaca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. […] Każda, którą tu widzisz była czyimś najlepszym przyjacielem.” Teraz jest naszym. Dziękujemy pani Ewie (Biblioteka w Białobrzegach), wszystkim milośnikom literatury, którzy przygotowali dzisiejsze spotkanie.

             

            J.

      • 23kwi
          • CZYTAMY

            Światowy Dzień Czytania Tolkiena

            25 marca to Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Nie bez powodu wybrano ten dzień, bo w tolkienowskim świecie, w tym właśnie dniu, pokonano Saurona (negatywna postać - zły duch) i zakończono wojnę o Pierścień ("Władca Pierścieni")

            W naszej szkole podkresliliśmy znaczenie literatury Tolkiena na lekcjach języka polskiego. Klasa piąta i szósta uczestniczyła w lekcjach bibliotecznych przygotowanych przez p. Ewę Popławską, na których czytano fragmenty utworu "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Wykonano też różnego rodzaju zadania, polecenia, zagadki i łamigłówki, które miały zainteresować uczniów powieściami Mistrza fantasy. 

            Klasa siódma uczestniczyła w "Czytaniu Tolkiena", poznając frgmenty "Władcy Pierścieni" oraz odgadując symboliczne znaczenia Góry Przeznaczenia. Poznali też nieliterackie teksty kultury związane z niezwykłym światem Tolkiena: ścieżkę dźwiękową filmowej adaptacji Petera Jacksona z przepiękną piosenką Enyi "May it be", plakat filmowy z "Władcy Pierścieni" oraz teatralny z polskiej prapremiery "Hobbita".

            A na deser wiersz "Żujpaszcze", czyli Tolkien dla wielbicieli mocnych wrażeń. To była prawdziwa uczta literacko - filmowo - muzyczna.

            G.B, J.S

      • 20kwi
          • 3-4 latki

            Dzień Ziemi

            Dzień Ziemi to święto naszej planety i doskonała okazja do budowania postaw proekologicznych. Przedszkolaki uczyły się jak oszczędzać wodę i prąd oraz segregować odpady. Podczas eksperymentów badały wpływ zanieczyszczeń na środowisko. Dowiedziały się, że o Ziemię trzeba dbać nie tylko od święta.

      • 20kwi
          • PAMIĘĆ

            ,,Łączy nas pamięć”

            19 kwietnia bieżącego roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów w czasie II wojny światowej. Kilka miesięcy wcześniej minęło 80 lat od likwidacji żydowskiego getta w Augustowie (2 listopada 1942 r.). 19 kwietnia organizowana jest akcja społeczna Żonkile. Tego dnia obejrzeliśmy ciekawy film dokumentalny ,,Karta (nie)pamięci” w reżyserii Patrycji Zięciny, dotyczący pamięci o augustowskich Żydach, codziennego życia wielonarodowego, polskiego społeczeństwa w Augustowie. Niektórzy z nas poznali miejsca naznaczone przez historię.  

                        80. rocznica dramatycznych wydarzeń może być pretekstem do poznania wartościowych tekstów kultury poświęconych Holocaustowi i pomocy polskiego społeczeństwa Żydom, takich jak:  opowiadanie Idy Fink ,,Zabawa w klucz”, piosenka ,,Egzekucja w Markowej” zespołu Soul Sanok, poświęconą rodzinie Ulmów ratującej Żydów, ,,Korczak”, film w reżyserii Andrzeja Wajdy.  Pamiętajmy …

            J.

      • 18kwi
          • INFORMACJE

            dla ósmoklasistów

            EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

            1. język polski – 23 maja 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00

            2. matematyka – 24 maja 2022 r. (środa) – godz. 9:00

            3. język obcy nowożytny – 25 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00

            Termin dodatkowy

            1. język polski – 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) – godz. 9:00

            2. matematyka – 13 czerwca 2023 r. (wtorek) – godz. 9:00

            3. język obcy nowożytny – 14 czerwca 2022 r. (środa) – godz. 9:00

            W przypadku egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w maju i w czerwcu:

            Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty - 3 lipca 2023 r,

            Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji - do 6 lipca 2023 r.

            Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji - 6 lipca 2023 r.

             

             REKRUTACJA DO SZKÓŁ ŚREDNICH 

             Złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) - od 15 maja do 19 czerwca 2023r. do godz. 15.00

            WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT REKRUTACJI UCZNIOWIE ODNAJDĄ NA STRONACH INTERNETOWYCH WYBRANYCH PRZEZ SIEBIE SZKÓŁ

      • 17kwi
          • SPORT

            Przy tenisowych stołach

            Ostatnie tygodnie obfitowały w liczne turnieje tenisa stołowego, w których uczestniczyli zawodnicy UKS – u Białobrzegi i uczniowie naszej szkoły. W Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej wzięło udział 51 zawodników. W ścisłym finale tryumfował Karol Szeszko (SP 2 Augustów, UKS Białobrzegi), 13 miejsce zajął Dominik Frąckiewicz. W Finale Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w gronie 69 zawodników nasi debiutanci osiągnęli następujące wyniki: Stanisław Sztuk – 13, Szymon Zyskowski, Maciej Wasilewski – 33. W Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Kadetów (88 zawodniczek i zawodników) Karol Szeszko zajął 2 miejsce. Gratulujemy naszym zawodnikom sportowej postawy i osiągniętych rezultatów.

            A.K.

      • 17kwi
          • ŻYCIE i SPORT

            FAIR PLAY

            14 kwietnia klasa siódma uczestniczyła w lekcji fair play. Poznała genezę tej pięknej zasady, sięgając aż do czasów starożytnej rywalizacji w igrzyskach olimpijskich oraz w średniowiecznych turniejach rycerskich. Współcześnie zachowanie fair play kojarzone jest nie tylko z postępowaniem sportowca, ale każdego człowieka, który przestrzega zasad, szanuje rywala, jest uczciwy. Fair play jest wyrazem postawy,  według której zwycięstwo nie jest celem, które należy osiągnąć za wszelką cenę. Uczniowie przypomnieli zasadę, według której zwycięstwo osiągnięte w nieuczciwy sposób nie jest prawdziwą wygraną i nie daje satysfakcji. Przypomnieli nie tylko przykłady szlachetnych zachowań z życia i ze sportu, ale również głośne zachowania faul ze sportowych aren. Określali stanowisko w życiowych sytuacjach, używając argumentów za i przeciw. To było ciekawe spotkanie z postawą fair play, godną naśladowania w sporcie i nie tylko ...

            J.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
      • 87 644 92 25 fax 87 644 92 25
      • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach Białobrzegi 75 16-300 Augustów Poland
      • Rafał Andrzejewski iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel:504976690
    • Logowanie