• 25kwi
          • WYJEŻDŻAMY

            "Poznajemy Podlasie"

            W piątek, 28 kwietnia, uczniowie klas IV - VIII oraz kilkoro uczniów z klasy III SP, wezmą udział w wycieczce dofinansowanej w ramach przedsięwzięcia „Poznajemy Podlasie”
            Celem wycieczki jest bliższe poznanie naszego województwa.


            Program wycieczki - "Dolina Bugu"
            05.45 - podstawienie autokaru
            06.00 - 10.30 przejazd do miejscowości Mielnik. Pozostałości po Zamku Królewskim, Kościół Przemienienia Pańskiego, Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Synagoga, Taras widokowy Kopalni Kredy
            11.00 - 11.30 przejazd do Drohiczyna.
            11.30 - 13.00 Zwiedzanie: Góra Zamkowa, Kopiec Pamięci Podlasie, Lotnisko papieskie, zegar słoneczny, Bunkry linii Mołotowa.
            13.00 - 14.00 obiad „POD KATEDRĄ”, ul. Farna 13, Drohiczyn
            14.00 - 14.30 przejazd do Ciechanowca.
            14.30 - 16.30 Muzeum Rolnictwa. Lekcja i udział w wybranych warsztatach. Lekcja muzealna i warsztaty „Jak uczyli się nasi rodzice i dziadkowie”. Omówienie historii szkoły w Winnie - Chrołach. Zwiedzanie izby historycznej - prezentacja starych fotografii z życia szkoły, świadectw szkolnych, zeszytów szkolnych z dawnych lat, dyplomów za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i sportowych. Zwiedzanie izb lekcyjnych z okresu międzywojennego i z czasów powojennych, pokoju nauczycielskiego oraz mieszkania kierownika szkoły.
            16.30- 18.30 przejazd do Białobrzeg.

            Relacja z wyjazdu już wkróce na naszej stronie. Nie możemy się doczekać!

      • 24kwi
          • KSIĄŻKA

            10. TARGI KSIĄŻKI w Białymstoku

            Stadion Miejski w Białymstoku, na co dzień arena zmagań sportowych, gościła wystawców i miłośników książek, uczestników 10. Targów Książki w Białymstoku. Imprezą towarzyszącą jubileuszowym targom był Festiwal Literacki ,,Na pograniczu kultur”. Na terenach wystawowych stadionu swoje oferty wydawnicze przedstawiło 80 wydawnictw z całej Polski: dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W ciągu trzech dni  mogliśmy wziąć udział w spotkaniach z ulubionymi autorami, mogliśmy też zdobyć najnowsze wydania książek (np. ,,Mąciciel” Pawła Beręsewicza), gier planszowych, komiksów (o historii Polski, ,,Wiedźmin”), cenne autografy. Jak dowiodło spotkanie z Weroniką Anną Marczak, autorką serii ,,Rodzina Monet”, oczekiwanie w kilkusetosobowej kolejce wymagało dużej cierpliwości i niezłej kondycji. To było udane Święto Książki.

                                                                                                                                                                                        J.

             

             

      • 23kwi
          • 3-4 latki

            Wizyta w bibliotece

            Czytanie książek wzbogaca słownictwo, rozwija koncentrację uwagi i pobudza wyobraźnię. Z okazji Dnia Książki przedszkolaki wybrały się z wizytą do biblioteki, gdzie pani Ewa opowiedziała, jak należy dbać o książki. Dzieci wykonały także piękne portrety czytelnika, zakładki do książek i wzięły udział w zabawach ruchowych. W nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy za wspaniała lekcję.    

            U. 

             

      • 23kwi
          • CZYTAMY

            Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

            Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO, obchodzony jest 23 kwietnia. Tego dnia 1616 roku odeszli dwaj wielcy pisarze – William Szekspir (,,Hamlet”, ,,Romeo i Julia”) i Miguel de Cervantes (,,Don Kichot”). Dlatego warto przypomnieć znane fragmenty ich dzieł: scenę balkonową z ,,Romea i Julii” oraz przygodę z wiatrakami rycerza don Kichota. W piątek w zaciszu naszej biblioteki uczniowie klasy 4, 7, 8 rozmawiali o swoich ulubionych książkach. Kaja, Weronika, Mateusz, Małgorzata (klasa 4),  Aniela i Klaudia (klasa 7), Julia, Natalia, Klara, Maja (klasa 8)  ciekawie i z pasją opowiedzieli o przeczytanych książkach i ułożyli Piramidę Czytelnika, złożoną z naszych ulubionych utworów. Interesujące prezentacje uczniów przypomniały słowa Carlosa Ruiza Zafona z ,,Cienia wiatru”: ,,Każda znajdujaca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. […] Każda, którą tu widzisz była czyimś najlepszym przyjacielem.” Teraz jest naszym. Dziękujemy pani Ewie (Biblioteka w Białobrzegach), wszystkim milośnikom literatury, którzy przygotowali dzisiejsze spotkanie.

             

            J.

      • 23kwi
          • CZYTAMY

            Światowy Dzień Czytania Tolkiena

            25 marca to Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Nie bez powodu wybrano ten dzień, bo w tolkienowskim świecie, w tym właśnie dniu, pokonano Saurona (negatywna postać - zły duch) i zakończono wojnę o Pierścień ("Władca Pierścieni")

            W naszej szkole podkresliliśmy znaczenie literatury Tolkiena na lekcjach języka polskiego. Klasa piąta i szósta uczestniczyła w lekcjach bibliotecznych przygotowanych przez p. Ewę Popławską, na których czytano fragmenty utworu "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Wykonano też różnego rodzaju zadania, polecenia, zagadki i łamigłówki, które miały zainteresować uczniów powieściami Mistrza fantasy. 

            Klasa siódma uczestniczyła w "Czytaniu Tolkiena", poznając frgmenty "Władcy Pierścieni" oraz odgadując symboliczne znaczenia Góry Przeznaczenia. Poznali też nieliterackie teksty kultury związane z niezwykłym światem Tolkiena: ścieżkę dźwiękową filmowej adaptacji Petera Jacksona z przepiękną piosenką Enyi "May it be", plakat filmowy z "Władcy Pierścieni" oraz teatralny z polskiej prapremiery "Hobbita".

            A na deser wiersz "Żujpaszcze", czyli Tolkien dla wielbicieli mocnych wrażeń. To była prawdziwa uczta literacko - filmowo - muzyczna.

            G.B, J.S

      • 20kwi
          • 3-4 latki

            Dzień Ziemi

            Dzień Ziemi to święto naszej planety i doskonała okazja do budowania postaw proekologicznych. Przedszkolaki uczyły się jak oszczędzać wodę i prąd oraz segregować odpady. Podczas eksperymentów badały wpływ zanieczyszczeń na środowisko. Dowiedziały się, że o Ziemię trzeba dbać nie tylko od święta.

      • 20kwi
          • PAMIĘĆ

            ,,Łączy nas pamięć”

            19 kwietnia bieżącego roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów w czasie II wojny światowej. Kilka miesięcy wcześniej minęło 80 lat od likwidacji żydowskiego getta w Augustowie (2 listopada 1942 r.). 19 kwietnia organizowana jest akcja społeczna Żonkile. Tego dnia obejrzeliśmy ciekawy film dokumentalny ,,Karta (nie)pamięci” w reżyserii Patrycji Zięciny, dotyczący pamięci o augustowskich Żydach, codziennego życia wielonarodowego, polskiego społeczeństwa w Augustowie. Niektórzy z nas poznali miejsca naznaczone przez historię.  

                        80. rocznica dramatycznych wydarzeń może być pretekstem do poznania wartościowych tekstów kultury poświęconych Holocaustowi i pomocy polskiego społeczeństwa Żydom, takich jak:  opowiadanie Idy Fink ,,Zabawa w klucz”, piosenka ,,Egzekucja w Markowej” zespołu Soul Sanok, poświęconą rodzinie Ulmów ratującej Żydów, ,,Korczak”, film w reżyserii Andrzeja Wajdy.  Pamiętajmy …

            J.

      • 18kwi
          • INFORMACJE

            dla ósmoklasistów

            EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

            1. język polski – 23 maja 2022 r. (wtorek) – godz. 9:00

            2. matematyka – 24 maja 2022 r. (środa) – godz. 9:00

            3. język obcy nowożytny – 25 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9:00

            Termin dodatkowy

            1. język polski – 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) – godz. 9:00

            2. matematyka – 13 czerwca 2023 r. (wtorek) – godz. 9:00

            3. język obcy nowożytny – 14 czerwca 2022 r. (środa) – godz. 9:00

            W przypadku egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w maju i w czerwcu:

            Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty - 3 lipca 2023 r,

            Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń i informacji - do 6 lipca 2023 r.

            Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji - 6 lipca 2023 r.

             

             REKRUTACJA DO SZKÓŁ ŚREDNICH 

             Złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) - od 15 maja do 19 czerwca 2023r. do godz. 15.00

            WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT REKRUTACJI UCZNIOWIE ODNAJDĄ NA STRONACH INTERNETOWYCH WYBRANYCH PRZEZ SIEBIE SZKÓŁ

      • 17kwi
          • SPORT

            Przy tenisowych stołach

            Ostatnie tygodnie obfitowały w liczne turnieje tenisa stołowego, w których uczestniczyli zawodnicy UKS – u Białobrzegi i uczniowie naszej szkoły. W Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej wzięło udział 51 zawodników. W ścisłym finale tryumfował Karol Szeszko (SP 2 Augustów, UKS Białobrzegi), 13 miejsce zajął Dominik Frąckiewicz. W Finale Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w gronie 69 zawodników nasi debiutanci osiągnęli następujące wyniki: Stanisław Sztuk – 13, Szymon Zyskowski, Maciej Wasilewski – 33. W Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Kadetów (88 zawodniczek i zawodników) Karol Szeszko zajął 2 miejsce. Gratulujemy naszym zawodnikom sportowej postawy i osiągniętych rezultatów.

            A.K.

      • 17kwi
          • ŻYCIE i SPORT

            FAIR PLAY

            14 kwietnia klasa siódma uczestniczyła w lekcji fair play. Poznała genezę tej pięknej zasady, sięgając aż do czasów starożytnej rywalizacji w igrzyskach olimpijskich oraz w średniowiecznych turniejach rycerskich. Współcześnie zachowanie fair play kojarzone jest nie tylko z postępowaniem sportowca, ale każdego człowieka, który przestrzega zasad, szanuje rywala, jest uczciwy. Fair play jest wyrazem postawy,  według której zwycięstwo nie jest celem, które należy osiągnąć za wszelką cenę. Uczniowie przypomnieli zasadę, według której zwycięstwo osiągnięte w nieuczciwy sposób nie jest prawdziwą wygraną i nie daje satysfakcji. Przypomnieli nie tylko przykłady szlachetnych zachowań z życia i ze sportu, ale również głośne zachowania faul ze sportowych aren. Określali stanowisko w życiowych sytuacjach, używając argumentów za i przeciw. To było ciekawe spotkanie z postawą fair play, godną naśladowania w sporcie i nie tylko ...

            J.

      • 16kwi
          • WYJAZD

            DNI OTWARTE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

            13 kwietnia, uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawczynią Elżbietą Czuper,  mieli okazję wziąć udział w Dniach Otwartych zorganizowanych przez augustowskie szkoły średnie. Uczniowie odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza, II Liceum Ogólnokształcące im. Polonii i Polaków, Zespół Szkół Technicznych im. Gen. I. Prądzyńskiego, Augustowskie Centrum Edukacyjne, a także Bursę Międzyszkolną w Augustowie. Podczas spotkań z dyrektorami, nauczycielami, pracownikami oraz uczniami szkół średnich, nasi ósmoklasiści zapoznali się z ofertą edukacyjną każdej ze szkół oraz ofertą mieszkalną Bursy Międzyszkolnej. Bardzo miłym elementem tych spotkań był fakt, iż uczniowie naszej szkoły byli oprowadzani po nowych placówkach przez naszych absolwentów. Jesteśmy przekonani, iż wizyta w szkołach ponadpodstawowych pomoże naszym uczniom podjąć właściwą decyzję w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. Serdecznie dziękujemy dyrektorom szkół za zorganizowanie Dni Otwartych, za zapewnienie nam transportu oraz sprawną komunikację pomiędzy szkołami. Dziękujemy również za ciekawe prezentacje a także za bardzo miłe przyjęcie w murach wszystkich placówek. 

            E. Cz

      • 16kwi
          • PROFILAKTYKA

            SPOTKANIE Z POLICJĄ

            27 marca, w ramach działań profilaktyczno – edukacyjnych prowadzonych w naszej szkole,
            odbyło się spotkanie z sierżant Agatą Iwanowicz z  Komendy Powiatowej Policji w
            Augustowie. Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w zajęciach  dotyczących bezpieczeństwa
            i odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz cyberprzemocy. Podczas spotkania
            funkcjonariuszka policji przedstawiła zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich
            za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi.
            Poinformowała również o zjawisku cyberprzemocy, zagrożeniach płynących z sieci
            oraz sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie wykazali spore
            zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali prowadzącej pytania.
            Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości
            i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

      • 12kwi
          • NIEBIESKI DZIEŃ

             Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            NIEBIESKI DZIEŃ
            4 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia solidaryzując się
            z osobami ze spektrum autyzmu, wszyscy ubraliśmy się na niebiesko, a szkolne okna zostały
            ubarwione jego symbolami.
            Dzień ten przypada 2 kwietnia i został ustanowiony w styczniu 2008 roku przez
            Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Kataru w osobie Jej
            Wysokości Mozy, małżonki Hamada ibn Chalifa Al Saniego. Rozpoczyna on Światowy Miesiąc
            Wiedzy na Temat Autyzmu. Jest to czas propagowania wiedzy oraz zwrócenia uwagi
            społeczeństwa na problemy i potrzeby osób ze spektrum autyzmu, czas na pobudzenie
            wrażliwości społecznej. Autyzm na całym świecie dotyka coraz większej grupy ludzi. W
            Europie żyje około 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 jest dotknięta tym
            zaburzeniem. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300 osób. Rozbieżność statystyk wynika z
            różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w tym
            zakresie.
            Celem przybliżenia i zrozumienia tematu - problemu autyzmu, zaprosiliśmy społeczność
            szkolną do obejrzenia filmu „Autyzm – zobacz, zrozum, zaakceptuj” oraz filmu animowanego
            „Wszyscy jesteśmy różni i to jest wspaniałe”. Dzięki wiedzy, podniesieniu świadomości i
            wejściu w ten świat każdy mógł zrozumieć i uszanować różnorodność oraz odmienność osób
            z autyzmem. Na zakończenie, elementem bardzo miłym i oczekiwanym, było ogłoszenie
            wyników konkursu plastycznego „Świat Niebieskich”. Wyróżnieni autorzy prac otrzymali
            złote, srebrne i brązowe medale. Wszyscy uczestnicy otrzymali lizaki.
            Wystawę prac plastycznych opatrzoną fragmentami teksów książki Kathy Hoopmann
            „Wszystkie koty są w spektrum autyzmu” można oglądać do końca kwietnia. Autorka z
            ogromną delikatnością i szacunkiem pokazuje z jakimi codziennymi wyzwaniami muszą
            mierzyć się osoby ze spektrum autyzmu.
            Za organizację Dnia Autyzmu w naszej szkole odpowiedzialne były panie: Halina Szulewska i
            Ewa Cich.

            W ramach obchodów Światowego Dnia o Autyzmie oraz solidarności z uczniami naszej szkoły, ale też ze wszystkimi osobami ze spektrum autyzmu, zaplanowaliśmy również uczniom klas młodszych rozwijającą zabawę na ,,Ścieżce sensorycznej”. Tor przeszkód skonstruowany z wielu elementów, o różnorodnym kształcie i strukturze oraz odmiennych fakturach, miał na celu dostarczyć dzieciom ciekawych wrażeń zmysłowych. Ścieżka sensoryczna to nie tylko interesująca, ale także bardzo rozwijająca zabawa, która posiada nieocenione wartości poznawcze i edukacyjne. Ścieżkę przygotowała P. Ewa Romanowska

      • 04kwi
          • KONKURS

            Na pewno, w ogóle, przede wszystkim,

            czyli w ortograficznym labiryncie

            24 marca (środa) Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Augustów w Żarnowie gościło reprezentantów 6 szkół podstawowych, którzy stanęli w szranki XX Gminnego Konkursu ,,MISTRZ ORTOGRAFII Gminy Augustów”. Naszą szkołę reprezentowali: Maciej Wasilewski (klasa 5, opiekunka: p. Grażyna Borawska) oraz Natalia Roszkowska (klasa 8, opiekun: Jan Saczko). Opiekunką grupy była pani Grażyna Borawska. Nasi uczniowie wrócili z tarczą z konkursu: Natalia zajęła 1 miejsce, a Maciek otrzymał nagrodę za udział. Brawo! Dziękujemy organizatorom za zorganizowanie tego pożytecznego konkursu. Dziękujemy rodzicom uczniów: pani Roszkowskiej i panu Wasilewskiemu za pomoc w organizacji wyjazdu.

            G.B, J.S

      • 03kwi
          • SCENA

            XXIX Dzień Teatru ,,Teatr, bo tak …''

            Jeżeli nie ma w pobliżu teatru, to możemy uruchomić ,,pudełko zwane wyobraźnią” i przygotować przedstawienie w pudełku od zapałek, pudełku ,,opuszczonym” przez buty albo... w naszej szkole. 31 marca (piątek) po raz dwudziesty dziewiąty zaprosiliśmy na Dzień Teatru pod hasłem ,,Teatr, bo tak ...” Mimo słotnego dnia wnętrze sali gimnastycznej rozjaśnili młodzi aktorzy i ich opiekunowie. Prologiem tegorocznego spotkania było wspólne odśpiewanie piosenki ,,Kubeczek”, a po niej scenę opanowali najmłodsi. Najpierw czterolatkowie (podopieczni pań Urszuli Sokołowskiej – Sipczak i Lucyny Kaczyńskiej) przedstawili swoje niezaprzeczalne predyspozycje rytmiczne i wystąpili w ,,Ten little monkeys jumping on the bed”. Następnie uczniowie z zerówki pani Ewy Jacewicz – Miklas zachęcili widownię do tanecznych, dyskotekowych pląsów. Po nich sceną zawladnął ,,Zbuntowany Czerwony Kapturek”. To tradycyjny motyw sceniczny, ale dzięki uczniom z klasy pierwszej i ich wychowawczyni: pani Ewie Cich, przedstawiony w nowy sposób. Również pani Barbara Roszkowska wystąpiła ze swoimi uczniami z klasy drugiej w ,,Kozim domku”, co okazało się prawdziwym przebojem. W wiosenne przedpołudnie nie mogło zabraknąć inscenizacji pt. ,,Wiosna, ach to ty!”, w której wystąpili aktorzy z klasy trzeciej (podopieczni pani Iwony Świackiej). Jej ważnym składnikiem była piosenka Marka Grechuty.

                        Po wiosennych przygodach przyszła pora na ,,Urodziny”, przedstawienie według powieści ,,Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” Edmunda Niziurskiego. Ze sztuki w wykonaniu klasy czwartej wynikało, że obowiązki dyżurnego mogą być ciekawe i ...niebezpieczne. Po teatralnej adaptacji znanej książki mogliśmy szeroko otworzyć oczy, bo na scenie pojawili się ,,kabareciarze” z klasy siódmej. Dzięki ich absurdalnemu humorowi dowiedzieliśmy się, dlaczego Kopciuszkowi było wciąż przykro i dlaczego powinno nam być szkoda  babci. Śmiechu warte. Po nich teatralną pałeczkę przejęli ósmoklasiści, którzy zaprosili widzów na kabaretową zabawę złożoną z ,,Robin Hooda”, ,,W pustyni i w puszczy”, ,,Wywiadówki” i ,,Kawusi”. Wizyta w mrocznych ostępach lasu Sherwood, uwolnienie słonia i bójka, chwile grozy po wywiadówce i łyk gorącej kawy. Śmieszne? Śmieszne! Te trzy prezentacje sceniczne młodzi aktorzy przygotowali z panem Janem Saczką.

                        Po takiej dawce wrażeń widzowie zasłużyli na oddech, więc zgodnie z tradycją naszych coroczych spotkań – niech zagra muzyka. Dzięki Anieli Nowik (klasa 7) i Natalii Remiszewskiej (klasa 8) wysłuchaliśmy pięknej piosenki ,,Smutno mi, Boże!” (tak, tak, do wiersza Juliusza Słowackiego). Kropkę nad ,,i” postawiła Klara Nazarowska z klasy ósmej, grając na flecie ,,Walc” Caughta. Na uczennice życzliwie spoglądali bohaterowie z plakatów teatralnych z lat 1999 – 2023, które widzowie mogli podziwiać podczas przerw.

                        Tak zerwaliśmy kolejną kartkę z kalendarza z napisem ,,Dzień Teatru”. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania naszej imprezy, dającej nam dużo radości i zadowolenia. Dziękujemy widzom: rodzicom, absolwentom, nauczycielom, opiekunom, pracownikom szkoły i uczniom. Mamy nadzieję, że daliśmy Wam chwilę radości. Do zobaczenia.

            J.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
        • 87 644 92 25 fax 87 644 92 25
        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach Białobrzegi 75 16-300 Augustów Poland
        • Rafał Andrzejewski iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel:504976690
      • Logowanie