• 31mar
          • KONKURS

            Na pewno, w ogóle, czyli ortograficzne wyzwania

            30 marca (środa) odbył się XIX Gminny Konkurs ,,MISTRZ ORTOGRAFII”, zorganizowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Gminy Augustów w Żarnowie. Jego celem było: wyłonienie mistrzów ortografii, rozwijanie koncentracji i uwagi oraz poprawnego pisania, integracja młodzieży szkół podstawowych w naszej gminie.

                     Uczestnicy napisali dyktanda, które zostały sprawdzone przez obiektywną komisję. W szranki konkursu stanęli również uczniowie naszej szkoły, którzy pokazali, że z ortografią dobrze sobie radzą: Szymon Zyskowski (klasa IV, opiekunka: Grażyna Borawska) – udział, Klaudia Kraszewska (klasa VI) – 2 miejsce, Natalia Roszkowska (klasa VII) – 1 miejsce, Kuba Malinowski (klasa VIII) – opiekun: Jan Saczko – 2 miejsce. Gratulujemy naszym uczniom oraz ich opiekunom. Dziękujemy pani Barbarze Zaskowskiej za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu i opiekę.

             

            J.

      • 31mar
          • 3-4 latki

            Koło małego odkrywcy

            Przedszkolaki poznały pojęcie mieszaniny niejednorodnej. Utrwaliły czym jest ciecz i ciało stałe. Zamieniły salę lekcyjną w fabrykę różanego peelingu. Dzielnie oddzielały płatki róż od łodyg, mieszały je z cukrem trzcinowym i olejem. Obserwowały, jak w procesie tworzenia peelingu zmienia sie jego objętość, konsystencja, wygląd i zapach. Na koniec przedszkolaki zapakowały swoje dzieła do maleńkich pojemniczków. To były niesamowite zajęcia, którym towarzyszyło mnóstwo śmiechu!                                                                                            E.G

      • 26mar
      • 26mar
          • DZIEŃ WIOSNY

            Dzień dobry, Pani Wiosno

            ,,Wiosna, ach, to ty”

            Wyszliśmy na spotkanie Wiosny. W dniu bez sprawdzianów, kartkówek i pytania. 21 marca, zamiast w plecakach, przynieśliśmy nasz szkolny ,,dobytek” w wózkach, taczkach, skrzynkach i innych skarbach wygrzebanych w domach. Młodsi z radością i zapałem bawili się na szkolnym trawniku i placu zabaw. ,,Weterani” słuchali Grechuty, układali wiosenne rymowanki o drzewie, lesie i wodzie. Próbowali je recytować. Rozpoznawali niezwykłe epitety, metafory i porównania, oglądali wiosenne obrazy. Wiosna w wianku przyglądała się nam z życzliwym uśmiechem.

            J.

      • 26mar
          • BEZPIECZEŃSTWO

            Zasady bezpieczeństwa w gospodarstwie

            21 marca naszą szkołę odwiedziła przedstawicielka Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS – u) w Augustowie, która przypomniała uczniom procedury dotyczące bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym. Uczestniczyliśmy w 6 ,,misjach”: I – rozpoznawaliśmy niebezpieczne maszyny i urządzenia; II – przypominaliśmy zagrożenia ze strony zwierząt gospodarskich; III – lokalizowaliśmy niebezpieczne miejsca w gospodarstwie; IV – przypominaliśmy miejsca, gdzie są przechowywane niebezpieczne substancje; V – dowiedzieliśmy się, jakie inne zagrożenia występują w gospodarstwie rolnym; VI – przypomnieliśmy zasady bezpieczeństwa na drodze. Mimo że wiele zasad jest nam znanych, warto było je przypomnieć. Dziękujemy.

            J.

      • 26mar
          • POEZJA

            Po co nam poezja?

            Co roku 21 marca obchodzony jest światowy Dzień Poezji, który ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Dla wielu poezja to poważny p r o b l e m. Pamiętajmy jednak, że poezja to przeżycia, śpiew ptaków, zapach wody, szum drzew i barwny kobierzec łąki. To emocje i piękno.

                     Ponieważ możemy ją czytać i tworzyć, spotkaliśmy się w klasie na tkaniu słów. Układaliśmy je w wersy, posługując się przypadkowymi słowami wyciętymi z gazet. Potem ,,wycinanki”, niczym puzzle, losowaliśmy i łączyliśmy w wersy i ... wiersz. To ćwiczenie udowodniło, że pisać każdy może, a teksty mogą mieć sens. Każdy mógł być czytelnikiem i twórcą Poezji. Oto próbka naszego ,,wierszowania”, poezji z przypadku ...

             

            Przed wielką podróżą …

             

            Wdzięczna,

            podaruj im na Wiosnę

            pragnienie,

            kolorowy płaszcz Natury.

            Ciągle musisz iść pod wiatr,

            naprawiać błędy,

            normalnie żyć?

            Wdzięczna za los,

            za nową szansę.

      • 24mar
          • DZIEŃ WODY

            21 marca ,w święto wiosny, obchodziliśmy w naszej szkole również Światowy Dzień Wody. Na zajęciach lekcyjnych uczniowie poznali rolę wody jako niezbędnego składnika życia ludzi, roślin i zwierząt, zapoznali się z obiegiem wody  w przyrodzie, rozpoznawali i nazywali zjawiska zachodzące w przyrodzie związane z wodą. Uczniowie oglądali filmiki edukacyjne na temat wody, a na podstawie zawartych w nich informacji, wykonali plakaty, i gazetki. Po wielu zajęciach teoretycznych, uczniowie zoorganizowali również happening pokazujący jak woda jest ważna w życiu człowieka.  

            I.N

      • 20mar
          • AUDYCJA

            ,,Gdzie mieszka leśne echo”

            W piątek (18 marca) zawitali u nas artyści z ARTE – MUZY, którzy opowiedzeli nam bajkę muzyczną ,,Gdzie mieszka leśne echo”.  Naprawdę zrobili to leśny ludek, wilk Maurycy z okolicy, dzięcioł Albin i zając (ktoś go zna?). Najpierw szarak próbuje porozmawiać z wilkiem i śpiewa: ,,Biegnę, kicam, spieszę się, by nakarmić dzieci swe”. Do nich dołącza dzięcioł, którego leśne życie wypełnia mądra praca: ,,Trzeba dom zbudować, stuku, stuku, puk, puk”. Dziwi się, gdy słyszy: ,,Dziwnie się dzieje, moje dźwięki ktoś powtarza.” Na leśnej polanie rozbrzmiewa ECHO, niewidzialny, mały psotnik. ,,Czy duże jest, czy małe? Czy go nie widać wcale?” Wiemy, że echo mieszka nie tylko w lesie. Przecież podróżniczka Rysia Marysia słyszała je w górach i w studni. Po chwili flet, gitara i klarnet zapraszają uczniów do wspólnego śpiewania i poznawania echa: ,,Leśne echo mieszka w lesie, leśne głosy wokół niesie.” ,,Chcecie bajki? Oto bajka.” Jeżeli czujecie się lepiej, to posłuchajcie i pośpiewajcie.

             

            J.

      • 06mar
          • CZYTAMY

            Czytanie nie boli

            Po zakończeniu pracy nad lekturami – baśnią ,,Mały Książę” Antoine'a de Saint – Exupery'ego i dramatem romantycznym ,,Dziady cz. II” Adama Mickiewicza uczniowie klasy 7 zebrali najważniejsze wiadomości, cytaty, słowa – klucze dotyczące tych utworów i przedstawili je w wykonanych przez nich lapbookach. Podróż po planetach oraz udział w obrzędzie dziadów pozwoliły im spojrzeć na te niezwykłe teksty oczyma czytelników. Dostrzec własne problemy oraz przypomnieć, na czym polega człowieczeństwo. Mogli uporządkować wiedzę i otworzyć drzwi, które prowadzą ich do kolejnych (tym razem samodzielnych) czytelniczych poszukiwań. Efekty ich pracy zawarte w kolorowych i estetycznych lapbookach pokazują, że czytanie nie boli, a nawet może sprawiać przyjemność.

             

            J.

      • 02mar
          • 1 MARCA

             NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

             

            Dzień ten  ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawiali się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. W naszej szkole dzień ten upamiętniono wykonaniem wystawki poświęconej w/w  bohaterom na holu szkolnym oraz przekazaniem informacji o Żołnierzach Wyklętych uczniom na lekcjach historii oraz gddw. 

      • 01mar
      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
        • 87 644 92 25 fax 87 644 92 25
        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach Białobrzegi 75 16-300 Augustów Poland
        • Rafał Andrzejewski iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel:504976690
      • Logowanie