• 29wrz
          • ŚWIĘTUJEMY

            Dzień Pieczonego Ziemniaka

            Zaczęło się od ….króla Jana III Sobieskiego, który wiele lat temu przywiózł swej ukochanej Marysieńce wyjątkową roślinę do jej ogrodu.  To oczywiście był ZIEMNIAK. Wprawdzie gości on teraz na prawie każdym polskim stole, to dziś(29.09.2022r) obchodziliśmy jego święto.

            Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III w dniu dzisiejszym wykonywali kukiełki z ziemniaków. Dzięki pomocy rodziców uczniowie wzięli udział w pieczeniu kiełbasek i ziemniaków. Po obfitym posiłku ruszyli w drogę wraz z krasnalami, aby bawić się w leśne podchody. Najmłodsi zaś, wzięli udział w zabawach ruchowych przygotowanych przez starszych kolegów i koleżanki z klasy VII. W rolę Królewny Śnieżki i Krasnali wcielili się uczniowie klasy VIII. Oni także przygotowali ukryte na leśnej dróżce  zadania dla najmłodszych.

            To był wspaniały dzień . Było wiele ruchu, zabawy i radości. Z utęsknieniem czekamy na takie spotkanie w następnym roku szkolnym. Przesyłamy podziękowania dla wszystkich, którzy angażowali się w organizację powyższej imprezy

      • 27wrz
          • TEATR

            Historia o przyjaźni i wzajemnym pomaganiu.

            Najmłodsi uczniowie naszej szkoły 27 września 2022 r  skorzystali z propozycji Teatru Lalek „Arlekin.

            Tego dnia  oglądnęli  spektakl „Wielka zagadka Misia Uszatka” autorstwa Macieja Wojtyszki, inspirowane postacią Misia Uszatka stworzoną przez Czesława Janczarskiego i Zbigniewa Rychlickiego.

            „Miś Uszatek” Czesława Janczarskiego to klasyka polskiej literatury dziecięcej. Pluszowy niedźwiadek, którego przygody doczekały się filmowej realizacji w łódzkim studio animacji Se-ma-for, zawładnął niegdyś wyobraźnią dużych i małych na całe dekady.

            Propozycja Teatru Lalek Arlekin to opowieść o tym, co w życiu najistotniejsze, przedstawiona w skali mikro. To refleksja nad tym, co teraz, pomyślana jako krzepiąca historia o przyjaźni i pomaganiu.

            Po zakończeniu uczniowie stworzyli plakaty przedstawiające propozycję zabaw dla dzieci w czasie wolnym. Pod opieką p.Ewy Jacewicz- Miklas, p.Ewy Cich, p. Barbary Roszkowskiej oraz p. Iwony Świackiej  uczniowie stworzyli cały leksykon ciekawych propozycji dla każdego .

            Sztuka stała się doskonałą inspiracją dla dziecięcej  kreatywności.

      • 25wrz
          • SPRZĄTANIE ŚWIATA

            Myślę więc nie śmiecę!

            Clean Up the World – międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września polegająca na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. W dniach 17 – 19 września odbył się już po raz 28 wielki finał akcji „Sprzątanie świata – Polska”, której w tym roku przyświecało hasło “Myślę, więc nie śmiecę”.

             Uczniowie naszej szkoły z ogromnym entuzjazmem włączyli się w tę akcję. Udało się im zebrać śmieci z najbliższego otoczenia szkoły.

            Brawo!!!                                                                                                                                                        

      • 25wrz
          • PAMIĘĆ

            ,,ocalałeś nie po to aby żyć

            masz mało czasu trzeba dać świadectwo

            bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny

            w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy''

            Zbigniew Herbert ,,Przesłanie Pana Cogito''

             

            PAMIĘTAMY o 23 IX 1939 r.

            23 września (piątek) w Białobrzegach reprezentacja naszej szkoły: Pani Dyrektor Katarzyna Korąkiewicz, poczet sztandarowy, uczniowie klas VI, VII, VIII wraz z opiekunami – miała zaszczyt uczestniczyć w uroczystych obchodach 83. rocznicy zbrodni z 23 IX 1939 r. Przy pomniku między kanałem a rzeką oddaliśmy hołd polskim żołnierzom pomordowanym przez sowieckich czołgistów 23 września 1939 r. Odśpiewaliśmy ,,Mazurka Dąbrowskiego'', złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Z uwagą i wzruszeniem wysłuchaliśmy wystąpienia Pani Danuty Kaszlej (Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie) o zbrodni w Białobrzegach. Następnie wysłuchaliśmy opowieści relacji śp. Izydora Bronakowskiego (wówczas ośmioletniego chłopca - świadka śmierci polskich żołnierzy 23 IX 1939 r.), odczytanej przez ucznia II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Uroczystość dopełniła piękna recytacja wierszy Zbigniewa Herberta ,,17 IX”, ,,Guziki” i ,,Który skrzywdziłeś” Czesława Miłosza oraz odśpiewanie pięknej piosenki Czerwonych Gitar” - ,,Biały Krzyż”. Zosiu, Natalio, Natalio, Anielo, dziękujemy.

                        W uroczystości wzięli udział: Pan Bogdan Dyjuk (Radny Województwa Podlaskiego),  Pan Tomasz Tomaszewski (Sekretarz Gminy Augustów), Pan Tomasz Choroszewski (Dyrektor II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie), Pani Barbara Czartoszewska (Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie), Pan Zbigniew Kaszlej (Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Augustowie) Pani Ewa Frąckiewicz (Przewodnicząca Rady Gminy Augustów), Pan Bartosz Cichy (Sołtys Białobrzegów, prowadzący uroczystość), mieszkańcy Białobrzegów oraz młodzież. Dziękujemy za udział w pięknej i ,,żywej” lekcji historii. Pamiętamy!

            K.E.K.J

      • 25wrz
          • SZKOŁA

            Noc w Szkole

            Z 23 na 24 września siódma klasa uczestniczyła z wychowawcą w niezwykłej, premierowej Nocy w Szkole. Ponieważ mocnych wrażeń nigdy dość, uczniowie wpadli na ciekawy pomysł – spędzenie nocy w murach naszej szkoły. Pomysł okazał się ,,strzałem w dziesiątkę”. Przez kilka godzin trwały ,,nocne Polaków rozmowy'', oglądanie filmów, słuchanie muzyki, gry w planszówki, w karty. Przebojem (hitem) okazała się zabawa w ,,zachowankę” w ciemnej szkole, która wymagała od uczniów wiele odwagi, spostrzegawczości i kreatywności (szczególnie od ukrywających się).Trochę niewyspani, ale zadowoleni w sobotni poranek opuściliśmy mury naszej szkoły. Dziękujemy Pani Dyrektor oraz rodzicom uczniów za zaakceptowanie naszego pomysłu. Warto było.

             

            J.

      • 25wrz
          • TEATR

            Od 27 lipca do 6 sierpnia w Trójmieście odbył się 26. FESTIWAL SZEKSPIROWKI ph. ,,Między niebem a sceną. PO BURZY?'' Motto tegorocznego festiwalu zaczerpnięto z tytułu książki prof. Jerzego Limona ,,Między niebem a sceną”. Podczas międzynarodowego 26. Festiwalu Szekspirowskiego można było zobaczyć przedstawienia z Czech, Danii, Niemiec, Norwegii, Ukrainy, USA, Włoch i Polski. Jak zwykle program obfitował w różne przedsięwzięcia teatralne: klasyczne przedstawienia, musical, teatr tańca, performance. Nie zabrakło też ciekawych działań towarzyszących: wykładów ,,Wokół komiksu”, warsztatów teatralnych, otwartych prób. Festiwal rozpoczęły trzy różne inscenizacje ,,Burzy”, a zakończył ,,Wieczór Trzech Króli” Teatru Narodowego z Brna. Udział w przedstawieniach dał też możliwość poznania teatralnej mapy Trójmiasta: Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Teatru Wybrzeże, Opery Bałtyckiej, Teatru w Oknie, Teatru Miejskiego i Muzycznego w Gdyni.Warto było poznać różne twarze teatru i dzieł Szekspira, które są i będą aktualne.

             

            J.

      • 22wrz
          • ŚWIĘTUJEMY

            DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

            Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został uchwalony przez Sejm RP we wrześniu 2013r. Nasze przedszkolaki również dołączyły do Świętowania. Były quizy, zabawy ruchowe, taneczne a nawet pamiatkowe zdjęcia w "fotobudce". Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek. To był  wspaniały dzień.

      • 20wrz
          • RAJD ROWEROWY

            do Sanktuarium w Studzienicznej

            17 września odbył się coroczny rajd rowerowy do Sanktuarium Matki Bożej w  Studzienicznej. W rajdzie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Białobrzegach i w Kolnicy, rodzice i opiekunowie. Celem rajdu było ofiarowanie pod opiekę Matki Bożej wspólnot szkolnych i rodziców w nowym roku szkolnym. Na początku  ks. proboszcz Arkadiusz Orzeł pobłogosławił rowerzystów i poświęcił pojazdy. Droga do celu prowadziła przez las, plażę nad jeziorem Sajno i ścieżki rowerowe. W Studzienicznej , na cmentarzu odwiedziliśmy grób ks. Arkadiusza Pietuszewskiego poprzedniego proboszcza parafii w Kolnicy i Białobrzegach. Następnie odwiedziliśmy pomnik św. Jana Pawła II. W kaplicy na wyspie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Janusza Niedźwiedzkiego. Później przy grillu upiekliśmy i zjedliśmy  kiełbaski oraz słodycze od ks. A. Orła. Po odpoczynku ruszyliśmy do domów. Słowa podziękowania kierujemy do  Ks. kan. Wojciecha Jacka Stokłosy - Proboszcza i Kustosza Sanktuarium w Studzienicznej i  Ks. Janusz Niedźwieckiego - Rezydenta, za gościnne przyjęcie naszej grupy.                                                                                                                                                          B.Z.

      • 19wrz
          • NOWE ŚWIĘTO

            DZIEŃ EMOTIKONA  :)

            Po raz pierwszy w naszej szkole dołączyliśmy do obchodów Światowego Dnia Emotikona. 19  września 2022 roku. Już w piątek przygotowaliśmy odpowiednie rekwizyty. Organizatorką i inspiracją była pani Ewa Popławska- nasza bibliotekarka. Przygotowała nam piękną  gazetkę  oraz pomysły na ciekawe Emotki.Po wytężonej pracy przyszedł czas na prezentację .Radości nie było końca. Prosimy o odgadnięcie czyje twarze kryją się za Emotkami.

            Udział wzięli uczniowie klas I-III wraz ze swymi wychowawczyniami

      • 19wrz
          • DZIEŃ KROPKI

            Grupa3-4 latki

            15 września przedszkolaki z naszej szkoły obchodziły Dzień Kropki. Odkrywalismy talenty matematyczne, sportowe i plastyczne. Dzieci bawiły sie fantastycznie!

      • 14wrz
          • ZWIEDZAMY

            Pierwsza szkolna wycieczka

            13 września uczniowie klas I-IV oraz oddziału przedszkolnego wybrali się na wycieczkę do pobliskiego Augustowa. Podróż rozpoczęli od wizyty na Komendzie Policji. Była to wizyta gościnna. Przywitała ich pani policjantka, która była świetną  przewodniczką po zakamarkach posterunku Policji. Uczniowie mogli z bliska poznać miejsce pracy stróżów prawa. Rozpoczęli zwiedzanie od dyżurki, potem były sale przesłuchań i składania zeznań, a następnie areszt . Na koniec oglądali wozy policyjne.

            Następnym etapem było poznanie miejsca pracy augustowskich strażaków. Na początku zwiedzania uczniowie otrzymali hełmy strażackie oraz specjalne kamizelki i wsłuchiwali się w opowieści profesjonalnych strażaków. Z zaciekawieniem oglądali wszystkie specjalistyczne wozy strażackie. Każdy mógł zrobić  pamiątkowe zdjęcie siedząc w kabinie pojazdu. Wrażeń było wiele.

            Kolejnym etapem wycieczki było kino „Iskra”. Po krótkim spacerze dotarli na miejsce, gdzie obejrzeli film „King:Mój przyjaciel lew.” Dzieci z dużym zainteresowaniem śledzili przygody Ines, Alexsa oraz ich przyjaciela Kinga(małego lwa). To była historia pełna przygód i dobrego humoru.

            Ten dzień był naprawdę cudowny.                                                                                                      I.Ś, E.C, B.R

      • 13wrz
          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

            "Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Głównym jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań".Celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości. W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe, dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie zostało przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

            Laboratoria_Przyszlosci.docx​​​​​​​

            Szkoła Podstawowa w Białobrzegach otrzymała dofinansowanie w wyskości 30 tys złotych. 


      • 11wrz
          • PAMIĘTAMY

            POLSKI WRZESIEŃ 1939

            U stóp pomnika na Westerplatte wzniesionego ku czci obrońców naszej Ojczyzny możemy przeczytać słowa Św. Jana Pawła II, które należy zapamiętać: ,,Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych". Trzeba też pamiętać o dramatycznych wydarzeniach sprzed 83 lat.

             

            1 września 1939 r. – atak Niemiec na Polskę i początek drugiej wojny światowej;

            17 września 1939 r. – agresja ZSRR na Polskę,

            27 września 1939 r. – powstanie Polskiego Państwa Podziemnego (w tym Służby Zwycięstwu Polski), utworzenie Szarych Szeregów (Związku Harcerstwa Polskiego podczas drugiej wojny światowej).

      • 11wrz
          • CZYTAMY

            PIRAMIDA CZYTELNIKA

            Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w konkursie PIRAMIDA CZYTELNIKA. Co trzeba zrobić, żeby dotrzeć na szczyt piramidy?

                        Przeczytaj w miesiącu jedną książkę, odpowiadającą podanej charakterystyce (w dowolnej kolejności). Opisz przeczytaną książkę w założonym zeszycie czytelnika (autor, tytuł, fabuła, krótka opinia o tekście). Użyj około 100 znaków przy opisie każdej książki. Pochwal się swoimi czytelniczymi osiągnięciami i złóż zeszyt z 9 opisami książek w Bibliotece w Białobrzegach do 12 czerwca 2023 roku (poniedziałek). Poczekaj na ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród podczas zakończenia roku szkolnego. Kontakt: Ewa Popławska, Jan Saczko.

             

            Książka z nazwiskiem (imieniem, pseudonimem) bohatera w tytule.

            Książka, którą (gdybyś była autorką / był autorem) zakończył(a)byś inaczej. Jak?

            Książka, której bohater zmaga się z przeciwnościami losu..

            Książka, której bohater (bohaterowie) bezinteresownie pomaga innym ludziom (zwierzętom).

            Książka, która Cię czegoś nauczyła.

            Książka, której bohater poznaje ciekawe miejsca.

            Książka, którą lubili czytać Twoi rodzice, gdy byli dziećmi (nastolatkami).

            Książka, którą zabralibyście na bezludną wyspę..

            Książka, w której nie brakuje zabawnych postaci, zdarzeń, słów.

            E / J

      • 11wrz
          • ZAPRASZAMY

            Piszę, bo tak ...

            Zapraszamy Was do udziału w redagowaniu strony internetowej naszej szkoły. Jak to zrobić? Możecie dzielić się z czytelnikami Waszymi opiniami i spostrzeżeniami o ciekawych, według Was, szkolnych imprezach, uroczystościach, emocjonujących zawodach, niezwykłych książkach, filmach, płytach, przedstawieniach, innych zainteresowaniach. Warto spróbować swoich sił. To może być ciekawa przygoda i pożyteczny trening pisania. Zapraszamy.

             

            E. / J.

      • 11wrz
          • KSIĄŻKA

            ​​​Lato z książką​​​​​​​​​​​​​​​​​

            8 września zakończyliśmy akcję czytelniczą Lato z ksiażką. Mimo że czytanie ksiażek (a szczególnie lektur) nie jest najpopularniejszą rozrywką w wakacje, to co roku znajduje się dość wielu chętnych, którzy w letnie dni czytają. W tym roku było ich aż 24 z klasy IV, VII i VIII. Zmierzyli się nie tylko z takimi lekturowymi ,,gigantami”, jak ,,Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza czy ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, ale również z bardzo interesujacymi powieściami dla młodzieży, np. ,,Pozłacaną rybką” Barbary Kosmowskiej. Dziękuję Wam za tak liczny udział w letnim czytaniu książek. Zawsze warto to robić. Zachęcam do spróbowania sił za rok.

             

            J.

      • 11wrz
          • FILM

            10. urodziny KINOCHŁONU

            Od dziesięciu lat na kulturalnej mapie Augustowa istnieje Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon, ciekawy pomysł kinowych zapaleńców, dzięki którym mogliśmy obejrzeć interesujące filmy, spektakle, posłuchać ludzi kina – aktorów, reżyserów, krytyków filmowych, wziąć udział w koncertach. 7 – 11 września obchodziliśmy 10. urodziny augustowskiego DKF – u, podczas których obejrzeliśmy piękny film ,,Ennio” poświęcony kompozytorowi Ennio Morricone oraz zabawne improwizacje Teatru Pneumatycznego, w których aktorzy uczestniczyli z widzami. Z okazji 10. urodzin  DKF – u Kinochłon w Augustowie gratuluję zespołowi ciekawych pomysłów, świetnego repertuaru i …wiernej widowni. Dziękuję za chwile wzruszeń i zadumy.

             

            J.

      • 04wrz
          • CZYTAMY

             

            NARODOWE CZYTANIE​​​​​​​​​​​​

            3 września w Miejskim Domu Kultury w Augustowie odbyło się 11. Narodowe Czytanie ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, podczas którego czytaliśmy piękne utwory wydane w tomie ,,Poezji” w 1822 roku. Mimo że akcja była prawdziwym maratonem, sprawiła nam wiele radości i zadowolenia. Mieliśmy przyjemność czytać piękne strofy romantyczne, ale również mogliśmy podziwiać teatralne wersje ballad ,,Romantyczność”, ,,Pani Twardowska”, ,,Rybka”, ,,Rękawiczka”, ,,Lilie” w oryginalnej interpretacji uczniów augustowskich szkół i Teatru Pneumatycznego oraz wysłuchać pięknej muzyki w wykonaniu nauczyciela i uczennic szkoły muzycznej. Dziękujemy organizatorom za literacką, teatralną i muzyczną ucztę.

             

            J.

            GRAFIKA:https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2022-ballady-i-romanse 

      • 04wrz
          • CZYTAMY RAZEM

            ,,Miej serce i patrzaj w serce!”

            Cała Polska czyta Mickiewicza

            2 września w naszej szkole po raz dziesiąty wzięliśmy udział w 11. Narodowym Czytaniu, pożytecznej akcji społecznej upowszechniającej czytanie polskiej literatury, przedsięwzięciu zapoczątkowanemu z inicjatywy Pary Prezydenckiej RP. Tym razem przypomnieliśmy ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, niezwykłe teksty, które dały początek polskiemu romantyzmowi. Słuchacze dzięki czytającym przenieśli się w tajemniczy świat bohaterów ,,Romantyczności”, ,,Świtezianki”, ,,Pani Twardowskiej”, podziwiali romantyczny pejzaż pełen tajemnic i zagadek oraz nabrali pewności, że ,,nie ma zbrodni bez kary”. Tekstom przeczytanym przez panie Katarzynę Korąkiewicz, Grażynę Borawską, panów Tomasza Tomaszewskiego (sekretarza gminy Augustów) oraz Jana Saczkę. Podróży w krainę polskiego romantyzmu towarzyszyły ... rusałki w pięknych wiankach, muzyka Fryderyka Chopina oraz stosowna scenografia. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Biblioteką w Białobrzegach (pani Ewa Popławska) oraz SU (nagłośnienie). Dziękujemy za piękno słowa i niezwykłe przeżycia. Zapraszamy za rok na wspólne czytanie powieści ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

             

            E./J.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
        • 87 644 92 25 fax 87 644 92 25
        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach Białobrzegi 75 16-300 Augustów Poland
        • Rafał Andrzejewski iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel:504976690
      • Logowanie