• 19sty
          • BEZPIECZEŃSTWO

            FERIE ZIMOWE

            Nadszedł czas zimowego wypoczynku. Od 20 stycznia do 4 lutego mamy Ferie Zimowe. Wszystkim  życzymy wspaniałego wypoczynku w pięknej zimowej aurze. Jednocześnie przypominamy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Ministerstwo EdukacjI Narodowej przygotowało Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z jego treścią. 

                                                               Do zobaczenia po feriach!

      • 19sty
          • TWORZYMY

            KSZTAŁT, FORMA, BRYŁA

            19 stycznia odbyła się bardzo ciekawa lekcja plastyki. Uczniowie klasy V mieli możliwość użycia swojej kreatywności w budowie statków kosmicznych. Była to praca zespołowa. W pierwszym etapie uczniowie musieli zaprojektować statki lub pojazdy kosmiczne. Kolejnym etapem było zbudowanie wymyślonych przez siebie statków z przyniesonych odpadów. Uczniowie bardzo zaangażowali sie w wykonanie swoich projektów. Zobaczyli też, jak wiele materiałów, które chcieli wyrzucić, nadaje sie do ponownego użytku, chociażby we wspólnej zabawie. Mamy nadzieję, że obudziła się w nich chęć do tworzenia nowych rzeczy, a także świadomość konieczności recyklingu.                              

            K.S

      • 19sty
          • BAWIMY SIĘ

            Choinka szkolna

            18 stycznia w naszej szkole odbyła się impreza choinkowa. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie naszej szkoły, Ci mali i Ci duzi. W godzinach porannych dyskotekę miały przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Uczniowie w pięknie ustrojonych klasach mieli zorganizowany poczęstunek oraz przeróżne gry i zabawy. Tę wspaniale bawiącą się gromadkę odwiedził Św. Mikołaj i wszystkim uczniom rozdał prezenty. Było mnóstwo radości i śmiechu.

            W godzinach popołudniowych swoje świętowanie rozpoczęli starsi uczniowie naszej szkoły. Oni również mieli zorganizowany poczęstunek a podczas dyskoteki, każda klasa zorganizowała swoim kolegom zabawy integracyjne. Były balony, krzesełka i szalone wygibasy. Najedzeni, wytańczeni, wybawieni i szczęśliwi uczniowie wrócili do swoich domów.

            Serdeczne dziękujemy Radzie Rodziców, a także samym rodzicom, za pomoc w przygotowaniu naszej choinki. Dziękujemy DJ-owi, Maciejowi Skorupie, za pomoc w zorganizowaniu dyskoteki. Chcielibyśmy podziękować również naszym niezawodnym nauczycielom za opiekę podczas naszej zabawy. 

            SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

                                                                                                                                                                                     SU

      • 15sty
          • 5-6latki

            Dzień Osób Nieśmiałych

            14 stycznia odchodzimy Dzień Osób Nieśmiałych.

            Każdy z nas w swoim życiu znalazł się w sytuacji onieśmielenia. Jest to stan naszego umysłu, jak również cecha osobowości, nad którą trzeba dużo pracować. W stan zakłopotania może wprowadzić nas wszystko, pani na lekcji, która wzywa do odpowiedzi, podejście do osoby która w jakiś sposób staje się nam bliska lub wręcz przeciwnie – obca.

            Nieśmiałość to nie choroba, to brak pewności w kontaktach interpersonalnych, nadmierna ostrożność względem nieznanych osób, bądź przedstawicieli drugiej płci. Trudne emocje często prowadzą do zaniżenia poczucia własnej wartości, życia w przeświadczeniu, że nic nam nie wychodzi i do niczego się nie nadajemy.

            Przedszkolaki z zeróweczki poszukiwały dziś odpowiedzi na pytania: Czym jest nieśmiałość? Jak się objawia? Jak ja pokonać? Poznały historię liska Zbysia, który starał się pomóc krecikowi Bartusiowi pokonać nieśmiałość. Chętne dzieci prezentowały piosenki i swoje umiejętności przed akceptującą i wspierającą publicznością. Pamiętajmy, że zrozumienie, wsparcie i dobre słowo są bardzo ważne dla osób borykających się z nieśmiałością.

            U.S-S

      • 15sty
          • SPORT

            100. urodziny Igrzysk Olimpijskich 

            Sto lat temu w Chamonix odbył się Tydzień Sportów Zimowych, który Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) uznał za I Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Niewiele osób w Polsce, która od sześciu lat była niepodległa, zdawało sobie sprawę, że to początek polskieo olimpijskiego szlaku, którego największymi bohaterami będą: Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk, Wojciech Fortuna, Adam Małysz, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska i inni … W 1924 roku polscy sportowcy zadebiutowali w Igrzyskach Olimpijskich w Chamonix i Paryżu. W stolicy Francji polscy sportowcy zdobyli pierwsze medale olimpijskie: drużyna kolarska w wyścigu torowym na 4 km (Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Łazarski) – 2 m, Adam Królikiewicz na koniu Pikador – 3 miejsce w konkursie skoków przez przeszkody. Po nich na olimpijskich arenach pojawili się inni …

             

            J.

      • 15sty
          • TEATR

            ​​​​​RES HUMANAE​​​​​​

            ,,Cafe de Paris'' to przedstawienie teatru Res Humanae I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, z którym współpracujemy od wielu lat. 12 i 13 grudnia zespół, którego twórczynią i dobrym duchem jest pani Bożena Bendig, obchodził 35 lat i przeniósł nas do ... Paryża. Młodzi aktorzy przybliżyli widzom atmosferę kulturalnel stolicy Europy w latach 20., 30. i powojennych. Młodzi widzowie poznali, a starsi przypomnieli piękne, nastrojowe piosenki: ,,Milord'' Edith Piaf, ,,Paris, Paris'' Catherine Deneuve i Malcolma Mc Larena, ,,Paroles, Paroles'' Alaina Delona i Dalidy oraz innych. Dzięki utworom w nowych aranżacjach ,,pływaliśmy'' po Sekwanie i ,,spacerowaliśmy'' po magicznych miejscach Paryża. Dziękujemy młodym aktorom i jej Reżyser, życzymy nowych pomysłów i artystycznego zadziwienia. Dziękujemy.

            J.


      • 15sty
          • KULTURA

            KATEDRA

            12 stycznia klasa ósma podsumowała projekt edukacyjny ,,Katedra''. Wycieczkę w ,,mroki średniowiecza'' zakończyli spotkaniem z tekstami kultury, których motywem przewodnim była gotycka k a t e d r a. Najpierw zwiedzili bazylikę konkatedralną Najświętszej Marii Panny w Gdańsku i Katedrę Notre Dame w Paryżu. Potem przyszedł czas na teksty pisane: fragment powieści Wiktora Hugo ,,Katedra Marii Panny w Paryżu'', wiersz ,,Architektura'' Zbigniewa Herberta, powieść Kena Folletta ,,Filary Ziemi'', esej Zbigniewa Herberta ,,Barbarzyńca w ogrodzie''. Kolejnym uczestnikom wędrówki po średniowieczu przypadło w udziale omówienie: ,,Katedry” Tomasza Bagińskiego (filmu animowanego), ,,Katedry w Rouen'' Claude'a Moneta (obrazu impresjonisty), ,,Katedry'' Augusta Rodina (rzeźby), ,,Katedry'' Zdisława Beksińskiego (obrazu). Chętni mogli posłuchać koncertu Jeana Michela Jarre'a w Notre Dame. Piękno ukryte w kamieniu, dzieło ludzkich rąk.

            J.

            Katedra

             

            Nad dachami Starego Miasta

            zachodnia wieża dzwonna

            niczym maszt korabia

            wyrasta

            wyżej kamienic.

             

            Krzepko

            unosi ceglaną farę.

            Za chwilę

            wzniesie się ponad wstęgę Motławy

            i każe Jej poszybować ku niebu.

             

            To Ona mnie obejmuje wytrwale  

            swoimi ciemnoczerwonymi ramionami,

            dotyka łagodnie zmęczonego czoła.

            Słyszę Ją,

            gdy z serca spiżu spływa na mnie

            najczystsza muzyka.

             

            Nawet gdy spowiły Ją ciemne chmury,

            smukłe wieżyczki gotyckiego korabia

            jaśnieją,

            prowadzą

            po labiryncie ulic.

      • 07sty
          • KONCERT

            Słowiańska muzyka, słowiańska dusza

            5 stycznia uczestniczyliśmy w koncercie edukacyjnym ,,Słowiańska muzyka, słowiańska dusza'' w wykonaniu muzyków z Arte – Muzy. Wykonawcy przedstawili śpiewną, melodyjną muzykę Słowian, skupiając się nie tylko na różnicach, ale pokazali słuchaczom i widzom elementy łączące narody słowiańskie.

                        Zespół (wokal, skrzypce, akordeon, gitara, instrumenty perkusyjne) przedstawił bogactwo muzyczne Słowiańszczyzny: ,,O, już ja mamie odsłużyłam'', ,,Matulu moja, ładną córkę masz'', ,,Cingarella'', ,,Słowik'', ,,Oczy cziornyje'', ,,Jurko'', ,,Kwitną róże'', ,,Malowany dzbanku'', ,,Caje Sukarije'', ,,Smereka''. Spotkanie z muzyką słowiańską było okazją do poznawania kultury innych narodów, utworów, których najczęściej na co dzień nie słuchamy.

             

            I.Ś. / J.

      • 07sty
          • SPORT i PAMIĘĆ

            „Nie umiera ten, kto żyje w pamięci żywych” (ks. Jan Twardowski)

            XIV MEMORIAŁ

            Nasza szkoła gościła uczestników XIV Memoriału Mariana Kasjanowicza śp. Mariana Kasjanowicza (1933 – 2004) , sybiraka, człowieka sportu, który przyczynił się do rozwju sportu (w tym – tenisa stołowego) w naszym regionie. W szranki turnieju, który na stałe zagościł w kalendarzu ważnych turniejów w województwie podlaskim, stanęło 46 tenisistów stołowych, którzy uczcili śp. Pana Mariana. W kategorii OPEN zwyciężył Marcin Jarkowski (Białystok), który w finale pokonał Szymona Roszkowskiego (Białobrzegi). W kategorii 60+ wygrał Kazimierz Żyliński (Krasnopol) przed Dariuszem Czarneckim (Czarna Białostocka). W rywalizacji deblistów tryumfowali Mateusz Zdanuczyk / Marcin Jarkowski (Białystok) wygrywajac w decydującym meczu z Michałem Bronakowskim i Romanem Skrzekutem (Białobrzegi). Turniej zorganizowany został przez: Urząd Gminy Augustów, Szkołę Podstawową im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach, Uczniowski Klub Sportowy Białobrzegi (panowie Artur Kuryło, Michał Bronakowski), rodzinę śp. Mariana Kasjanowicza (p. Jerzy i Kamil Kasjanowiczowie). Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwał pan Zdzisław Omelianiuk (sędzia główny). Dziękujemy i zapraszamy za rok.

            A.K. / J.

             

            WYNIKI

            kategoria OPEN

            1. Marcin Jarkowski (Białystok)

            2. Szymon Roszkowski (Białobrzegi)

            3. Łukasz Mikucki (Pisz)

            4. Tyberiusz Królewicz (Ełk)

            5. Piotr Paul (Białobrzegi)

            6. Roman Skrzekut (Białobrzegi)

            7. Michał Bronakowski (Białobrzegi)

            8. Kacper Malinowski (Pisanica)

             

             

            kategoria 60+

            1. Kazimierz Żyliński (Krasnopol)

            2. Dariusz Czarnecki (Czarna Białostocka)

            3. Zdzisław Sadowski (Czarna Białostocka)

            4. Tadeusz Dąbrowski (Sokółka)

             

            kategoria Gry Podwójne

            1. Mateusz Zdanuczyk / Marcin Jarkowski (Białystok)

            2. Michał Bronakowski / Roman Skrzekut (Białobrzegi)

            3. Łukasz Mikucki (Pisz) / Szymon Roszkowski (Białobrzegi)

            4. Janiszewski Sebastian – Budenas Karolina (Grajewo)

      • 02sty
          • ROZMAWIAMY

            Debata

            Uczniowie klasy 5. stanęli w szranki debaty korespondencyjnej, dla nich nowej formy wyrażania opinii oraz komunikacji z rówieśnikami. Tematem niecodziennej debaty był problem, czy warto dążyć do sławy i popularności. Najpierw, podzieleni na cztery zespoły, zebrali jak najwięcej argumentów przemawiających za tym, że warto lub nie warto być popularnym. Następnie debatujący przedstawili swoje stanowiska w formie korespondencyjnej, ustaliwszy, które argumenty są najmocniejsze. Spotkanie zakończyło się przyjęciem wniosków. Było okazją do pożytecznej wymiany zdań o wadach i zaletach popularności i aktywności w internecie.

            J.

      • 02sty
          • KINO

            Wieczór ,,żywych obrazów''

            Pewnego grudniowego wieczoru wsiedliśmy do wehikułu czasu i udaliśmy się 28 grudnia 1895 r. do Grand Cafe  przy Bulwarze Kapucynów w Paryżu. W niewielkiej salce w podziemiach paryskiej kawiarni 35 widzów zapłaciło po jednym franku za bilet wstępu i obejrzało półgodzinny seans ,,Kinematografu Lumiere'' . To niepozorne wydarzenie przeszło  do historii światowego kina jako pierwszy publiczny pokaz filmowy, słowem – święto kina. Oszołomieni widzowie obejrzeli krótkie ,,żywe obrazy'' Augusta i Ludwika Lumiere: ,,Wyjście robotnic z fabryki Lumiere w Lyonie'', ,,Wjazd pociągu na stację w La Ciotat'', ,,Polewacz polany''. Podziwiali marzenie wielu wynalazców – świat ożywiony na ekranie. Warto o tym pamiętać, jaką drogę przeszło kino  oglądając krótkie, czarno – białe, nieme filmy. Od chwili uchwyconej w kadrze po filmy ,,Gwiezdne wojny'', ,,Matrix'' i ,,Avatar''.

             

            J.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
        • 87 644 92 25 fax 87 644 92 25
        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach Białobrzegi 75 16-300 Augustów Poland
        • Rafał Andrzejewski iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel:504976690
      • Logowanie