• 27lut
          • MOWA OJCZYSTA

            „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają."

            Mikołaj Rej z Nagłowic

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            W naszej szkole obchodziliśmy po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. 21 lutego oraz w kolejnych dniach w poszczególnych klasach uczniowie uczestniczyli w przedsięwzięciach upamiętniających ten dzień.  Uczniowie klas I – III wzięli udział w zabawach językowych, zgadywankach i łamańcach: piramidce – dopasowaniu wyrazów do obrazków, łączeniu nazw z odpowiednimi częściami mowy, aktywnym alfabecie – tworzeniu haseł dzięki wykonywaniu określonych ćwiczeń, kodowaniu – dyktandzie graficznym, dobble ortograficznym. Piątoklasiści spróbowali swoich sił w grach i zabawach językowych ze słowem ,,fajny” (gromadzenie synonimów, znaczenie słowa), w wykreślankach ortograficznych, rozsypance literowej. Przez językowe ,,zakręty” przeprowadzały uczniów panie Ewa (Biblioteka w Białobrzegach) i Grażyna.

                        Pan Janek zabrał uczniów klas IV, VII, VIII w podróż, podczas której przekonali się, ile zadowolenia sprawia własnoręczne pisanie tekstów wiecznym piórem oraz oryginalną, drewnianą obsadką, stalówką i atramentem (inkaustem), rysowanie różnych motywów na podstawie napisanych liter. Wędrówka w czasie doprowadziła ich do niezwykłej książki – poznali zielony ,,Elementarz” Mariana Falskiego oraz piosenki mistrzów słowa – grupy Raz, Dwa, Trzy. Nie zabrakło też trudnej sztuki kaligrafowania sentencji ze znanych utworów literackich. Mówili, czytali, pisali, rysowali i kaligrafowali. Ćwiczyli oko, rękę i ...skupienie.

                        Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w działania upowszechniające nasz język ojczysty.

             

            E.G.J.

      • 27lut
          • ZAINTERESOWANIA

            Szukamy, zbieramy, odkrywamy …

            Tato, co to takiego? - zapytał chłopiec ojca, wskazując na znaczki pocztowe (marki) – nieznane mu prostokątne, kwadratowe kawałki papieru. Synku, to taki internet, tylko papierowy – z powagą odpowiedział dziecku rodzic. Przecież dla niego to było okno na świat, źródło wiedzy o odległych państwach, dinozaurach, niezwykłych roślinach i wspaniałych wyczynach sportowców. Rozmowa nie zmyślona, ale prawdziwa, pokazuje, jak wiele się zmieniło. Zanikło wiele ciekawych i pożytecznych zainteresowań. Kto z nas nie grzebał w piwnicy czy na strychu dziadków w poszukiwaniu skarbów?  Mogą nimi być: kamień o ciekawym kształcie lub barwie, książka (dla bibliofilów), znaczek pocztowy lub karta pocztowa (dla filatelistów), etykiety zapałczane (dla filumenistów) moneta lub medal (dla numizmatyków), pocztówka (dla filokartystów), rybka (dla akwarystów), piosenka (dla audiofilów), zasuszone rośliny w zielniku, stara łyżka czy młynek  oraz wiele innych ,,zdobyczy”. Każdy przedmiot ma swoją historię, swoją ,,duszę”. Jak napisała Olga Tokarczuk w powieści ,,Prawiek i inne czasy”: ,,Rzeczy to byty zanurzone w innej rzeczywistości ...” Można je poznawać i zbierać.

            J.

      • 26lut
          • WYJAZD

            Szkolenie narciarskie

            23 lutego 2023r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe na stok narciarski w ośrodku "Szelment" k/ Jeleniewa. Celem wyjazdu było szkolenie narciarskie. Trzynaścioro uczniów z klasy VII i VIII stawiało swoje pierwsze kroki na nartach i doskonaliło umiejętności narciarskie. Uczniowie odwiedzili równiez Muzeum Wojciecha Fortuny, w któym znajduje sie wiele ciekawych eksponatów i pamiątek narciarskich. Dwugodzinne szkolenie zakończyło się bez kontuzji i uczniowie cało i zdrowo wrócili do Białobrzeg. Wielu z nich stwierdziło, że nie będzie to ich ostatnia przygoda z tym zimowym sportem.

            A.K

      • 26lut
          • 3-4 latki

            Poznajemy świat

            Arktyka i Antarktyda to jedne z najbardziej niezwykłych miejsc na naszej planecie. Przedszkolaki poznawały zwierzęta żyjące na biegunach, samodzielnie zrobiły sztuczny śnieg i wykonały polarne makiety. Zatroszczyły się też o pingwinka, który gościł w naszym przedszkolu.                  

      • 22lut
          • SPORT i PAMIĘĆ

            XIII MEMORIAŁ MARIANA KASJANOWICZA

            18 grudnia w  nasza szkoła gościła zawodniczki i zawodników, uczestników XIII Memoriału Mariana Kasjanowicza w tenisie stołowym, którzy  uczcili śp. Mariana Kasjanowicza (1933 – 2004), sybiraka, człowieka sportu, twórcy tenisa stołowego na Augustowszczyźnie, trenera, wychowawcy wielu tenisistów stołowych, człowieka przez wiele lat związanego z klubami naszego regionu: Lnem Kolnica, Spartą Augustów, UKS – em Netta, UKS – em Białobrzegi.  Człowieka porozumienia, budującego mosty między ludźmi i klubami. Symboliczny i ważny był udział w turnieju Jerzego (syna), Kamila i Adama (wnuków) Kasjanowiczów. Zawody, które cieszą się w województwie podlaskim popularnością, zorganizowali: Urząd Gminy Augustów, Szkoła Podstawowa im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach, Uczniowski Klub Sportowy Białobrzegi. Organizatorów reprezentował pan Artur Kuryło, a sędzią głównym był pan Zdzisław Omelianiuk. W szranki turnieju stanęło aż 55 zawodniczek i zawodników, którzy podkreślali dobrą organizację oraz serdeczną atmosferę. Dziękujemy.

                     Sportowy maraton, który obfitował w wiele zaciętych gier, zakończył się zwycięstwem Marka Krymskiego, który w finale pokonał swojego kolegę klubowego, Tyberiusza Królewicza. W ,,małym finale” zwycieżył Szymon Roszkowski (Białobrzegi), który pokonał Sebastiana Janiszewskiego z Grajewa. W kategorii 60+ tryumfował Kazimierz Żyliński (Burdeniszki) przed Januszem Orłowem (Krasnopol), Jerzym Filipowskim (Białobrzegi) i Henrykiem Szeszką (Białobrzegi). W grze podwójnej Marek Krymski i Sebastian Janiszewski (Grajewo) pokonali Karola Szeszkę i Szymona Roszkowskiego (Białobrzegi).

            A.K. / J.

            WYNIKI

            1. Krymski Marek Grajewo
            2. Królewicz Tyberiusz Grajewo
            3. Roszkowski Szymon Białobrzegi
            4. Janiszewski Sebastian Grajewo
            5. Siłkowski Szymon Białobrzegi
            6. Szeszko Karol Białobrzegi
            7. - 8. Bronakowski Maciej Białobrzegi
            Mońko Adam Białystok

             

            Kategoria 60+
            1. Żyliński Kazimierz Burdeniszki
            2. Orłów Janusz Krasnopol
            3. Filipowski Jerzy Białobrzegi
            4. Szeszko Henryk Białobrzegi

             

            Kategoria Gry Podwójne
            1. Krymski Marek – Janiszewski Sebastian - Grajewo
            2. Szeszko Karol – Roszkowski Szymon - Białobrzegi
            3. Siłkowski Szymon – Królewicz Tyberiusz - Białobrzegi /Grajewo

             

            Źródło zdjęć: 

      • 22lut
          • NAUKA

            ,,Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię,

            polskie wydało go plemię.”

            17 lutego (piątek) w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jednym z powodów organizacji apelu był również fakt, że rok 2023 został ustanowiony rokiem Mikołaja Kopernika. Dzięki prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się więcej o życiu i działalności polskiego astronoma, prawnika, dyplomaty, lekarza, matematyka, ekonomisty, kartografa, fizyka, filologa i stratega wojskowego. Poznaliśmy wiele ciekawostek i poszerzyliśmy wiedzę o jego największych dziełach, m.in. ,,O obrotach sfer niebieskich” (przedstawiającym szczegółowo jego wizje Wszechświata). To była cenna lekcja o naszym rodaku. Dziękujemy pani Renacie Oborskiej za zorganizowanie apelu oraz uczennicy klasy VIII za przygotowanie prezentacji.

            N.R, N.R kl.8

      • 22lut
          • 3-4 latki

            Poznajemy zawody

            Podczas zajęć z cyklu "Poznajemy zawody", przedszkolaki poznawały pracę kucharza. Dzieci rozpoznawały przedmioty kuchenne, tworzyły "kuchenną" muzykę a następnie głodnego kucharza nakarmiły jajkami. To były bardzo pouczające zajęcia.                                                                                                                                                            

      • 12lut
          • PAMIĘĆ

            ,,Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat’’

            W lutym w kalendarzu możemy odczytać kilka dat upamiętniających ludzi, zdarzenia, tradycje. Jedną z nich jest 15 lutego 1910 roku. Wtedy urodziła się Irena Sendlerowa, później polska działaczka. Gdy hitlerowcy stworzyli getto w Warszawie, nie zamierzała siedzieć z założonymi rękami i postanowiła wyprowadzić na aryjską stronę żydowskie dzieci. Jako kierowniczka dziecięcego oddziału Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj (Żegocie) podczas II wojny światowej, okupacji, w konspiracji wraz ze swoimi współpracownikami prowadziła na szeroką skalę akcję ratowniczą i uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci (,,lista Sendlerowej”). W 1965 roku została uhonorowana przez izraelski Yad Vashem medalem i dyplomem ,,Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”. Z rąk prezydenta RP otrzymała najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Otrzymała też Nagrodę im. Jana Karskiego ,,Za męstwo i odwagę”. Dzieci nadały Irenie Sendlerowej Order Uśmiechu. Przez wiele lat była zapomniana. O jej istnieniu i działalności przypomniały amerykańskie gimnazjalistki, autorki przedstawienia ,,Życie w słoiku’’ (lista ocalonych dzieci ukryta w dwóch butelkach, zakopanych w ogrodzie) oraz Lea Kampe powieścią  ,,Anioł z Warszawy”. Irena Sendlerowa pokazała, że: ,,Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat’’.

             

            Anioł

                                                            Irenie Sendlerowej

             

            Wielki bohaterze

            w niewieścim ciele,

            dla maleństw

            zrobiłaś tak wiele.

             Był rok czterdziesty,

            warszawskie getto…

            ginęli l u dz i e …

            twarze …

            Wzruszona

            ich losem,

            niedolą,

            udręką,

            wiodłaś dzieci

            jak anioł obronną ręką,

            by mogły żyć,

            by mogły marzyć,

            zapomnieć o piekle,

            uczuciem obdarzyć.

             

            Choć narażałaś swe życie

            codziennie,

            czyniłaś dobro

            bez tchu,

            niezmiennie.

             

            Za Twą dobroć,

            pomoc,

            odwagę

            składam Ci hołd.

             

            Tyś mi przykładem.

            Co zrobić w życiu?

            Chociaż rozum inaczej każe.

            Po prostu kochać,

            oddać siebie

            innym

            w darze…

             

            K.F.

      • 12lut
          • PAMIĘĆ

            Z kart historii

            14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową, wchodzącą w skład Polskiego Państwa Podziemnego,  formacji podziemnej, która działała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej. Podlegała Rządowi RP na uchodźstwie. Armia Krajowa przeprowadziła wiele akcji sabotażowo - dywersyjnych, partyzanckich, propagandowych i wywiadowczych, np. akcji Kutschera, akcji N, akcji pod Arsenałem.

                        Armia Krajowa na Augustowszczyźnie przeprowadziła szereg akcji. Na terenie Puszczy Augustowskiej działały oddziały partyzanckie AK ppor. Czesława Grajewskiego „Wirskiego”, sier. Wacława Sobolewskiego „Sęka”, por. Bronisława Jasińskiego „Komara”, chor. Antoniego Dąbrowskiego „Zająca”, ppor. Piotra Milanowskiego „Ćmy”. W Okółku (powiat augustowski) 12 sierpnia 1943 roku VIII Uderzeniowy Batalion Kadrowy stoczył potyczkę z Niemcami, w której zginął kpt Julian Tadeusz Jagodziński wraz z siedmioma żołnierzami. Pozostali ocaleli dzięki  Marii Iwanickiej ps. „Małgorzata”, która osłaniała odwrót kolegów. Ciężko ranna dostała się do niewoli i zginęła w czasie tortur w posterunku żandarmerii niemieckiej w Suchej Rzeczce. Tam  znajduje się obelisk upamiętniający bohaterskich partyzantów.

                        AK działała w operacji Burza w 1944 roku. Jej celem była obrona ludności przed okupantami. Pamiętamy. Cześć żołnierzom Armii Krajowej!

            ,,Naprzód, do boju, żołnierze,
            Polski Podziemnej: Za broń!
            Boska potęga nas strzeże,
            Woła do boju nas dzwon.’’

            Kazimierz Kumaniecki ,,Hymn Armii Krajowej’’

      • 12lut
          • WALENTYNKI

            Motyw miłości w tekstach kultury

            Walentynki to nie tylko kolejna kartka z kalendarza, o której trzeba pamiętać, ale również wspaniała okazja, by naszym bliskim, znajomym powiedzieć kilka miłych słów. 14 lutego daje nam sposobność, by poznać lub przypomnieć wiele ciepłych i ciekawych tekstów kultury, w których gości Miłość, jeden z najważniejszych motywów w sztuce i literaturze. Nie wszystkie mają szczęśliwe zakończenie, lecz z pewnością sięgnięcie po książkę, wiersz, piosenkę czy film nie będzie stratą czasu. Oto literacko – wokalno – filmowe ,,walentynki” z różnych epok, dla odbiorców w różnym wieku. Zapraszamy:

            • teksty literackie: William Szekspir ,,Romeo i Julia”, Hanna Ożogowska ,,Za minutę pierwsza miłość”, Adam Mickiewicz ,,Niepewność”, Bolesław Leśmian ,,W malinowym chruśniaku”, John Green - ,,Gwiazd naszych wina”, Antoine de Saint Exupery ,,Mały Książę”, Barbara Kosmowska ,,Pozłacana rybka”, Janusz Domagalik ,,Koniec wakacji”, Krystyna Berwińska ,,Con amore”;
            • piosenki: Czesław Niemen ,,Wspomnienie”, ,,Maanam ,,Po prostu bądź”, ,,Róża”, Chłopcy z Placu Broni ,,Kocham Cię”, Róże Europy ,,Jedwab”, Marek Grechuta ,,Niepewność”, ,,W malinowym chruśniaku”, happysad ,,Taką wodą być”, Czerwone Gitary ,,Historia jednej znajomości”, Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło ,,Nikt tak pięknie nie mówił, że się boi miłości”,  De Press ,,Bo jo cie kochom”;
            • fimy: Baz Luhrmann ,,Romeo i Julia”, Stanisław Jędryka ,,Koniec wakacji”, ,,Szaleństwo Majki Skowron”, Jan Batory ,,Con amore”.

            J.

      • 12lut
          • GRAMY

            Zagrajmy...

            Planszówki – często spoczywają w tekturowych pudełkach, coraz bardziej pomysłowe, barwne i atrakcyjne. Zachęcają do myślenia, kreatywności, rozwijania pamięci, słownictwa i podejmowania decyzji. Angażujące pojedyncze osoby, jak i dwoje, troje, czworo. Nasze poszukiwania coraz ciekawszych planszówek są coraz bardziej owocne. Do gier, o których Wam pisaliśmy wcześniej, dołączyły nowe, choć niektóre stworzono dosyć dawno. Scrabble Junior i Scrabble, Monopoly, Superfarmer, Krzesła, Memory, bierki, Gravitrax, warcaby, domino – to ,,starzy znajomi”. Z nowo poznanych warto sięgnąć po Dixit i jej różne odmiany (piękna grafika, ciekawe skojarzenia, uczta dla wyobraźni), Yengę (wyzwanie dla naszej sprawności), Milionerów (może łatwiejszą wersję), Master Minda (z pozoru prosty, ale wymagający spostrzegawczosci i logicznego myślenia w odgadywaniu układu pionków) i starego, dobrego Chińczyka (,,Człowieku, nie irytuj się!”). Życzymy przyjemnej i madrej zabawy!

             

            J.

      • 08lut
          • POMAGAMY

            Wspieramy WOŚP

            W tym roku uczniowie klas I-III wsparli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzięki p. Ewie Popławskiej, która przygotowała materiały oraz przeprowadziła zajęcia uczniowie uszyli wiele serduszek. Były one wręczane uczestnikom IV Biegu GORĄCE SERCA zorganizowanego przez WOŚP Augustów i Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno- Społeczne. Zdjęcia z zajęć możemy oglądnąć na stronie Centrum Kultury i Biblioteki w Białobrzegach.

            To piękny gest życzliwości, empatii oraz serdeczności.

            Samorząd Szkolny zorganizował zbiórkę wsród uczniów i nauczycieli na rzecz WOŚP- zebrano 550zł, piniądze zostały wpłacone na konto. 

      • 08lut
          • KONKURS

            X Przegląd Kolęd i Pastorałek​​​​​​​

            12 stycznia 2023r uczniowie naszej szkoły brali udział w X Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie.

            W świątecznej atmosferze mogliśmy wysłuchać wiele utworów młodych wykonawców. Prezentowali się oni wyjątkowo. Dlatego należą się im gratulacje za godne reprezentowanie szkoły. A tak przedstawiają się wyniki:

            Soliści

            I miejsce -Aniela Nowik( kategoria klas VII-VIII)

            II miejsce- Emilia Jabłońska(kategoria klas I-III)

            III miejsce-Annna Kołodzińska(kategoria klas IV-VI)

            Zespoły

            III miejsce-Uczniowie klasy III w kategorii klas I-III  (MARTYNA FRĄCKIEWICZ,JULIA GIEDROJĆ, EMILIA JABŁOŃSKA,WOJCIECH JOKA , HANNA KARCZEWSKA,WŁADYSŁAW KOŁODZIŃSKI,KINGA KRUCZYŃSKA, ZUZANNA KRYSZTOFIK,PATYRYCJA NAZAROWSKA,MIŁOSZ OSTAPOWICZ, FILIP PRAWDZIK, TOMASZ ROSZKOWSKI, JAN SUCHODOLSKI,OSKAR TOCZYŁOWSKI)

            III miejsce-Aniela Nowik, Natalia Remiszewska(kategoria klas VII-VIII).

            Naszych wokalistów przygotowywała p. Katarzyna Siemienowicz zaś pomocą i wsparciem służyła p.Iwona Świacka. Nie zawiedli także rodzice, którzy zorganizowali transport i opiekę podczas konkursu.

            DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY

            Źródło zdjęć:

      • 08lut
          • zmiana adresu e-mail

            Informujemy, że zmianie ulega oficjalny adres poczty naszej szkoły: Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach. Nowy adres e-mail, za pośrednictwem którego można się kontaktować

             spbialobrzegi@gmina-augustow.eu

      • 02lut
      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
        • 87 644 92 25 fax 87 644 92 25
        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach Białobrzegi 75 16-300 Augustów Poland
        • Rafał Andrzejewski iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel:504976690
      • Logowanie