• 26mar
          • 5-6 latki

            Mini ogródki

            Nadeszła wiosna, robi sie zoraz cieplej. Rozpoczynają się prace w ogródkach. Przedszkolaki z zeróweczki założyły na klasowym parapecie własne mini ogródeczki z rzeżuchą, owsem i szczypiorkiem. Troskliwie pielęgnowane rośliny szybko wyrosły. Mogą teraz cieszyć oczy....i podniebienia!  :)

            U.S.S

      • 24mar
          • TEATR

            XXX DZIEŃ TEATRU ,,Śmiechu warte''

            22 marca (piątek) spotkaliśmy się w szkole, miejscu, które na krótko zmieniło się w przestrzeń teatralną. Żeby przez chwilę było inaczej. I było. W pierwszej odsłonie uczniowie pod okiem nauczycieli wykonywali indywidualne oraz zespołowe ćwiczenia sceniczne, niektóre zespoły przeprowadziły próby generalne.

                        A potem zaczął się teatr. Sygnałem do rozpoczęcia prezentacji był tradycyjny motyw muzyczny, który towarzyszy nam od trzydziestu lat. Najpierw uczniowie klasy pierwszej i ich starsze koleżanki powitali widzów piosenką ,,Witajcie w naszej bajce'' z ,,Akademii Pana Kleksa''. A potem podziwialiśmy kolejno: ,,Wesołe misie'' trzy – i czterolatków (opiekunki – panie Elżbieta Złotkowska i Lucyna Kaczyńska), ,,Zajączka Feliksa'' (,,0'' – panie Urszula Sokołowska – Sibczak, Aneta Łaniewska), ,,Witajcie w naszej bajce” (pierwsza klasa pani Ewy Jacewicz – Miklas), ,,Rezerwat śledzi'' (drugoklasiści pani Ewy Cich), ,,Czerwonego Kapturka'' (trzecia klasa pani Barbary Roszkowskiej). Po przedstawieniach najmłodszych adeptów sztuki scenicznej, które zawsze budzą wiele emocji i wzruszenia, uczniowie klasy czwartej i piątej przenieśli nas do zwariowanego świata ,,Mikołajka'' , prezentując ,,Wizytację'' i ,,Fotkę'' (obie grupy przygotowane przez pana Jana Saczkę). Nie zabrakło też humoru w kolejnych scenach, w których wystąpili szóstoklasiści. W ich wykonaniu zobaczyliśmy ,,Pracę domową'' (pani Grażyna Borawska) i ,,Alvina i wiewiórki'' (przygotowała Anna Pogorzelska z klasy 6). ,,Kropkę nad i'' postawili uczniowie z klasy ósmej, którzy uraczyli widzów dawką humoru w kabaretowym programie ,,Śmiechu warte'' (,,Szczypiorek'', ,,O, mój Zbyszku'', ,,Supermarket'', ,,Angielskie wyjście'', ,,Jaś i Małgosia'', ,,Dzienniczek syna'', opiekun – Jan Saczko).

                        Ostatnią odsłonę jubileuszowego spotkania teatralnego wypełniły ćwiczenia zespołowe – próby zawiązania i rozwiązania supła, którym towarzyszyła muzyka. To zadanie skłoniło jego wykonawców do ruchu, współpracy w zespole i okazania sobie życzliwości. I tak zakończyliśmy kolejny Dzień Teatru. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego, by teatralne harce się odbyły.  Dziękujemy: pani dyrektor, rodzicom, absolwentom, nauczycielom, opiekunom, państwu Danucie i Józefowi Czulewiczom (pracownikom szkoły), pani Ewie Popławskiej (Biblioteka w Białobrzegach) i uczniom (wykonawcom) oraz SU (Szymon, Ignacy, Dominik – nagłośnienie). Mamy nadzieję, że daliśmy widzom trochę oddechu i radości. Zapraszamy do teatru …

             

            J.

      • 26mar
          • WYJĄTKOWY DZIEŃ

            21 marca

            W końcu nadeszła….WIOSNA!!!  Jak chyba każdy z nas, więc także i nasi uczniowie z utęsknieniem wypatrywali tej pory roku. 21 marca pojawiła się, nie tylko w kalendarzu, ale również w naszych sercach. Uczniowie naszej szkoły ubrali się na zielono, by ją przywitać. Na zajęciach poznawali wiele informacji na temat wiosennych zmian w przyrodzie, czytali wiersze i śpiewali piosenki o wiośnie, wykonali plakaty oraz gazetki.

            Ale 21 marca, to nie tylko zmiana pory roku. Tego dnia uczniowie naszej szkoły  obchodzili również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – powszechnie nazywany Dniem Kolorowej Skarpetki. Założenie kolorowych skarpetek w tym dniu to symbol solidarności i tolerancji dla osób z Zespołem Downa. Uczniowie uczestnicząc w zajęciach profilaktycznych podnieśli swoja świadomość na temat życia i potrzeb tych osób. 

            Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji!

                                                                                                                                                                              SU, E.R

      • 21mar
          • AUDYCJA MUZYCZNA

            ,,Lata dwudzieste, lata trzydzieste...''

            21 marca wsiedliśmy do muzycznego wehikułu czasu i przenieśliśmy się do dwudziestolecia międzywojennego. Tym razem muzycy z Arte – Muzy zaprosili nas do krainy okraszonej pogodnymi i nostalgicznymi piosenkami, które wspaniale przetrwały próbę czasu, bo są prawdziwymi przebojami (szlagierami, przebojami, hitami). Najpierw wysłuchaliśmy ,,W starym kinie'' Mieczysława Fogga, potem przyszedł czas na: ,,Powróćmy jak za dawnych lat” z filmu ,,Manewry miłosne'' (Toli Mankiewiczówny i Aleksandra Żabczyńskiego), ,,Już taki jestem zimny drań'' Eugeniusza Bodo, ,,Ada! To nie wypada!” Lody Niemirzanki, ,,Na pierwszy znak'' Hanki Ordonówny (słowa Juliana Tuwima), ,,Baby, ach, te baby'' Eugeniusza Bodo, ,,Miłość ci wszystko wybaczy” Hanki Ordonówny (z filmu ,,Szpieg w masce''), ,,Umówiłem się z nią na dziewiątą'' Eugeniusza Bodo, ,,Ach, jak przyjemnie'' (piosenka Heleny Grossówny z filmu ,,Zapomniana melodia''). Audycja była ukłonem nie tylko dla pięknych, melodyjnych piosenek rozrywkowych, ale również dla epoki polskiego kina niemego, wczesnego kina dźwiękowego i jego gwiazd. Dziękujemy.

            K. J.

      • 18mar
          • KONKURS

            Z ortografią na Ty

            15 marca Maria Cicha (klasa 6) i Antonina Czerobska (klasa 8) zmierzyły się z trudną i oporną dziedziną, jaką jest ortografia. Wzięły udział w XXI Konkursie ,,Mistrz Ortografii'' Gminy Augustów, zorganizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Gminy Augustów w Żarnowie. Próba wypadła zadowalająco: Marysia (opiekunka – p. Grażyna Borawska) zajęła 3 miejsce, a Tosia (opiekun – p. Jan Saczko) zwyciężyła wśród ósmioklasistów. W ten sposób podtrzymały tradycję  udanych występów naszych uczniów z ubiegłych lat. Brawo! Dziękujemy paniom Oldze Czerobskiej i Marzenie Cichej za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

            G.J.

      • 18mar
          • SPORT

            Mistrzostwa Województwa Szkół Podstawowych

            14 marca br. w Zespole Szkół Rolniczych w Białymstoku odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Województwa Szkół Podstawowych. W zawodach wzięło udział około 300 zawodników i zawodniczek. W Igrzyskach Dzieci (klasy IV – VI) naszą szkołę reprezentowali podopieczni Artura Kuryły: Stanisław Sztuk – 5 miejsce, Szymon Zyskowski – 9, Kamil Frąckiewicz – 17. W Igrzyskach Dzieci w kategorii szkół województwa podlaskiego nasza szkoła zajęła wysokie szóste miejsce. W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (klasy VII – VIII) Dominik Frąckiewicz zajął 7 miejsce. To kolejny udany turniej po brązowym medalu naszej drużyny. Dziękujemy za grę i sportową postawę. Brawo!

             

            A.K.

      • 18mar
          • SPORT

            XXVII Turniej o Puchar Wójta

            9 marca br. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach rozegrano XXVII Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Augustów. Wzięło w nim udział 59 zawodników i zawodniczek z naszej gminy, którzy byli podzieleni na kategorie: żaków, młodzików, kadetów. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła reprezentacja SP Białobrzegi (86 pkt) przed SP Rutki (46 pkt), SP Żarnowo i SP Netta (42 pkt), SP Kolnica (30 pkt), SP Janówka (29 pkt).

             

            WYNIKI

             

            Żaczki                                                                      Żacy

            1. Maja Kopiczko (SP Rutki)                                  1. Bartek Turowski (SP Rutki)

            2. Hanna Bronakowska (SP Netta)                          2. Franciszek Siłkowski (SP Białobrzegi)

            3. Maja Jagiełło (SP Kolnica)                                  3. Artur Duba (SP Janówka)

            4. Oliwia Łapińska (SP Rutki)                                 4. Aleksander Czerobski (SP Białobrzegi)

             

            Młodziczki                                                                Młodzicy

            1. Anna Kołodzińska (SP Białobrzegi)                    1. Stanisław Sztuk (SP Białobrzegi)

            2. Zuzanna Bartoszewicz (SP Żarnowo)                  2. Kamil Frąckiewicz (SP Białobrzegi)

            3. Iza Sieńkowska (SP Żarnowo)                             3. Krystian Dąbrowski (SP Rutki)

            4. Weronika Giedrojć (SP Białobrzegi)                    4. Szymon Dzieniszewski (SP Żarnowo)

             

            Kadetki                                                                       Kadeci

            1. Wiktoria Morozow (SP Białobrzegi)                     1. Filip Borawski (SP Białobrzegi)

            2. Aleksandra Nitkiewicz (SP Kolnica)                     2. Dominik Frąckiewicz (SP Białobrzegi)

            3. Antonina Czerobska (SP Białobrzegi)                   3. Patryk Klukowski (SP Żarnowo)

            4. Katarzyna Prusko (SP Żarnowo)                           4. Paweł Kopiczko (SP Rutki)

             

                        Po zakończeniu rywalizacji najlepsze zawodniczki i zawodnicy (miejsca 1 – 4) otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy, nagrody rzeczowe. Opiekunami ww. zawodniczek i zawodników byli: Agnieszka Rybi (SP Żarnowo), Katarzyna Bielawska (SP Janówka), Katarzyna Salik (SP Netta), Anna Makar (SP Rutki i SP Kolnica), Artur Kuryło (SP Białobrzegi).

                        Po zakończeniu rywalizacji tenisistów stołowych ze szkół podstawowych rozpoczął się tenisowy maraton, turniej otwarty, w którym wzięło udział 44 zawodniczek i zawodników. W finale turnieju w kategorii OPEN Szymon Roszkowski (Białobrzegi) pokonał Piotra Paula (Białobrzegi), w kategorii Weteran 60+ Kazimierz Żyliński (Burdeniszki) wygrał ze Zdzisławem Sadowskim (Czarna Białostocka), a w kategorii Leśnik Szymon Siłkowski (Białobrzegi) zwyciężył Romana Skrzekuta (Białobrzegi).

             

            WYNIKI

             

            OPEN                                                                                Weteran 60+

            1. Szymon Siłkowski (Białobrzegi)                                  1. Kazimierz Żyliński (Burdeniszki)

            2. Piotr Paul (Białobrzegi)                                                2. Zdzisław Sadowski (Czarna Białostocka)

            3. Roman Skrzekut (Białobrzegi)                                      3. Dariusz Czarnecki (Czarna Białostocka)

            4. Marzena Jasińska (Olecko)                                            4. Henryk Szeszko (Białobrzegi)

            5. Michał Bronakowski (Białobrzegi)

            6. Szymon Siłkowski (Białobrzegi)

            7. Karolina Budenas (Biała Podlaska)

            7. Wojciech Piotrowski (Białobrzegi)

             

            LEŚNIK

             

            1. Szymon Siłkowski  (Białobrzegi)

            2. Roman Skrzekut (Białobrzegi)

            3. Jacek Motybel (Białobrzegi)

            4. Andrzej Skowroński (Płaska)

            5. Jarosław Dobrzyński (Białobrzegi)

            6. Łukasz Sewastynowicz (Szczebra)

            7. Piotr Karnasiewicz (Płociczno)

            8. Anna Bacewicz (Szczebra)

             

            A.K.

      • 14mar
          • TEATR

            ZAPROSZENIE

            Serdecznie zapraszamy Was

            na XXX Dzień Teatru

             

            22 marca 2024 r. (piątek) – 7.55 – 12.35

            zajęcia w klasach, próby, prezentacje teatralne, zabawa w teatr

             

            Szkoła Podstawowa im. gen. Ignacego Prądzyńskiego

            w Białobrzegach

             

            Organizatorzy

             

      • 13mar
          • 5-6latki

            Dzień Matematyki

            Dzień matematyki został stworzony po to, aby odmienić naukę matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną sposób nauki tego trudnego przedmiotu. 12 marca przedszkolaki z zeróweczki również dołączyły do obchodów tego międzynarodowego święta. Dzieci utrwalały liczby i rozpoznawały figury geometryczne za pomocą dotyku. Grały w memory i kodowały, trenując jednocześnie dodawanie i odejmowanie. Taki matematyczny trening dał dzieciom wiele satysfakcji i sprawił przedszkolakom wiele radości. 

            U.S.S

      • 10mar
          • WYCIECZKA

            W Augustowie

            7 marca uczniowie klas IV – VIII pojechali do Augustowa. Najpierw w kinie ,,Iskra'' obejrzeli film ,,Cudowny chłopak. Biały ptak''. Widzowie dzięki opowieści Sary, babci Juliana, przenieśli się się do Francji w mroczne czasy II wojny światowej i Holokaustu. Młodzi widzowie poznali ciekawy obraz, którego głównym i uniwersalnym przesłaniem są słowa: ,,Nie bądź obojętny, reaguj na zło.'' W filmie nie zabrakło dramatycznych sytuacji uzasadniających przekonanie, że do tragedii dochodzi czasami z powodu obojętności i braku reakcji na zło. Julien (główny bohater, z niepełnosprawnością) nikogo nie pozostawił obojętnym i dowiódł, że prawdziwe bohaterstwo to odwaga czynienia dobra, często wbrew sytuacji i negatywnej postawie grupy. Obejrzenie przeżyć Sary i Juliena wielu z nas zainspirowało do własnych przemyśleń.

                        Okazją do oderwania się od trudnych problemów bohaterów filmu była wizyta naszej grupy w Urzędzie Gminy w Augustowie. Dzięki życzliwości pana Zbigniewa Buksińskiego (Wójta Gminy Augustów), państwa Eli, Ewy i Tomasza uczniowie mogli poznać pracę i budynek (m.in. salę obrad rady Gminy) tej ważnej dla gminy i szkoły placówki. Wycieczka do Augustowa dała nam możliwość, by oderwać się od szkolnej rzeczywistości i pożytecznie spędzić czas.

            I.E.G.A.J

      • 10mar
          • ZBIERAMY

            Miej pozytywnego bzika

            5 marca obchodzony jest Światowy Dzień Kolekcjonera. Kolekcjonerem (hobbystą) może być każdy, wystarczy odrobina chęci, która może przerodzić się w prawdziwą pasję. Zbieranie: pluszaków, guzików, kubków, muszli, monet, znaczków pocztowych, medali, proporczyków, rybek, kart piłkarskich, ,,resoraków'', staroci, plakatów, pocztówek, płyt i innych ,,skarbów'' powoduje, że powstają zbiory, które dla ich autorów (i nie tylko) są wyjątkowe i wzbudzają pozytywne odczucia. Są kopalnią wiedzy o ludziach, miejscach i czasach. Na przykład w czasach ,,przedinternetowych'' znaczki pocztowe, karty i koperty były oknem na świat. Kolekcjonowanie  nie tylko inspiruje do gromadzenia nowych eksponatów, ale przede wszystkim zachęca do aktywności i poszukiwań.

             

            J.

      • 07mar
          • DZIEŃ KOBIET

            KOBIETOM …

            Potem już tylko cisza albo śpiew ptaków.

            Nie chcemy przecież mieszkać

            na drugim brzegu rzeki,

            bo on dzieli …

            A my nie mamy czasu,

            by budować nowe mosty …

             

            Początek

             

            Wiatr całuję w locie,

            gdy ziaren kilka

            rodzącego się dnia

            przesypuję przez palce.

             

            Słońcu składam ukłon

            tak głęboki, aż do ziemi,

            że widzę jej linie życia.

             

            Deszczem napełniam

            spierzchnięte dłonie,

            ich skóra ożywa.

             

            I wtedy czuję,

            że każde ziarno

            początek dać może

            nowemu.

      • 06mar
          • 5-6 latki

            Poznajemy różne zawody

            1 marca przedszkolaki z naszej szkoły gościły panią Monikę - pielęgniarkę, która opowiedziała im o swojej pracy. Dzieci miały możliwość obejrzeć narzędzia niezbędne w pracy z pacjentami i dowiedziały się jak dbać o zdrowie. Chętne przedszkolaki mogły zważyć się, zmierzyć, sprawdzić ciśnienie i posłuchać bicia swojego serca. Na koniec pani Monika przeczytała dzieciom książkę w ramach akcji „Książka (dla) Przedszkolaka”. Bardzo dziękujemy za to niezwykle pouczające spotkanie.

            U.SS.

      • 04mar
          • PAMIĘĆ

            ,,Starałem się żyć tak, abym w godzinie śmierci

            mógł się raczej cieszyć, niż lękać." 

            Witold Pilecki.

            Pamiętajmy o Bohaterach

            1 marca obchodzono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodleglościowego podziemia. W naszej szkole uczniowie mogli obejrzeć wystawkę i poznać losy żołnierzy, między innymi rtm. Witolda Pileckiego i gen. Emila Fieldorfa ,,Nila''. Najstarsi obejrzeli film dokumentalny ,,Witold Pilecki – fabularyzowana historia życia i śmierci'' oraz posłuchali piosenek poświęconych rotmistrzowi Pileckiemu: ,,Legendy o rotmistrzu Pileckim'' (Lecha Makowieckiego), ,,Inmate 4859'' (Sabatonu) i ,,Ochotnika'' (Fortecy).

      • 03mar
          • MOWA

            ,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.''

            Mikołaj Rej z Nagłowic

             

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            Obchody Dnia Języka Ojczystego w zerówce miały charakter zabawy. Dzieci utrwalały litery, spacerując po specjalnej ścieżce. Wyróżniały pierwszą głoskę w słowach, a odpowiednią literą karmiły głodnego Pożeracza. Wspólnie układały domino słowno – obrazkowe. Na koniec grały w literkowe memory, które przygotowała pani Ewa z biblioteki.

                        22 lutego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, biblioteka wspólnie z panią Grażyną Borawską (nauczycielką języka polskiego) przygotowała konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Głównym celem konkursu było przede wszystkim rozbudzenie pasji czytania, kształtowanie umiejętności pięknego czytania oraz popularyzacja książek i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-V i klasy VI-VIII. Uczestnicy czytali losowo wybrany fragment książki przygotowany przez organizatorów - adekwatny do wieku uczestników. Z uwagą i przyjemnością wysłuchaliśmy m.in. fragmentów powieści ,,Cukierku, Ty łobuzie!” Waldemara Cichonia, „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej, „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączak, ,,Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” Clive'a Staplesa Lewisa, ,,Mikołajka” Rene Goscinny'ego i Jeana Jacquesa Sempe, ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins i „Pozłacaną rybkę” Barbary Kosmowskiej.

                    Wśród uczniów klas I-III tytuł „Mistrza Pięknego Czytania” otrzymał    Adam Kotowski (klasa trzecia), w kategorii klas IV – V: Tomasz Roszkowski (klasa czwarta) i w kategorii klas VI – VIII: Anna Pogorzelska (klasa szósta). Natomiast   Wicemistrzem Pięknego Czytania w kategorii klas I – III został Karol Mitros (klasa druga); w kategorii klas IV – V: Julia Giedrojć (klasa czwarta) i w kategorii klas VI – VIII: Szymon Walijewski (klasa ósma). Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy za zaangażowanie w sztukę pięknego czytania. Dziękujemy również komisji konkursowej.

                        Ostatnim etapem językowej wędrówki było przemierzenie tradycyjnego szlaku. Czwartoklasiści ,,szukali'' Ojczyzny w wierszu ,,Polska'' Antoniego Słonimskiego. Ich koleżanki i koledzy z klasy piątej poznali savoire – vivre (zasady właściwego zachowania) na podstawie fragmentów ,,Pana Tadeusza'' Adama Mickiewicza. Po krótkim odpoczynku ruszyli na ...grzyby (,,Grzybobranie''). Ósmoklasiści również przenieśli się w czasie i przypomnieli ,,Redutę Ordona''.

                        Dziękujemy wszystkim uczestnikom Dnia Języka Ojczystego za aktywny udział, za przypomnienie, jak piękna jest nasza mowa.

             

            E.P. / G.B. / U.S.S./ J

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
        • 87 644 92 25 fax 87 644 92 25
        • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach Białobrzegi 75 16-300 Augustów Poland
        • Rafał Andrzejewski iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel:504976690
      • Logowanie