Teatr? Bo tak
W tym roku postanowiliśmy powrócić do naszej szkolnej teatralnej tradycji i wbrew oczywistym przeszkodom przygotowaliśmy XXVII Dzień Teatru. Oczywiście nie mogło być mowy o tętniących życiem szkolnych korytarzach, klasach i sali gimnastycznej, ścianach pokrytych barwnymi kobiercami teatralnych plakatów, ale udało nam się odtworzyć atmosferę teatralnego i wiosennego święta.
W pierwszym akcie uczniowie klasy 1 (podopieczni pani Iwony Świackiej) przygotowali piosenkę ,,Rap o alfabecie''. Nauczyli się tekstu i dowolnego układu. Przygotowali odpowiednie kostiumy. Po kilku próbach dzieci zaprezentowały swój układ, którego nagranie przesłano rodzicom. Czas przeznaczony na przygotowanie sprawił dzieciom ogromną radość.
27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru. Drugi akt to doskonała okazja ku temu, by pomóc dzieciom oswoić się ze „światem teatru i kina.” Pod takim właśnie tematem przewodnim odbyły się marcowe zajęcia w klasie drugiej. Uczniowie poznali historię kina, gatunki filmowe, mistrzów pantomimy oraz osoby pracujące na planie. Z dużym zaangażowaniem klasa 2 (podopieczni pani Ewy Cich) przystąpiła do przygotowania przedstawienia, opartego na scenariuszu pantomimy „Kot w butach”. Uczniowie sami ustalili obsadę, przeprowadzali próby. Samodzielnie wykonali scenografię, przygotowali kostiumy i rekwizyty. Dało to dzieciom pojęcie o tym, jak się tworzy sztukę teatralną. Przedstawienie odbyło się w klasie. Żal, że przy tak skromnej widowni. Nie mniej jednak, przedstawienie to ukazało szczególną formę aktywności i ekspresji twórczej uczniów klasy 2.
29 marca zawitał akt trzeci - uczniowie klasy 3 (podopieczni pani Barbary Roszkowskiej) uczestniczyli w zajęciach on – line związanych z teatrem. Wysłuchali wiersza J. Koczanowskiej ,,Teatr'', utrwalili słownictwo teatralne, np. teatr, widownia, kurtyna, garderoba, sufler, reżyser, charakteryzator. Następnie obejrzeli filmik o teatrze, dzięki któremu poznali rodzaje teatru. Pogłębili wiedzę o rodzajach lalek teatralnych, wymyślali nazwy ulic związanych z teatrem. Nie mogło oczywiście zabraknąć przypomnienia zasad kulturalnego zachowania się w teatrze. Uczniowie zaprojektowali bilet teatralny. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i według opinii wychowawczyni zasłużyły na odznakę ,,Znawca teatru''.
Również najstarsi w tym zacnym gronie uczniowie klas 5 – 7 (opiekun Jan Saczko) wyruszyli na spotkanie Melpomeny (muzy tragedii) i Talii (muzy komedii). Uczniowie klasy 5 przypomnieli budowę teatru, poznali fraszki z motywem sceny, stworzyli też ,,Dekalog kulturalnego widza teatralnego''. Siódmoklasiści próbowali swoich sił w ,,Zemście'' Aleksandra Fredry – klasycznej komedii, która zainspirowała twórców niezapomnianej filmowej trylogii o Kargulach i Pawlakach. Mogli też poznać tę sztukę z wspaniałymi rolami Wojciecha Pokory (Papkina), Jana Świderskiego (Cześnika Raptusiewicza) oraz Czesława Wołłejki (Rejenta Milczka). Wszyscy uczniowie w ramach Teatru Retro mogli podziwiać etiudy teatralne z niezapomnianymi rolami naszych absolwentów: ,,Lot nad kukułczym gniazdem'', ,,Sami swoi'', ,,Balladyna'', ,,Rejs''. Ostatnią odsłoną tegorocznego Dnia Teatru była akcja CZYTAMY TEATR. Najpierw uczniowie klasy 5. przedstawili w formie słuchowiska adaptację ,,Mikołajka'' pt. ,,Nie byle jaka fotka''. Następnie szóstoklasiści przenieśli nas do świata niezwykłych opowiadań Edmunda Niziurskiego i zaprezentowali ich współczesną wersję pt. ,,To tylko próba''. Młodzi aktorzy poradzili sobie z niełatwym tworzywem. Było pięknie, ciepło i wiosennie.
Po co nam teatr? Po to, żeby było inaczej. Teatr? Bo tak. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że tegoroczna wiosna w naszej szkole znów była teatralna. Po raz 27. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
B.E.I.J.