- 25paź
- 24paź
POZNAJEMY DRZEWA
W dniach od 18 do 22 października 2021r. grupa maluszków z naszej szkoły realizowała blok tematyczny „ Co nam dają drzewa?”. Dzieci dowiedziały się jakie mamy drzewa, poznały ich „dary” oraz rolę jaką pełnią w przyrodzie. Z zaciekawieniem odkrywały z czego wyrasta drzewo oraz dlaczego jesienią liście zmieniają kolor. Wszystkie obecne 3 i 4-latki aktywnie uczestniczyły w zajęciach poprzez zabawy, piosenki, zagadki oraz liczne prace plastyczne poświęcone tematyce drzew. Należy również nadmienić iż właśnie w październiku obchodzimy międzynarodowy „Dzień Drzewa”.
E.Z
- 21paź
ŚLUBUJEMY
Pasowanie na ucznia
Dnia 19 października 2021r. odbyło się Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. W uroczystości brali udział uczniowie, rodzice, Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele. Na tę okazję dzieci z klasy pierwszej przygotowały i przedstawiły program artystyczny, który składał się z wierszy i piosenek. Później pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki i udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące szkoły. Następnie nastąpił najważniejszy moment uroczystości czyli Ślubowanie i pasowanie pierwszaków na uczniów. Pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała każde dziecko na ucznia naszej szkoły. Jako dowód przynależności do społeczności szkolnej uczniowie otrzymali legitymacje szkolne. Potem uczniowie z klasy czwartej, którzy zostali wyznaczeni na opiekunów pierwszaków, wręczyli im upominki. Upominki wręczyły także dzieci z oddziału przedszkolnego, zerówki, klasy drugiej i trzeciej. Uroczystość zakończyła się posadzeniem drzewka i słodkim poczęstunkiem.
Dzieci już jako „prawdziwi” uczniowie, pełni pozytywnych wrażeń z uśmiechem na twarzach udali się do domu. Ta uroczystość pozostanie na długo w ich pamięci.
B.R.
34
- 20paź
PRZEDSZKOLAKI
Uczymy się
W tym tygodniu dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej poznawały zasady stosowania form grzecznościowych . 3-4 latki poprzez zabawę i naukę piosenki "Grzeczni czarodzieje "uczyły się magicznych słów: proszę, dziękuję i przepraszam. Maluszki chętnie i weosło bawiły się oraz doskonaliły umiejętności taneczno - muzyczne.
E.Z
- 17paź
Dzień Nauczyciela
,,Zacną rzeczą jest uczyć się,
lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.''
Mark Twain
DZIĘKUJEMY...
13 października (środa) obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski Pani Dyrektor Katarzyna Korąkiewicz podziękowała nauczycielom oraz pracownikom obsługi za wytrwałą i odpowiedzialną pracę. Życzenia, podziękowania oraz gratulacje złożyła również Rada Rodziców. Następnie Pani Dyrektor uhonorowała wyróżniających się pracowników Nagrodą Wójta oraz Nagrodami Dyrektora. Puentę uroczystości stanowił występ naszych uczniów, którzy przedstawili swoje umiejętności sceniczne. Najpierw uczniowie klasy drugiej (przygotowani przez Panią Iwonę Świacką) uświetnili ten piękny dzień tekstami, piosenką oraz quizem na temat ścieżek dźwiękowych z bajek. Potem wystąpiła Aniela Nowik (klasa VI, opiekunka Pani Katarzyna Siemienowicz), która pięknie zaśpiewała piosenkę Toma Odella ,,Another love''. Ostatnią odsłonę stanowiły etiudy teatralne w wykonaniu koła teatralnego (opiekun Jan Saczko): ,,Nie byle jaka fotka'' (klasa VI) oraz ,,To tylko próba'' (klasa VII). Dziękujemy i gratulujemy.
I.K.J.
- 30wrz
CZYTAMY
"Dzień głośnego czytania"
Książka uczy cię zastanowić się nad życiem
i jego sprawami, prowadzi cię jakby za rękę
przez wądole i mielizny, żebyś nie błądził,
ścieżki twoje prostuje,
a przede wszystkim uczy cię radości życia."
Gustaw FlaubertPo raz kolejny nasza szkoła wspólnie z Biblioteką w Białobrzegach wzięła udział w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
Uczniowie klas 0-V 29 września zgromadzili się na szkolnym korytarzu, aby wspólnie posłuchać przygotowanych z tej okazji utworów. Spotkanie prowadziły P. Grażyna Borawska i P. Ewa Popławska z biblioteki, która zaprojektowała i wykonała tematyczną gazetkę przybliżającą historię poprzednich edycji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz korzyści wynikające z głośnego czytania.
Na początku P. Borawska przedstawiła uczniom cel spotkania. Następnie uczniowie kl. III, Kaja Chełmińska i Kamil Bućko oraz Łucja Gąska i Mateusz Giejsztorewicz zaprezentowali fragmenty książek przygotowanych w tej edycji. W tym roku wybrano książki z serii „Mali Wielcy”, poświęcone Marii Skłodowskie-Curie i Astrid Lindgren. Uczniów do uważnego słuchania czytanych utworów motywowały pytania zadawane po przeczytaniu wyznaczonego fragmentu książki. Za udzielenie prawidłowych odpowiedzi uczniowie byli nagradzani słodkim upominkiem. Na zakończenie spotkania P. Popławska zapoznała uczniów z książkami Astrid Lindgren , dostępnymi w bibliotece.
W klasach VI-VIII P. Jan Saczko w tym dniu w ramach podjętej akcji zrealizował z uczniami na lekcjach języka polskiego głośne czytanie fragmentów wybitnych dzieł naszej literatury – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicz i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Takie akcje wzbudzają wśród uczniów zainteresowanie książką i ukazują jej znaczenie w życiu każdego człowieka.
G.B, E.P, J.S.
- 30wrz
BEZPIECZEŃSTWO
Spotkanie z policjantką
29 września uczniowie klas I-V oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkały się z Panią policjantkaą Agatą Iwanowicz. Na spotkaniu Pani przekazała podstawowe informacje na temat bezpiecznego zachowania na drodze, na przejściu dla pieszych. Dzieci dowiedziały się jak zachować się w sytuacji gdy spotkają kogoś nieznajomego lub jak bronić się przed atakującym psem. Uczniowie mieli mnóstwo pytań i z zaciekawieniem słuchali informacji.
- 28wrz
KONCERT
" Wikingowie i Indianie"
428 września uczniowie klas I-VI SP oraz uczniowie odziałów przedszkolnych mieli okazję obejrzeć i wysłuchać bajkę muzyczną pt: "Wikingowie i Indianie" w wykonaniu aktorów z "Arte-Muza Białystok" Dzieci poznały zwyczaje i muzykę Wikingów oraz Indian, przedstawione w bardzo ciekawy sposób. Miały okazję również brać udział we wspólnej zabawie oraz śpiewaniu, poznały różne instrumenty muzyczne Dzieci wysłuchały opowieści z wielkim zaciekawieniem i bardzo chętnie uczestniczyły w organizowanej zabawie. Serdecznie dziękujemy wykonawcom za ciekawą lekcją historii i muzyki.
SCENARIUSZ I ARANŻACJE:Katarzyna Krysztopa
PROWADZENIE I ŚPIEW: Ewa Duszczenko
- 27wrz
PIKNIK
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
8Dnia 27.09.2021r. w naszej szkole odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka, w którym uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy zerowej oraz klas I – III. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat historii ziemniaka i jego przeznaczenia. Na zajęciach artystycznych wykonywali prace – kukiełki i stemple ziemniaczane. Następnie każda klasa udała się na poczęstunek przygotowany przez rodziców, którym należą się podziękowania za udział w organizacji przedsięwzięcia. Uczestnicy imprezy ze smakiem jedli kiełbaski i pieczone ziemniaki z ogniska. Później dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych.
Słoneczna pogoda wpłynęła na doskonałe nastroje i przyczyniła się do świetnej zabawy. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.
- 27wrz
ROCZNICA
,,Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.''
Cyprian Kamil Norwid
200 rocznica urodzin Norwida
Sejm i Senat RP ogłosiły rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida (1821 – 1883), oryginalnego i niezwykle utalentowanego Artysty romantyzmu: poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza, filozofa, tłumacza, publicysty, badacza kultur i cywilizacji. Jego życie i wiersze poznaliśmy podczas kilku spotkań pn. ,,Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba / Podnoszą …'' Dla wielu z nas to rzadka okazja do poznania pięknych strof, pełnych kultu Ojczyzny, pracy, pamięci, ojczystej przyrody, kultury i mowy. Nie zabrakło więc takich liryków, jak: ,,Moja piosnka [II]'', ,,Bema pamięci żałobny - rapsod'', ,,Ogólniki'', ,,W Weronie'', ,,[Daj mi wstążkę błękitną...]''. Spotkaniom z Norwidem towarzyszyły tak ważne eksponaty, jak oryginalna ławka sprzed półwiecza i … ,,Elementarz'' Falskiego. Całości dopełniła muzyka Czesława Niemena do słów Cypriana Kamila Norwida. Spotkania z Norwidem odbyły się we współpracy z Biblioteką w Białobrzegach.
J.
- 26wrz
TEATR
Fotel 2021 - online
W dniach 23 - 24 września 2021r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w Festiwalu Spektakli Teatralnych online Fotel2021
Obejrzane spektakle: "Złota ryba", " O piecuchu najwspalniajszych" oraz " Mój przyjaciel pies"dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych wrażeń. Stały się przyczynkiem do rozmów o najważniejszych wartościach. O bezcennej przyjaźni, o sile miłości, o dobru, którze zwycięża zło. Od bohateró teatranych można było naprawdę wiele się nauczyć. Ćwiczenia i zadania do kreatywnej pracy poprzez zbawę, umożliwiły dzieciom pozostanie z teatrem na dłużej.
Organizatorom festiwalu FOTEL 2021 BARDZO DZIĘKUJEMY!!
- 21wrz
SPRZĄTANIE ŚWIATA
W weekend 17-19 września odbyła się akcja Sprzątania Świata. Dnia 15 września również uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tej szlachetnej akcji. Na lekcjach biologii oraz wychowania fizycznego uczniowie klas V-VIII sprzątali las w okolicy szkoły. Zebrano kilkanaście worków śmieci. Uczniowie nie tylko pozbierali zalegające w lasach odpady, ale również posegregowali je według przyjętych zasad segregacji. Dodatkowo na zajęciach w klasach młodzież wykonała plakaty pod hasłem ,,Myślę, więc nie śmiecę".
Dzięki przeprowadzonej akcji uczniowie zwiększyli swoją świadomość dotyczącą ekologii oraz zrozumieli, że należy dbać o środowisko, a można zacząć już od najbliższej okolicy. Wielu z nich przyznało, że nie miało pojęcia, jak bardzo zanieczyszczone przez ludzi są okoliczne lasy. Uczniom tego dnia dopisywał nie tylko dobry humor, ale również wspaniała pogoda. Opiekunem akcji w szkole była pani Iwona Naglik.
4
- 19wrz
PAMIĘĆ
,,ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo
bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy''
Zbigniew Herbert ,,Przesłanie Pana Cogito''
PAMIĘTAMY!
17 września w Białobrzegach odbyła się bardzo ważna uroczystość – 82. rocznica rocznica sowieckiej agresji na Polskę, w której mieli zaszczyt uczestniczyć przedstawiciele naszej szkoły: Pani Dyrektor Katarzyna Korąkiewicz, poczet sztandarowy, uczniowie klas VI, VII, VIII wraz z opiekunami. W szczególnym miejscu, przy pomniku uczestnicy uroczystości oddali hołd polskim żołnierzom pomordowanym przez sowieckich czołgistów 23 września 1939 r. Odśpiewali ,,Jeszcze Polska nie zginęła'', odmówili modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze – symbole wiecznej pamięci. Wszyscy z uwagą wysłuchali wystąpień Pana dr. hab. Piotra Kardeli (Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku), Pani Danuty Kaszlej ( Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie), poświęconych okolicznościom wojny 1939 r. oraz zbrodni w Białobrzegach. Następnie wysłuchaliśmy dramatycznej relacji śp. Izydora Bronakowskiego (wówczas ośmioletniego chłopca - świadka śmierci polskich żołnierzy 23 IX 1939 r.), odczytanej przez uczniów II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Puentą uroczystości była piękna recytacja wierszy Zbigniewa Herberta oraz odśpiewanie pieśni ,,Miejcie nadzieję'' przez uczennice naszej szkoły: Zosię, Klarę, Natalię, Anielę, Klaudię. Dziękujemy.
W uroczystości wzięli udział: Pan Bogdan Dyjuk (Radny Województwa Podlaskiego), Pan Dariusz Jan Szkiłądź (Wicestarosta Augustowski), Pan Filip Chodkiewicz (Wiceburmistrz Augustowa), Pan Zdzisław Chmielewski (Wicewójt Gminy Augustów), Pani Barbara Koronkiewicz (Dyrektor II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie), Pani Ewa Frąckiewicz (Przewodnicząca Rady Gminy Augustów), Pan Bartosz Cichy (Sołtys Białobrzegów, prowadzący uroczystość), mieszkańcy Białobrzegów oraz młodzież. To bardzo ważne wydarzenie, które pozwala zachować pamięć o Obrońcach Ojczyzny. To niezwykła lekcja historii. Serdecznie dziękujemy.
K.J.
10
- 05wrz
CZYTAMY RAZEM
X NARODOWE CZYTANIE 2021
Aby tradycji stało się zadość, 3 września przystąpiliśmy do X Narodowego Czytania, akcji czytelniczej zapoczątkowanej w 2012 roku przez Parę Prezydencką RP. Wówczas pod honorowym patronatem czytano ,,Pana Tadeusza'' Adama Mickiewicza. Wbrew modzie na nieczytanie zadebiutowaliśmy w 2013 roku wspólnym czytaniem ,,Zemsty'' Aleksandra Fredry. Tak więc dla nas tegoroczne spotkanie z tragifarsą Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność pani Dulskiej'' to dziewiąty rozdział tej ciekawej akcji. W piątkowy poranek nauczyciele naszej szkoły przedstawili uczniom postać autorki oraz kilka kluczowych scen, czytając je z podziałem na role. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z panią Anielą i panem Felicjanem, Hanką, Melą, Hesią, Zbyszkiem, Tadrachową, Juliasiewiczową. Dla niektórych zaś kolejne, ale na pewno pierwsze w roli wykonawców. Ciekawe doświadczenie dla wszystkich. Kolejne Narodowe Czytanie, które na dobre zagościło w naszej szkole, odbyło się we współpracy rady pedagogicznej z Biblioteką w Białobrzegach. Dziękujemy i zachęcamy do odwiedzenia biblioteki oraz teatru.
E./J.
- 05wrz
PISZĘ, BO CHCĘ
I ty możesz być redaktorem
Zapraszamy chętnych do współredagowania strony naszej szkoły, do umieszczania Waszych tekstów - sprawozdań ze szkolnych imprez i uroczystości (np. wycieczek), zawodów sportowych, wierszy, krótkich opowiadań, opinii o Waszych ulubionych filmach, książkach, płytach, przedstawieniach oraz innych wydarzeniach, którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami. Mamy nadzieję, że Wasze teksty zagoszczą na szkolnej stronie i że będzie to dla Was bardzo ciekawe doświadczenie. Serdecznie zapraszamy. Pisać każdy może.
E./J.
- 05wrz
CZYTAMY
Czytam, więc jestem
Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie PIRAMIDA CZYTELNIKA. Jego celem jest zachęcenie Was do czytania książek.
ZASADY
- Przeczytaj w miesiącu jedną książkę, odpowiadającą podanej charakterystyce (w dowolnej kolejności).
- Opisz przeczytaną książkę w założonym zeszycie czytelnika (autor, tytuł, fabuła, krótka opinia o tekście). Użyj około 100 znaków przy opisie każdej książki.
- Pochwal się swoimi czytelniczymi osiągnięciami i złóż zeszyt z 9 opisami książek w Bibliotece w Białobrzegach do 10 czerwca 2022 roku (piątek).
- Poczekaj na ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród podczas zakończenia roku szkolnego.
- Kontakt: Ewa Popławska, Jan Saczko.
- Książka z nazwą miejsca (miejscowości) w tytule.
- Książka, która wprawia Cię w dobry nastrój.
- Książka, której bohater pozytywnie się zmienia.
- Książka, której bohater (bohaterowie) bezinteresownie pomaga innym ludziom.
- Książka fantastyczna (fantasy s.f.).
- Książka, której bohater podróżuje.
- Książka, której bohater ma ciekawe pomysły.
- Książka, w której motywem przewodnim jest przyjaźń.
- Książka, w której nie brakuje komizmu.
E / J
- 05wrz
CZYTAM, BO CHCĘ
LATO z książką
Po dwu wakacyjnych miesiącach zakończyliśmy akcję czytelniczą ,,LATO z książką'', której celem było dobrowolne przeczytanie książek podczas letniej przerwy. W tym roku w czytelniczej próbie uczestniczyło 22 uczniów klas VI, VII, VIII. Już na pewno podjęcie próby jest godne podziwu, mimo że uczestnicy nie rywalizowali z kolegami, ale z samymi sobą. Mogli wcześniej poznać między innymi ,,Hobbita'' J.R.R. Tolkiena, ,,Pozłacaną rybkę'' Barbary Kosmowskiej, ,,Kamienie na szaniec'' Aleksandra Kamińskiego. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom ,,LATA z książką'' za udział w niezwykłej przygodzie.
- 05wrz
PAMIĘĆ
POLSKI WRZESIEŃ
1 września 1939 r. – atak Niemiec na Polskę i początek drugiej wojny światowej;
17 września 1939 r. – agresja ZSRR na Polskę,
27 września 1939 r. – powstanie Polskiego Państwa Podziemnego (w tym Służby Zwycięstwu Polski), utworzenie Szarych Szeregów (Związku Harcerstwa Polskiego podczas drugiej wojny światowej).
„UWAGA! Uwaga! Przeszedł!
Koma trzy!”
Ktoś biegnie po schodach.
Trzasnęły gdzieś drzwi.
Ze zgiełku i wrzawy
Dźwięk jeden wybucha rośnie,
Kołuje jękliwie,
Głos syren – w oktawy
Opada – i wznosi się jęk:
„Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy!”Antoni Słonimski ,,Alarm''
- 05wrz
PAMIĘĆ
Wrzesień 1939 w tekstach kultury
1 września oraz ostatnie dni sierpnia to czas szczególny, pełen symboli i wspomnień. Kolejna (82.) rocznica kampanii wrześniowej 1939 roku i wybuchu drugiej wojny światowej. Czasami przypomina o telewizja kolejną edycją filmu Stanisława Różewicza ,,Westerplatte'', czasami ,,Jutro idziemy do kina’’ (film Michała Kwiecińskiego). Czasami pozostaje zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie czy Muzeum Wojska w Białymstoku i podziwianie wspaniałych pamiątek polskiego oręża, np. karabinu przeciwpancernego wz. 35 Ur lub nawet amunicji do niego (prawdziwy Święty Graal wśród wielbicieli i poszukiwaczy militariów). Ciekawą pamiątką przypominającą bohaterską postawę polskich żołnierzy w 1939 roku jest też seria znaczków pocztowych Poczty Polskiej o bitwach i dowódcach: Kock, Lwów, Hel, Wizna, Modlin, Kępa Oksywska, Bzura, Oleszyce, Mława, Tomaszów Lubelski, Jordanów, Westerplatte, Warszawa, Mokra. Czasami - niestety, coraz rzadziej, są to osobiste relacje bezpośrednich uczestników dramatycznych wydarzeń. Zawsze pozostaje PAMIĘĆ ...
J.
- 05wrz
SZKOŁA
Rozpoczęcie roku szkolnego
,,Nauka jest jak niezmierne morze, im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony .''
Stefa Żeromski
Witamy Was serdecznie
w roku szkolnym 2021 / 2022.
Zapraszamy
do wspólnego poszukiwania,
poznawania i ...
odkrywania.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie