2024/2025
- 23lut
- 20lut
SPORT
Set i mecz w Białymstoku!
W Szkole Podstawowej nr 45 Białymstoku odbył się ważny turniej tenisa stołowego – III Grand Prix Województwa Podlaskiego Młodzików, w którym w gronie 37 zawodników wystąpiło trzech tenisistów stołowych UKS – u Białobrzegi. Najlepiej wypadł Stanisław Sztuk, który dotarł do ,,małego'' finału i zajął 4 miejsce (77 pkt). Jego koledzy klubowi – Kamil Frąckiewicz i Szymon Zyskowski zajęli 9 miejsce ex aequo (62 pkt). W turnieju zwyciężył Marcel Konopka (UKS TS Ósemka Białystok). Gratulujemy i życzymy skutecznej gry w Mistrzostwach Województwa Młodzików.
UKS Białobrzegi
- 18lut
BEZPIECZEŃSTWO
Bezpiecznie w sieci
15 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Edytą Wiżlańską , funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji w Augustowie, która przypomniała nam ważne informacje dotyczące cyberprzemocy. Przedstawiła prezentację o formach cyberprzemocy, cyberprzestępczości, odpowiedzialności prawnej za naruszenie przepisów (np. za hejt), dóbr osobistych. Zapoznała nas z filmami (spotami) o uzależnieniach i ich konsekwencjach (np. fonoholizm). Podsumowując dzisiejsze spotkanie, funkcjonariuszka KPP przypomniała wskazówki bezpiecznego korzystania z internetu. Zaapelowała o właściwe reagowanie na internetowe oszustwa i hejt. To było pożyteczne spotkanie, które może wpłynąć na świadome i odpowiedzialne korzystanie z mediów.
E.R
- 18lut
SŁUCHAMY
,,Dziwny jest ten świat''
Gdy w 1967 r. ukazała się płyta ,,Dziwny jest ten świat'' Czesława Niemena i zespołu Akwarele, gdy artysta wykonał tytułowy utwór podczas V Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 1967, stało się to wydarzeniem w naszej historii i narodowej tożsamości. Słowa piosenki, mimo upływu 56 lat zawierają aktualny przekaz, protest wobec ordynarnego i niewybrednego hejtu i pogardy: ,,Dziwny jest ten świat, / gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła / i dziwne jest to / że od tylu lat / człowiekiem / gardzi człowiek.'' Czesław Niemen (Wydrzycki) to artysta, wokalista, multiinstrumentalista, poeta, malarz, który stworzył wiele melodyjnych, czasem trudnych i oryginalnych utworów: ,,Wspomnienie'', ,,Sen o Warszawie'', ,,Bema pamięci żałobny rapsod'', ,,Czas jak rzeka'' i wiele innych. Skomponował wiele piosenek do wierszy polskich poetów: Cypriana Norwida, Adama Asnyka, Tadeusza Kubiaka, Kazimierza Przerwy Tetmajera. Dzięku temu niejeden ówczesny uczeń zwrócił uwagę na poezję. Na próżno szukać piosenek Niemena we współczesnych audycjach, co nie znaczy, że nie warto ich słuchać.
J.
- 18lut
PAMIĘĆ
,,Życie za życie’’
15 lutego 1910 roku urodziła się Irena Sendlerowa. Gdy Niemcy stworzyli getto w Warszawie, postanowiła wyprowadzić na aryjską stronę żydowskie dzieci. Jako kierowniczka dziecięcego oddziału Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj (Żegocie) podczas II wojny światowej, w konspiracji wraz ze swoimi współpracownikami prowadziła na szeroką skalę akcję ratowniczą i uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci (,,lista Sendlerowej”). W 1965 roku została uhonorowana przez izraelski Yad Vashem medalem i dyplomem ,,Sprawiedliwej wśród Narodów Świata” w Jerozolimie. Odznaczenie to jest przyznawane osobom, które bezinteresownie, z narażeniem życia pomagały ludości żydowskiej w czasie II wojny światowej. Z rąk prezydenta RP otrzymała najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Otrzymała też Nagrodę im. Jana Karskiego ,,Za męstwo i odwagę”. Dzieci nadały Irenie Sendlerowej Order Uśmiechu. Przez wiele lat, w powojennej Polsce była zapomniana. O jej istnieniu i działalności przypomniały amerykańskie gimnazjalistki, autorki przedstawienia ,,Życie w słoiku’’ (lista ocalonych dzieci ukryta w dwóch butelkach, zakopanych w ogrodzie) oraz film ,,Dzieci Ireny Sendlerowej'' i Lea Kampe powieścią ,,Anioł z Warszawy”. W 2003 r. Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu zglosiło Irenę Sendlerową do pokojowej Nagrody Nobla. Ta odważna kobieta dowiodła, że: ,,Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat’’. Nie mogła patrzeć obojętnie na zło...
Anioł
Irenie Sendlerowej
Choć narażałaś swe życie
codziennie,
czyniłaś dobro
bez tchu,
niezmiennie.
Za Twą dobroć,
pomoc,
odwagę
składam Ci hołd.
K.F.
- 18lut
PAMIĘĆ
PAŃSTWO PODZIEMNE
,,Naprzód, do boju, żołnierze,
Polski Podziemnej: Za broń!
Boska potęga nas strzeże,
Woła do boju nas dzwon.’’Kazimierz Kumaniecki ,,Hymn Armii Krajowej’
Polacy nie pogodzili się z podbojem kraju przez Niemców i Sowietów we IX i X 1939 r. Rząd na uchodźstwie odtworzył organizację państwową (Państwo Podziemne), zorganizował Polskie Siły Zbrojne. W okupowanym kraju działała dobrze rozwinięta konspiracja – najpierw Służba Zwycięstwu Polski, potem Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. decyzją naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego, powstała Armia Krajowa (AK), która przeprowadziła wiele akcji sabotażowo - dywersyjnych, partyzanckich, propagandowych i wywiadowczych, np. akcję Kutschera, akcję N, akcję pod Arsenałem (Meksyk II). W Augustowskiem walczyły oddziały AK ppor. Czesława Grajewskiego „Wirskiego”, sier. Wacława Sobolewskiego „Sęka”, por. Bronisława Jasińskiego „Komara”, chor. Antoniego Dąbrowskiego „Zająca”, ppor. Piotra Milanowskiego „Ćmy”. Armia Krajowa działała w operacji Burza, której celem była obrona ludności przed okupantami. Pamiętajmy!
- 18lut
Muzyczne walentynki
Patrz i słuchaj sercem
Dzień dobry, po odwiedzinach Polskiego Radia w Warszawie łatwiej nam uruchomić radiową wyobraźnię i wyobrazić sobie, że prowadzimy Walentynkową Listę Przebojów. Po chwili zastanowienia udało nam się zebrać Walentynkową Dziesiątkę, wśród której znajdziecie coś dla Was i możecie wysłuchać piosenek, które spajają motywy miłości, życzliwości i sympatii. Utwory z różnych planet i gatunków muzycznych. Zapraszamy do ich wysłuchania nie tylko 14 lutego: Marek Grechuta - ,,Niepewność'' (Adam Mickiewicz - ,,Niepewność'' – wiersz), Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Vito Bambino - ,,I Ciebie też, bardzo'', Kwiat Jabłoni - ,,Mogło być nic'' , Sanah - ,,Nic dwa razy'' (Wisława Szymborska ,,Nic dwa razy'' – wiersz), Chłopcy z Placu Broni - ,,Kocham Cię'', Myslovitz - ,,Dla Ciebie'', Perfect - ,,Kołysanka dla nieznajomej'', De Press - ,,Bo jo Cie kochom'', Wodecki Twist - ,,Nad wszystko uśmiech Twój'', Wilki - ,,Na zawsze i na wieczność''. Posłuchajcie.
J.
- 18lut
PISZEMY
Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem
Bazgrać jak kura pazurem – to znaczy pisać nieczytelnie i brzydko. 12 i 13 II Wszyscy postarali się kaligrafować, to znaczy napisać ładnie i wyraźnie. Każdy uczeń miał okazję spróbować swoich sił w niełatwej sztuce pisania piórem (obsadką) i atramentem, mógł poznać kałamarz i oryginalną drewnianą obsadkę ,,uzbrojoną'' w stalówkę. Próby pisania zakończyły się zwycięsko i uczniowie, dokładając wszelkiej staranności, napisali słowa o pozytywnym przekazie: Cogito ergo sum (Myślę, więc jestem.), Per aspera ad astra (Przez ciernie do gwiazd.), ,,(...) ludzie wyglądają ładniej, gdy się uśmiechają.'' Brawo! Tak uczciliśmy Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem.
J.
- 14lut
WYJĄTKOWY DZIEŃ
Walentynki
Walentynki to dzień miłości i przyjaźni, ale przede wszystkim okazja do okazania sobie życzliwości i serdeczności. Ten miły dzień, w którym możemy wyrazić swoją sympatię, wysłać kartkę lub obdarzyć kogoś bliskiego, kolegę czy koleżankę drobnym upominkiem, obchodziliśmy również w naszej szkole. Samorząd Uczniowski zorganizował Pocztę Walentynkową, do której od kilku dni docierały liściki z wyrazami sympatii, miłości czy uznania. Nie zabrakło kartek dla pani dyrektor, nauczycieli, pracowników szkoły, a szkolny listonosz miał pełne ręce roboty, roznosząc walentynki do wszystkich adresatów. Wielu uczniów ubrało się na czerwono a podczas długiej przerwy mogliśmy usłyszeć na korytarzu piosenki o miłości. Pamiętajmy jednak, aby szacunek, serdeczność do drugiego człowieka i okazywanie miłości bliskim towarzyszyły nam zawsze, nie tylko w jeden dzień w roku. Warto częściej podkreślać jak wartościowymi ludźmi jesteście wy i osoby wokół was - osoby, dzięki którym świat staje się lepszy.
SU
- 14lut
SPOTKANIE
Dzień Babci i Dziadka
248 lutego odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkane. Na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka przybyli zacni seniorzy. Liczna grupa zasiadła przy stołach zastawionych słodkościami. Na scenie zaś, wszyscy uczniowie naszej szkoły. Występ rozpoczęli uczniowie klasy I z piosenką na powitanie. Następnie mogliśmy usłyszeć wiersze i piosenki w wykonaniu 3-4 latków, uczniów klasy drugiej i trzeciej oraz piątej. Wyjątkowy był również pokaz mody w wykonaniu „Zeróweczki”. Uczniowie klasy czwartej i ósmej przekazali życzenia w formie piosenek. Klasa VI ze skeczem „Praca domowa” rozbawiła całą publiczność. Całości dopełniły konkursy - „Zagadki dla babci i dziadka” oraz „Jaka to melodia?”.
Dzięki zaangażowaniu niemalże wzystkich nauczycieli i pracowników szkoły spotkanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
Szczęśliwi goście i zadowoleni uczniowie to najpiękniejsze podziękowania dla organizatorów.
I.Ś
- 11lut
TEATR
Kto tak gra?
,,Romeo i Julia'', miłosna historia napisana w XVI wieku przez Williama Szekspira, zainspirowała wielu artystów, twórców filmów, poezji, musicali, oper, baletów. W ten nurt wpisali się również autorzy z Teatru Studio Buffo: Janusz Józefowicz (reżyseria, choreografia), Janusz Stokłosa (muzyka), Agata Miklaszewska (libretto). Reżyser musicalu z Szekspirowskiego pierwowzoru pozostawił bohaterów i zarys fabuły. Umieścił akcję tragedii w teraźniejszości oraz niedalekiej przyszłości, wypełnionej internetem, smartfonami, grami komputerowymi, efektami specjalnymi (wizualizacje 3 D, kurtyny wodne). Dzięki technologii widz może poznawać tragiczną historię młodych ,,w sieci'' i ,,w realu''. Niezależnie od technicznych fajerwerków, które mogą zachwycać lub drażnić, powinniśmy zauważyć, że reżyser skupił się na bardzo aktualnym motywie – braku porozumienia dorosłych (zajętych kariera w korporacji) i dzieci. Bogactwo środków technicznych i innych środków wyrazu (piosenka, taniec współczesny, rap, wushu, break dance) sprawiają, że spektakl wychodzi naprzeciw młodym widzom. Z drugiej strony – miłość, uniwersalne uczucie najlepiej dostrzegamy dopiero w partiach solowych Julii i Romea oraz w pięknej końcowej scenie tańca.
J.
- 11lut
WYCIECZKA
Raz, dwa, trzy, cztery … Warszawa
266 lutego (wtorek) bieżącego roku uczniowie klas 4 – 8 wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Zgodnie z programem najpierw zwiedziliśmy Pałac Kultury i Nauki, wjechaliśmy na jego XXX piętro. Z tarasu widokowego mogliśmy podziwiać piękno naszej stolicy, zrobiliśmy zdjęcia. Następnie pojechaliśmy do teatru Buffo, w którym obejrzeliśmy niezwykły musical ,,Romeo i Julia'', przedstawienie w 3 D, w reżyserii Janusza Józefowicza. Po spektaklu zjedliśmy obiad i ruszyliśmy do Centrum Edukacji Medialnej – Polskiego Radia, w którym mieliśmy okazję obserwować realizację audycji ,,na żywo'' w studiach Czwórki, Polskiego Radia Kierowców, Polskiego Radia Dzieciom. Odwiedziliśmy Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, newsroom. Otrzymaliśmy wiele ciekawostek, wskazówek na temat pracy i zawodu dziennikarza. Na wizycie w świecie radia zakończyliśmy wycieczkę. Zmęczeni, ale w dobrych humorach wróciliśmy pod naszą szkołę około 21.30.
K.K. - kl. VIII
- 04lut
5-6latki
Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach
1219 stycznia w naszej zeróweczce obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Celem tego święta jest propagowanie wiedzy o pingwinach, które m.in. z powodu zmian klimatycznych, zostały objęte ochroną i znalazły się w Księdze Gatunków Zagrożonych. Dzieci podczas zajęć wzbogaciły wiedzę o informacje na temat obszarów zamieszkałych przez te niezwykłe ptaki, poznały cechy charakterystyczne pingwinów, a także dowiedziały się, w jaki sposób zdobywają pożywienie i co jedzą. Wiedzą także, że chociaż pingwiny są ptakami, są to nieloty, a ich skrzydła przystosowane są jedynie do pływania.
Na zakończenie przedszkolaki stworzyły swoje własne gadające pingwiny w aplikacji ChatterPix Kids. To były ciekawe zajęcia o niezwykłych ptakach.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie