• 14paź

Szkoła uczy cię tego, o czym nawet nie wiedziałeś, że nie wiesz.”

Daniel J. Boorstin.

Nauczyciel w tekstach kultury

Nauczyciel, trener, instruktor, belfer … Poznając różne teksty kultury, możemy spotkać ciekawych, pełnych pasji bohaterów, którzy heroicznie starają się wlać trochę oleju w głowy swoich uczniów. To nie nadludzie, którzy zeszli z pomników, ale ludzie ciekawi świata, gotowi pomóc. Na kartach (wybór subiektywny) literatury poznajemy: ,,Pana od przyrody'' Zbigniewa Herberta, Leszka Domańskiego ,,Zeusa'' (,,Kamienie na szaniec'' Aleksandra Kamińskiego), Ludwikę Wawrzyńską (,,Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej'' Wisławy Szymborskiej), Ambrożego Kleksa (,,Akademia pana Kleksa'' Jana Brzechwy), profesora Gąsowskiego (,,Szatan z siódmej klasy'' Kornela Makuszyńskiego), profesora Misiaka (,,Sposób na Alcybiadesa'' Edmunda Niziurskiego). A w filmach? Janusz Korczak (,,Korczak'' Andrzeja Wajdy), John Keating (,,Stowarzyszenie Umarłych Poetów'' Petera Weira), Anna Shirley (,,Ania z Zielonego Wzgórza''). Nauczyciel, trener, belfer – autorytet. Warto ich poznać.

• GRAMY

Z planszówkami za pan brat

10 października sprawdziliśmy nasze siły w grach planszowych. Mogliśmy sami wybrać spośród gier logicznych, strategicznych, sprawnościowych, językowych. Słowem, powitaliśmy Dzień Gier Planszowych, w którym królowały planszówki – zarówno te dobrze znane wielu pokoleniom, jak i współczesne - szachy, warcaby, pchełki, bierki, domino, Grzybobranie, Flagi świata, Dobble, Dixit (różne odmiany), Jumanji (pamiętacie ten film?), Scrabble, Ubongo, Yenga, Master Mind, Monopoly Classic i wiele innych. Każdy, niezależnie od wieku, mógł przeżyć tę niezwykłą przygodę, rozwijając słownictwo, kreatywność, wyobraźnię. To była Wielka Gra ...

• PISZEMY

KleksOgrafia

9 października zakończyliśmy przygodę z ,,Akademią pana Kleksa'' Jana Brzechwy lekcją kleksografii w klasie czwartej. Wprawdzie nie wszyscy młodzi mistrzowie kleksów mieli imiona na literę ,,A'', ale pozostałe elementy się zgadzały. Kleksografowie pokryli kartki fantazyjnymi, błękitnymi kleksami. Potem ponownie otworzyli ,,pudełko zwane wyobraźnią'' i dorysowali (domalowali) elementy, tworzące ciekawą całość. Wszystkie prace została zatytułowana przez autorów. Uczniowie stworzyli coś ciekawego, co wypełniło klasową przestrzeń. O niezwykłej krainie Ambrożego Kleksa przypomniała też wiekowa, zielona ławka z pochyłym blatem, kałamarzem, drewnianą obsadką i atramentem. Przeniosła nas w baśniowe czasy.

• BEZPIECZEŃSTWO

PRÓBNA EWAKUACJA

30 września br. w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Pani dyrektor i strażacy z OSP Kolnica praktycznie sprawdzili organizację i warunki ewakuacji z całego obiektu. Na określony sygnał uczniowie pod opieką nauczycieli i pracowników niezwłocznie i w sposób zorganizowany (uporządkowany) udali do ustalonego, bezpiecznego miejsca ewakuacji. Po zakończeniu ewakuacji sprawdzono stan osobowy oraz upewniono się, czy nikt nie pozostał w zagrożonej strefie. Po zakończeniu próbnej ewakuacji w zorganizowanej, wyznaczonej kolejności powrócili do klas. To była ważna próba, którą warto powtarzać

• PIKNIK

Przyjemne z pożytecznym

26 września br. - z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień. Na terenie naszej szkoły odbył się piknik złożony z kilku ciekawych, pożytecznych i miłych części, którymi pożegnaliśmy odchodzące lato. Choć piękna, słoneczna aura wskazywała, że ,,Pożegnanie lata'' jest przedwczesne, a do jesieni jeszcze daleko. Uczniowie pod opiekuńczymi skrzydłami rodziców i nauczycieli wzięli udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Dobra zabawa, gry sprawnościowe, ognisko, pieczone ziemniaki i kiełbaski sprawiły, że pobyt poza szkolnymi murami był bardzo przyjemny. Czyż mogło być inaczej? Nie zapomnieliśmy też o ważnej nauce zasad bezpieczeństwa. Zadbali o to strażacy OSP Kolnica, którzy zaprezentowali bojowy wóz strażacki oraz sprzęt gaśniczy. Przede wszystkim przypomnieli zasady bezpieczeństwa. Dla uczniów klas IV – VIII przeprowadzili praktyczne zajęcia, w których każdy mógł przypomnieć sobie lub poznać procedury resuscytacji. To były pożyteczne i wyjątkowo ważne ćwiczenia. Trzecią, ale równie istotną częścią czwartkowego spotkania było spotkanie ze sportem. Uczniowie rywalizowali w biegach i piłce nożnej. Letni czas upłynął w miłej atmosferze i przy udanej pogodzie, dzięki udziałowi nauczycieli, rodziców, uczniów. Dziękujemy naszym gościom – OSP Kolnica, Kołu Gospodyń Wiejskich w Poniziu.

Nauczyciele, rodzice i uczniowie

Szkoły Podstawowej im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach

• SPORT

Nie musisz wygrać, bylebyś walczył dobrze.                                                                           Pierre de Coubertin

Europejski Dzień Sportu w Białobrzegach

26 września w Szkole Podstawowej w Białobrzegach zorganizowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego. 70 uczniów z klas II, III, IV, V, VI, VII, VIII stanęło w szranki rywalizacji ze swoimi rówieśnikami, biegając na różnych dystansach. Nie zajęte miejsca były najważniejsze, lecz wysiłek włożony w bieg, rywalizacja i satysfakcja na mecie. Uczniowie klas II – VI sprawdzili swoje siły na dystansie 300 m, dziewczęta z klas VII – VIII – 450 m, a chłopcy z klas VII – VIII pokonali dystans 600 m.

Biegi odbyły się dzięki współpracy UKS – u Białobrzegi. Augustowskiego Towarzystwa Pływackiego i Szkoły Podstawowej w Białobrzegach. Pan Bartosz Cichy (Prezes ATP) przekazał 70 medali i 86 numerów startowych, aby uczniowie poczuli prawdziwą atmosferę zawodów. Wszyscy zawodnicy otrzymali na mecie pamiątkowe medale. Dziękujemy za wsparcie.

A.K, K.S

im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach