• 12paź
          • KINO

            11. urodziny Kinochłona

            11 października zakończyły się 11. urodziny Dyskusyjnego Klubu Filmowego (DKF) Kinochłon w Augustowie. Przed 11 laty obejrzeliśmy ,,Metropolis'', niemy film z 1927 r. do muzyki na żywo. W tym roku na pięciodniowe obchody złożyły się: urodzinowa impreza z filmowymi kalamburami i improwizacjami, koncert, ,,Łowca androidów'' (film s.f. Ridleya Scotta z 1982 r.), retransmisja monodramu z Londynu, ,,Konopielka'', kultowy film Witolda Leszczyńskiego z 1982 r.,  ekranizacja powieści Edwarda Redlińskiego. Pokazowi niezwykłej komedii, towarzyszyła rozmowa z panią Anną Seniuk, odtwórzynią roli Handzi. Chłonęliśmy opowieść o życiu Handzi i Kaziuka z uwagą, ponieważ przedstawiliśmy fragmenty tego dzieła podczas naszego Dnia Teatru. 11. urodziny Kinochłona to porcja wartościowej sztuki muzycznej, teatralnej i filmowej oraz pozytywnych przeżyć. Dziękujemy.             

                                                                                                                                                                      J

      • 11paź
          • PIKNIK

            Pożegnanie lata i Święto Pieczonego Ziemniaka 

            Kolejny raz zorganizowaliśmy w naszej szkole Święto Pieczonego Ziemniaka. Uczestniczyły w nim przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Starsi uczniowie nazwali to święto “Pożegnanie lata”. Piękna pogoda sprzyjała przygotowanym atrakcjom. 

            W tym dniu gościliśmy przedstawicieli OSP Kolnica, którzy przyjechali do nas wozem strażackim. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w pokazie sprzętu oraz mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie w strażackim stroju. Uczniowie klas IV-VIII mieli także okazją, aby nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy. 

            Na zakończenie było ognisko, podczas którego degustowaliśmy pieczoną kiełbaskę i ziemniaki. Nie zabrakło także zabaw i gier sportowych. Ten dzień pokazał nam, że jesteśmy wesołą, zintegrowaną społecznością szkolną.  

            Oczywiście było to możliwe dzięki zaangażowaniu i pomocy nauczycieli i rodziców naszych uczniów.  

            Czekamy z utęsknieniem na podobną zabawę w przyszłym roku! 

                                                                                                               Nauczyciele, rodzice i uczniowie SP Białobrzegi 

      • 10paź
          • WIEDZA

            ,,Wielki koncert na niebie''

            10 października w naszej szkole gościło mobilne planetarium. Uczniowie uczestniczyli w międzyplanetarnej podróży, podczas której w kopule podziwiali animowaną prezentację. Poznawali kosmos i prawa rządzące wszechświatem. Zapoznali się z dorobkiem pionierów badania kosmosu: Pitagorasa, Ptolemeusza, Mikołaja Kopernika, Galileusza, Johannesa Keplera. Część prezentacji poświęcona była ewolucji poglądów na temat budowy wszechświata, a jej końcowa część – badaniu Marsa i przygotowywaniu wyprawy na tę planetę. Animacja w planetarium rozbudziła naszą wyobraźnię i uzupełniła wiedzę z astronomii i geografii.

                                                                                                                                                                                          J.

      • 10paź
          • ROZRYWKA

            Gram, bo lubię

            10 października spotkaliśmy się po raz kolejny, by wyrazić naszą sympatię dla gier planszowych i pożytecznie spędzić czas. Ponieważ w naszej szkole nie brakuje wielbicieli planszówek, chętnie sięgnęliśmy po takie gry, jak: Milionerzy, Dixit (Odyseja), Scrabble, Yenga. Największą popularnością w Dniu Gier Planszowych cieszyła się gra Scrabble, rozwijająca słownictwo, myślenie i cierpliwość. Dixit to sztuka wyobraźni, a Yenga – sprawności manualnej. Wszystkie gry, ,,sprawdzone” przez uczniów, budziły prawdziwe emocje i nie trzeba było nikogo do nich zachęcać. Okazały się pasjonujące.

            J.

      • 10paź
          • 10 października

            Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

            Każdy z nas przeżywał w swoim życiu stany obniżonego samopoczucia z powodu nadmiaru obowiązków, nieradzenia sobie z problemami rodzinnymi czy szkolnymi. Ważne jest aby w takich sytuacjach umieć zadbać o swoje zdrowie psychiczne - znaleźć czas na relaks, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i słońcu, zadbać o nasze relacje z bliskimi, przyjaciółmi, spróbować pozytywnie spojrzeć na świat, co wzmocni zdrowie psychiczne i możliwość rozwiązywania problemów. Jeżeli pomimo tego zauważycie, że dzieje się z wami coś niepokojącego, zwróćcie sie o pomoc do fachowców, bo każdy problem można rozwiązać i każdą chorobę można leczyć.

      • 09paź
          • 3-4 latki

            Owoce i jarzyny – smaczne i zdrowe witaminy.

            „Kto warzywa i owoce chętnie  je,

            Ten jest zdrowy i wesoły całe dnie!”

            Dzieci z oddziału przedszkolnego cały pierwszy tydzień października omawiały znaczenie  warzyw i owoców w naszym życiu. Każde dziecko brało udział w wielu zabawach, grach i zajęciach z wykorzystaniem owoców i warzyw , a na stolikach zagościły zdrowe i pełne witamin przekąski oraz samodzielnie przygotowany sok jabłkowo-marchewkowy. Nie zabrakło owocowo-warzywnych pląsów i zabaw przy muzyce.  Wykonane zostały liczne prace plastyczne o tematyce i z wykorzystaniem owoców i warzyw, które pobudziły wyobraźnię i kreatywność naszych przedszkolaków. Omówiliśmy i utrwaliliśmy piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

                                                                                                                                                                                 E.Z

      • 09paź
          • CZYTAMY

            Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

             W 2001 roku Polska Izba Książki wystąpiła z pomysłem akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. 29 września (dzień urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, patronki Dnia Głośnego Czytania) nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w tym pożytecznym przedsięwzięciu.

             W Bibliotece odbyło się głośne czytanie dla przedszkolaków. Dzieci poznały historię o Pawle i Gawle, którzy mieszkali w tym samym domu. Jeden z nich na górze, a drugi na dole. Paweł był cichy i spokojny, zaś Gaweł niesforny i hałaśliwy.  Wybór repertuaru nie był przypadkowy, bowiem 2023 r. jest Rokiem Aleksandra Fredry, wybitnego komediopisarza, znanego także z bajek takich jak „Małpa w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano” oraz wspomnianej wcześniej - „Paweł i Gaweł”. W inscenizacji wzięły udział: narrator - Julia Giedrojć z kl. IV; Paweł – pani Ewa (bibliotekarka) i Gaweł - pani Ula (nauczycielka zerówki). Dzieci były zachwycone  taką  formą czytania

             Chętni uczniowie z klasy IV (2), V (6), VIII (3) głośno czytali swoim koleżankom i kolegom fragmenty ulubionych książek: ,,Akademii pana Kleksa”, ,,Smerfa czarnoksiężnika'', ,,Gorzkiej czekolady'', ,,Co wyszeptał nam deszcz'', ,,Czarnych smerfów'', ,,Smerfów na letnisku'', ,,Skrzyni Władcy Piorunów'', ,,Katarynki'', ,,Jesiennej miłości'', ,,Let me in'', ,,Lata złamanych zasad'', ,,Czy wojna jest dla dziewczyn?''

             Uczniowie klasy VI prezentowali swoje ulubione pozycje książkowe, czytając wybrane fragmenty. Kolegom i koleżankom z klasy bardzo spodobało się "Magiczne drzewo"  Andrzeja Maleszki oraz seria książek   "Zaopiekuj się mną" byrtyjskiej autorki Holly Webb. Uczniowie klasy VII poznawali postacie z "Balladyny" Juliusza Słowackiego, odczytując fragmenty tekstu z podziałem na role.

              Dziękujemy wszystkim uczniom, że podzielili się ze słuchaczami swoimi emocjami i umiejętnością głośnego czytania różnorodnych utworów.

            Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, dlatego też zachęcamy wszystkich rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie ze swoimi pociechami.

            G.B, E.P, J.S        

      • 05paź
          • CZYTAMY i PISZEMY

            Zostań kleksografem

            Przeczytanie ,,Akademii pana Kleksa'' może być źródłem wielu ciekawych chwil i pomysłów. Tak było podczas próby odtworzenia lekcji kleksografii w klasie czwartej (5 padziernika). Poczesne miejsce w klasie zajął niezwykły ,,gość'' z naszej szkolnej izby pamięci – oryginalna ławka z kałamarzem i atramentem. Życzliwie przyglądała się kolejnym krokom w nauce kleksografii. Najpierw przy pomocy granatowego tuszu i chusteczki higienicznej młodzi kleksografowie wykonali kleksy o niezwykłych, oryginalnych kształtach. Potem kredkami i mazakami uzupełnili brakujące elementy i zatytułowali swoje ,,dzieła''. Nie mogło zabraknąć sztuki słowa, więc kleksografowie ułożyli krótką rymowankę pasującą do atramentowego kolegi. Zabawa i nauka były przednie mimo paluchów poplamionych  atramentem (inkaustem).

             

            J.

      • 05paź
          • ZDROWIE

            TEATR i zdrowie

            25 września uczniowie klas VI – VIII naszej szkoły obejrzeli inscenizację ,,Chemiczna poprawa nastroju'', którą wystawiono w Centrum Kultury i Bibliotece Gminy Augustów w Żarnowie. Celem tego profilaktycznego przedstawienia były przestroga przed narkotykami oraz innymi środkami odurzającymi i pokazanie, ile szkody wyrządzają takie specyfiki. Ważnym motywem sztuki było spełnianie marzeń. Myślę, że większość uczniów była zadowolona z przedstawienia. Dziękujemy za umożliwienie obejrzenia ,,Chemicznej poprawy nastroju''.

             

            K.K. VIII

      • 04paź
          • DBAMY O ŚRODOWISKO

            Akcja sprzątania świata

            4 października przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sprzątania świata. Z ogromnym zaanagażowaniem sprzatątali teren wokól naszej placówki Wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy i grupy pracowali nad tym by nasza okolica była czystsza i piękniejsza. Była to dla nich jedyna w swoim rodzaju lekcja ekologii.  Dzięki tej akcji młodzi ludzie będą bardziej zmotywowani  do dbania o naszą planetę. 

            I.N

      • 04paź
          • POZNAJ POLSKĘ

            Wycieczka do Olsztyna

                 W ramach projektu ministerialnego „Poznaj Polskę”, nasza szkoła otrzymała dotację w kwocie 5000,00 złotych, co umożliwiło nam, zorganizowanie jednodniowej wycieczki do Olsztyna dla 21 uczniów z klas 0 - III i  3 opiekunek. 

                 Wycieczka odbyła się 15 września 2023 roku. Tego dnia Olsztyn powitał nas piękną, słoneczną pogodą. Pierwszym etapem naszego wyjazdu,  był  gotycki  Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Po komnatach zamku oprowadzała nas pani edukator. Spacerując po jego wnętrzach, dzieci poznały historię zamku oraz wysłuchały opowieści o życiu słynnego mieszkańca- Mikołaja Kopernika. To słynny   Kopernik w latach 1520-1525 był kanclerzem tego zamku. Następnie, dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych pod hasłem „Mikołaj Kopernik i Układ Słoneczny”.  Kolejnym etapem wycieczki były: Obserwatorium i Planetarium Astronomiczne. W Obserwatorium Pan Astronom – przewodnik opowiadał o Mikołaju Koperniku, pokazał meteoryty, a na koniec z góry, podziwialiśmy widok Olsztyna. Następnie udaliśmy się do Planetarium. Niesamowite wrażenie wywołał  seans, podczas którego poznaliśmy różne gwiazdozbiory. Dla większości uczniów była to pierwsza, niesamowita, kosmiczna podróż.   Po ogromnej ilości wrażeń, zjedliśmy pyszny obiad w restauracji. Po nim, wybraliśmy się jeszcze na spacer po urokliwej olsztyńskiej Starówce. Przechadzaliśmy się po rynku. Oglądaliśmy i słuchaliśmy ciekawostek o zabytkach Olsztyna z pasją opowiadanych przez panią przewodnik. 

                Był to intensywnie spędzony, ale ciekawy i pełen wrażeń dzień.

             

      • 02paź
          • POZNAJ POLSKĘ

            Wycieczka Częstochowa - Kraków - Zakopane

             13.09-15.09 2023 r w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” odbyła się wycieczka  szkolna na trasie Częstochowa- Kraków- Zakopane. Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 15000,00 zł, która pozwoliło na organizację wyjazdu dla 41 uczniów klas IV-VIII z 3 opiekunami.

             Zebraliśmy się o godz. 2.00 i wyruszyliśmy do Częstochowy. Tam zobaczyliśmy klasztor paulinów  i sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Następnym punktem było opactwo w Tyńcu, gdzie zwiedziliśmy krużganki, dziedziniec i kościół. Przewodnik przedstawił historię opactwa.   W tym dniu byliśmy również w Łagiewnikach- kościele bł. Siostry Faustyny Kowalskiej. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się do Zakopanego na nocleg. Ranek powitał nas deszczem, ale  w punktach , które mieliśmy do zwiedzania panowała sprzyjająca nam pogoda. Najpierw pojechaliśmy do Wadowic. Poznaliśmy miasto w którym mieszkał i żył papież Jan Paweł II. Zwiedziliśmy kościół i Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego  Jana Pawła II. Nie mogło obejść się bez kremówek, które wszystkim smakowały. Kolejnym punktem  była kopalnia soli w Bochni. Zwiedzanie jej zajęło  nam 3 godziny. Przewodnicy przedstawili nam historię kopalni. Dużo wiadomości uzyskaliśmy,  oglądając obrazy multimedialne znajdujące się w tunelu.  Była to ciekawa lekcji historii- wydobywania soli.     W restauracji  kopalni zjedliśmy obiad, a następnie mogliśmy pobawić się na utworzonym tam boisku. 

             Trzeciego dnia wycieczki od rana zwiedzaliśmy Zakopane. Zobaczyliśmy Wielką Krokiew, stary cmentarz, zabytkowe domy na Krzeptówkach. Kolejką wjechaliśmy na Gubałówkę z której podziwialiśmy piękne widoki na góry. Tam zakupiliśmy pamiątki i wyruszyliśmy do Krakowa. 

             Spacer w Krakowie pod opieką przewodnika rozpoczęliśmy od Smoczej Jamy  i zwiedzania wzgórza wawelskiego. Kolejno udaliśmy się  w kierunku historycznego centrum miasta, oglądając Planty, okno papieskie, Rynek Główny, Barbakan, ulicę Floriańską. Na krakowskim rynku podziwialiśmy Sukiennice, w których zakupiliśmy tradycyjne pamiątki. Zobaczyliśmy też ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim i usłyszeliśmy hejnał z wieży. W Sukiennicach byliśmy w Muzeum Narodowym. Podziwialiśmy tam obrazy słynnych malarzy mi. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego. Po zakończeniu zwiedzania  udaliśmy się na obiad, a następnie w drogę powrotną do Białobrzeg.

             Do naszych domów wróciliśmy późno, ale byliśmy zadowoleni z wycieczki. Uważamy, że ten wyjazd zintegrował nasze zespoły klasowe i zgodnie z intencją pozwolił na poznanie naszego kraju.

             

             

             

      • 27wrz
          • 6-latki

            Jesień na paluszkach spaceruje w parku 

            i rozdaje wszystkim swe skarby w podarku

            Przedszkolaki z zeróweczki powitały jesień już w piątek. Podczas spaceru do parku zbierały kolorowe liście i kasztany, które posłużyły do zrobienia ścieżki sensorycznej. Na zajęciach plastycznych dzieci stworzyły przepiękne liście dlugopisem 3D. Pierwsze jesienne zabawy sprawiły przedszkolakom wiele radości. 

            U.

      • 24wrz
          • SPORT

            I GRAND PRIX WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

            17 września w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 49 w Białymstoku odbył się I Grand Prix Województwa Podlaskiego w Młodzików i Młodziczek w tenisie stołowym, w którym uczestniczyło 36 tenisistów stołowych urodzonych w latach 2011 – 2012. Bardzo dobrze spisali się debiutujący w rozgrywkach zawodnicy UKS – u Białobrzegi (uczniowie naszej szkoły), którzy osiągnęli następujące rezultaty: Szymon Zyskowski – 7, Stanisław Sztuk – 9, Maciej Wasilewski – 9, Kamil Frąckiewicz – 13. Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom i dziękujemy za sportową postawę.

            UKS Białobrzegi

      • 24wrz
          • 3-4 latki

            Nadchodzi jesień

            W tym tygodniu 3 i 4-latki  rozmawiały o jesieni. Obserwowały przyrodę, przypomniały sobie, jakie zmiany w niej zachodzą. Dzieci wypowiadały się na temat kolorów jesiennych drzew oraz darów natury. Wykonywały różne prace plastyczne pt.: „Jesienne kompozycje” , „Jesienny kosz”, inspirowane reprodukcjami obrazów znanych malarzy. Dzieci brały również udział w wielu zabawach ruchowych, matematycznych i rozwijających wyobraźnię.

            E.Z.

      • 20wrz
          • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

            Wszyscy swoje święto mają, tańczą, skaczą i śpiewają.

            Przedszkolaki przykład dają i też swoje święto mają.

            20 września 2023r. przedszkolaki z naszej szkoły obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Juz od samego rana panowała wesoła i radosna atmosfera. Po przywitaniu się, dzieci rozpoczęły wspólne zabawy ruchowe na torze przeszkód, slalomie z piłeczkami, ścieżce po kamieniach. Było wesoło i kolorowo. Wszystkie przedszkolaki z zaangażowaniem brały udział w rozwiązywaniu zagadek i zabawie z magicznym pudełkiem. Chętne dzieci mogły wystąpić w przedszkolnej telewizji. W dalszej części uroczystości odbył się wspólny poczęstunek -dziękujemy Rodzicom za przygotowanie pysznych przekąsek. Na zakończenie Panie złożyły przedszkolakom najlepsze życzenia z okazji ich święta i wręczyły medale - "Odznakę Wesołego Przedszkolaka". Impreza udała się znakomicie, dostarczyła dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy, niezapomnianych wrażeń oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem

                                                                                                                                                                         U.S, E.Z

             

      • 19wrz
          • PAMIĘĆ

            ,,Jeszcze rosną drzewa, które to widziały.
            Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.''

            Jacek Kaczmarski ,,Ballada katyńska”

             

            POLSKI WRZESIEŃ 1939

            Dla wielu ludzi 17 września to nie tylko kartka z kalendarza. To bolesna karta naszej historii. W poniedziałkowy poranek uczciliśmy 84. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz oddaliśmy hołd polskim żołnierzom zamordowanym przez sowieckich czołgistów 23 września 1939 r. Reprezentacja Szkoly Podstawowej im. gen. Ignacego w Białobrzegach (pani dyrektor Katarzyna Korąkiewicz, poczet sztandarowy, uczniowie klas V, VI, VII, VIII oraz opiekunowie) wzięła udział w tej podniosłej uroczystości, której pieczęciami pamięci były: odśpiewanie ,,Mazurka Dąbrowskiego'', modlitwa w intencji ofiar i obrońców Ojczyzny, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku, wystąpienie pana starosty Jarosława Szlaszyńskiego. Nasi uczniowie wyrecytowali wiersze tematycznie związane z dzisiejszą uroczystością: Antonina - ,,17 IX” Zbigniewa Herberta, Szymon - ,,Balladę katyńską” Jacka Kaczmarskiego, Maciej - ,,Ten czas” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Serdecznie Wam dziękujemy.

                        W uroczystości wzięli udział: pan Bartosz Cichy (sołtys Białobrzegów, prowadzący uroczystość), pani Barbara Czartoszewska (prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie), pan Bogdan Dyjuk (radny Województwa Podlaskiego), pani Ewa Frąckiewicz (przewodnicząca Rady Gminy Augustów), ks. Wojciech Jabłoński, pani Danuta Kaszlej (prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie), pan Zbigniew Kaszlej (prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Augustowie), pani Barbara Koronkiewicz (dyrektor II LO w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie), pan Tomasz Tomaszewski (sekretarz Gminy Augustów), poczty sztandarowe, harcerze Hufca ZHP w Augustowie (warta honorowa), mieszkańcy Białobrzegów. W takiej chwili należy pamiętać o słowach Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Pamiętajmy...

             

            K.B.G.I.J.

      • 16wrz
          • BEZPIECZEŃSTWO

            Bądźcie bezpieczni

            11 września (poniedziałek) odbyło się spotkanie ze st. sierż. Agatą Iwanowicz z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie. Tematem zajęć było bezpieczeństwo ruchu drogowego, bezpieczeństwo w internecie, zabezpieczeniach komputerowych. Uczniowie zapoznani zostali z zasadami odpowiedzialności karnej za naruszenie przepisów. Młodsi przypomnieli sygnalizację świetlną, znaki drogowe, numery alarmowe. Podczas spotkania uczniowie pogłębili wiedzę o zasadach bezpieczeństwa i o służbie policji.

             

            J.

      • 12wrz
          • CZYTAMY RAZEM

             

            ,,Ty pódziesz górą, A ja doliną.

            Ty zakwitniesz różą, A ja kaliną.''

             

            XII Narodowe Czytanie ,,Nad Niemnem​​​​

            8 września w naszej szkole przystąpiliśmy do XII Narodowego Czytania, społecznej akcji czytelniczej zainicjowanej przez Parę Prezydencką RP przed dwunastu laty. Z ubiegłorocznej krainy romantycznej przenieśliśmy się do niezwykłego świata powieści ,,Nad Niemnem'' Elizy Orzeszkowej. Publiczności przedstawiliśmy dialogi: ,,Ciotka Marta i Justyna'', ,,Sąsiedzka kłótnia'', ,,Odwiedziny'', ,,Mogiła'', ,,Ojciec i syn'', ,,Matka i syn''. Zaprezentowali je i przenieśli nas w nadniemeńską krainę Korczyńskich i Bohatyrowiczów: Katarzyna Korąkiewicz, Urszula Sokołowska – Sibczak, Artur Kuryło, Tomasz Tomaszewski, Aniela Nowik, Paulina Krysztofik, Szymon Walijewski, Halina Suchodolska, Jan Saczko. Piękną scenografię stworzyli: Ewa Popławska (Biblioteka w Białorzegach), Danuta i Józef Czulewiczowie, Barbara Roszkowska. Stroje nawiązujące do miejsca i epoki powieści przedstawiły Iwona Świacka i Grażyna Borawska. Puentą piątkowego spotkania z powieścią Elizy Orzeszkowej była prezentacja Józefa Czulewicza, który przedstawił uczniom niezwykłe narzędzia pracy dawnych rolników i opowiedział o: sierpie, kosie, drewnianych grabiach i cepie. To była pożyteczna lekcja ojczystej literatury i historii oraz folkloru. Dziękujemy wszystkim, którzy współorganizowali tegoroczne czytanie: naszej szkole, Centrum Kultury i Bibliotece w Żarnowie, Filii w Białobrzegach, Urzędowi Gminy w Augustowie i SU (nagłośnienie – Szymon Walijewski, Ignacy Ślużyński, Dominik Frąckiewicz). Zapraszamy za rok na spotkanie z dramatem ,,Kordian'' Juliusza Słowackiego.

            https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem

            E.P. / J.

            9 września Augustowskie Placówki Kultury (Miejski Dom Kultury w Augustowie) gościły uczestników XII Narodowego Czytania, akcji czytelniczej, którą przed dwunastu laty rozpoczęła Para Prezydencka RP, zachęcająca do wspólnego czytania ,,Pana Tadeusza'' Adama Mickiewicza. W tym roku czytaliśmy wspólnie liczne fragmenty pozytywistycznej powieści ,,Nad Niemnem'' Elizy Orzeszkowej. Okrasę literackiej opowieści o losach Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innych rodzin z nadniemeńskiej krainy stanowiła piękna muzyka w wykonaniu uczennic oraz nauczyciela szkoły muzycznej. Zaproszeni goście i uczestnicy mogli też uczestniczyć w teatralnej uczcie, w której fragmenty powieści przedstawili w formie scenicznej aktorzy: Res Humanae z I LO, ACE, Teatru Pneumatycznego i Grupy ,,Antrakt'' z II LO. Najwytrwalsi mogli podziwiać scenę wesela z ,,Nad Niemnem''. Dziękujemy organizatorom za podróż do pięknej krainy literatury, historii, muzyki i tradycji.

                                                                                                                                                                                     J.

      • 12wrz
          • CZYTANIE

            Lato z książką

            8 września zakończyliśmy akcję czytelniczą Lato z ksiażką. Przed wakacjami liczne grono uczniów (21) zgłosiło chęć przeczytania lektur obowiązkowych w następnej klasie. W tym roku czytelnicy z klas IV, V, VIII pochwalili się znajomością m.in. ,,Quo vadis'' Henryka Sienkiewicza, ,,Kamieni na szaniec'' Aleksandra Kamińskiego, ,,Chłopców z Placu Broni'' Ferenca Molnara i ,,Tajemniczego ogrodu F.H. Burnett. Przekonali się, że warto czytać, że czytanie książek nie boli. Dziękuję za tak liczny udział, zapraszam w przyszłym roku.

             

            J.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
      • 87 644 92 25 fax 87 644 92 25
      • Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach Białobrzegi 75 16-300 Augustów Poland
      • Rafał Andrzejewski iod.r.andrzejewski@szkoleniaprawnicze.com.pl nr tel:504976690
    • Logowanie