Szlakiem Kanału Augustowskiego
2 czerwca, w piątkowy poranek uczniowie klas I – VIII wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę ,,Szlakiem Kanału Augustowskiego”. Jechaliśmy przez Puszczę Augustowską, więc nie mogliśmy narzekać na brak pięknych widoków. Najpierw dojechaliśmy do śluzy Kudrynki (1828 – 1829), której budową kierowali Edward Bieliński i Michał Horain, uczestnicy powstania listopadowego. Potem obejrzeliśmy śluzę Tartak (trzynastą na Kanale Augustowskim) w Rygoli. Kolejnym punktem na mapie naszej wycieczki była Mikaszówka, pięknie położona wieś nad Kanałem Augustowskim i w Puszczy Augustowskiej. W niej zwiedziliśmy zabytkowy (pocz. XX w.), drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny oraz zatrzymaliśmy się przy oryginalnej i poruszającej rzeźbie ,,Wołanie z wnętrza Ziemi” ku czci ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.: ,,Panie, Ty patrzysz na dłonie. Na oczy dziurawe od łez.” To miejsce, w którym spotkały się Historia i Przyroda. Tu zatrzymaliśmy się na dłuższy odpoczynek przy ognisku.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była śluza Paniewo, jedyna dwukomorowa śluza na Kanale Augustowskim, na terytorium Polski. Z niej (różnica poziomów ok. 6 m) rozciąga się wyjątkowy widok na jeziora Paniewo i Krzywe, otulone piękną puszczą. W drodze powrotnej mogliśmy podziwiać ladnie położone miejscowości: Płaska, Gorczyca i Przewięź, w których również znajdują się zabytkowe śluzy.
Wycieczkę zakończyliśmy w Białobrzegach, które powitały nas pięknym słońcem. Dla niektórych uczestników wyjazdu było to ponowne spotkanie ze znanymi obiektami, dla wielu - pierwszy kontakt z miejscami naznaczonymi przez ludzi i czas. Warto do nich wracać.
J.