Wycieczka Częstochowa - Kraków - Zakopane
13.09-15.09 2023 r w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” odbyła się wycieczka szkolna na trasie Częstochowa- Kraków- Zakopane. Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 15000,00 zł, która pozwoliło na organizację wyjazdu dla 41 uczniów klas IV-VIII z 3 opiekunami.
Zebraliśmy się o godz. 2.00 i wyruszyliśmy do Częstochowy. Tam zobaczyliśmy klasztor paulinów i sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Następnym punktem było opactwo w Tyńcu, gdzie zwiedziliśmy krużganki, dziedziniec i kościół. Przewodnik przedstawił historię opactwa. W tym dniu byliśmy również w Łagiewnikach- kościele bł. Siostry Faustyny Kowalskiej. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się do Zakopanego na nocleg. Ranek powitał nas deszczem, ale w punktach , które mieliśmy do zwiedzania panowała sprzyjająca nam pogoda. Najpierw pojechaliśmy do Wadowic. Poznaliśmy miasto w którym mieszkał i żył papież Jan Paweł II. Zwiedziliśmy kościół i Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II. Nie mogło obejść się bez kremówek, które wszystkim smakowały. Kolejnym punktem była kopalnia soli w Bochni. Zwiedzanie jej zajęło nam 3 godziny. Przewodnicy przedstawili nam historię kopalni. Dużo wiadomości uzyskaliśmy, oglądając obrazy multimedialne znajdujące się w tunelu. Była to ciekawa lekcji historii- wydobywania soli. W restauracji kopalni zjedliśmy obiad, a następnie mogliśmy pobawić się na utworzonym tam boisku.
Trzeciego dnia wycieczki od rana zwiedzaliśmy Zakopane. Zobaczyliśmy Wielką Krokiew, stary cmentarz, zabytkowe domy na Krzeptówkach. Kolejką wjechaliśmy na Gubałówkę z której podziwialiśmy piękne widoki na góry. Tam zakupiliśmy pamiątki i wyruszyliśmy do Krakowa.
Spacer w Krakowie pod opieką przewodnika rozpoczęliśmy od Smoczej Jamy i zwiedzania wzgórza wawelskiego. Kolejno udaliśmy się w kierunku historycznego centrum miasta, oglądając Planty, okno papieskie, Rynek Główny, Barbakan, ulicę Floriańską. Na krakowskim rynku podziwialiśmy Sukiennice, w których zakupiliśmy tradycyjne pamiątki. Zobaczyliśmy też ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim i usłyszeliśmy hejnał z wieży. W Sukiennicach byliśmy w Muzeum Narodowym. Podziwialiśmy tam obrazy słynnych malarzy mi. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na obiad, a następnie w drogę powrotną do Białobrzeg.
Do naszych domów wróciliśmy późno, ale byliśmy zadowoleni z wycieczki. Uważamy, że ten wyjazd zintegrował nasze zespoły klasowe i zgodnie z intencją pozwolił na poznanie naszego kraju.