Białobrzegi 13-06-2013
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU „MŁODZI, ODWAGI!”
W roku 2012/2013 uczniowie szkół: podstawowej i gimnazjum wraz z nauczycielami przystąpili do udziału w nowym programie Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazety Wyborczej oraz Grupy Kapitałowej ENEA S.A., który propagował zdrowy styl życia i aktywność ruchową młodych ludzi.
Program zakładał włączenie się w ruch na rzecz promocji zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Udział miała wziąć cała społeczność szkolna, świetlice i rodzice, by zwrócić uwagę młodych ludzi na jakość jedzenia, które wybierają, sposób, w jaki je spożywają oraz zachęcić ich do codziennego fizycznego ruchu oraz czynnego uprawiania sportu.
Akcja Młodzi Odwagi! miała charakter ogólnopolskiej kampanii wspieranej przez dziennikarzy, publicystów oraz specjalistów, zajmujących się zdrowym stylem życia. Przez cały rok szkolny na stronie akcji i jej partnerów oraz w papierowym wydaniu Gazety Wyborczej publikowane były artykuły na temat zdrowego trybu życia i odżywiania, a także teksty programowe proponujące bardziej systemowe (np. legislacyjne) rozwiązania w tym zakresie.
Realizując program musieliśmy zrealizować wybrane postulaty programu:
1. Dbamy o to, aby szkolne posiłki były naprawdę zdrowe.
2. Wyrzucamy ze szkolnego sklepiku śmieciowe jedzenie i picie, zastępujemy je pełnowartościowymi przekąskami i napojami.
3. Uczymy mądrze robić zakupy i zdrowo gotować.
4. Dbamy o to, by szkolny WF dawał prawdziwą dawkę ruchu, sportu i radości.
5. Umożliwiamy naszym podopiecznym aktywne spędzanie czasu podczas przerw.
6. Organizujemy szkolne pikniki, zawody, wycieczki.
7. Prowadzimy kampanie na rzecz zdrowego jedzenia i ruchu.
8. Zachęcamy do używania rowerów, zapewniamy bezpieczny parking.
9. Rozmawiamy z rodzicami, jak wspierać dzieci w wyborze zdrowego trybu życia.
10. Włączamy do akcji świetlice, biblioteki, rodziny i całą okolicę.
A jak przebiegała realizacja programu w naszej szkole przedstawia poniższa relacja.
Zespół Szkół w Białobrzegach
Odważnie zmieniamy się na dobre!- jesteśmy za.
Na początku roku szkolnego SU gimnazjum oraz szkoły podstawowej po zapoznaniu się z programem „ Młodzi odwagi” postanowił przyłączyć się do programu i zacząć realizować zawarte w nim postulaty.
Na początek grupa uczniów gimnazjum wraz z nauczycielką wychowania fizycznego przeprowadziła badanie na temat sposobu odżywiania oraz wiedzy na ten temat oraz obliczyła BMI każdego ucznia. Okazało się, że choć problemu otyłości w szkole nie ma, wiedzę na temat prawidłowego odżywiania uczniowie posiadają, to w praktyce sposób żywienia uczniów wypada średnio. Uczennice klasy III Gim. zbadały, co najchętniej uczniowie kupują w sklepiku szkolnym oraz jakie produkty dominują na półkach. Po przekazaniu wniosków z diagnozy wychowawcom uczniowie wraz z nauczycielami przystąpili do realizacji krok po kroku wybranych postulatów programu.
Na początek pani prowadzącej sklepik szkolny przekazaliśmy listę produktów zakazanych oraz wskazanych do sprzedaży. Doszliśmy do porozumienia i oprócz zminimalizowanej ilości niezdrowych chipsów i napojów smakowych znalazły się zdrowe przekąski: owoce świeże i suszone, woda, soki owocowe, słonecznik, batoniki zbożowe no i zdrowe kanapki z ciemnym pieczywem i warzywami w środku.
W listopadzie zorganizowaliśmy pierwszą akcję promującą zdrowe odżywianie. Wszystkie klasy 08.11. 2013r. rozpoczęły lekcje od przygotowania a następnie spożycia zdrowego śniadania. Nie zabrakło na prezentacjach zdrowych kanapek, wody soczków oraz warzyw i owoców. Konkurs wygrała Ia oraz kl V gdyż według jury ich śniadanie było najzdrowsze i najładniej podane. W grudniu klasy III gimnazjum przeprowadziły happeningi „Czy wiesz, co jesz i pijesz” prezentując opakowania z niezdrową żywnością i składem jaki zawiera produkt. Zadawaliśmy pytania Czy aby dany produkt na pewno nadaje się do spożycia? Jako alternatywę uczennice upiekły własną ze zdrowymi składnikami pizzę, która cieszyła się wielkim powodzeniem na degustacji, częstowały zdrowymi koreczkami oraz kawałkami jabłuszek, marchewek, gruszek przyniesionych z własnych ogrodów. Największą jednak tego dnia atrakcją degustacyjną okazała się lemoniada przygotowana przez chłopaków z wody, cytryn oraz miodu z własnej pasieki. Uczniowie przekonywali do nie spożywania napojów energetyzujących a zastępowania tego rodzaju napojów równie odżywczym i energetyzującym i bardzo zdrowym napojem przygotowanym z naturalnych składników.
Przez cały rok wszyscy uczniowie spożywali drugie śniadanie na długiej przerwie: gimnazjum na stołówce szkolnej lub szkoła podstawowa w klasach. Klasy młodsze w wyznaczonych godzinach wraz ze swoimi paniami zawsze przychodziły na śniadanie na stołówkę. Ponadto wszyscy uczniowie szkoły podstawowej wyznaczyły dni spożywania warzyw i owoców w tygodniu. Organizowali dni sałatkowe. Organizowali i brali udział w konkursach, między innymi dzieci młodsze wykonywały kukiełki z owoców i warzyw oraz odgrywały scenki na temat zdrowego odżywiania. Sałatki owocowe i warzywne przygotowywali również uczniowie klas gimnazjalnych na godzinach wychowawczych i zajęciach technicznych.
Na lekcjach gddw, językach obcych a w szczególności na zajęciach biologii, chemii, techniki i wychowania fizycznego uczniowie uczyli się, że sposób, w jaki się odżywiają oraz podejście do aktywności ruchowej ma ogromny wpływ na ich zdrowie , kondycję i jakość życia. Poznali zasady zdrowego odżywiania. Obliczali własny wskaźnik BMI, układali jadłospisy w zależności od wieku i masy ciała. Poznali jak należy czytać informacje zwrotne na etykiecie, tajemniczy świat „E” oraz uczyli się jak mądrze robić zakupy. Uczniowie mają świadomość jakich produktów powinni unikać, jakie są problemy współczesnej kuchni. Świadomość uczniów podniosła na pewno projekcja filmów tematycznych i prezentacji, np.:
„ Żywność bogactwem składników pokarmowych”,” 10 zasad zdrowego odżywiania”, „Jak prawidłowo czytać etykiety”, „ Super Size Mi”, „Skrzydełko czy nóżka”, „ Zaburzenia odżywiania”. Wiele godzin zajęć technicznych poświęcono oprócz teorii praktycznym działaniom. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowywali różnego rodzaju posiłki na bazie zdrowego żywienia, zgodnie z zasadami zachowania się przy stole i podawania posiłków.
Na temat zaburzeń odżywiania oraz zasad prawidłowego odżywiania zorganizowaliśmy rodzicom spotkanie z panią dietetyk. Każdy z obecnych rodziców otrzymał ulotkę informacyjną dotyczącą tematu spotkania.
W naszej szkole pomimo zmieniających się tendencji modowych i zainteresowań młodych ludzi wychowanie fizyczne nadal należy do jednych z najatrakcyjniejszych przedmiotów. Uczniowie czekają na te zajęcia i bardzo nie lubią, gdy z jakichś powodów przepada. Uczniowie aktywnie ćwiczą na zajęciach i nie unikają ich przynosząc zwolnienia. Promujemy w szkole aktywny tryb życia. Najlepszym przykładem jest nauczyciel wychowania fizycznego, który od lat biega w maratonach i codziennie dojeżdża do pracy 7km. rowerem lub biegnie. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum co rocznie biorą udział w licznych zawodach sportowych w różnych dyscyplinach na szczeblu gminy, powiatu, województwa a nawet kraju. Dużą popularnością cieszą się zawody i turnieje wewnątrzszkolne. W każde ferie zimowe dziewczęta organizują między klasowe rozgrywki w piłce siatkowej, a chłopcy w piłce halowej. Tradycją jest już organizowanie turniejów w tenisie stołowym. Co roku w czerwcu organizujemy całodniowy festyn sportowy zazwyczaj na Dzień Dziecka. W tym roku na 24-25 czerwca przygotowujemy między- klasowy turniej sportowy oraz dzień profilaktyki z promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, na który zaplanowaliśmy dużo ruchu (konkurencji indywidualnych i zespołowych) oraz konkursów wiedzy, plastycznych i muzycznych. Liczymy na całodzienną dobrą zabawę i dużą dawkę ruchu bez przebywania w klasopracowniach tylko na świeżym powietrzu.
Udało nam się wprowadzić w ruch chętnych uczniów w czasie przerwy. W okresie zimowym troje pięcioklasistów kilka razy w miesiącu na długiej przerwie prowadziło zajęcia taneczne z elementami hip-hopu. Zainteresowani uczniowie gimnazjum zimą mogli na długiej przerwie korzystać z sali gimnastycznej. W okresie jesiennym i wiosenno-letnim dzieci i młodzież korzystały z boiska wielofunkcyjnego. Nauczyciele chętnie pełnili dyżur na przerwach na zewnątrz szkoły.
Bardzo czynnie włączyła się do naszej akcji świetlica, której zajęcia przez cały rok w większości godzin odbywały się na sali gimnastycznej oraz boisku wielofunkcyjnym. Uczniowie po zajęciach lekcyjnych mogli w ruchu spędzić resztę dnia w szkole.
Promując sport w naszej szkole współpracujemy z Klubem Olimpijczyka w Augustowie. Opiekun szkolnego koła olimpijskiego co roku organizuje wyjazd na Piknik Olimpijski do Warszawy, gdzie nasi uczniowie mają możliwość spotkania polskich olimpijczyków i medalistów oraz spróbować sił w zawodach czy konkursach. Tegoroczny wyjazd również był udany pomimo zawirowań pogodowych. Do tradycji naszej szkoły należą spotkania z olimpijczykami. W maju dzieci i młodzież mogły porozmawiać oraz otrzymać autograf pani Joanny Fiodorow.
Uważamy, że przez ten rok poszerzyliśmy swoje spojrzenie na zdrowy styl życia i promocję aktywności ruchowej. Na pewno będziemy kontynuować wszelkie tego typu przedsięwzięcia. Dziękujemy wszystkim wychowawcom i nauczycielom, którzy pomogli w realizacji całorocznej akcji „Młodzi, odwagi!”
Samorząd Uczniowski SP z koordynatorem Marianną Kisielewską oraz Samorząd Uczniowski Gimnazjum z koordynatorem programu Katarzyną Siemienowicz