Trylogia olimpijska
Już za kilka miesięcy kolejne Zimowe Igrzyska Olimpijskie w koreańskim PyeongChang. To dobry powód, by wybrać się na 19. Piknik Olimpijski w Warszawie. 3 czerwca uczniowie z Zespołu Szkół im Gen. Ignacego Prądzyńskiego (po raz dwunasty), wzmocnieni absolwentami naszej szkoły, wybrali się do stolicy, by uczestniczyć w 19. odsłonie tej popularnej imprezy.
Nasz wyjazd był niczym udział w olimpijskiej trylogii. Na początku odwiedziliśmy Centrum Olimpijskie i Muzeum Sportu i Turystyki. Czy dwunasta wizyta może czymś zaskoczyć? Tak. Zwiedzaliśmy indywidualnie i grupowo. Najpierw poznaliśmy historię niezwykłych ludzi, olimpijczyków, żołnierzy: Władysława Karasia (brązowego medalisty z 1936 r. w strzelectwie, żołnierza, oficera wywiadu poległego w 1942 r.), Heleny Marusarzówny (mistrzyni narciarskiej, żołnierza AK, kurierki tatrzańskiej, poległej w 1941 r.), Feliksa ,,Papy’’ Stamma (trenera, wychowawcy wielu bokserskich medalistów olimpijskich, mistrzostw świata i Europy). Nie mogło również zabraknąć akcentów z tenisa stołowego – zatrzymujemy się na chwilę przy dyplomach z turnieju tenisowego w Oflagu II C Woldenberg - Dobiegniew (hitlerowski obóz jeniecki w 1942), poznajemy dokonania Alojzego Ehrlicha – czołowego tenisisty stołowego świata sprzed II wojny światowej, trzykrotnego indywidualnego wicemistrza świata, więźnia hitlerowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Wizytę w Muzeum skończyliśmy spojrzeniem na ścianę ozdobioną jedenastoma medalami Igrzysk Olimpijskich 2016 r. w Rio de Janeiro.
Po lekcji historii i sportu udajemy się na spotkanie ze współczesnością do Parku Kępa Potocka, gdzie zorganizowano wiele atrakcji – stanowisk z 30 dyscyplin sportowych, kilkudziesięciu konkurencji: od alpinizmu po żeglarstwo, rozrywek i atrakcji dla ciała i umysłu. Nie ograniczamy się do roli łowców autografów, ale próbujemy sił na torze igielitowym do biegów narciarskich, trenażerach do narciarstwa alpejskiego, saneczkarstwa, bobslejowej ścieżki startowej z prawdziwym bobslejem oraz strzelnicy biathlonowej. Dwa nasze odważne ,,orły’’ startują w konkursie skoków (czy ślizgów) na skoczni. W słoneczny dzień szczególne wrażenie robią na nas: lodowisko, pokaz hokeja na lodzie i curlingu. Jak co roku, zachęcają strefy Fair Play, Idei Olimpijskiej, Polskich Nadziei Olimpijskich.
Idąc na spotkanie z przyszłością, trafiamy do strefy koreańskiej. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PyeongChang już 9 lutego 2018 r., więc z ciekawością poznajemy tradycyjny koreański strój Hanbok, historię drzeworytu i kaligrafii i koreańską grę Tuho. Oglądamy pokazy sportów walki, w których Korea Południowa osiąga sukcesy: taekwondo i zapasy. Na koniec dłużej skupiamy uwagę na bardzo dynamicznych pokazach wspinaczki, deskorolki (nowe dyscypliny olimpijskie) i BMX. Potem jeszcze chwila rozmowy z niezawodnymi medalistami olimpijskimi - panami Wojciechem Fortuną i Piotrem Markiewiczem i już myślimy o powrocie.
Nasze spotkanie z 19. Piknikiem Olimpijskim kończymy pełni wrażeń i pozytywnej energii. Po raz kolejny wzięliśmy udział we wspaniałej lekcji historii, zabawie i rozrywce. I po raz kolejny dopisała pogoda … Dziękujemy za sprawną organizację wyjazdu panu Krzysztofowi Wasilewskiemu.
A.K. / J.S.