Po co nam teatr?
Od dziewiętnastu lat w Zespole Szkół im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach organizowany jest Dzień Teatru. W tym roku ten niezwykły dzień przebiegał pod hasłem ,,KinO!O!O!Teatr’’. Był przygotowywany w ramach Projektu Równy Start.
Fragmentom filmów przedstawionych przez uczniów towarzyszyły śmiech, radość, wzruszenia i refleksje. Na scenie można było zobaczyć bajkę ,,Kopciuszek’’ (w wykonaniu najmłodszych artystów z III klasy) oraz sceny z takich filmów, jak: ,,Sami swoi’’, ,,U Pana Boga w ogródku’’, ,,La Strada’’, ,,Konopielka’’, ,,Kariera Nikodema Dyzmy’’, ,,Rejs’’, ,,Niewiarygodne przygody Marka Piegusa’’ i ,,Lot nad kukułczym gniazdem’’. Tegoroczną przygodę z teatrem zakończyły solowe występy Weroniki Wasilewskiej, Justyny Czerobki i Barbary Zarzeckiej.
Nie zabrakło też świetnej muzyki, bowiem ostatnie chwile XIX Dnia Teatru przebiegały w rytmie utworów wykonanych przez: zespół czwartoklasistów (,,W kinie na filmie’’), gimnazjalistek (,,Nim wstanie dzień’’), Marlenę Kondracką ( ,,Alleluja’’), Błażeja Gudanowskiego (hiphopowa interpretacja wiersza Edwarda Stachury ,,Życie to nie teatr’’), gitarowych wersji znanych przebojów, zagranych przez Romana Hylę, absolwenta naszej szkoły (,,Nothing else matters’’, ,,Ostatni Mohikanin’’, ,,We will rock You’’, ,,Wehikuł czasu’’).
Wartościowym dopełnieniem teatralno – muzycznych prezentacji była wystawa plakatów filmowych (dziękujemy państwu Rółkowskim) oraz wizerunków mistrzów kina, m. in. Marlona Brando, Roberta de Niro, Ala Pacino, Anthony’ego Hopkinsa, których portrety stworzyl Maciej Klimaszewski, nasz szkolny kolega. Przybliżył prawdziwych a k t o r ó w.
Poeta Novalis napisał: ,,Teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą.” Może to właśnie dlatego sztuka od tylu lat przyciąga uczniów i nauczycieli naszej szkoły? Każdy rok z Dniem Teatru to nowe doświadczenia, pomysły, które napawają rosnącą wciąż pasją i uczą nie tylko pracy w grupie, w której powinny panować współpraca i zgranie, ale i umiejętności cieszenia się z najmniejszych sukcesów. Sztuka wyrażana gestami i słowem uczy młodzież zachowania na scenie i w życiu. Granie danej postaci pozwala odkryć samego siebie. Prawdziwość emocji, przyjemna nauka i milion chwil, które każdy z nas będzie wspominał, siedząc po wielu latach w fotelu przed kominkiem, trzymając w rękach album ze zdjęciami z 30 marca 2012 roku. To tylko niewielka część tego, co dał nam nasz mały – wielki teatr w tym roku.
Za organizację Dnia Teatru dziękujemy paniom: Ewie Cich, Grażynie Borawskiej, Katarzynie Siemienowicz, Elżbiecie Czuper, Katarzynie Krzyżewskiej, Ewelinie Gawrylczyk, a także panu Janowi Saczko, który ,,zaraża’’ uczniów swoją teatralną pasją już od dziewiętnastu lat. Z niecierpliwością oczekujemy następnego roku, który z pewnością przyniesie coś niezapomnianego, co pozwoli być bliżej marzeń…
Wiktoria Anna Milanowska
Gimnazjum w Białobrzegach