- 14lis
- 11lis
ROZMAWIAMY
Złości na złość ...
,,Człowiek człowiekowi wilkiem'' (Plaut)
31 października uczniowie klasy piątej uczestniczyli w lekcji na temat, jak pokonać złość. Spotkanie ze złością rozpoczęli od dramy, tworzenia rzeźb, ilustrujących: strach, radość i złość. Potem aktywnie przeczytali wiersz ,,Lwy'' Hanny Januszewskiej, poszukując przyczyn i sposobów okazywania złości i radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Wiersz stał się pretekstem, by spróbować wspólnie dotrzeć do źródeł problemu, dlaczego ludzie kłócą się ze sobą. Uczniowie wyciągnęli wnioski, przedstawili własne sposoby radzenia sobie ze złością. Spotkanie zakończyliśmy wysłuchaniem piosenki ,,Lubię mówić z Tobą'' grupy Akurat, nawiązującej do tematu zajęć.
J.
- 06lis
PROJEKT
,,PSIA BRAĆ''
6 listopada (środa) uczniowie klas I – VI naszej szkoły wzięli udział w pierwszym spotkaniu projektu edukacyjno – filmowego ,,Psia brać'', zorganizowanym przez Schronisko Sonieczkowo i Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon. W gościnnym Kinie Iskra w Augustowie wysłuchali rozmowy pań Małgorzaty i Marty ze schroniska dla zwierząt, pana Bartka (DKF Kinochłon) i pana Wojciecha z UM w Augustowie na temat sytuacji psów w schronisku, adopcji, zachowania wobec czworonogów.
Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli wzruszający film fabularny ,,Mój pies Artur” z 2024 r. (reż. Simona Cellana Jonesa), historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, obraz o pięknej sportowej rywalizacji, mocy psiej wierności, pracy zespołowej i zasadzie fair play. Interesująca rozmowa i piękny film sprawiły, że czas spędzony w kinie był pożyteczny. Rację miał Konrad Lorenz, mówiąc: ,,Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies.''
E. E. I. I. J. M.
- 05lis
Tenis stołowy
Mistrzostwa Gminy Augustów
26 października br. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach rozegrano Mistrzostwa Gminy Augustów w Tenisie Stołowym Drużynowym. Do rywalizacji zgłosiły się reprezentacje wszystkich szkół z gminy Augustów: SP w Netcie (opiekunka – Katarzyna Salik), SP w Żarnowie (opiekunka – Agnieszka Rybi), SP w Janówce (opiekun – Sławomir Roszkowski), SP w Rutkach (opiekunka – Dorota Dziądziakowska), SP w Białobrzegach (opiekun – Artur Kuryło).
Rywalizacja odbywała się w kategoriach wiekowych: młodziczek, młodzików, kadetek, kadetów. W turnieju uczestniczyło 56 tenisistek i tenisistów stołowych. Drużyny grały do dwóch zwycięstw w grach pojedynczych i podwójnych.
Po ponad czterogodzinnych zmaganiach zwyciężyli gospodarze zawodów – reprezentanci Szkoły Podstawowej w Białobrzegach – 20 pkt, drugie miejsce wywalczyli tenisiści z Janówki – 12 pkt, trzecie – z SP Żarnowo, czwarte – reprezentacja SP w Netcie, a piąte – drużyna z SP w Rutkach.. Zwycięskie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary, a uczniowi e – pamiątkowe medale. Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju za sportową postawę. Życzymy powodzenia na następnym etapie – w Mistrzostwach Grupy Północnej.
A.K.
- 04lis
5-6 latki
Dynie małe , dynie duże ,
dynie w dole,
dynie w górze,
dynie z lewej ,
dynie z prawej ,
dynie kręcą się w zabawie.
31.10 grupa 5,6 latków obchodziła Dzień Dyni. Dzieci przyniosły różne rodzaje dyń, ubrały się na pomarańczowo. Omówiły kształty, kolory, różnorodność oraz wykorzystanie dyń. Warzywo to posłużyło do zajęć matematycznych , plastycznych, technicznych oraz ruchowych.
J.G
- 02lis
PAMIĘĆ
,,Poprzez gorzkie łzy rozpaczy,
Które zrodzić może żal.
Żal straconych cichych marzeń.
Wołam Ciebie, przy mnie stań.''
,,Zimny dom''
Słowem
Słowem mnie okryj
i skrzydłem,
bym poczuł na twarzy wiatr
i wolność,
która nie boli.
Tuląc mnie,
jednym słowem
ukołysz.
Zaprowadź do domu.
- 02lis
PAMIĘĆ
Non omnis moriar
Horacy
31 października uczniowie klasy szóstej uczestniczyli w dramie Non omnis moriar. Podróż w czasie i pamięci rozpoczęli od poznania fikcyjnych postaci: Jerzego Rodana, przodownika (sierżanta) Policji Państwowej w Augustowie (ur. 1895 r. w Grodnie), Anastazji Złotnickiej, mistrzyni fryzjerskiej, właścicielce pierwszorzędnego zakładu fryzjerskiego ,,Elegancja'' w Augustowie (ur. 1916 r. w Augustowie), Marii Kwiatkowskiej (ur. 1900 r. w Sokółce), nauczycielki Seminarium Nauczycielskiego w Augustowie, organizatorki tajnych kompletów podczas wojny. Najpierw w 3 grupach narysowali pomniki w określonych stylach, poświęcone ww. bohaterom. Umieścili je w przestrzeni, pustej klasie grającej rolę starej nekropolii, weszli w role bliskich osób zmarłych (poległych).
Wymyślili krótkie historie swoich bohaterów. Opowiedzieli ją, wybrawszy jedno ważne, przełomowe wydarzenie z ich życia. Wykonali ćwiczenie redakcyjne na temat tych postaci. Uczestnicy ,,spacerowali'' nad augustowskimi jeziorami oraz ulicami grodu nad Nettą z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Udział w dramie zakończyli wysłuchaniem i odśpiewaniem współczesnej piosenki ,,Mori'' Dawida Podsiadły (wybranej przez nich). Tak Przeszłość i Teraźniejszość podały sobie ręce.
J.
- 28paź
WYJĄTKOWY DZIEŃ
Dzień Kundelka
25 października pierwszoklasiści obchodzili Dzień Kundelka. W tym dniu czasie zajęć uczniowie rozmawiali o swoich domowych zwierzątkach. Okazało się, że najwięcej osób posiada pieski. Następnie dzieci rozpoznawały różne rasy psów i zostały zapoznane z pojęciem „kundel”. Utrwaliły zasady opieki nad zwierzętami i poznały zawód weterynarza. Po wysłuchaniu historyjki z komiksu, wyciągnęły wniosek, że zwierzęta też mają uczucia, nie należy ich krzywdzić i porzucać. Dowiedziały się również, jak można zostać przyjacielem zwierząt. Następnie układały puzzle, wykonały karty pracy dotyczące kodowania, doprowadzając kundelka do jego domu oraz stworzyły portret pieska, utrwalając kolejne cyfry. Podsumowując zajęcia dzieci odpowiadały na pytania jak można pomóc psom, które czekają na adopcję. Dzień Kundelka to doskonała okazja, by uwrażliwić dzieci na los zwierząt. Wkróce klasa będzie brała udział w projekcie „Psia brać”.
M.S
- 27paź
SŁOWO
KONKURS RECYTATORSKI
,,Jestem radosny … i wy bądźcie radośni. Módlcie się w radości.''
Jan Paweł II
25 października Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowie gościła uczestników XXIV Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Karola Wojtyły / Jana Pawła II pod hasłem ,,Jan Paweł II – źródłem radości i nadziei człowieka''. Wśród młodych recytatorów, którzy przedstawili piękno niełatwych strof Jana Pawła II, godnie wystąpili nasi uczniowie. Ich recytacja spotkała się z uznaniem jury oraz widzów: Maciej Wasilewski (7 klasa, opiekunka – pani Grażyna Borawska) zajął 1 miejsce, przedstawiając ,,Sonet XV'', Nicole Rutkowski zajęła 3 miejsce za interpretację wiersza ,,Pieśń o Bogu ukrytym'', a Emilia Jabłońska – 3 miejsce za liryk ,,***(Uwielbiam cię, siano)''. Obie uczennice przygotował pan Jan Saczko. Gratulujemy naszym uczniom i ich opiekunom. Dziękujemy za piękno słowa i emocje. Dziękujemy niezawodnym organizatorom za organizację konkursu, a panu Marcinowi Wasilewskiemu za pomoc w przygotowaniu wyjazdu.
J
- 24paź
3-4 latki
Dzień Sałatki Owocowej
1Mniam mniam, mniam owoce zjadam, bo za nimi wprost przepadam. Już śliweczki i jabłuszka lecą wprost do mego brzuszka. Kto chce małym być siłaczem, zjada wszystko i nie płacze! Owoce są źródłem witamin, minerałów i innych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Przedszkolaczki z naszej szkoły własnoręcznie przygotowały sałatkę owocową w nietypowej formie. Samodzielnie pokroiły składniki, a następnie skomponowały owocową pizzę. Taka aktywność dostarczyła wielu wrażeń zapachowych, dotykowych i smakowych, a sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała.
U.S.S
- 23paź
UROCZYSTOŚĆ
Pasowanie na ucznia
22 października 2024 roku w naszej szkole, odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Wpisuje się ona w tradycję szkoły. Przybyli na nią zaproszeni goście: dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie klasy drugiej i trzeciej, przedszkolaki oraz rodzice pierwszoklasistów. W tym roku opiekunami uczniów klasy pierwszej zostali szóstoklasiści, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu części artystycznej. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00. Wychowawczyni klasy pierwszej powitała zebranych. Następnie na scenę wkroczyły pierwszaki pod eskortą swoich opiekunów. Gdy maluchy chciały przystąpić do ślubowania, wtedy zaprotestowała jedna ze starszych uczennic mówiąc, że nikt nie zapytał ich o zdanie i wstrzymała ślubowanie. Stwierdziła, że aby pierwszaki mogły należeć do tej społeczności szkolnej, muszą zdać egzaminy. Najmłodsi uczniowie przystąpili do wykonania zadań przygotowanych przez starszych kolegów. Recytowali wiersze dotyczące codzienności szkolnej, śpiewali piosenki, tańczyli, pochwalili się znajomością języka angielskiego i przepisów ruchu drogowego, rozwiązywali zagadki o ojczyźnie, układali imiona z rozsypanek literowych. Za wykonanie każdego zadania nasi bohaterowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności. Po zaliczeniu wszystkich zadań pani dyrektor stwierdziła, że dzieci są dobrze przygotowane do nauki i mogą być przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. Nastąpiła doniosła chwila ślubowania na sztandar szkoły, po czym stemplowano akt ślubowania odciskiem palca. Po ukończeniu przysięgi pani dyrektor za pomocą ogromnego ołówka pasowała pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach, a wychowawczyni rozdała pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie pierwszoklasiści dostali upominki od kolegów i koleżanek biorących udział w uroczystości oraz od swojej pani. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, tradycyjnie na upamiętnienie tak podniosłego wydarzenia, uczniowie posadzili krzew przed wejściem do szkoły. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. M.S
- 21paź
KONKURS
Gminny Konkurs Recytatorsko-Literacki
„Wiersze i wierszyki łamiące języki”
318 października reprezentanci poszczególnych klas naszej szkoły uczestniczyli X Gminnym Konkursie Recytatorsko–Literackim „Wiersze i wierszyki łamiące języki” organizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Gminy Augustów w Żarnowie. Uczestnicy mieli za zadanie wyrecytować wiersz, który zawiera trudne do wymówienia słowa , według zasady – im trudniejszy wiersz – tym lepszy!
W kategorii uczniów klas I-II wystąpili: Hubert Jabłoński z klasy I (opiekun p. Marzenna Siedlecka) oraz Kacper Nitkiewicz z klasy II (opiekun p. Ewa Jacewicz-Miklas). Obaj uczestnicy zajęli ex aequo III miejsce.
W kolejnej kategorii naszą szkołę reprezentowały uczennice: Aleksandra Remiszewska z klasy III (opiekun p. Ewa Cich), która zdobyła I miejsce oraz Martyna Bujnowska z klasy IV (opiekun p. Jan Saczko) która zajęła II miejsce.
Kolejna grupa wiekowa to przedstawiciele klas V-VI. W tej kategorii wystąpiły uczennice: Patrycja Nazarowska klasa V (opiekun p. Jan Saczko) - zajęła II miejsce. Natomiast uczennica klasy VI Anna Kołodzińska, która swoją interpretacją wiersza zachwyciła zarówno jury jak i widownię, zajęła I miejsce.
Gratulujemy sukcesu. Zachęcamy do rozwijania talentów.
M.S
- 20paź
5-6 latki
"Będę małym ratownikiem"
18 października 2024 roku w ramach innowacji " Będę małym ratownikiem " uczniowie klasy "0" naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami OSP Kolnica. W trakcie zajęć mieli możliwość przypomnieć sobie numery alarmowe i przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Uśmiech i szczęście dzieci jest najlepszym podziękowaniem naszym wspaniałym panom strażakom. DZIĘKUJEMY
J.G
- 17paź
3-4 latki
Światowy Dzień Mycia Rąk
Mycie rąk jest najprostszą i najbardziej efektywną metodą profilaktyki zdrowotnej bardzo pomocnej w budowaniu zdrowego społeczeństwa. Najmłodsze przedszkolaki z naszej szkoły wzięły udział w obchodach tego nietypowego święta. Podczas zajęć w formie zabaw i eksperymentów dzieci dowiedziały się w jakich sytuacjach koniecznie należy myć ręce oraz jak działa mydło na rózne zarazki. Poznały także poszczególne etapy prawidłowego mycia rąk. Obchody Światowego Dnia Mycia Rąk dostarczyły dzieciom wielu wrażeń oraz pokazały, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat, aby zapobiegać chorobom związanym z nieprzestrzeganiem prawidłowej higieny.
U.S.S
- 14paź
Dzień Edukacji Narodowej
Drodzy Nauczyciele i Pracownicy Szkoły!
Dziękujemy
i życzymy zdrowia, radości i satysfakcji z pracy.
SU
13
- 14paź
PAMIĘĆ
„Szkoła uczy cię tego, o czym nawet nie wiedziałeś, że nie wiesz.”
Daniel J. Boorstin.
Nauczyciel w tekstach kultury
Nauczyciel, trener, instruktor, belfer … Poznając różne teksty kultury, możemy spotkać ciekawych, pełnych pasji bohaterów, którzy heroicznie starają się wlać trochę oleju w głowy swoich uczniów. To nie nadludzie, którzy zeszli z pomników, ale ludzie ciekawi świata, gotowi pomóc. Na kartach (wybór subiektywny) literatury poznajemy: ,,Pana od przyrody'' Zbigniewa Herberta, Leszka Domańskiego ,,Zeusa'' (,,Kamienie na szaniec'' Aleksandra Kamińskiego), Ludwikę Wawrzyńską (,,Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej'' Wisławy Szymborskiej), Ambrożego Kleksa (,,Akademia pana Kleksa'' Jana Brzechwy), profesora Gąsowskiego (,,Szatan z siódmej klasy'' Kornela Makuszyńskiego), profesora Misiaka (,,Sposób na Alcybiadesa'' Edmunda Niziurskiego). A w filmach? Janusz Korczak (,,Korczak'' Andrzeja Wajdy), John Keating (,,Stowarzyszenie Umarłych Poetów'' Petera Weira), Anna Shirley (,,Ania z Zielonego Wzgórza''). Nauczyciel, trener, belfer – autorytet. Warto ich poznać.
J.
- 14paź
GRAMY
Z planszówkami za pan brat
10 października sprawdziliśmy nasze siły w grach planszowych. Mogliśmy sami wybrać spośród gier logicznych, strategicznych, sprawnościowych, językowych. Słowem, powitaliśmy Dzień Gier Planszowych, w którym królowały planszówki – zarówno te dobrze znane wielu pokoleniom, jak i współczesne - szachy, warcaby, pchełki, bierki, domino, Grzybobranie, Flagi świata, Dobble, Dixit (różne odmiany), Jumanji (pamiętacie ten film?), Scrabble, Ubongo, Yenga, Master Mind, Monopoly Classic i wiele innych. Każdy, niezależnie od wieku, mógł przeżyć tę niezwykłą przygodę, rozwijając słownictwo, kreatywność, wyobraźnię. To była Wielka Gra ...
J.
- 14paź
PISZEMY
KleksOgrafia
9 października zakończyliśmy przygodę z ,,Akademią pana Kleksa'' Jana Brzechwy lekcją kleksografii w klasie czwartej. Wprawdzie nie wszyscy młodzi mistrzowie kleksów mieli imiona na literę ,,A'', ale pozostałe elementy się zgadzały. Kleksografowie pokryli kartki fantazyjnymi, błękitnymi kleksami. Potem ponownie otworzyli ,,pudełko zwane wyobraźnią'' i dorysowali (domalowali) elementy, tworzące ciekawą całość. Wszystkie prace została zatytułowana przez autorów. Uczniowie stworzyli coś ciekawego, co wypełniło klasową przestrzeń. O niezwykłej krainie Ambrożego Kleksa przypomniała też wiekowa, zielona ławka z pochyłym blatem, kałamarzem, drewnianą obsadką i atramentem. Przeniosła nas w baśniowe czasy.
J.
- 02paź
BEZPIECZEŃSTWO
PRÓBNA EWAKUACJA
30 września br. w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Pani dyrektor i strażacy z OSP Kolnica praktycznie sprawdzili organizację i warunki ewakuacji z całego obiektu. Na określony sygnał uczniowie pod opieką nauczycieli i pracowników niezwłocznie i w sposób zorganizowany (uporządkowany) udali do ustalonego, bezpiecznego miejsca ewakuacji. Po zakończeniu ewakuacji sprawdzono stan osobowy oraz upewniono się, czy nikt nie pozostał w zagrożonej strefie. Po zakończeniu próbnej ewakuacji w zorganizowanej, wyznaczonej kolejności powrócili do klas. To była ważna próba, którą warto powtarzać
- 02paź
PIKNIK
Przyjemne z pożytecznym
26 września br. - z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień. Na terenie naszej szkoły odbył się piknik złożony z kilku ciekawych, pożytecznych i miłych części, którymi pożegnaliśmy odchodzące lato. Choć piękna, słoneczna aura wskazywała, że ,,Pożegnanie lata'' jest przedwczesne, a do jesieni jeszcze daleko. Uczniowie pod opiekuńczymi skrzydłami rodziców i nauczycieli wzięli udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Dobra zabawa, gry sprawnościowe, ognisko, pieczone ziemniaki i kiełbaski sprawiły, że pobyt poza szkolnymi murami był bardzo przyjemny. Czyż mogło być inaczej? Nie zapomnieliśmy też o ważnej nauce zasad bezpieczeństwa. Zadbali o to strażacy OSP Kolnica, którzy zaprezentowali bojowy wóz strażacki oraz sprzęt gaśniczy. Przede wszystkim przypomnieli zasady bezpieczeństwa. Dla uczniów klas IV – VIII przeprowadzili praktyczne zajęcia, w których każdy mógł przypomnieć sobie lub poznać procedury resuscytacji. To były pożyteczne i wyjątkowo ważne ćwiczenia. Trzecią, ale równie istotną częścią czwartkowego spotkania było spotkanie ze sportem. Uczniowie rywalizowali w biegach i piłce nożnej. Letni czas upłynął w miłej atmosferze i przy udanej pogodzie, dzięki udziałowi nauczycieli, rodziców, uczniów. Dziękujemy naszym gościom – OSP Kolnica, Kołu Gospodyń Wiejskich w Poniziu.
Nauczyciele, rodzice i uczniowie
Szkoły Podstawowej im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie