Obchody Dnia Języka Ojczystego w zerówce miały charakter zabawy. Dzieci utrwalały litery, spacerując po specjalnej ścieżce. Wyróżniały pierwszą głoskę w słowach, a odpowiednią literą karmiły głodnego Pożeracza. Wspólnie układały domino słowno – obrazkowe. Na koniec grały w literkowe memory, które przygotowała pani Ewa z biblioteki.
22 lutego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, biblioteka wspólnie z panią Grażyną Borawską (nauczycielką języka polskiego) przygotowała konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Głównym celem konkursu było przede wszystkim rozbudzenie pasji czytania, kształtowanie umiejętności pięknego czytania oraz popularyzacja książek i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-V i klasy VI-VIII. Uczestnicy czytali losowo wybrany fragment książki przygotowany przez organizatorów - adekwatny do wieku uczestników. Z uwagą i przyjemnością wysłuchaliśmy m.in. fragmentów powieści ,,Cukierku, Ty łobuzie!” Waldemara Cichonia, „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej, „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączak, ,,Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” Clive'a Staplesa Lewisa, ,,Mikołajka” Rene Goscinny'ego i Jeana Jacquesa Sempe, ,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika, „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins i „Pozłacaną rybkę” Barbary Kosmowskiej.
Wśród uczniów klas I-III tytuł „Mistrza Pięknego Czytania” otrzymał Adam Kotowski (klasa trzecia), w kategorii klas IV – V: Tomasz Roszkowski (klasa czwarta) i w kategorii klas VI – VIII: Anna Pogorzelska (klasa szósta). Natomiast Wicemistrzem Pięknego Czytania w kategorii klas I – III został Karol Mitros (klasa druga); w kategorii klas IV – V: Julia Giedrojć (klasa czwarta) i w kategorii klas VI – VIII: Szymon Walijewski (klasa ósma). Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy za zaangażowanie w sztukę pięknego czytania. Dziękujemy również komisji konkursowej.
Ostatnim etapem językowej wędrówki było przemierzenie tradycyjnego szlaku. Czwartoklasiści ,,szukali'' Ojczyzny w wierszu ,,Polska'' Antoniego Słonimskiego. Ich koleżanki i koledzy z klasy piątej poznali savoire – vivre (zasady właściwego zachowania) na podstawie fragmentów ,,Pana Tadeusza'' Adama Mickiewicza. Po krótkim odpoczynku ruszyli na ...grzyby (,,Grzybobranie''). Ósmoklasiści również przenieśli się w czasie i przypomnieli ,,Redutę Ordona''.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Dnia Języka Ojczystego za aktywny udział, za przypomnienie, jak piękna jest nasza mowa.
E.P. / G.B. / U.S.S./ J