OLIMPIJSKI JUBILEUSZ
W sobotę uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego, członkowie szkolnego koła olimpijskiego uczestniczyli w XV Pikniku Olimpijskim. To już nasze dziewiąte spotkanie z historią, sportem, zabawą i rekreacją (od 2006 roku) podczas niezwykłej imprezy organizowanej co roku przez Polski Komitet Olimpijski, Urząd m. st. Warszawy, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy je od wizyty w Centrum Olimpijskim i Muzeum Sportu, gdzie szczególnie debiutanci mogli podziwiać ponad 46 tysięcy eksponatów związanych ze sportem, olimpizmem, sukcesami Polaków w Igrzyskach Olimpijskich. Mimo bogactwa medali, pucharów, strojów. sprzętów sportowych, zapisów audio i wideo wspaniałej walki Polaków na Igrzyskach Olimpijskich na dłużej zatrzymaliśmy się przed ręcznie wykonanymi dyplomami za sukcesy w turniejach tenisa stołowego rozegranych w 1942 roku w obozie jenieckim w Woldenbergu. Pobyt w Centrum uświetniło wspólne zdjęcie polskich olimpijczyków i medalistów. Nasza grupa tradycyjnie uwieczniła swoją obecność wspólnym zdjęciem przy niezwykłej rzeźbie Igora Mitoraja ,,Ikaro Alato’’.
Potem krótki spacer i jesteśmy w żoliborskim Parku Kępa Potocka, gdzie czeka na nas wiele sportowych i rekreacyjnych atrakcji, ale przede wszystkim – dwustu polskich olimpijczyków, w tym medaliści z Soczi. 7 czerwca publiczności zaprezentowali się młodzi sportowcy, którzy będą reprezentować Polskę w II Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w chińskim Nankinie. Dlatego utworzono Strefę Idei Olimpijskiej Nankin 2014., w której Pierre de Coubertin (inicjator nowożytnych igrzysk olimpijskich) wprowadził uczestników Pikniku w dziedzinę olimpizmu, kultury i sztuki. Odbyły się więc konkursy, gry, turnieje, a licznie zebrani widzowie mogli poznać młodych sportowców, którzy zadebiutują na wielkich zawodach. Szczególnie ciekawy okazał się konkurs pchnięcia kulą juniorów i juniorów młodszych pod hasłem ,,Szukamy następców mistrza", w którym wygrał Konrad Bukowiecki, jeden z najlepszych juniorów świata i, mamy nadzieję, następca Władysława Komara i Tomasza Majewskiego. Jednak punktem kulminacyjnym było przygotowanie pięciu wielkoformatowych pocztówek, które zostaną wysłane do Chin z Polską Olimpijską wraz z przesłaniem: ,,Dzielmy się igrzyskami, dzielmy się marzeniami.’’
Tradycyjnie na Kępie Potockiej przedstawiono przede wszystkim olimpijskie dyscypliny sportu: badminton, BMX, wioślarstwo (wyścigi na ergometrach), gimnastykę artystyczną, golf, hokej na trawie, jeździectwo, judo, kajakarstwo, kolarstwo, lekkoatletykę, łucznictwo, piłkę nożną, podnoszenie ciężarów, żeglarstwo, strzelectwo, szermierkę, taekwondo, tenis, tenis stołowy, zapasy). Organizatorzy nie zapomnieli o niezwykle ciekawych: armwrestlingu, baseballu i softballu, bocce, futbolu amerykańskim, korfballu, szachach i wushu. Na Pikniku zadebiutowały rajdy terenowe i gimnastyka artystyczna. Duże wrażenie wywarły quad Rafała Sonika czy terenowa ciężarówka Grzegorza Barana (uczestników Rajdu Dakar).
Prezentując ,,wielki” sport, organizatorzy pamiętali o ,,małym’’ i przygotowali Świat 1000 Uśmiechów, wiele konkursów artystycznych, sportowych i wiedzowych, w których mogły wystąpić całe rodziny. Również nasi uczniowie nie ograniczali się do podziwiania sportowych atrakcji, ale stanęli w ich szranki.
Cennymi ,,zdobyczami’’ były zdjęcia i autografy sportowców, np. Ireny Szewińskiej (la), Kajetana Broniewskiego (wioślarstwo), Zbigniewa Bródki (łyżwiarstwo szybkie), Moniki Hojnisz (biathlon), Otylii Jędrzejczak (pływanie), Piotra Markiewicza (kajakarstwo), Lecha Piaseckiego (kolarstwo), Andrzeja Suprona, Andrzeja Wrońskiego (zapasy), Bogdana Wenty (piłka ręczna) i innych. Wiele satysfakcji dała nam rozmowa z panem Adamem Sandurskim, brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980 (zapasy, styl wolny), dziewięciokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy, najbardziej utytułowanym polskim zapaśnikiem w stylu wolnym.
XV Piknik Olimpijski to nie tylko historia, sport i rekreacja. To wiele ważnych akcji społecznych. W tym roku szczególnie widoczne były: fair play (niestety już bez nieodżałowanej prof. Zofii Żukowskiej), udzielanie pierwszej pomocy (pokazy i konsultacje ratowników medycznych, strażników miejskich), Nie pływam po promilach (akcja antyalkoholowa), Nie pływam w śmieciach (wypoczynek na wodzie połączony ze sprzątaniem szlaków wodnych).
XV Piknik Olimpijski nas nie zaskoczył. Dopisali sportowcy, publiczność, organizatorzy i …pogoda. To bardzo ciekawe wydarzenie, dzięki któremu mogliśmy zrozumieć fenomen sportu i poczuć się olimpionikami (zwycięzcami). Pojąć, że sport to wielka rodzina, nieograniczająca się do jednej dyscypliny.
W organizacji wyjazdu na Piknik uczestniczyli pan Piotr Markiewicz (Klub Olimpijczyka w Augustowie), nauczyciele i pracownicy naszej szkoły: Elżbieta Czuper, Katarzyna Krzyżewska, Artur Kuryło, Jan Saczko. Dziękujemy za pożyteczną i mądrą zabawę.
Jan Saczko