• Podsumowanie projektu "RÓWNY START" 26. 06. 2012

• Podsumowanie projektu "RÓWNY START"

Programy unijne, adresowane do szkół, pozwalają wyrównywać szanse młodzieży ze wsi i małych miasteczek w obcowaniu ze sztuką, kulturą oraz rozwijaniu twórczych umiejętności w porównaniu do młodzieży wielkomiejskich aglomeracji, która na wyciągnięcie ręki ma dostęp do kultury przez duże „K” zarówno w charakterze widza jak i twórcy.

Jeden z takich programów unijnych „Równy Start” od września 2010 do czerwca 2012 r. realizował Zespół Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach poprzez stworzenie systemu zajęć pozalekcyjnych.

W projekcie wzięło udział 224 uczniów. Niektórzy uczestniczyli w kilku formach zajęć, zgodnie z założeniami projektu. Podsumowanie „Równego Startu” odbyło się 26 czerwca 2012 r. w Białobrzegach. Po uroczystym powitaniu wszystkich zebranych przez panią dyrektor Alicję Gieniusz, kilka słów na temat założeń i realizacji projektu przedstawiła Pani Wicedyrektor Katarzyna Korąkiewicz. Następnie uczestnicy mogli przypomnieć sobie wspaniałe chwile spędzone podczas różnego rodzaju zajęć, a zaproszeni goście zapoznać się z przebiegiem projektu podczas oglądania prezentacji multimedialnej wszystkich form programu, przygotowanej przez Panią Renatę Oborską. W przerwie po obu stronach sali gimnastycznej zaprezentowano zakupione z projektu pomoce i ćwiczenia do zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i wyrównawczych, prowadzonych przez Panie Iwonę Świacką i Ewę Cich oraz sprzęt i przybory do gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej pod przewodnictwem Pani Barbary Roszkowskiej i Pana Artura Kuryło. Uczniowie uczęszczający na zajęcia plastyczne Pani Karoliny Kirejczyk pokazali swoje prace, wykonane w ramach tych zajęć. Na parawanach można było obejrzeć zdjęcia Pani Elżbiety Czuper ze spektaklu w ramach Dnia Teatru w 2011 r., z wycieczek organizowanych przez Panią Bogumiłę Chwedczuk oraz z wypraw koła Informatycznego, którego opiekunem była Pani Katarzyna Korąkiewicz. Koło biologiczne Pani Ewy Jacewicz-Miklas zaprezentowało interesujący zielnik.

Po przerwie przyszedł czas na przedstawieni dorobku wybranych zajęć. Dziesięciominutową projekcją filmu Pani Elżbieta Czuper zapoznała widzów z tematyką zajęć z języka angielskiego, prowadzonych przez autorkę filmu z uczniami gimnazjum. Z uczniami szkoły podstawowej podobne zajęcia przeprowadzała Pani Jadwiga A. Kowrach.

Autorami dwóch kolejnych, jakże różnych prezentacji byli podopieczni Pana Jana Saczko. Najpierw swój dorobek przedstawili uczestnicy koła olimpijskiego. Następnie sala gimnastyczna zamieniła się w salę teatralną za sprawą koła teatralnego i ich spektaklu „Pomiędzy”, odtworzonego  na DVD. Dopełnieniem lirycznego nastroju stała się piosenka „Klatka” we wzruszającym wykonaniu Błażeja Gudanowskiego.

Ze świata teatru widzowie zostali przeniesieni w świat tańca. W ramach projektu odbywały się także zajęcia taneczne, których uczestnicy przygotowali układ taneczny autorstwa uczennicy Magdy Bondziul. Po emocjach związanych z tańcem nastąpiła przerwa. Po niej Katarzyna Siemienowicz wraz ze swoimi podopiecznymi zaprosiła zebranych do świata teatru kukiełkowego na „Bajki znane i zapomniane”.

Następnie, po kolejnej przerwie, widzowie mogli podziwiać występ uczestników  zajęć wokalnych pod przewodnictwem pani Katarzyny Siemienowicz. Ponownie, po doznaniach muzycznych, zebrani wrócili na deski teatru. Uczniowie uczestniczący w zajęciach koła teatralnego prowadzonych przez Pana Jana Saczko, zaprezentowali fragmenty znanych, wręcz kultowych filmów: :Rejsu” i „Lotu  nad kukułczym gniazdem”. Występ zamknął Błażej Gudanowski wykonaniem piosenki „Życie to nie teatr”.

Uroczystość podsumowania projektu „Równy Start” zakończyły Pani Dyrektor Alicja Gieniusz Ii Pani Wicedyrektor Katarzyna Korąkiewicz, składając podziękowania i wręczając dyplomy uczestnikom projektu. Panie na ręce Wójta złożyły też podziękowania władzom Gminy za pomoc w realizacji projektu „Równy Start”. Korzyści płynące z programu unijnego „Równy Start” są nieocenione. Młodzież korzystająca z zajęć, odbywających się w ramach tego projektu dostała możliwość twórczego rozwoju, wzbogaciła swoją wiedzę w różnych dziedzinach nauki oraz miała sposobność poczuć i zwiedzić niektóre z przepięknych zakątków naszego kraju.

Grażyna Borawska