• IX Konkurs Na Olimpijskim Szlaku

Od Aten do Londynu

,,W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka.”

Pierre de Coubertin

3 kwietnia augustowskie II LO im. Polonii i Polaków na Świecie gościło reprezentacje 7 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które stanęły w szranki X Powiatowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej. W zmaganiach, które zorganizowali: II LO Augustów (Zbigniew Ryniewicz), Klub Olimpijczyka w Augustowie (Piotr Markiewicz) oraz UKS Bialobrzegi (Artur Kuryło, Jan Saczko), uczestniczyło 35 uczniów.  Zawodnicy sprawdzili wiedzę o antycznych i nowożytnych igrzyskach olimpijskich, rozwiązując test skladajacy się  z pięćdziesięciu pytań, ułożony przez Piotra Markiewicza (brązowego medalistę I.O. w Atlancie w k 1 - 500 m).

W kategorii gimnazjów doszło do niespodzianki, choć nie sensacji – zwyciężył Piotr Prawdzik z Białobrzegów przed Martyną Szymczyk i Michałem Karpem (półfinalistami ogólnopolskiego Konkursu ,,Na olimpijskim szlaku’’ ) . Drużynowo – zanotowaliśmy powtórkę z ubiegłego roku – Białobrzegi przed augustowskim Gimnazjum nr 4.  W kategorii szkół ponadgimnazjalnych tryumfował finalista ogólnopolskiego Konkursu ,,Na olimpijskim szlaku’’ – Łukasz Pawłowski, który, uzyskawszy 49 pkt / 50, pobił nieoficjalny rekord konkursu. Drużynowo zwyciężyła bardziej wyrównana drużyna augustowskiego I LO. Czworo reprezentantów tej szkoły rywalizowało w dogrywce.

Warto podkreślić wysoki poziom wiedzy czołowych zawodników, ich zadziwiającą znajomość historii igrzysk olimpijskich. Najlepsi przekroczyli (lub zbliżyli się) 40 pkt, co jest przyzwoitym wynikiem, a rezultaty Łukasza Pawłowskiego i Piotra Prawdzika budzą szacunek. Najlepsi otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Łukasz Pawłowski, pierwszoklasista z II LO w Augustowie, przystąpił do X KWO po udanym sobotnim starcie w ogólnopolskim finale Konkursu ,,Na olimpijskim szlaku’’, rozegranym w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Zajął w nim trzecie miejsce. Zdobywszy 38 pkt, uległ jedynie Błażejowi Wnukowi z Pomorskiego (41 pkt) i Damianowi Fuczyło z Lubuskiego (39 pkt). Z drużyną województwa podlaskiego (73 pkt) zdobył wicemistrzostwo Polski, za ekipą z Pomorskiego (84 pkt). Był prawdziwym liderem swojego zespołu.

Najlepsi otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Organizatorzy dziękują za wsparcie fundatorom: Starostwu Powiatowemu w Augustowie, sklepowi Aga Electronics w Augustowie, Klubowi Olimpijczyka w Augustowie, UKS – owi Białobrzegi.

Indywidualnie

4. ZST Augustów – 37 pkt

Jan Saczko

IX KONKURS WIEDZY OLIMPIJSKIEJ

,,W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka.”

Pierre de Coubertin

30 marca 2012 r. w Gimnazjum w Białobrzegach w ramach Projektu Równy Start odbył się szkolny etap IX Konkursu Wiedzy Olimpijskiej, którego celem było: przybliżenie idei olimpijskiej, rozwinięcie wiedzy o historii igrzysk oraz osiągnięciach polskich olimpijczyków, wyłonienie pięcioosobowej reprezentacji na jubileuszowy konkurs powiatowy. W rywalizacji wzięło udział 10 uczniów (członków koła olimpijskiego), którzy w ciągu 25 minut rozwiązali test wielokrotnego wyboru składający się z 30 pytań. Można było uzyskać maksymalnie 30 punktów. Poziom konkursu był wysoki, Piotr Prawdzik uzyskał 90 % prawidłowych odpowiedzi. Pierwsza ,,5” wystąpi w finale X KWO w II LO w Augustowie (3.04.2012 r.). Gratulujemy i czekamy na wieści z Augustowa.

Organizatorami konkursu byli Jan Saczko i Artur Kuryło.

1. Piotr Prawdzik II b – 27 pkt
          2. Szymon Siłkowski II b – 22 pkt
          3. Piotr Stankiewicz II b – 19 pkt
          4. Arkadiusz Żywalewski II a – 17 pkt (+ 6 po dogrywce)
          5. Michał Skorupa II b – 17 pkt (+ 5 po dogrywce)
          6. Wg porządku alfabetycznego: Rafał Kulik II b, Rafał Siedlecki I a, Patryk Sitnik II a, Robert Żukowski I a, Daniel Żywalewski I a.

Jan Saczko

Na Olimpijskim Szlaku ,,Od Aten do Londynu’’

28 października w naszej szkole odbył się etap szkolny X KONKURSU OLIMPIJSKIEGO Na Olimpijskim Szlaku ,,Od Aten do Londynu’’, któremu przyświecały następujące cele: popularyzacja idei olimpijskiej wśród młodzieży, propagowanie sportowego modelu życia, wyłonienie najlepszych znawców sportu w tematyce polskiego ruchu olimpijskiego oraz osiągnięć polskich sportowców na letnich  igrzyskach olimpijskich od Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1948 r., wyłonienie reprezentacji szkoły do następnego etapu w Białymstoku.

W szranki konkursu stanęło 11 uczniów Gimnazjum w Białobrzegach, którzy sprawdzili własną wiedzę o historii igrzysk olimpijskich (ze szczególnym uwzględnieniem startów Polaków). W ciągu 20 minut rozwiązali test sprawdzający, składający się z 15 zadań otwartych. Większość uczestników stanowili członkowie szkolnego koła olimpijskiego pracującego w ramach Projektu RÓWNY START.

Najważniejszy był udział i kontakt gimnazjalistów z ideą olimpijską, ale równie ważne  -wyniki, bo te stanowiły podstawę do wyłonienia reprezentacji szkoły. Zwyciężył Michał Skorupa (II b), zdobywca 12 punktów - przed Szymonem Siłkowskim (II b) i Piotrem Prawdzikiem(II b). Oni będą reprezentować Gimnazjum w Białobrzegach na kolejnym etapie konkursu (Białystok, 26.11.2011). Gratulujemy…

1. Michał Skorupa
          2. Szymon Siłkowski
          3. Piotr Prawdzik