• 12 Piknik Olimpijski

• Londyn w Warszawie – wyprawa po olimpijskie runo

Londyn za rok będzie gościł bohaterów letnich Igrzysk Olimpijskich po raz trzeci (wcześniej w 1908 i 1948 roku). Nie dziwi więc, że Polski Komitet Olimpijski uczcił to wydarzenie, poświęcając XII Piknik Olimpijski największej imprezie sportowej świata. 11 czerwca warszawski Park Kępa Potocka gościł imprezę, która wielu tysiącom ludzi w różnym wieku przybliżyła historię polskich startów olimpijskich, ducha Igrzysk i stolicy Albionu. Podtrzymując pięcioletnią tradycję uczestnictwa w warszawskiej imprezie, wzięli w niej udział uczniowie Zespołu Szkół im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach, członkowie koła olimpijskiego oraz wyróżniający się sportowcy. Trzydziestoośmioosobowa grupa przyjechała do Warszawy w ramach Projektu Równy Start.

Zaczęliśmy od wizyty w Centrum Olimpijskim. Zwiedziliśmy Muzeum Sportu, gdzie przenieśliśmy się w olimpijską przeszłość. Dla wielu z młodych zwiedzających było to pierwsze spotkanie z legendami polskiego sportu.  Po sentymentalnej podróży w przeszłość przeszliśmy do Parku Kępa Potocka, gdzie organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt stanowisk, wśród których nie zabrakło klasycznych dyscyplin olimpijskich, m.in. badmintona, podnoszenia ciężarów, hokeja na trawie, jeździectwa, judo, kajakarstwa, kolarstwa, koszykówka, lekkiej atletyki, piłki nożnej, strzelectwa, łucznictwa, szermierki, tenisa stołowego, wioślarstwa, zapasów.

Zdobycie zdjęć i autografów polskich medalistów olimpijskich było dla uczniów największym przeżyciem. Podziwiali bohaterów olimpijskich aren. Mogli się przekonać, że za medalami, rekordami, sekundami, centymetrami stoją l u dz i e – zawodnicy, ich trenerzy. W tym roku nie zabrakło Janusza Gortata, "brązowych" siatkarek z Tokio i Meksyku, Henryka Kasperczaka, Huberta Kostki, Władysława Zielińskiego (3 m w kajakarstwie w 1960 r.), Andrzeja Szarmacha (2 m w piłce nożnej w Montrealu), Tomasza Kucharskiego (dwukrotnie ,,złoto’’ w wioślarskiej dwójce wagi lekkiej), Jerzego Kuleja (,,złoto’’ w boksie w 1964 i 1968) i … wielu innych. Jak zwykle zjawiła się silna reprezentacja lekkoatletów, m.in. Elżbieta Duńska – Krzesińska (,,złoto’’ w skoku w dal w 1956 i ,,srebro’’ w 1960), Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski, Piotr Małachowski, Anita Włodarczyk, Marcin Lewandowski (1 m w Mistrzostwach Europy na 800m). Mocny punkt Pikniku stanowiły wyścigi na ergometrach wioślarskich, które od lat doskonale prowadzi Kajetan Broniewski (,,brąz’’ w Barcelonie w wioślarskim skiffie).

Nie poprzestaliśmy na oglądaniu i słuchaniu, stanęliśmy w szrankach wielu dyscyplin i konkurencji. Obejrzeliśmy, pokazy dyscyplin, które można spotkać na Wyspach Brytyjskich, np. rzut drewnianym palem. ,,Zwiedziliśmy’’ też  Londyn, z górnego pomostu londyńskiego autobusu. Po całym dniu wróciliśmy do Białobrzeg zmęczeni, ale pełni wrażeń. Igrzyska już za rok…Czekamy…

Katarzyna Korąkiewicz, Artur Kuryło

Katarzyna Siemienowicz, Jan Saczko                                                                                                                                                                        Zespół Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego                                                                                                                                                                     w Białobrzegach