- Świadczenia zdrowotne
- Wpłata na komitet rodzicielski
- Ubezpieczenie
- Rekrutacja 2024/2025
- KALENDARZ ROKU SZKOLNEGO 2024/2025 (DNI WOLNE)
- Dziennik elektroniczny
- EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
- Program wychowawczo profilaktyczny 2022/23
- SKO
- Psycholog szkolny/pedagog specjalny
- Motywacja
- Warunki do nauki
- Bezpieczeństwo w sieci
- Dzieci w wirtualnej sieci
- Otwórz się na pomoc
- e- papierosy
- Wytyczne w czasie zajęć stacjonarnych
- Nauczanie zdalne
- Zasady na lekcji on-line
- Informacje - postepowanie koronawirus
- Procedury bezpieczeństwa od 1 września 2020 r
Poradnia psychologiczno pedagogiczna w Augustowie
http://poradniap-p.pl/wp-content/uploads/2022/09/Oferta-2022-23.pdf
Warunki do nauki
JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU
Drodzy Rodzice, w związku z obecną sytuacją stanęliście przed trudnym zadaniem, jakim jest edukacja domowa. Czas obecnej nauki w domach to szereg trudnych działań, jakie wspólnie z dziećmi podejmujecie. Chcielibyśmy wspomóc Państwa kilkoma wskazówkami, które być może pomogą tak zorganizować dzieciom warunki do nauki, aby edukacja domowa przebiegała sprawniej.
- Należy zapewnić dziecku codzienny dostęp do komputera oraz internetu.
- Należy zapewnić w miarę możliwości dostęp do drukarki. Niektórym osobom lepiej pracuje się z tekstem drukowanym niż przed ekranem komputera.
- Dziecko powinno mieć w domu niezbędne przybory szkolne. Jeśli nie ma w domu zestawów podręczników, ćwiczeń, itp.- proszę skontaktować się z wychowawcą dziecka i dalej postępować wg jego wskazówek
- Należy przygotować miejsce nauki. Wysokość biurka i krzesła powinna być dostosowana do wzrostu dziecka, światło powinno padać od strony lewej ( dla dzieci praworęcznych)lub z prawej (dla dzieci leworęcznych). Należy pamiętać, aby ograniczyć dostęp bodźców, które będą przeszkadzały dziecku w nauce. Odpowiednie warunki do pracy polepszą jakość nauki.
- Nie należy traktować nauki w domu jako kary dla dziecka. Potraktujmy obecną sytuację jako możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności – to świetny czas, by dzieci nauczyły się samodyscypliny oraz samodzielnego poszukiwania wiedzy w alternatywnych źródłach.
- Należy od początku przyzwyczaić dziecko do uczenia się w pewnych, stałych godzinach, w czasie gdy w domu panuje spokój i cisza.
- Przed przystąpieniem do wykonywania zadania dziecko powinno uporządkować swoje miejsce pracy i przygotować potrzebne pomoce i przybory (aby w czasie nauki nie odrywać się niepotrzebnie od niej, nie szukać wymówek , itp.).
- Przed przystąpieniem do nauki należy ustalić jej plan. Dzieci też nie mogą uczyć się bez przerw. Najefektywniej nauka przebiega w cyklach 45 min, potem należy zrobić 5-10 min. przerwę.
- Rodzice, w miarę możliwości, powinni czuwać nad prawidłowym przebiegiem nauki. Nie oznacza to wykonywania zadań za dziecko. Jeśli dziecko czegoś nie rozumie należy wytłumaczyć, podpowiedzieć mu, ale nie dawać gotowe rozwiązania. Gotowe odpowiedzi można zastąpić pytaniami otwartymi, na przykład: A jak Ci się wydaje? Jak mógłbyś to zrobić? itp.
- Należy zachęcać dziecko do aktywnego poszukiwania wiedzy. Spróbujcie uczyć się z różnych dostępnych źródeł, także wykorzystując nowe technologie. Pamiętajcie także, że przez dziennik elektroniczny macie możliwości stałego kontaktu z wychowawcami oraz pozostałymi nauczycielami – oni także mogą służyć Wam radą w razie wszelkich wątpliwości.
- Ważnym aspektem w rozwoju psychofizycznym jest aktywność fizyczna. W tym trudnym okresie należy umożliwić dziecku aktywność fizyczną w domu, np. ćwiczenia gimnastyczne wspólnie z domownikami, zaangażować dziecko do sprzątania.
- Dieta dziecka powinna być w tym okresie zbilansowana, zgodna z powszechnie przyjętą piramidą żywieniową.
- W tym okresie nie wskazane jest wychodzenie na zewnątrz. Dlatego wskazanym jest wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których uczy się dziecko.
- Dziecko nie powinno się uczyć i odrabiać zadań domowych bezpośrednio po obfitym posiłku, zwłaszcza głównym tj. obiedzie, kolacji – ponieważ organizm nastawiony jest na trawienie, a nie na myślenie i wytężoną pracę umysłową. Nie wskazana jest także nauka późnym wieczorem.
- Gdy dziecko wykonuje pracę z użyciem komputera należy uczulić dziecko, aby wchodziło na strony rekomendowane przez szkołę, proponowane przez rodziców. Należy przypomnieć zasady bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni.
Rodzicu pamiętaj, że sytuacja związana ze stanem zagrożenia epidemicznego zaskoczyła nas wszystkich. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie mogli się do tej sytuacji odpowiednio przygotować. Styl edukacji Twojego dziecka uległ sporej zmianie, która dla niego jest ogromnym wyzwaniem. Doceniaj każdy wysiłek, jaki wkłada w pracę. Chwal efekty, nawet jeśli są one dalekie od Twoich oczekiwań. Pamiętaj, że Twoje dziecko patrzy na świat ze swojej, dziecięcej perspektywy.
Pamiętaj również, że ta sytuacja może być dla dziecka niezrozumiała i niepokojąca. Wyjaśniaj więc na bieżąco wątpliwości, z jakimi mierzy się Twoje dziecko; tłumacz, skąd wynikają zakazy (na przykład dotyczące życia towarzyskiego) i nakazy (związane m.in. z systematyczną nauką w domu). W tym szczególnym czasie Twoje dziecko potrzebuje wsparcia bardziej niż zwykle. Pomóż mu się odnaleźć w tej nowej sytuacji.
Pedagog szkolny