ZAINTERESOWANIA
Szukamy, zbieramy, odkrywamy …
Tato, co to takiego? - zapytał chłopiec ojca, wskazując na znaczki pocztowe (marki) – nieznane mu prostokątne, kwadratowe kawałki papieru. Synku, to taki internet, tylko papierowy – z powagą odpowiedział dziecku rodzic. Przecież dla niego to było okno na świat, źródło wiedzy o odległych państwach, dinozaurach, niezwykłych roślinach i wspaniałych wyczynach sportowców. Rozmowa nie zmyślona, ale prawdziwa, pokazuje, jak wiele się zmieniło. Zanikło wiele ciekawych i pożytecznych zainteresowań. Kto z nas nie grzebał w piwnicy czy na strychu dziadków w poszukiwaniu skarbów? Mogą nimi być: kamień o ciekawym kształcie lub barwie, książka (dla bibliofilów), znaczek pocztowy lub karta pocztowa (dla filatelistów), etykiety zapałczane (dla filumenistów) moneta lub medal (dla numizmatyków), pocztówka (dla filokartystów), rybka (dla akwarystów), piosenka (dla audiofilów
WYJAZD
Szkolenie narciarskie
23 lutego 2023r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe na stok narciarski w ośrodku "Szelment" k/ Jeleniewa. Celem wyjazdu było szkolenie narciarskie. Trzynaścioro uczniów z klasy VII i VIII stawiało swoje pierwsze kroki na nartach i doskonaliło umiejętności narciarskie. Uczniowie odwiedzili równiez Muzeum Wojciecha Fortuny, w któym znajduje sie wiele ciekawych eksponatów i pamiątek narciarskich. Dwugodzinne szkolenie zakończyło się bez kontuzji i uczniowie cało i zdrowo wrócili do Białobrzeg. Wielu z nich stwierdziło, że nie będzie to ich ostatnia przygoda z tym zimowym sportem.
3-4 latki
Poznajemy świat
23Arktyka i Antarktyda to jedne z najbardziej niezwykłych miejsc na naszej planecie. Przedszkolaki poznawały zwierzęta żyjące na biegunach, samodzielnie zrobiły sztuczny śnieg i wykonały polarne makiety. Zatroszczyły się też o pingwinka, który gościł w naszym przedszkolu.
SPORT i PAMIĘĆ
XIII MEMORIAŁ MARIANA KASJANOWICZA
18 grudnia w nasza szkoła gościła zawodniczki i zawodników, uczestników XIII Memoriału Mariana Kasjanowicza w tenisie stołowym, którzy uczcili śp. Mariana Kasjanowicza (1933 – 2004), sybiraka, człowieka sportu, twórcy tenisa stołowego na Augustowszczyźnie, trenera, wychowawcy wielu tenisistów stołowych, człowieka przez wiele lat związanego z klubami naszego regionu: Lnem Kolnica, Spartą Augustów, UKS – em Netta, UKS – em Białobrzegi. Człowieka porozumienia, budującego mosty między ludźmi i klubami. Symboliczny i ważny był udział w turnieju Jerzego (syna), Kamila i Adama (wnuków) Kasjanowiczów. Zawody, które cieszą się w województwie podlaskim popularnością, zorganizowali: Urząd Gminy Augustów, Szkoła Podstawowa im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach, Uczniowski Klub Sportowy Białobrzegi. Organizatorów reprezentował pan Artur Kuryło, a sędzią
NAUKA
,,Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię,
polskie wydało go plemię.”
17 lutego (piątek) w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jednym z powodów organizacji apelu był również fakt, że rok 2023 został ustanowiony rokiem Mikołaja Kopernika. Dzięki prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się więcej o życiu i działalności polskiego astronoma, prawnika, dyplomaty, lekarza, matematyka, ekonomisty, kartografa, fizyka, filologa i stratega wojskowego. Poznaliśmy wiele ciekawostek i poszerzyliśmy wiedzę o jego największych dziełach, m.in. ,,O obrotach sfer niebieskich” (przedstawiającym szczegółowo jego wizje Wszechświata). To była cenna lekcja o naszym rodaku. Dziękujemy pani Renacie Oborskiej za zorganizowanie apelu oraz uczennicy klasy VIII za przygotowanie prezentacji.
3-4 latki
Poznajemy zawody
12Podczas zajęć z cyklu "Poznajemy zawody", przedszkolaki poznawały pracę kucharza. Dzieci rozpoznawały przedmioty kuchenne, tworzyły "kuchenną" muzykę a następnie głodnego kucharza nakarmiły jajkami. To były bardzo pouczające zajęcia.
PAMIĘĆ
,,Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat’’
W lutym w kalendarzu możemy odczytać kilka dat upamiętniających ludzi, zdarzenia, tradycje. Jedną z nich jest 15 lutego 1910 roku. Wtedy urodziła się Irena Sendlerowa, później polska działaczka. Gdy hitlerowcy stworzyli getto w Warszawie, nie zamierzała siedzieć z założonymi rękami i postanowiła wyprowadzić na aryjską stronę żydowskie dzieci. Jako kierowniczka dziecięcego oddziału Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj (Żegocie) podczas II wojny światowej, okupacji, w konspiracji wraz ze swoimi współpracownikami prowadziła na szeroką skalę akcję ratowniczą i uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci (,,lista Sendlerowej”). W 1965 roku została uhonorowana przez izraelski Yad Vashem medalem i dyplomem ,,Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”. Z rąk prezydenta RP otrzymała najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Otrzymała też N
PAMIĘĆ
Z kart historii
14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową, wchodzącą w skład Polskiego Państwa Podziemnego, formacji podziemnej, która działała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej. Podlegała Rządowi RP na uchodźstwie. Armia Krajowa przeprowadziła wiele akcji sabotażowo - dywersyjnych, partyzanckich, propagandowych i wywiadowczych, np. akcji Kutschera, akcji N, akcji pod Arsenałem.
WALENTYNKI
Motyw miłości w tekstach kultury
Walentynki to nie tylko kolejna kartka z kalendarza, o której trzeba pamiętać, ale również wspaniała okazja, by naszym bliskim, znajomym powiedzieć kilka miłych słów. 14 lutego daje nam sposobność, by poznać lub przypomnieć wiele ciepłych i ciekawych tekstów kultury, w których gości Miłość, jeden z najważniejszych motywów w sztuce i literaturze. Nie wszystkie mają szczęśliwe zakończenie, lecz z pewnością sięgnięcie po książkę, wiersz, piosenkę czy film nie będzie stratą czasu. Oto literacko – wokalno – filmowe ,,walentynki” z różnych epok, dla odbiorców w różnym wieku. Zapraszamy:
GRAMY
Zagrajmy...
Planszówki – często spoczywają w tekturowych pudełkach, coraz bardziej pomysłowe, barwne i atrakcyjne. Zachęcają do myślenia, kreatywności, rozwijania pamięci, słownictwa i podejmowania decyzji. Angażujące pojedyncze osoby, jak i dwoje, troje, czworo. Nasze poszukiwania coraz ciekawszych planszówek są coraz bardziej owocne. Do gier, o których Wam pisaliśmy wcześniej, dołączyły nowe, choć niektóre stworzono dosyć dawno. Scrabble Junior i Scrabble, Monopoly, Superfarmer, Krzesła, Memory, bierki, Gravitrax, warcaby, domino – to ,,starzy znajomi”. Z nowo poznanych warto sięgnąć po Dixit i jej różne odmiany (piękna grafika, ciekawe skojarzenia, uczta dla wyobraźni), Yengę (wyzwanie dla naszej sprawności), Milionerów (może łatwiejszą wersję), Master Minda (z pozoru prosty, ale wymagający spostrzegawczosci i logicznego myślenia w odgadywaniu układu pionków) i starego, dobrego Chińcz
POMAGAMY
Wspieramy WOŚP
W tym roku uczniowie klas I-III wsparli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzięki p. Ewie Popławskiej, która przygotowała materiały oraz przeprowadziła zajęcia uczniowie uszyli wiele serduszek. Były one wręczane uczestnikom IV Biegu GORĄCE SERCA zorganizowanego przez WOŚP Augustów i Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno- Społeczne. Zdjęcia z zajęć możemy oglądnąć na stronie Centrum Kultury i Biblioteki w Białobrzegach.
KONKURS
X Przegląd Kolęd i Pastorałek
112 stycznia 2023r uczniowie naszej szkoły brali udział w X Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie.
W świątecznej atmosferze mogliśmy wysłuchać wiele utworów młodych wykonawców. Prezentowali się oni wyjątkowo. Dlatego należą się im gratulacje za godne reprezentowanie szkoły. A tak przedstawiają się wyniki:
zmiana adresu e-mail
Informujemy, że zmianie ulega oficjalny adres poczty naszej szkoły: Szkoła Podstawowa im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach. Nowy adres e-mail, za pośrednictwem którego można się kontaktować
spbialobrzegi@gmina-augustow.eu
FOTORELACJA
Choinka szkolna 2023
44
BEZPIECZEŃSTWO
Wkrótce ferie zimowe
POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIEDMIOLOGICZNA W AUGUSTOWIE przypomina o zachowaniu podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. My również zachęcamy do zapoznania się i przypomnienia zasad bezpieczństwa aby ferie były czasem miłych wspomnień.
źródło: https://www.gov.pl/web/psse-augustow/bezpieczne-ferie-zimowe
3-4 latki
ZIMA
21Zima, zima, zima....i choć nie pada śnieg, to w przedszkolu zimowe tematy. Dzieci, razem z bałwankami, rozwijały spostrzegawczość i umiejętności matematyczne, wykonały zimowe pejzaże pastą do zębów, eksperymentowały ze śniegiem i lodem. To był ciekawy i pracowity tydzień.
KATEDRA
Katedra w tekstach kultury
Uczniowie klasy ósmej zgłębiali tajemnice tekstów kultury, które łączy motyw średniowiecznej katedry. Wśród tekstów znalazły się: ,,Architektura” (wiersz Zbigniewa Herberta, ,,Surrealizm” (obraz Zdzisława Beksińskiego), ,,Katedra w Rouen” (obraz Claude'a Moneta), ,,Katedra'' (rzeźba Augusta Rodina), ,,Katedra Marii Panny w Paryżu” (fragment powieści Wiktora Hugo), katedra Notre Dame w Paryżu, Katedra Najświętszej Marii Panny w Gdańsku (przykłady architektury gotyckiej). Mimo bogactwa wyboru największe wrażenie wywarł film animowany ,,Katedra” Tomasza Bagińskiego z 2002 roku, inspirowany opowiadaniem Jacka Dukaja pod tym samym tytułem.
AUDYCJA
,,Kwartetem przez świat”
5 stycznia (czwartek) zawitali do naszej szkoły muzycy z Arte – Muzy, którzy przedstawili audycję ,,Kwartetem przez świat”. Zaprezentowali szerokie możliwości wykonawcze kwartetu, w skład którego wchodzą: skrzypce (I, II), altówka i wiolonczela. Podczas audycji wysłuchaliśmy różnorodnych utworów – z wielu regionów świata oraz w oryginalnych aranżacjach. Zespół zagrał nie tylko piękne utwory solowe, ale również takie, które pierwotnie wykonuje orkiestra symfoniczna. Poznaliśmy (lub przypomnieliśmy): ,,Polonez” Wojciecha Kilara z filmu ,,Pan Tadeusz”, fragmenty V symfonii c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena , walc Johanna Straussa II ,,Nad pięknym modrym Dunajem”, ,,Taniec węgierski nr 5” Johannesa Brahmsa, fragmenty ,,Czterech pór roku” Antonia Vivaldiego, ,,Pieśń torreadora” z opery ,,Carmen” Georgesa Bizeta, ragtime ,,Entertainer” Scotta Joplina, ,,Oczy czarne”
TEATR
,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”,,Dziady” na scenie
3 stycznia (wtorek) uczniowie klas IV – VIII wybrali się do Augustowa, by w kinie Iskra obejrzeć ,,Dziady” Adama Mickiewicza. Grupa składała się z osób, które jeszcze nie znały tego dramatu oraz tych, którzy mieli przyjemność już go poznać. Autorzy i aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie przygotowali adaptację II cz. ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. Podjęli się niełatwego zadania ,,odczytania” na nowo sztuki sprzed dwustu lat. Ponieważ zawiera uniwersalne przesłanie, młodzi widzowie bez trudu ją zrozumieli. Pojęli, co to znaczy: zaznać trosk, okazać miłosierdzie, nie igrać z ludzkimi uczuciami. Mogli też ,,dotknąć” teatru ,,żywego planu”, przyjrzeć się poszczególnym tworzywom teatralnym: słowu, grze, scenografii, kostiumom, rekwizytom, muzyce. Dramat romantyczny w ciekawej oprawie scenicznej
TEATR
"Kopciuszek"
3 stycznia br. uczniowie klas I-III oraz grupa przedszkolna 5-6 latków wraz z wychowawczyniami udali się do Augustowa na spektakl teatralny “Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacyjnego z Krakowa. Podczas przedstawienia zwracano uwagę na wiele wartości wychowawczych. Uczniowie zauważyli, że dobroć, pracowitość, szacunek do innych to cechy pozytywnej postaci. Uwierzyły, iż dobro zawsze zwycięża nad złem.
Nagłówek
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października społeczność szkolna oraz zaproszeni goście spotkali się, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie z humorem i nutką refleksji zaprezentowali codzienną pracę nauczycieli oraz rolę jaką odgrywają w życiu dzieci i młodzieży. Po zakończonym spektaklu uczniowie dziękowali swoim nauczycielom i składali im życzenia.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
NIEPODLEGŁA
Polska w piosence
W te listopadowe dni zapraszamy Was do poszperania w muzycznym strychu, na którym leżą zakurzone płyty i piosenki, czekające, aż je odkryjecie. Niewiele z nich bowiem usłyszycie w swoich ulubionych audycjach czy zestawieniach hitów (przebojów). Posłuchajcie tekstów pochodzących z odmiennych muzycznych planet. Łączy je piękny, prosty przekaz, melodia i … Polska. Mamy nadzieję, że w naszym zestawieniu znajdziecie coś dla siebie: Andrzej Kurylewicz - ,,Polskie drogi'', Kasia Malejonek - ,,Jedna chwila'', Marek Grechuta - ,,Ojczyzna'', Luxtorpeda - ,,Za wolność", Obywatel G. C. - ,,Nie pytaj o Polskę'', Happysad - ,,Ojczyzna'', Chłopcy z Placu Broni - ,,Kocham wolność'', Eldo -,,Nie pytaj o Nią”, Organek - ,,Fotograf Brok'', Ania Iwanek, Riya Sokół, Piotr Cugowski - ,,Miasto''.
ROZMAWIAMY
Złości na złość ...
,,Człowiek człowiekowi wilkiem'' (Plaut)
31 października uczniowie klasy piątej uczestniczyli w lekcji na temat, jak pokonać złość. Spotkanie ze złością rozpoczęli od dramy, tworzenia rzeźb, ilustrujących: strach, radość i złość. Potem aktywnie przeczytali wiersz ,,Lwy'' Hanny Januszewskiej, poszukując przyczyn i sposobów okazywania złości i radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Wiersz stał się pretekstem, by spróbować wspólnie dotrzeć do źródeł problemu, dlaczego ludzie kłócą się ze sobą. Uczniowie wyciągnęli wnioski, przedstawili własne sposoby radzenia sobie ze złością. Spotkanie zakończyliśmy wysłuchaniem piosenki ,,Lubię mówić z Tobą'' grupy Akurat, nawiązującej do tematu zajęć.
PROJEKT
,,PSIA BRAĆ''
6 listopada (środa) uczniowie klas I – VI naszej szkoły wzięli udział w pierwszym spotkaniu projektu edukacyjno – filmowego ,,Psia brać'', zorganizowanym przez Schronisko Sonieczkowo i Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon. W gościnnym Kinie Iskra w Augustowie wysłuchali rozmowy pań Małgorzaty i Marty ze schroniska dla zwierząt, pana Bartka (DKF Kinochłon) i pana Wojciecha z UM w Augustowie na temat sytuacji psów w schronisku, adopcji, zachowania wobec czworonogów.
Tenis stołowy
Mistrzostwa Gminy Augustów
26 października br. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach rozegrano Mistrzostwa Gminy Augustów w Tenisie Stołowym Drużynowym. Do rywalizacji zgłosiły się reprezentacje wszystkich szkół z gminy Augustów: SP w Netcie (opiekunka – Katarzyna Salik), SP w Żarnowie (opiekunka – Agnieszka Rybi), SP w Janówce (opiekun – Sławomir Roszkowski), SP w Rutkach (opiekunka – Dorota Dziądziakowska), SP w Białobrzegach (opiekun – Artur Kuryło).
5-6 latki
Dynie małe , dynie duże ,
dynie w dole,
dynie w górze,
dynie z lewej ,
dynie z prawej ,
dynie kręcą się w zabawie.
31.10 grupa 5,6 latków obchodziła Dzień Dyni. Dzieci przyniosły różne rodzaje dyń, ubrały się na pomarańczowo. Omówiły kształty, kolory, różnorodność oraz wykorzystanie dyń. Warzywo to posłużyło do zajęć matematycznych , plastycznych, technicznych oraz ruchowych.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychSTANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH 2024
Obowiązek informacyjny
1h._Obowiazek_informacyjny_ dla_stazystow_i_praktykantow.pdff
OI_-dziecko_i_rodzic__opiekun.pd
fOI_przyjecie_do_przedszkola.pdf
Obowiazek_informacyjny_-_monitoring_wizyjny_(1).pd
Obowiazek_informacyjny_do_umowy
_najmu_art._13_i_14_RODO_dla _bioracego_ w_uzyczenie_niebedacego_os.pdf