AUDYCJA MUZYCZNA
KŁOPOTY MIKOŁAJA
14 grudnia do naszej szkoły zawitali artyści z Arte – Muzy, którzy przedstawili kolejną audycję muzyczną i opowiedzieli nam o ,,Kłopotach Mikołaja”. Nasz wyczekiwany zimą gość zaglądał do okien i sprawdzał, czy dzieci są grzeczne, czy nie. Przy naszej pomocy odpowiadał, co to znaczy – być grzecznym. Artyści rozmowę z publicznością okrasili własnymi piosenkami oraz kolędami. Muzyczną ,,rozmowę” o grzeczności rozpoczęli od ,,Piosenki o grzecznych dzieciach” (,,Kiedy dziecko grzeczne jest”), potem wysłuchaliśmy: ,,O niegrzecznym Jurku”, ,,Gdy śliczna Panna”, ,,Malina”, ,,Gdy się Chrystus rodzi”, ,,Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Zimowe odwiedziny nasi goście zakończyli pięknym świątecznym standardem ,,Bo Mikołaj jedzie tu już”. Dziękujemy za poranną opowieść nie tylko o Świętym Mikołaju i świętach, ale również o grzeczności, która, jak wiadomo, ,,nie jest nauką łatwą an
MUZYKA
,,Dni, których nie znamy”
10 grudnia minęła 76. rocznica urodzin Marka Grechuty, polskiego piosenkarza, poety, kompozytora i malarza, który zadebiutował w 1967 r., a pierwszą płytę wydał w 1970 (,,Marek Grechuta & Anawa”). Stworzył wiele pięknych piosenek, między innymi: ,,Korowód”, ,,Niepewność”, ,,Będziesz moją panią”, ,,Ojczyzna”, ,,Zmierzch”. Skomponował też muzykę do wierszy Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana, Ewy Lipskiej. W piątek przypomnieliśmy jego wyjątkowe szlagiery (przeboje): ,,Nie dokazuj”, ,,Dni, których nie znamy”, ,,Wiosna – ach to ty”, a wcześniej - ,,Świecie nasz”. Mądre teksty, piękna muzyka. Warto posłuchać.
PAMIĘĆ
Na skrzydłach orła
źródło: https://www.apk.augustow.pl/wydarzenia/pogawedki-na-komunalnej-urbanowicz-2021
9 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Augustowie odbyło się spotkanie poświęcone Witoldowi Urbanowiczowi, legendarnemu pilotowi, dowódcy Dywizjonu 303, urodzonemu w Olszance koło Augustowa. Gościem spotkania prowadzonego przez panią Józefę Drozdowską był pan dr Krzysztof Skłodowski, historyk, regionalista, autor rekonstrukcji historycznych, który interesująco opowiadał o dzieciństwie i młodości polskiego asa lotnictwa myśliwskiego, o jego związkach z Olszanką, Augustowszczyzną i Suwałkami, o udziale w wojnie obronnej 1939 r., trudnych początkach w bitwie o Anglię i działaniach na Dalekim Wschodzie. Nie zabrakło też wspomnień o trudnyc
TRADYCJA
Mikołajki – 6 grudnia
Zgodnie z coroczną tradycją 6 grudnia obchodziliśmy mikołajki, zwyczaj obchodzony na cześć Świętego Mikołaja – biskupa z Miry. Ponieważ tego dnia Mikołaj obdarowuje grzeczne dzieci, również w naszej szkole wszyscy uczniowie zostali obdarowani. Dzień 6 grudnia przyniósł nam wiele redości i uśmiechu i pokazał, że warto pamiętać o bliskich i potrzebujących.
SŁOWA
ANTOLOGIA ,,Wiersze od Augustowa”
4 grudnia w Augustowie odbyło się promocyjne spotkanie antologii pt. ,,Wiersze od Augustowa”, którego organizatorką była Fundacja Słowo i Obraz. Przedstawiono na niej ciekawą książkę, będącą zbiorem liryków poświęconych Augustowowi i Augustowszczyźnie. To trzeci tom, którego bohaterką jest ziemia augustowska – po antologiach: ,,Tam prosto do Augustowa” (2007) i ,,Opowieści o ziemi augustowskiej”. Wyboru i redakcji dokonał Zbigniew Fałtynowicz, autorem okładki i opracowania graficznego jest Wiesław Szumiński, redaktor prowadzącą – Janina Osewska.
WARSZTATY
6.12.2021r. odbyły się w naszej szkole bożonarodzeniowe warsztaty decoupage, na których uczniowie mieli okazję przygotować się do świąt zdobiąc bombki ze sklejki. W warsztatach uczestniczyli chętni uczniowie klas I-VIII. Zajęcia umiliły ten mikołajkowy dzień, a także wprowadziły uczniów w świąteczny klimat.
Scena i Taniec
,,Światła Broadwayu”
29 listopada mieliśmy przyjemność obejrzeć w Suwalskim Ośrodku Kultury ,,Światła Broadwayu, podróż do marzeń”, spektakl Studia Tańca Dance Academy w Suwałkach. To widowisko taneczne o młodych ludziach, których pasją i treścią życia jest taniec. Pracują i ćwiczą, by osiągnąć wysokie cele, spełnić marzenia. Z przyjemnością podziwialiśmy kilkudziesięcioosobowy zespół bardzo młodych tancerek i tancerzy, dzięki którym znaleźliśmy się przez chwilę na Brodwayu i w Central Parku. Barwne motyle tańczące do dynamicznej muzyki. Godna podkreślenia jest praca zespołu, w tym: Mihaila Nikolova (reżyseria, scenariusz, choreografia), Katarzyny Barankiewicz (układ taneczny z szarfami wertykalnymi aerial silks), Kamila Maczułajtysa (multimedia), Jacka Racisa (opracowanie muzyczne). Dziękujemy za niezapomniane wrażenia.
TRADYCJA
,,Płonie ognisko i szumią knieje …”
26 listopada spotkaliśmy się na bardzo ciekawej prezentacji, którą przygotowała Aniela. Przedstawiła zasady i symbole harcerskie Związku Harcerstwa Polskiego oraz umundurowanie jej drużyny. Koleżanki i koledzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali jej opowieści o codziennej pracy, harcerskich zbiórkach, biwakach, obozach i zdobywanych sprawnościach. To było bardzo interesujące i pouczające spotkanie z tradycją. Dziękujemy.
Pamięć i sport
MEMORIAŁ
W Białobrzegach odbył się turniej tenisa stołowego, którym uczciliśmy pamięć naszego kolegi – Memoriał Waldemara Borysa. Uczestniczyło w nim 93 zawodników z województwa podlaskiego i warmińsko – mazurskiego. Tenisiści stołowi UKS – u Białobrzegi osiągnęli następujące wyniki: klasy 7/8 – Karol Szeszko (1), weterani – Henryk Szeszko (1), Jerzy Filipowski (3), Marek Smalkowski (4); open – Szymon Roszkowski (2), Piotr Paul (4), Szymon Siłkowski (5), Karol Szeszko (7/8), Jerzy Filipowski (9/12), Michał Bronakowski (9/12), Jerzy Kasjanowicz (9/12), Maciej Bronakowski (13/16), Wojciech Piotrowski (17/24), Jacek Motybel (17/24).
ANDRZEJKI
w naszej szkole
29We wtorek 23 listopada 2021r. w naszej szkole odbyły sie Andrzejki. W zabawie wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Uczniowie klasy VII przygotowali wróżby. Były tańce , zabawy i różne konkurencje sportowe. Wszyscy uczestnicy bawili sie wyśmienicie!
NIEPODLEGŁA
Muzyka dla Niepodległej
Do tradycji należy, że przed Narodowym Świętem Niepodległości słuchamy piosenek z różnych muzycznych ,,planet'', które spajają nie tylko ładna muzyka i mądre słowa, ale przede wszystkim łączy je Polska. Artyści, którzy są sobie odlegli, stworzyli piosenki o Ojczyźnie. Zachęcamy Was do słuchania ich oraz wzbogacania listy utworów (kolejność wg alfabetu) o własne propozycje.
PAMIĘĆ
CZAS BOHATERÓW
Każda chwila jest dobra, by przypomnieć lub poznać biografie niezwykłych Polaków. Nie inaczej było w tym roku. Tym razem przypomnieliśmy sylwetki polskich sportowców – żołnierzy: Janusza Kusocińskiego ,,Kusego” - mistrza olimpijskiego z 1932 r. w biegu na 10 000 m, żołnierza Polskiego Września 1939, uczestnika ruchu oporu, rozstrzelanego 21 czerwca 1940 r. przez Niemców w Palmirach k. Warszawy.
3-4 LATKI
Dzień Postaci z Bajek
Dnia 5 listopada obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się zabawy, zagadki, konkursy i kolorowani związane z lubianymi, znanymi i mniej znanymi postaciami z bajek. Najmłodsze przedszkolaki również wzięły udział w bajkowym spotkaniu, a bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. E.Z
KONKURS
Zapraszamy uczniów klas VII i VIII do udziału w IV Konkursie na opowiadanie fantasy i science fiction, który organizują Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna. Jego celem jest rozwijanie wyobraźni i doskonalenie umiejętności pisania. Praca powinna zawierać od 3 do 5 stron maszynopisu w formacie A 4, marginesy 2,5 cm, czcionka 12, Times New Roman, odstępy między wierszami 1,5. Opowiadania prosimy dostarczyć do 17 listopada 2021 r. (środa). Zapraszamy.
PAMIĘTNIK
Wspomnienia z ogrodu
Otwieram oczy
szukam …
wokół tylko
kamienny ogród
z granitowymi kwiatami
i ciszą …
wokół
ledwie pamięć
i słowa
na kamienia
kartach …
wzniecam płomień
a jeśli zabłądzę
o drogę zapytam sosnę
ona
jest tu dłużej
ode mnie
PAMIĘĆ
Non omnis moriar …
,,Idąc jesienną aleją, szukam Ciebie, mój przyjacielu. / Chcę być tylko z Tobą przez kilka małych chwil.'' Słuchając słów piosenki zespołu TSA ,,51'', nie sposób nie myśleć o bliskich, znajomych, pamięci, przemijaniu, odejściu... W tym roku postanowiliśmy nawiązać do tych motywów i spotkaliśmy się na zajęciach dramy ,,Non omnis moriar''. Najpierw uczniowie, podzieleni na grupy, narysowali pomniki z napisami powięconymi: generałowi Ignacemu Prądzyńskiemu oraz dwóm postaciom fikcyjnym – Protazemu Kowalskiemu (pierwszemu kinooperatorowi w Augustowie po odzyskaniu niepodległości), Anastazji Podhorskiej (młodej sanitariuszce poległej podczas II wojny światowej). Potem uczestnicy dramy wymyślili i opowiedzieli historię swoich bohaterów. Kolejnym krokiem był udział w ćwiczeniu, w którym uczniowie wcielili się w wybranych bohaterów i określili przyczynę, cel, źródło decyzji or
INNOWACJE PEDAGOGICZNE
Koło Małego Odkrywcy
3W ramach innowacji pedagogicznej uczniowie z oddziału przedszkolnego uczestniczą w zajęciach Koła Małego Odkrywcy. Dzieci na dwóch dotychczasowych spotkaniach zbadały właściwości wody oraz odkrywały, co się stanie jeśli jej zabraknie. Przedszkolaki wykonały ,,lampę magmową”, by stwierdzić, że woda i olej się ze sobą nie zmieszają. Zrobiły również doświadczenia z bańkami i dzięki wytrwałej pracy powstawały całe wieże z baniek poustawianych na sobie. Dzieci dowiedziały się także, co się dzieje, kiedy wody brakuje. Obejrzały różę pustyni i sprawdziły, czym się różni od naszych róż z ogrodu. Porównały także jajka strusia i emu do jajek kurzych (wielkość i wytrzymałość). Następnie ,,ożywiły” różę jerychońską za pomocą ciepłej wody, która z uschniętego zawiniątka na ich oczach zaczęła powoli się rozwijać i zielenieć. Młodzi naukowcy wspaniale się bawili, a na koniec zami
Nagłówek
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października społeczność szkolna oraz zaproszeni goście spotkali się, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie z humorem i nutką refleksji zaprezentowali codzienną pracę nauczycieli oraz rolę jaką odgrywają w życiu dzieci i młodzieży. Po zakończonym spektaklu uczniowie dziękowali swoim nauczycielom i składali im życzenia.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
NIEPODLEGŁA
Polska w piosence
W te listopadowe dni zapraszamy Was do poszperania w muzycznym strychu, na którym leżą zakurzone płyty i piosenki, czekające, aż je odkryjecie. Niewiele z nich bowiem usłyszycie w swoich ulubionych audycjach czy zestawieniach hitów (przebojów). Posłuchajcie tekstów pochodzących z odmiennych muzycznych planet. Łączy je piękny, prosty przekaz, melodia i … Polska. Mamy nadzieję, że w naszym zestawieniu znajdziecie coś dla siebie: Andrzej Kurylewicz - ,,Polskie drogi'', Kasia Malejonek - ,,Jedna chwila'', Marek Grechuta - ,,Ojczyzna'', Luxtorpeda - ,,Za wolność", Obywatel G. C. - ,,Nie pytaj o Polskę'', Happysad - ,,Ojczyzna'', Chłopcy z Placu Broni - ,,Kocham wolność'', Eldo -,,Nie pytaj o Nią”, Organek - ,,Fotograf Brok'', Ania Iwanek, Riya Sokół, Piotr Cugowski - ,,Miasto''.
ROZMAWIAMY
Złości na złość ...
,,Człowiek człowiekowi wilkiem'' (Plaut)
31 października uczniowie klasy piątej uczestniczyli w lekcji na temat, jak pokonać złość. Spotkanie ze złością rozpoczęli od dramy, tworzenia rzeźb, ilustrujących: strach, radość i złość. Potem aktywnie przeczytali wiersz ,,Lwy'' Hanny Januszewskiej, poszukując przyczyn i sposobów okazywania złości i radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Wiersz stał się pretekstem, by spróbować wspólnie dotrzeć do źródeł problemu, dlaczego ludzie kłócą się ze sobą. Uczniowie wyciągnęli wnioski, przedstawili własne sposoby radzenia sobie ze złością. Spotkanie zakończyliśmy wysłuchaniem piosenki ,,Lubię mówić z Tobą'' grupy Akurat, nawiązującej do tematu zajęć.
PROJEKT
,,PSIA BRAĆ''
6 listopada (środa) uczniowie klas I – VI naszej szkoły wzięli udział w pierwszym spotkaniu projektu edukacyjno – filmowego ,,Psia brać'', zorganizowanym przez Schronisko Sonieczkowo i Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon. W gościnnym Kinie Iskra w Augustowie wysłuchali rozmowy pań Małgorzaty i Marty ze schroniska dla zwierząt, pana Bartka (DKF Kinochłon) i pana Wojciecha z UM w Augustowie na temat sytuacji psów w schronisku, adopcji, zachowania wobec czworonogów.
Tenis stołowy
Mistrzostwa Gminy Augustów
26 października br. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach rozegrano Mistrzostwa Gminy Augustów w Tenisie Stołowym Drużynowym. Do rywalizacji zgłosiły się reprezentacje wszystkich szkół z gminy Augustów: SP w Netcie (opiekunka – Katarzyna Salik), SP w Żarnowie (opiekunka – Agnieszka Rybi), SP w Janówce (opiekun – Sławomir Roszkowski), SP w Rutkach (opiekunka – Dorota Dziądziakowska), SP w Białobrzegach (opiekun – Artur Kuryło).
5-6 latki
Dynie małe , dynie duże ,
dynie w dole,
dynie w górze,
dynie z lewej ,
dynie z prawej ,
dynie kręcą się w zabawie.
31.10 grupa 5,6 latków obchodziła Dzień Dyni. Dzieci przyniosły różne rodzaje dyń, ubrały się na pomarańczowo. Omówiły kształty, kolory, różnorodność oraz wykorzystanie dyń. Warzywo to posłużyło do zajęć matematycznych , plastycznych, technicznych oraz ruchowych.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychSTANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH 2024
Obowiązek informacyjny
1h._Obowiazek_informacyjny_ dla_stazystow_i_praktykantow.pdff
OI_-dziecko_i_rodzic__opiekun.pd
fOI_przyjecie_do_przedszkola.pdf
Obowiazek_informacyjny_-_monitoring_wizyjny_(1).pd
Obowiazek_informacyjny_do_umowy
_najmu_art._13_i_14_RODO_dla _bioracego_ w_uzyczenie_niebedacego_os.pdf