Poezja
,,Po drodze mi z jeżem który zatrzymał się
na granicy podwórza i ogródka’’
Spotkanie z poetką
6 czerwca w naszej szkole i bibliotece odbyło się spotkanie z panią Józefą Drozdowską, poetką, pisarką, przewodniczką i regionalistką, autorką wielu wierszy dla dzieci i dorosłych. Na powitanie naszego gościa Magda, Luiza, Emilia i Maciek recytowali wiersze: ,,Opowieść o piesku do butów’’, W dolinie tej rzeki’’, ,,Rzeka i ślepiec’’, ,,Widzenie nad Czarną Hańczą’’. Poetka zabrała nas w krainę poezji, przyrody, zwierząt, niezwykłych miejsc i rzeczy. Pokazała, jakie mogą być źródła inspiracji do jej utworów. Ile niezwykłości mogą skrywać zwierzęta (koty) i przedmioty codziennego użytku (dzieża, kołowrotek – kółko, klompy). Uczniowie słuchali ciekawych opowieści o świecie i obyczajach, które warto ,,ocalić od zapomnienia’’, o naszym regionie, o smakach, zapachach i dźwiękach. Wiersze pani Józe
Audycja Muzyczna
,,Zbigniew Wodecki - Niezapomniana Legenda''
Zbigniew Wodecki to jeden z najwybitniejszych artystów polskiej sceny muzycznej. 29 maja mieliśmy przyjemność wysłuchać kilku utworów znanego muzyka. W naszej szkole odbyła się ostatnia audycja muzyczna pt. ,,Zbigniew Wodecki - Niezapomniana Legenda'', z
Dzień Matki
DZIĘKUJEMY, MAMO, ZA WSZYSTKO
,,Nie ma jak u mamy, ciepły piec, cichy kąt.
Nie ma jak u mamy, kto nie wierzy, robi błąd.
Nie ma jak u mamy, cichy kąt, ciepły piec.
Nie ma jak u mamy, kto nie wierzy, jego rzecz.’’
Wojciech Młynarski ,,Nie ma jak u mamy’’
Konkurs
Ojczyzna słowem malowana
24 maja w Szkole Podstawowej nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie odbył się kolejny Festiwal Wiedzy. W jego ramach zorganizowano XXI Powiatowy Konkurs Recytatorski ,,Ta ziemia od innych droższa’’. Celem konkursu było: kształtowanie patriotycznych postaw wśród młodzieży, uczenie wrażliwości na piękno polskiego języka, szukanie inspiracji w twórczości związanej z regionem. Adam Gusiatin (kl. VIII naszej szkoły) otrzymał wyróżnienie za interpretację wiersza ,,Konwój’’ Mariana Jonkajtysa. Dziękujemy.
Tenis Stołowy
Mistrzowie białej piłeczki
20 maja w Suchowoli rozegrano Mistrzostwa Województwa Podlaskiego LZS w Indywidualnym Tenisie Stołowym. Po raz kolejny w tym turnieju zagrali tenisiści stołowi naszej szkoły i klubu UKS Białobrzegi. Ponownie nasi zawodnicy zagrali pierwsze skrzypce, potwierdzając przynależność do czołówki województwa podlaskiego. W rywalizacji kadetów zwyciężył Maciej Bronakowski. Wśród juniorów najlepszy okazał się Szymon Toczyłowski, szóste miejsce zajął Kacper Cudnowski. Maciek i Szymon wywalczyli awans do Mistrzostw Polski LZS. Opiekunem grupy był pan Michał Bronakowski. Serdecznie gratulujemy wszystkim tak pomyślnego finału turnieju.
BEZPIECZEŃSTWO
Konkurs EDB
24 maja Szkoła Podstawowa nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie gościła uczestników Powiatowego Konkursu o Bezpieczeństwie i Ratownictwie. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą w części teoretycznej, ale również praktycznymi umiejętnościami ratowniczymi. Naszą szkołę godnie reprezentował zespół w składzie: Emilia Ignatowska (kl. III gimnazjalna), Monika Kondracka (kl. VIII), Maciej Bronakowski (kl. III gimnazjalna). Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności w tym zakresie będą przydatne. Dziękujemy za udział zespołowi przygotowanemu przez panią Haliną Suchodolską.
SPORT
Awans Karola
18 maja w Suchowoli odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Skrzatów i Żaków w Tenisie Stołowym. Wśród 18 tenisistów stołowych w kategorii żaków wicemistrzostwo województwa wywalczył Karol Szeszko (UKS Białobrzegi) i awansował do Mistrzostw Polski. Gratulujemy!
UKS Białobrzegi
Konkurs
,,Wielkie zmiany’’ Kamili
20 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie gościła uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, trzecich gimnazjalnych oraz uczniów szkół średnich, uczestników III Powiatowego Konkursu Literackiego na Opowiadanie fantasy i science fiction. Młodzi autorzy spotkali się na uroczystym podsumowaniu konkursu, którego celem było: upowszechnianie literatury fantastycznej, rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz umiejętności pisania. Bezstronne jury podkreśliło wysoki poziom prac i najwyżej oceniło opowiadania Kamili Bronakowskiej (uczennicy klasy III gimnazjalnej Szkoły Podstawowej im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach) i Olgi Chełmińskiej z I LO im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie (I miejsce ex aequo). Cieszy to, że opowiadanie Kamili ,,Wielkie zmiany’’ spotkało się z uznaniem profesjonalnej komisji. Tym bardziej, że prace były oceniane
Wycieczka
W Białymstoku
15 maja nasi uczniowie wyruszyli na wycieczkę do Białegostoku. Pobyt w stolicy województwa rozpoczęliśmy od galerii handlowej. Najciekawsze jednak dopiero przed nami. Po gastronomiczno – zakupowych przygodach udaliśmy się do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Przejechaliśmy zaledwie kilka ulic, by znaleźć się w zupełnie innym świecie. Wzięliśmy udział w teatralnym wydarzeniu. Zaledwie 4 dni po polskiej i europejskiej prapremierze odbyliśmy podróż po krainie ,,Hobbita’’ J.R.R. Tolkiena. Mieliśmy przyjemność obejrzeć sceniczną adaptację dzieła. Spektakl w reżyserii i według scenariusza Grzegorza Suskiego (również twórcy choreografii i muzyki) pozytywnie zaskoczył nie tylko wielbicieli fantastyki i Tolkiena, ale również ludzi nieinteresujących się baśniowym światem.
Książka
Czytam, więc jestem
Czasami stoją na półce, pachnące farbą drukarską, czasami pokryte grubą kołdrą kurzu, czekają, aż ktoś je odkryje ponownie, po wielu latach. Leżą gdzieś, na cmentarzu zapomnianych książek albo zachęcają nowością. K s i ą ż k i – zachęcamy do ich poznania. Nie wszystkie są łatwe, lekkie i przyjemne, ale na pewno są warte przeczytania.
3 Maja
USTAWA RZĄDOWA
czyli
KONSTYTUCYA
3. maja 1791
(Dochód przeznaczony na fundusz uczczenia
stuletniej rocznicy konstytucyi 3. maja).Cena 12 ct.
Przemyśl.
NAKŁADEM REDAKCYI „ECHA z NAD SANU.”
Z drukarni S. F. Piątkiewicza.
1885.
Ustawa rządowa 3. maja 1791.
STANISŁAW AUGUST
Doradztwo
Zanim wybierzesz …
25 kwietnia (czwartek) uczniowie VIII klasy i III klasy gimnazjalnej uczestniczyli w Dniach Otwartych Szkół Ponadgimnazjalnych w Augustowie. Podczas Dni Otwartych przedstawiono im ofertę edukacyjną augustowskich szkół ponadgimnazjalnych oraz ofertę Bursy Międzyszkolnej. Najpierw odwiedziliśmy I LO im. Grzegorza Piramowicza (dyr. Anna Sus – Cilulko), następnie – Zespół Szkół Technicznych im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego (dyr. Maciej Oleksy), II LO im. Polonii i Polaków na Świecie oraz Augustowskie Centrum Edukacyjne (dyr. Grzegorz Augusewicz).
Kino
Kinochłon na Horyzoncie
23 – 25 kwietnia (wtorek – czwartek) w Kinie Iskra w Augustowie odbyła się wyjątkowa impreza – Kinochłon na Horyzoncie czyli replika Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Przegląd zorganizowany przez Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon dla nieco starszych wielbicieli kina składał się z trzech części. W pierwszej obejrzeliśmy wystawę fotograficzną ,,Augustów – Nowe Horyzonty – Ludzie’’ autorstwa Radka Nowackiego, włoski film ,,Szczęśliwy Lazzaro’’ oraz wysłuchaliśmy ciekawego wykładu Marcina Pieńkowskiego ,,Jak czytać film’’. Druga część to filmy - ,,Złodziejaszki’’ (japoński) i ,,Sny wędrownych ptaków’’ (kolumbijski). Przegląd zakończył wybitny film Ingmara Bergmana ,,Tam, gdzie rosną poziomki’’ (szwedzki). To było niełatwe, ale bardzo ciekawe spotkanie z filmem trzech kontynentów.
Czytamy
Święto Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, doroczne święto ustanowione przez UNESCO, upamiętniające śmierć Miguela de Cervantesa (,,Przemyślny szlachcic don Kichote z Manczy’’) i Williama Szekspira (,,Król Lear’’, ,,Romeo i Julia’’, ,,Poskromienie złośnicy’’). Wprawdzie żeby przeczytać ciekawą książkę, nie trzeba czekać do oficjalnego święta, ale warto poznać wspaniałą powieść de Cervantesa lub którąś z tragedii i komedii Williama Szekspira. Zadziwić się ,,Magicznym drzewem’’ Andrzejem Maleszki, ,,Zwiadowcami’’ Johna Flanagana czy ,,Lotem Komety’’ Anny Onichimowskiej. A może komiks? ,,Thorgall’’, ,,Westerplatte’’ czy ,,Bitwa pod Grunwaldem’’ i … wiele innych. Czytajmy.
Alleluja
Niech radosne Alleluja będzie dla Was
ostoją zwycięskiej miłości i niezłomnej wiary.
Niech pogoda ducha towarzyszy Wam w trudzie każdego dnia,a radość serca w czasie zasłużonego odpoczynku.
Wesołych Świąt Wielkanocnych
życzą Uczniowie, Rada Pedagogiczna oraz Dyrekcja
Szkoły Podstawowej im. Gen. I. Prądzyńskiego
Egzaminy
Egzaminacyjna premiera ósmoklasistów
15 – 17 kwietnia nasi ósmoklasiści stanęli w szranki egzaminu. 15 kwietnia zdawali egzamin z języka polskiego (test oraz wypracowanie – rozprawka lub opowiadanie), 16 kwietnia – zgłębiali matematyczne zawiłości, a 17 kwietnia – język obcy. Mamy nadzieję, że tę ważną próbę zakończyli pomyślnie. Niestety, musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać do czerwca na oficjalne wyniki. Życzymy Wam powodzenia.
Teatr
Król Lear
15 kwietnia mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczyć w teatralnym maratonie z ,,najwyższej półki’’. Po raz kolejny w Kinie Iskra w Augustowie obejrzeliśmy retransmisję spektaklu ,,Król Lear’’ Williama Szekspira w reżyserii Jonathana Munby’ego, wystawionego przez Chichester Festival Theatre w Londynie. W sztuce uważanej za najlepszą tragedię, za aktorskie ,,Himalaje’’, wspaniałą kreację tytułowego i zarazem głównego bohatera stworzył Ian McKellen. Jego Lear, który ponosi klęskę jako król, ojciec i człowiek, jest aktorsko wyjątkowy.
Tradycja
PLASTYKA OBRZĘDOWA
13 kwietnia w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie podsumowano XVII Powiatowy Przegląd Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej. W konkursie oceniono 104 prace w ośmiu kategoriach. Nagrody i wyróżnienia otrzymali również uczniowie naszej szkoły: za pisankę kolorową – Maciej Skorupa (1); pisankę – inne techniki: Klara Nazarowska (1), Paulina Krysztofik (wyróżnienie); stroiki: Stanisław Sztuk (wyróżnienie); Klaudia Kraszewska, Paweł Baczyński, Julia i Diana Hawryliuk (udział). Udział w przeglądzie z pewnością umożliwia kultywowanie świątecznych tradycji oraz rozwijanie artystycznych uzdolnień. Dziękujemy.
Książka
Czytamy i gramy w Operze
12 – 14 kwietnia w Podlaskiej Operze i Filharmonii w Białymstoku odbyły się 8. Międzynarodowe Targi Książki Festiwal literacki ,,Na pograniczu kultur’’. 14 kwietnia odwiedziliśmy ten szacowny przybytek Polihymni, by (tak jak inni pasjonaci czytania) buszować po stoiskach 78 wydawnictw i wziąć udział w spotkaniach z autorami. Wśród bogatej oferty wydawniczej nie zabrakło literatury pięknej i popularnonaukowej dla dorosłych, dzieci i młodzieży, komiksów (w tym o dawnej i współczesnej historii Polski), bardzo ciekawych gier planszowych. Wzrok i serce przyciągały książki dla najmłodszych, reprinty wydane w dawnej, oryginalnej szacie graficznej. Raj dla czytelników.
Nagłówek
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października społeczność szkolna oraz zaproszeni goście spotkali się, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie z humorem i nutką refleksji zaprezentowali codzienną pracę nauczycieli oraz rolę jaką odgrywają w życiu dzieci i młodzieży. Po zakończonym spektaklu uczniowie dziękowali swoim nauczycielom i składali im życzenia.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
NIEPODLEGŁA
Polska w piosence
W te listopadowe dni zapraszamy Was do poszperania w muzycznym strychu, na którym leżą zakurzone płyty i piosenki, czekające, aż je odkryjecie. Niewiele z nich bowiem usłyszycie w swoich ulubionych audycjach czy zestawieniach hitów (przebojów). Posłuchajcie tekstów pochodzących z odmiennych muzycznych planet. Łączy je piękny, prosty przekaz, melodia i … Polska. Mamy nadzieję, że w naszym zestawieniu znajdziecie coś dla siebie: Andrzej Kurylewicz - ,,Polskie drogi'', Kasia Malejonek - ,,Jedna chwila'', Marek Grechuta - ,,Ojczyzna'', Luxtorpeda - ,,Za wolność", Obywatel G. C. - ,,Nie pytaj o Polskę'', Happysad - ,,Ojczyzna'', Chłopcy z Placu Broni - ,,Kocham wolność'', Eldo -,,Nie pytaj o Nią”, Organek - ,,Fotograf Brok'', Ania Iwanek, Riya Sokół, Piotr Cugowski - ,,Miasto''.
ROZMAWIAMY
Złości na złość ...
,,Człowiek człowiekowi wilkiem'' (Plaut)
31 października uczniowie klasy piątej uczestniczyli w lekcji na temat, jak pokonać złość. Spotkanie ze złością rozpoczęli od dramy, tworzenia rzeźb, ilustrujących: strach, radość i złość. Potem aktywnie przeczytali wiersz ,,Lwy'' Hanny Januszewskiej, poszukując przyczyn i sposobów okazywania złości i radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Wiersz stał się pretekstem, by spróbować wspólnie dotrzeć do źródeł problemu, dlaczego ludzie kłócą się ze sobą. Uczniowie wyciągnęli wnioski, przedstawili własne sposoby radzenia sobie ze złością. Spotkanie zakończyliśmy wysłuchaniem piosenki ,,Lubię mówić z Tobą'' grupy Akurat, nawiązującej do tematu zajęć.
PROJEKT
,,PSIA BRAĆ''
6 listopada (środa) uczniowie klas I – VI naszej szkoły wzięli udział w pierwszym spotkaniu projektu edukacyjno – filmowego ,,Psia brać'', zorganizowanym przez Schronisko Sonieczkowo i Dyskusyjny Klub Filmowy Kinochłon. W gościnnym Kinie Iskra w Augustowie wysłuchali rozmowy pań Małgorzaty i Marty ze schroniska dla zwierząt, pana Bartka (DKF Kinochłon) i pana Wojciecha z UM w Augustowie na temat sytuacji psów w schronisku, adopcji, zachowania wobec czworonogów.
Tenis stołowy
Mistrzostwa Gminy Augustów
26 października br. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach rozegrano Mistrzostwa Gminy Augustów w Tenisie Stołowym Drużynowym. Do rywalizacji zgłosiły się reprezentacje wszystkich szkół z gminy Augustów: SP w Netcie (opiekunka – Katarzyna Salik), SP w Żarnowie (opiekunka – Agnieszka Rybi), SP w Janówce (opiekun – Sławomir Roszkowski), SP w Rutkach (opiekunka – Dorota Dziądziakowska), SP w Białobrzegach (opiekun – Artur Kuryło).
5-6 latki
Dynie małe , dynie duże ,
dynie w dole,
dynie w górze,
dynie z lewej ,
dynie z prawej ,
dynie kręcą się w zabawie.
31.10 grupa 5,6 latków obchodziła Dzień Dyni. Dzieci przyniosły różne rodzaje dyń, ubrały się na pomarańczowo. Omówiły kształty, kolory, różnorodność oraz wykorzystanie dyń. Warzywo to posłużyło do zajęć matematycznych , plastycznych, technicznych oraz ruchowych.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Godziny dzwonków
Piątek 22.11.2024Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychSTANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH 2024
Obowiązek informacyjny
1h._Obowiazek_informacyjny_ dla_stazystow_i_praktykantow.pdff
OI_-dziecko_i_rodzic__opiekun.pd
fOI_przyjecie_do_przedszkola.pdf
Obowiazek_informacyjny_-_monitoring_wizyjny_(1).pd
Obowiazek_informacyjny_do_umowy
_najmu_art._13_i_14_RODO_dla _bioracego_ w_uzyczenie_niebedacego_os.pdf