Nawigacja

 • W dniu 25.06.2013 na terenie  Zespołu Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach  odbyły się obchody Dnia Profilaktyki. Był to dzień gdzie zostały  podsumowane  wszystkie programy i projekty przeprowadzane na terenie szkoły, które od kilu lat są realizowane na godzinach do dyspozycji wychowawcy, oraz zajęciach z pedagogiem szkolnym tj. „ Trzymaj formę „ , „Szkoła Bez Przemocy” , Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii –„Narkotyki. To mnie nie kręci! „ „ Młodzi odwagi” „ Żyj smacznie i zdrowo- Winiary”.

  Dzień Profilaktyki  prowadzony był przez uczniów kl.II a Gimnazjum Justynę Bronakowską i Piotra Kanozę . Dzień rozpoczął  się od  artystycznego występu uczennic kl.IV ( Karoliny Joka, Barbary Suchodolskiej , Kingi  Nazarowskiej , Urszuli  Żywalewskiej , Justyny Koronkiewicz )  na temat uzależnień , oraz zdrowego stylu życia w konwencji krótkich wierszyków.  Następnie uczniowie kl. I-III i Oddziału Przedszkolnego wykonali piosenki związane z tematem  zdrowego stylu życia . Przy wykonywaniu piosenek bawili się wszyscy zebrani na sali.

   Następnie uczniowie Gimnazjum przystąpili do wykonania plakatu na temat wylosowanego  wcześniej uzależnienia tj.  alkoholizm, narkomania , nikotynizm , Internet , komputer , lekomania. Zadaniem uczniów  było przedstawienie alternatywnych form wobec tego nałogu i zaprezentowanie swojej twórczości  dla zebranych uczniów i wychowawców. Natomiast uczniowie kl. I-VI wykonali plakaty na temat zdrowego stylu życia ( odżywianie, sport) i również  je zaprezentowali publiczności .

  Po krótkiej przerwie uczniowie udali się na spotkanie z przedstawicielami Straży Granicznej  która, przedstawiła prezentację multimedialna na temat narkotyków, oraz przybliżyła zebranym swoją pracę po przez udostępnienie sprzętu uczniom  jaki jest im potrzebny do wykonywania ich pracy. Uczniowie mieli możliwość, dotknięcia sprzętu i zdawania pytań.

  Następnie rozpoczął się Dzień Talentów – Masz Talent! , gdzie uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne, taneczne i recytatorskie.

   Imprezy wzbudziły zainteresowanie wśród uczniów i wychowawców i stanowiły ciekawą i interesującą formę profilaktyki w szkole.

   Emilia Milanowska Katarzyna Siemienowicz

  Elżbieta Czuper

 • ,,Hart ducha’’ i ,,chart afgański’’,

  czyli jak zostać mistrzem

   

    Któż z nas choć raz w swoim życiu nie wpadł w ortograficzną pułapkę, nie zderzył się z ortograficzną ścianą? 7 czerwca 16 odważnych uczniów Gimnazjum w Białobrzegach, wyłonionych w klasowych eliminacjach, stanęło w szranki konkursu o zaszczytne miano Mistrza Ortografii. Uczestnicy ortograficznych zmagań zmierzyli się z tekstem najeżonym tak ,,przyjemnymi’’ wyrazami jak: ,,miraże’’, ,,wojaż’’, ,,hart’’, ,,śród manowców’’. Oczywiście dyktando opanowały nasze pupile, czyli charty.

    Najlepszymi w tej karkołomnej rywalizacji okazali się: Małgorzata Murawska (III b) – Mistrz Ortografii, Olga Suchocka (III b), Arkadiusz Żywalewski (III a) – ex aequo 2 miejsce, Anna Roszkowska (III a), Emil Witkowski (I b) – ex aequo 3 miejsce. Gratulujemy. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

   

  Grażyna Borawska i Jan Saczko.

 • Między Londynem a Soczi…

   

  Z pewnością ósma wizyta uczniów Zespołu Szkół im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach w ciągu czternastoletniej historii tej niezwykłej imprezy, organizowanej przez Polski Komitet Olimpijski w żoliborskim Parku Kępa Potocka, była najkrótsza. A to za sprawą wyjątkowo nieprzychylnej aury. Zanim jednak Warszawę nawiedziła deszczowo – gradowa nawałnica, zdążyliśmy wziąć udział w świetnej zabawie.

  Tym razem podczas XIV Pikniku Olimpijskiego, obok tradycyjnego powitania polskich olimpijczyków i medalistów odbyło się spotkanie z Polską Reprezentacją Olimpijską na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Soczi 2014. Wszak olimpijskie zmagania w sportach zimowych już za kilka miesięcy. Byli więc: Krystyna Pałka, Monika Hojnisz, Magdalena Gwizdoń (biathlonistki), Luiza Złotkowska i Katarzyna Woźniak (łyżwiarki szybkie, medalistki tegorocznych MŚ), Zbigniew Bródka (zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na 1500 m), reprezentacja polskich skoczków narciarskich z Łukaszem Kruczkiem, Kamilem Stochem i Piotrem Żyłą na czele (wykonał skoki na skoczni narciarskiej dla najmłodszych adeptów narciarstwa). Każdy uczestnik pikniku mógł porozmawiać z olimpijczykami, zdobyć autograf, zrobić zdjęcie. Przekonaliśmy się, jak bardzo medialny jest sport. Dlatego szczególnie  młodszym członkom naszej grupy wizyta w Warszawie pomogła poznać wielkich sportowców z minionej epoki, o których media nie pamiętają lub wspominają incydentalnie.

  Na terenie Pikniku znajdowała się Strefa Idei Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego – akcja edukacyjna pod hasłem „Przyszłość zależy od Was”, nawiązująca do Pierre’a de Coubertin, współtwórcy nowożytnych Igrzysk Olimpijskich (PKOL rok 2013 ogłosił Rokiem Coubertina). Każdy mógł spróbować sił w plenerowej grze planszowej Kampania Olimpijska oraz Kole Fortuny, nawiązujących do wskrzesiciela igrzysk (150 rocznica urodzin) oraz Soczi 2014.

  Mimo że XIV Piknik Olimpijski poświęcono przede wszystkim Zimowym Igrzyskom Olimpijskim, nie zapomniano o letnich. Organizatorzy przygotowali stanowiska prezentujące dyscypliny olimpijskie:  badminton, podnoszenie ciężarów, hokej na trawie, jeździectwo, judo, kajaki, kolarstwo, koszykówka, lekkoatletykę, piłka nożna, strzelectwo, łucznictwo, szermierkę, tenis stołowy i zapasy. Pamiętano też o dyscyplinach nieolimpijskich – lacrosse, armwrestlingu i kolarstwie akrobatycznym (świetne pokazy w rynnie). Uczestnicy mogli nie tylko poznać teoretycznie te dyscypliny, ale spróbować sił w zawodach i konkursach. Szczególnie dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcyjnych konkurencji sprawnościowych.

  Dzięki XIV Piknikowi Olimpijskiemu nasza trzydziestoosobowa grupa mogła spotkać legendy polskiego sportu oraz nadzieje olimpijskie, ciekawych ludzi. Mogliśmy poznać wiele dyscyplin i konkurencji, przypomnieć olimpijskie zasady i wartości, aktywnie spędzić wolny czas. Uczestnicy oraz opiekunowie grupy dziękują panu Piotrowi Markiewiczowi z Klubu Olimpijczyka w Augustowie, który niezawodnie wsparł nas w organizacji wyjazdu.

   


  Artur Kuryło, Jan Saczko

  Zespół Szkół im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego

  w Białobrzegach

 • Festiwal Piosenki Świątecznej

       18 stycznia 2013r. w naszej szkole odbył się Festiwal piosenki świątecznej. Zainteresowanie konkursem wokalnym okazało się dość wysokie zwłaszcza wśród uczniów szkoły podstawowej. Do zmagań konkursowych przystąpiło 20 wykonawców w postaci solistów, duetów czy kilkuosobowych wykonawców oraz klasowych zespołów wokalnych. Podczas zmagań konkursowych można było usłyszeć tradycyjne kolędy jak: ”Gdy śliczna panna”, „Dzisiaj w Betlejem” czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Pastorałka „Bosy pastuszek” w wykonaniu pierwszoklasisty Szymona Suchodolskiego zwróciła uwagę całej zgromadzonej publiczności. Dużo rytmicznej energii wprowadziły piosenki świąteczne w języku angielskim m.in. Last Christmas i Rocking around Christmas tree. Można było usłyszeć również kolędy w języku rosyjskim – Cichą noc w pięknym wykonaniu gimnazjalisty Pawła Rusiłowskiego  oraz „Chrystus się rodzi…” staroobrzędową kolędę, którą zaśpiewali uczniowie klas

   I-III SP.

  Jury w składzie: Elżbieta Czuper n-el j. angielskiego;  Ewelina Gawrylczyk n-el j. rosyjskiego; Jan Saczko n-el j. polskiego; Karolina Frąckiewicz ucz. Kl. Ia; Urszula Tichanow ucz. Kl. IIb oraz Patryk Sitnik ucz. Kl. IIIa gimnazjum wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach:

   

  W kategorii klas 0-III:

  1 miejsce- Szymon Suchodolski ucz. Kl. I

  2 miejsce- Amelia Ślużyńska „0”

  3miejsce- Martyna Joka i Kasia Skorupa kl I

  Wyróżnienie- Kamil Dabulis, Adam Gusiatin, Patryk Morozow, Emilka Suchodolska

   

  W kategorii klas IV-VI:

  1 miejsce- Ula Żywalewska kl. IV

  2 miejsce- Patrycja Witkowska kl. V

  3 miejsce- Karolina Bujnowska i Klaudia Zarzecka kl V

  Wyróżnienie- Karolina Joka i Kinga Nazarowska kl IV

   

  W kategorii klas I-III gimn.:

  1 miejsce- Paweł Rusiłowski- kl. Ia

  2 miejsce- klasa IIa, P. Basia Zaskowska i p. Kasia Siemienowicz

  3 miejsce- Patryk Urban- kl. Ib

  Wyróżnienie- klasa Ib

  Wszystkim uczestnikom  Festiwalu piosenki świątecznej oraz osobom, które brały udział we wszelkich pracach niezbędnych do przeprowadzenia konkursu serdeczne podziękowania składają organizatorki:

  uczennice klasy IIa gimnazjum: Justyna Bronakowska, Monika Frąckiewicz, Weronika Wasilewska oraz n-l muzyki i plastyki -Katarzyna Siemienowicz, n-el j. angielskiego- Elżbieta Czuper i pedagog szkolny- Emilia Milanowska.

 • Na olimpijskim szlaku

  29 maja naszą szkołę odwiedziła Joanna Fiodorow, reprezentantka Polski w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w rzucie młotem. Nasza olimpijka dzieliła się z młodzieżą doświadczeniami ze swojej zawodniczej kariery. Nie zabrakło oczywiście opowieści o początkach w teeballowej drużynie augustowskich Kruków oraz o zdobywaniu lekkoatletycznych szlifów w UKS Technik Augustów. Nasz gość zaprezentował swoje sportowe trofea, a wśród nich szczególnie cenną dla sportowców – nominację olimpijską do I.O. 2012 w Londynie.

  Joanna Fiodorow odpowiadała na liczne pytania uczniów, a potem przebyła prawdziwy maraton udzielania autografów. Wpisała się też do kroniki szkoły oraz szkolnej galerii olimpijskiej.

  To była ciekawa i pożyteczna lekcja nie tylko dla miłośników sportu.

   

  Halina Suchodolska, Artur Kuryło, Jan Saczko

 • SING SANG SUNG

  24 maja 2013r. w Zespole Szkół w Słobódce odbyła się VIII Międzynarodowa Edycja Konkursu Piosenki Angielskojęzycznej pt. „Sing Sang Sung”. W konkursie brali udział soliści oraz zespoły klas I-VI szkoły podstawowej oraz soliści (15 wykonawców) i zespoły ( 5 grup)  Klas I-III gimnazjum. W konkursie wzięli udział również uczniowie naszej szkoły:  Monika Frąckiewicz z  Kl. II A (solistka) i Patryk Urban z kl. I B (akompaniament). Przedstawiciele naszej szkoły po wykonaniu piosenki „The Show” Leny, zostali docenieni przez jury i otrzymali wyróżnienie w kategorii solistów gimnazjum. Do konkursu przygotowywały p. Katarzyna Siemienowicz i  p. Elżbieta Czuper

  Gratulujemy!!!!!!

 • Konkurs "JA i MOJA RODZINA"

  Konkurs plastyczny pn. ,,JA I MOJA RODZINA”

  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku w ramach XI Podlaskich Dni Rodziny organizuje konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z terenu województwa podlaskiego pn. ,,Ja i moja rodzina”. Celem Konkursu jest promowanie rodziny i więzi międzypokoleniowych, pogłębianie świadomości dzieci i młodzieży na temat wartości i roli rodziny w życiu człowieka oraz kształtowanie i rozwijanie uzdolnień plastycznych.

  Konkurs podzielony jest na trzy grupy wiekowe:

  • Grupa A – dzieci do lat 6;
  • Grupa B – dzieci w wieku 7 – 12 lat;
  • Grupa C – dzieci w wieku 13 – 16 lat.

  Termin nadsyłania prac konkursowych: od 1 do 31 maja 2013 r.

  Prace można składać osobiście w siedzibie ROPS (II p. pokój 122) lub nadsyłać pocztą (z dopiskiem: „Konkurs plastyczny w ramach XI Podlaskich Dni Rodziny”) w terminie
  do dnia 31 maja 2013 r.  – decyduje data stempla pocztowego.

  Prace mogą być również dostarczane przez placówkę, do której uczęszcza dziecko, na adres:

  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku

  ul. Kombatantów 7

  15 – 110 Białystok

  Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie ROPS w Białymstoku lub telefonicznie: 85 744 71 71.

  Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: http://www.rops-bialystok.pl/rops/?p=2585

  Szczegółowych informacji udziela podinspektor Monika Karolak.

   

 • Wizyta Duszpasterska

   

   

  15 IV 2013r w Zespole Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach gościł z kanoniczną wizytą Jego Ekscelencja Ks. Biskup Romuald Kamiński. Najpierw Ks. Biskup, Ks. Dariusz Zalewski i Ks. Arkadiusz Pietuszewski – proboszcz naszej parafii, spotkali się ze społecznością naszej szkoły. Dostojnych gości powitali pani dyrektor Alicja Gieniusz oraz uczniowie naszej szkoły.

  Następnie wszyscy zebrani obejrzeli spektakl „Droga” ( w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Białobrzegach), traktujący o trudnym wyborze drogi życiowej przez młodych ludzi.

  Ksiądz Biskup Romuald Kamiński, zwracając się do szkolnej społeczności, nawiązał do Roku Wiary, podkreślił znaczenie szkolnej wspólnoty, pracy, wzajemnego szacunku. Wiele słów poświęcił potrzebie szacunku dla pracy nauczycieli. Udzielił duszpasterskiego błogosławieństwa.

  Krótką wizytę w naszej szkole zakończyło spotkanie dostojnego gościa z nauczycielami i pracownikami szkoły, które przebiegało w ciepłej i serdecznej atmosferze.

  Barbara Zaskowska

 • Eliminacje szkolne Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV / AIDS

  Dnia 03.04.2013r na terenie Zespołu Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach –Gimnazjum odbyły eliminacje klasowe i  eliminacje szkolne  Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. Adresatem konkursu jest Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Augustowie.  Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 30 pytań zamkniętych. W dogrywce był test pytań otwartych 7 pytań . Uczniowie którzy uzyskali największą liczbę punktów zakwalifikowali się do etapu powiatowego Olimpiady.

  Do konkursu wiedzy przystąpiło 12 uczniów z klas I-III gimnazjum:

  1. Justyna Bronakowska kl.I a
  2. Ewelina Murawska kl.I a
  3. Weronika Wasilewska kl.II a
  4. Weronika Frąckiewicz kl.III a
  5. Małgorzata Murawska kl.III b
  6. Monika Frąckiewicz kl. II a
  7. Olga Suchocka kl.III b
  8. Natalia Bronakowska kl.I a
  9. Klaudia Zarzecka kl.I a
  10. Piotr Stankiewicz kl.III b
  11. Żaneta Leszczyńska kl.III a
  12. Maciej Malinowski kl.I a

  Jury etapu szkolnego Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS- etap szkolny  Pani Iwona Naglik i  Pani Emilia Milanowska zakwalifikowały do udziału w etapie powiatowym Olimpiady  następujących uczniów:

  1. Olga Suchocka kl.III b
  2. Natalia Bronakowska kl.I a
  3. Klaudia Zarzecka kl.I a
  4. Piotr Stankiewicz kl.III b
  5. Maciej Malinowski kl.I a

  Etap powiatowy odbędzie się 16 kwietnia 2013r.

  Opracowały: Iwona Naglik , Emilia Milanowska

 • XI Konkurs Wiedzy Olimpijskiej Młodzieży Szkolnej Powiatu Augustowskiego

  ,,W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka.”

  Pierre de Coubertin

   

  5 kwietnia br. augustowskie II LO im. Polonii i Polaków na Świecie gościło 6 reprezentacji gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu augustowskiego, które wzięły udział w XI Powiatowym Konkursie Wiedzy Olimpijskiej. Organizatorom (II LO – Zbigniewowi Ryniewiczowi, Klub Olimpijczyka w Augustowie – Piotrowi Markiewiczowi) przyświecały szczytne cele: rozwijanie zainteresowań młodzieży sportem oraz igrzyskami olimpijskimi, upowszechnianie idei i wartości olimpijskich.

  Otwarcia konkursu dokonali Wojciech Walulik (dyrektor II LO w Augustowie), Wojciech Fortuna (złoty medalista I.O. 1972 w skokach narciarskich) i Piotr Markiewicz (brązowy medalista I.O. w Atlancie w k – 1 na 500 m, prezes Klubu Olimpijczyka w Augustowie, autor pytań). Po uroczystym otwarciu 30 zawodników sprawdziło swoją wiedzę o starożytnych i nowożytnych igrzyskach olimpijskich, startach Polaków, rozwiązując w ciągu 30 minut test wielokrotnego wyboru składający się z 50 pytań.

  Przed ogłoszeniem wyników z uczestnikami konkursu spotkali się Wojciech Fortuna i Piotr Markiewicz, którzy opowiedzieli o swoich startach na igrzyskach, motywacji do sportu, zmianach w sprzęcie oraz procesie treningowym. Jedyny polski złoty medalista w skokach narciarskich odpowiadał na pytania dotyczące jego startów oraz rozdawał autografy.

  Po tym interesującym spotkaniu okazało się, że kategorii gimnazjów zwyciężył Piotr Prawdzik przed Szymonem Siłkowskim i Michałem Skorupą (Białobrzegi). Drużynowo wygrała reprezentacja Gimnazjum w Białobrzegach przed Gimnazjum nr 2 w Augustowie.  W kategorii szkół ponadgimnazjalnych tryumfował dwukrotny finalista ogólnopolskiego Konkursu ,,Na olimpijskim szlaku’’ – Łukasz Pawłowski z II LO w Augustowie przed Martyną Szymczyk (I LO) i Łukaszem Bronakowskim (ACE). Drużynowo zwyciężył zespół I LO im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie. Czworo reprezentantów tej szkoły zakończyło konkurs w pierwszej szóstce. Gratulujemy.

  Z jednej strony należy podkreślić, że aż 7 uczestników uzyskało 40 (i więcej) punktów. Z drugiej zaś - szkoda, że w kategorii gimnazjów frekwencja była mniejsza niż w poprzednich latach. Naprawdę warto poznawać historię igrzysk, bo to fascynująca opowieść o ludzkiej wielkości i słabości. Zachęcamy do udziału w XII Konkursie.

   Najlepsi zawodnicy otrzymali puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe i upominki olimpijskie. Organizatorzy dziękują serdecznie za wsparcie fundatorom: Starostwu Powiatowemu w Augustowie, UKS – owi Białobrzegi. Do zobaczenia za rok, już po Igrzyskach Olimpijskich 2014 w Soczi.

   

   

  WYNIKI

   Indywidualnie

  Gimnazja

  1. Piotr Prawdzik (Gimnazjum w Białobrzegach) – 46 pkt
  2. Szymon Siłkowski (Gimnazjum w Białobrzegach) – 41 pkt
  3. Michał Skorupa (Gimnazjum w Białobrzegach) 39 pkt
  4. Bartosz Filipowicz (Gimnazjum nr 2 w Augustowie) – 34 pkt
  5. Piotr Stankiewicz (Gimnazjum w Białobrzegach) – 32 pkt
  6. Arkadiusz Żywalewski (Gimnazjum w Białobrzegach), Maciej Borysewicz (Gimnazjum nr 2 w Augustowie) – 25 pkt
  7. Krystian Chudecki (Gimnazjum nr 2 w Augustowie) – 23 pkt

  Szkoły ponadgimnazjalne

  1. Łukasz Pawłowski (II LO w Augustowie) – 47 pkt
  2. Martyna Szymczyk (ILO w Augustowie) – 44 pkt
  3. Łukasz Bronakowski (ACE) – 43 pkt
  4. Maciej Roszkowski (ILO) – 42 pkt
  5. Piotr Denert (ILO) – 40 pkt
  6. Łukasz Wolski (ILO) – 37 pkt
  7. Marta Sakowicz (IILO) – 32 pkt
  8. Daniel Prawdzik, Mateusz Rembowski (ACE) – 30 pkt

  Drużynowo

  Gimnazja

  1. Gimnazjum w Białobrzegach (Piotr Prawdzik, Szymon Siłkowski, Michał Skorupa, Piotr Stankiewicz, Arkadiusz Żywalewski; opiekunowie – Artur Kuryło, Jan Saczko) -  183 pkt
  2. Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie (Bartosz Filipowicz, Krystian Chudecki, Maciej Borysewicz, Kamil Miezio, Dominik Chełmiński; opiekun – Barbara Milewska) – 113 pkt

  Szkoły ponadgimnazjalne

  1. I LO im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie (Martyna Szymczyk, Maciej Roszkowski, Piotr Denert, Łukasz Wolski, Anna Fiećko; opiekun – Monika Korzun) – 190 pkt
  2. II LO im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie (Łukasz Pawłowski, Marta Sakowicz, Radosław Gulan, Adrian Jagłowski, Mateusz Zyskowski; opiekun – Zbigniew Ryniewicz) – 156 pkt
  3. ACE (Łukasz Bronakowski, Daniel Prawdzik, Mateusz Rembowski, Ewa Wowak; opiekun – Jolanta Sowól) – 131 pkt
  4. ZST im. Gen. I. Prądzyńskiego w Augustowie (Radosław Patryk Szyłak, Emil Kondracki, Adrian Miller, Przemysław Glinojecki, Krzysztof Dubnicki; opiekun – Izabela Kęcik) – 118 pkt

  Artur Kuryło, Jan Saczko

 • X Konkurs Wiedzy Olimpijskiej

  X KONKURS WIEDZY OLIMPIJSKIEJ

  ,,W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka.”

  Pierre de Coubertin

   

        27 marca 2013 r. w Gimnazjum w Białobrzegach w ramach Programu Edukacji Olimpijskiej odbył się szkolny etap X Konkursu Wiedzy Olimpijskiej, którego celem były: pożyteczna zabawa, upowszechnienie idei olimpijskiej, pogłębienie wiedzy o osiągnięciach polskich olimpijczyków, wyłonienie 5 – osobowej reprezentacji na XI Powiatowy Konkurs Wiedzy Olimpijskiej w Augustowie.

  W konkursie wzięło udział 11 uczniów (członków koła olimpijskiego), którzy rozwiązali test składający się z 30 pytań. Uczestnicy rywalizacji wykazali się wiedzą zarówno o igrzyskach antycznych, jak i nowożytnych (do I.O.2012 w Londynie). Można było uzyskać 30 punktów. Pierwsza ,,5” wystąpi w finale (5.04.2013 r.) w II LO w Augustowie.

  Gratulujemy ,,weteranom’’ startującym po raz trzeci oraz debiutantom, z których najlepszy okazał się Patryk Urban z I b (6 miejsce). Piotr Prawdzik (zwycięzca) zdobył 26 pkt – zaledwie 1 pkt mniej od nieoficjalnego rekordu konkursu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy kontynuują tradycję zapoczątkowaną przez starsze koleżanki i kolegów (I Konkurs Wiedzy Olimpijskiej odbył się w 1993 roku).

        Organizatorami konkursu byli Jan Saczko i Artur Kuryło.

   

  WYNIKI

  1. Piotr Prawdzik III b – 26
  2. Szymon Siłkowski III b – 25
  1. Michał Skorupa III b – 21
  2. Piotr Stankiewicz III b – 21
  3. Arkadiusz Żywalewski III a – 20
  4. Patryk Urban I b - 20

  Pozostali uczestnicy (w porządku alfabetycznym): Jan Purwin I b, Paweł Rusiłowski I a, Patryk Sitnik III a, Emil Witkowski I b, Daniel Żywalewski II a.

  Artur Kuryło, Jan Saczko

   

 • XI Powiatowy Konkurs Młodego Aktora

  XI Powiatowy Konkursu Młodego Aktora

  25 marca 2013 r. w sali teatralnej I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie w ramach Szkolnego Tygodnia Kultury i Nauki odbył się XI Powiatowy Konkursu Młodego Aktora ,,Co by się nie działo, teatr musi grać.’’ Organizatorem tego przedsięwzięcia był Zespół Szkół Ogólnokształcących (p. Bożena Bendig, Elżbieta Klekotko). Młodzi aktorzy wystąpili w kategorii gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Na początku przedstawili przygotowane wcześniej interpretacje tekstów literackich, a następnie etiudy aktorskie na wylosowane tematy. Do ścisłego finału jury zakwalifikowało 9 gimnazjalistów oraz 9 uczniów szkół średnich. Finaliści w ciągu 30 minut przygotowali scenki inspirowane prasowymi artykułami i przedstawili je w 2 – osobowych zespołach. Pięknie popisali się bogatą wyobraźnią, wysokim poziomem umiejętności scenicznych oraz współpracą w przypadkowo dobranym zespole.

  Uczniowie Gimnazjum w Białobrzegach (członkowie koła teatralnego przygotowani przez Jana Saczko) przedstawili następujące teksty:

  • Monika Frąckiewicz – Jan Brzechwa ,,Żaba’’
  • Weronika Wasilewska – Michaił Bułhakow ,,Don Kichot’’
  • Daniel Żywalewski - Sławomir Mrożek ,,Chcę być koniem’’

   

  Po konkursowych emocjach Grupa Teatralna z Gimnazjum w Białobrzegach  przedstawiła publiczności sztukę Sławomira Mrożka ,,Dom na granicy’’. Było ,,na luzie’’, bez presji, bo to czwarty występ grupy w ciągu pięciu dni. W przerwach mogliśmy porozmawiać z absolwentami naszego Gimnazjum, obecnie uczniami I LO, II LO, ACE.

  Opiekunowie grupy (Jan Saczko, Emilia Milanowska) oraz młodzi aktorzy dziękują paniom Bożenie Bendig, Elżbiecie Klekotko za organizację konkursu, ciepłe przyjęcie oraz za umożliwienie przedstawienia sztuki ,,Dom na granicy’’. Dziękujemy paniom Alicji Gieniusz i Katarzynie Korąkiewicz za pomoc w organizacji wyjazdu całej grupy do Augustowa.

   

  Emilia Milanowska, Jan Saczko

 • Wystawa Maćka Klimaszewskiego

  Kilka twarzy

  Wystawa

   

  Miałem okazję obejrzeć samodzielną wystawę obrazów Macieja Klimaszewskiego (naszego absolwenta), które na czas teatralnej awantury w szkole przysłoniły ścianę chwały sportowców. Wprawdzie szanujemy mistrzów biegów i gier wszelakich, ale ucieszyło nas, że Maciek zaprezentował swoich trzynastu znajomych (nie jesteśmy przesądni), których twarze witają uczniów idących na salę gimnastyczną. Patrzą na nas Jimi Hendrix, Johnny Depp, Jimmy Page i twarze obcych, nieznanych nam – z pogranicza jawy i snu. Może nie zachęcają, żeby się z nimi zaprzyjaźnić, ale pozwalają się zatrzymać na chwilę i spojrzeć w oczy Starości, Samotności, Obawie, Władzy, Miłości.

  Jeszcze chwilę u nas pobędą, a potem ruszą przed siebie i będą żyły dalej swoim życiem, w naszej pamięci. Wystawę naprawdę warto obejrzeć.

  Dobrze, że choć na chwilę spotkały się z Teatrem i Muzyką. Cieszymy sie, że wystawa prac Macieja Klimaszewskiego uświetniła XX Dzień Teatru w Zespole Szkół w Białobrzegach. Dziękujemy Ci, Maćku.

   

  Jan Saczko

 • Coś więcej niż teatr...

  Coś więcej niż teatr …

  22 i 23 marca Zespół Szkół im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego po raz kolejny stał się miejscem spotkania młodych adeptów teatru i muzyki. Dlaczego się spotkali? Bo lubią grać na scenie, bo chcą pracować razem, bo chcą zrobić coś swojego. Każdy z tych powodów równie prawdopodobny. Nie ukrywają, że chcą pokazać widzom coś więcej niż spektakle.

  XX Dzień Teatru odbył się pod hasłem ,,Coś więcej niż teatr …’’ Właściwie w Białobrzegach spotkały się Teatr, Muzyka i Malarstwo. W piątek w części teatralnej wystąpiły grupy: ze Szkoły Podstawowej w Białobrzegach z ,,Balladyną’’ Juliusza Słowackiego (opiekun – Grażyna Borawska, scenografia i kostiumy – panie Ewa Cich i Barbara Zaskowska). Najmłodsi aktorzy w pięknych kostiumach i wśród zjawiskowej scenografii przedstawili miłosne perypetie Goplany i Grabca. Piękny klasyczny tekst. Potem spektakl kontynuujący temat - nasi goście z Zespołu Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie w ,,Miłości - od prehistorii po współczesność’’ (reżyseria – pani Dominika Kiełczewska, opracowanie muzyczne – pan Janusz Cichor). Lekko, zabawnie, przy akompaniamencie zespołu. I po ponad trzydziestu minutach – zmiana tematu, choć nie nastroju: dzięki grupie z klasy II b naszego Gimnazjum jesteśmy świadkami sporu o mur między Cześnikiem i Rejentem (,,Zemsta’’ Aleksandra Fredry).

  W ostatniej odsłonie teatralnych prezentacji piątkowego spotkania Grupa Teatralna z Bialobrzeg przedstawiła ,,Dom na granicy’’ Sławomira Mrożka (reżyseria – Jan Saczko, scenografia, kostiumy – panie Elżbieta Czuper i Katarzyna Krzyżewska). Groteska z przesłaniem i mocnym finałem. Część teatralną zakończyli gimnazjaliści, którzy zaprezentowali teksty z XI Powiatowego Konkursu Młodego Aktora: Monika Frąckiewicz - ,,Żabę’’(Jana Brzechwy), Weronika Wasilewska - ,,Don Kichota’’ (Michaiła Bułhakowa), Daniel Żywalewski - ,,Chcę być koniem’’ (Sławomira Mrożka).

  W sobotę oprócz wcześniej pokazywanych sztuk wystąpili nasi zacni goście - Res Humanae z I LO w Augustowie przedstawił piękną i pouczającą podroż w czasie i w głąb siebie - „Kartotekę -  pół wieku później” (na motywach ,,Kartoteki’’ Tadeusza Różewicza) w reżyserii pani Bożeny Bendig. Całości teatralnej uczty dopełniła pantomima ,,Jezus żyje’’ w interpretacji zespołu absolwentów naszego Gimnazjum. Było refleksyjnie, zabawnie, mądrze i pięknie …

  W tym roku ku zadowoleniu licznej publiczności część muzyczna była niczym koncert muzyki wszelakiej. Wystąpili wokaliści, pianiści, gitarzyści (wielu z nich przygotowanych pod opieką pani Katarzyny Siemienowicz):  Patryk Świderski (tekst własny, hip - hop), Błażej Gudanowski (tekst własny, hip - hop), Patryk Urban ( ,,Comptine …” z filmu ,,Amelia’’; ,,Imagine’’ Johna Lennona), Patryk Harasim (,,Set the fire to the rain’’, ,,Someone like You’’ Adele), Patryk Sitnik (,,W więziennym szpitalu’’),  Justyna Bronakowska (,,Pasażer’’ Comy),  Rafał Rowiński ( ,,Wicked game’’ Chrisa Isaaka), zespół pod opieką z udziałem pana Janusza Cichora (m.in. ,,Idź precz’’ Perfectu),  Katarzyna Siemienowicz

  (,,Nim stanie się tak’’ VooVoo, ,,Byłabym’’ Hey),  Roman Hyla (,,Paranoid’’ Black Sabbath),  Roman Hyla / Arkadiusz Żywalewski (,,Enter Sandman’’ Metalliki), Roman Hyla / Jan Saczko ( ,,Wish you were here’’ Pink Floyd, ,,People are strange’’ The Doors).

  Każdy utwór to odrębna opowieść, inny nastrój i emocje. Wykonawcy pokazali, że popowe utwory mogą współgrać z ,,dzikim atakiem metalowej furii’’, czyli z Metallicą. Dzięki niebanalnym interpretacjom cieszyły uszy i oczy licznej widowni. I każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

  Nie uciekając do słów wielkich, pełnych sztucznego zadęcia, należy uznać, że XX Dzień Teatru przeszedł do historii jako impreza wyjątkowa. W jej przygotowaniach wzięło udział ponad 100 osób: nauczycieli, pracowników naszej szkoły, absolwentów, uczniów, kolegów i koleżanek z sąsiednich szkół. W piątek i sobotę obejrzało nas ponad czterystu widzów, dla których wystąpili aktorzy, wokaliści i instrumentaliści z ZSS w Augustowie, I LO, II LO, ACE w Augustowie oraz Zespołu Szkół w Białobrzegach. Cieszymy się, że mogliśmy dać ludziom trochę radości…

  Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali przy naszej teatralno – muzyczno – plastycznej awanturze oraz widzom.

   

                                                                                   Grażyna Borawska, Ewa Cich, Elżbieta Czuper, 

                                                                                                Katarzyna Krzyżewska, Jan Saczko, Katarzyna Siemienowicz ,  Barbara Zaskowska

   

 • Zarządzenie Podlaskiego Kuratora Oświaty

  Zarządzenie Nr 5/2013 Podlaskiego Kuratora Oświaty z dnia 22 stycznia 2013 r.

  w sprawie ustalenia terminów i zasad rekrutacji do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

  Działając na podstawie § 23 pkt. 2, 3 i 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 roku w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. N r 26, poz.232 ze zm.) ustalam, co następuje:

  § 1

  Terminy składania dokumentów i rekrutacji do szkół.

  1. Gimnazja - składanie dokumentów od 21 marca do 12 kwietnia 2013 r. do godz. 15.00

  - składanie świadectw do 3 lipca 2013 r. do godz. 15.00

  - rekrutacja od 4 lipca do 5 lipca 2013 r. do godz. 15.00

  - ogłoszenie listy przyjętych 8 lipca 2013 r. o godz. 15.00

  2. Szkoły ponadgimnazjalne dla młodzieży

  - składanie dokumentów od 18 marca do 31 maja 2013 r. do godz. 15.00

  - składanie dokumentów do szkół dysponujących wolnymi miejscami od 3 czerwca do 12 czerwca 2013 r. do godz. 15.00

  - składanie kopii świadectw ukończenia gimnazjum i zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego do 2 lipca 2013 r. do godz. 15.00

  - ogłoszenie listy przyjętych 3 lipca 2013 r. o godz. 15.00

  - potwierdzenie przez kandydata woli podjęcia nauki w danej szkole poprzez złożenie oryginałów świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego od 4 lipca do 5 lipca 2013 r. do godz. 15.00

  - ogłoszenie wolnych miejsc 8 lipca 2013 r. o godz. 15.00

  - składanie dokumentów od 9 lipca do 10 lipca 2013 r. do godz.12.00 - ogłoszenie listy przyjętych 10 lipca 2013 r. o godz. 15.00

  3. Szkoły policealne - składanie dokumentów od 1 lipca do 2 sierpnia 2013 r. do godz. 15.00 - egzamin lub rozmowa kwalifikacyjna ( jeśli szkoła taki egzamin lub rozmowę przeprowadza to dokładny termin egzaminu lub rozmowy ustala dyrektor szkoły) od 16 sierpnia do 23 sierpnia 2013 r. - ogłoszenie listy przyjętych do 30 sierpnia 2013 r. do godz. 15.00

  4. Szkoły dla dorosłych - składanie dokumentów do 9 sierpnia 2013 r. do godz. 15.00 - egzamin lub rozmowa kwalifikacyjna ( jeśli szkoła taki egzamin lub rozmowę przeprowadza to dokładny termin egzaminu lub rozmowy ustala dyrektor szkoły) od 12 sierpnia do 16 sierpnia 2013 r.

  - ogłoszenie listy przyjętych do 23 sierpnia 2013 r. do godz. 15.00

  6. W szkołach ponadgimnazjalnych dla młodzieży oraz we wszystkich typach szkół dla dorosłych, które rozpoczynają zajęcia dydaktyczno – wychowawcze zgodnie z § 2 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. nr 46, poz. 432 z dnia 30 kwietnia 2002 r. z późn. zm.) ustala się terminy składania dokumentów i rekrutacji a/ składanie dokumentów od 2 grudnia 2013 r. do 3 stycznia 2014 r. b/ rekrutacja od 7 stycznia 2014 r. do 17 stycznia 2014 r. c/ ogłoszenie listy przyjętych 20 stycznia 2014 r.

  § 2

  Sposób przeliczania na punkty ocen z języka polskiego i trzech wybranych zajęć edukacyjnych oraz wyników egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, a także sposób punktowania innych osiągnięć kandydatów.

  Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania wynosi:

  1. Za wyniki egzaminu w ostatnim roku nauki w gimnazjum - 100 pkt. (Uzyskane wyniki procentowe z każdej części egzaminu mnożone są przez przelicznik 0,2, np. 75% = 75 x 0,2 = 15 pkt. Maksymalna liczba punktów za 5 wyników procentowych wynosi 500% x 0,2 = 100).

  2. Za oceny z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych: - 60 pkt. - ocena celująca - 15 pkt. - ocena bardzo dobra - 13 pkt. - ocena dobra - 10 pkt. - ocena dostateczna - 6 pkt.

  3. Osiągnięcia ucznia :- 40 pkt.

  a) ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem - 10 pkt.

  b) udział w konkursach wiedzy organizowanych przez kuratora oświaty z następujących przedmiotów: język polski, matematyka, fizyka, biologia, chemia, historia, geografia, język angielski, język niemiecki, język białoruski, język rosyjski, język francuski, informatyka, plastyka, a także w konkursie ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”: - finalista konkursu ponadwojewódzkiego - 12 pkt.

  - finalista konkursu wojewódzkiego - 11 pkt.

  c) uzyskane wysokie miejsce w zawodach artystycznych i sportowych oraz konkursach wiedzy innych niż wymienione w pkt. 3 lit. b, organizowanych przez kuratora oświaty ( pierwsze trzy miejsca, nie więcej niż 7 pkt. ) na szczeblu: - powiatowym - 4 pkt. - wojewódzkim - 5 pkt. - ponadwojewódzkim - 6 pkt. - ogólnopolskim - 7 pkt.

  d) uzyskane wysokie miejsce w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez podmioty działające na terenie szkoły ( pierwsze trzy miejsca, nie więcej niż 6 pkt. ) na szczeblu: - powiatowym - 3 pkt. - wojewódzkim - 4 pkt. - ponadwojewódzkim - 5 pkt. - ogólnopolskim - 6 pkt.

  e) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub środowiska szkolnego (pod warunkiem, że jest to działanie długofalowe – co najmniej 1 rok) - 5 pkt. § 3 Wskazane w § 2 ust.3 lit.b), c), d), e) zarządzenia osiągnięcia ucznia punktowane są tylko w wypadku potwierdzenia ich wpisem na świadectwie ukończenia szkoły.

  § 4

  Na każdym etapie rekrutacji o przyjęciu do szkół decyduje suma punktów uzyskana w postępowaniu rekrutacyjnym zgodnie z przepisami § 2.

  § 5

  Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych: Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów, Olimpiady Informatycznej dla Gimnazjalistów i Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów oraz laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od kryteriów zawartych w § 2 niniejszego zarządzenia.

  § 6

  1. Przepisu § 2 ust.1 nie stosuje się do kandydatów, którzy na podstawie odrębnych przepisów zostali zwolnieni z obowiązku przystąpienia do egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum.

  2. W postępowaniu rekrutacyjnym kandydatów, o których mowa w ust.1 brane są pod uwagę tylko osiągnięcia wymienione w § 2 ust. 2 i 3.

  3. O przyjęciu kandydata, o którym mowa w ust. 1, decyduje uzyskanie wyższej liczby punktów od każdego przyjętego do szkoły przy porównywaniu ich osiągnięć wymienionych w § 2 ust. 2 i 3.

  § 7

  Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży przesyłają drogą elektroniczną informacje o liczbie wolnych miejsc do Kuratorium Oświaty w Białymstoku na adres bpietraszuk@kuratorium.bialystok.pl oraz zgodnie z rejonizacją nadzoru do odpowiednich Delegatur Kuratorium Oświaty: w Łomży - kborawski@kuratorium.bialystok.pl w Suwałkach - suwalki.delegatura@kuratorium.bialystok.pl po ogłoszeniu list przyjętych (3 lipca 2013 r. i 10 lipca 2013 r.)

  § 8

  Informacje o rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych będą dostępne w siedzibie Kuratorium Oświaty w Białymstoku tel. 85 748 48 05 oraz w siedzibach Delegatur Kuratorium w Łomży tel. 86 216 56 45 i w Suwałkach tel. 87 566 37 02, jak też we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych. § 9 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

  Podlaski Kurator Oświaty mgr Jerzy Kiszkiel

 • Nabór  na rok  szkolny 2013/2014

   

  Dyrektor Zespołu Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego

  w Białobrzegach informuje, że:

   

  1. Dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego  w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat.
  1. W roku  szkolnym  2013/2014 na wniosek rodziców, obowiązkiem szkolnym obejmuje się dziecko, które

           w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat.

  1. Dziecko w wieku 6 lat, które  w roku szkolnym 2013/2014 nie rozpocznie spełniania obowiązku szkolnego, kontynuuje przygotowanie przedszkolne w przedszkolu , oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.
  1.  Podania o przyjęcie dziecka można pobrać od nauczyciela przedszkola lub w sekretariacie szkolnym.
  1. Rodziców dzieci podlegających obowiązkowi przedszkolnemu i szkolnemu prosi się o dopełnienie czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola, szkoły w terminie do 15 kwietnia 2013.
 • 05.03.2013 Moduł SPORT został zmodyfikowany
 • MECENAS WIEDZY

  Państwo Lilianna i Stanisław  Kisiel Medyczne Centrum Diagnostyczno - Lecznicze

  w ramach kampanii społecznej "Czytam więc wiem" zorganizowanej przez Kurier Poranny i Gazetę Wspólczesna

  ufundowała szkole pakiet prenumerat papierowych i elektronicznych Gazety Wspólczesnej na okres marzec - czerwiec 2013

  Dziękujemy!

 • Semestralne zebranie z rodzicami

         

  Dnia 08-02-2013r. na semestralnej wywiadówce rodzice uczniów szkoły podstawowej jak i gimnazjum mieli okazję wysłuchania wykładu na temat „Zaburzeń odżywiania”, który poprowadziła pani dietetyk Izabella Kęcik. Rodzice być może po raz pierwszy usłyszeli o anoreksji, bulimii, otyłości i kompulsywnym objadaniu się jako przykładach  chorób z grupy zaburzeń psychicznych, które zagrażają zdrowiu dzieci  i młodzieży. Prowadząca wykład zapoznała zebranych z przyczynami i mechanizmami powstawania zaburzeń odżywiania, z ich objawami oraz sposobami leczenia. Szczególne wrażenie wywarły na zebranych zdjęcia pokazujące osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania. Ponadto rodzice otrzymali ulotki, na których znalazły się klasyfikacja masy ciała ze względu na BMI wg WHO, WHR według, których każdy może określić  prawidłowość własnej wagi  oraz zasady zdrowego żywienia wg. IŻŻ.   

                                                                                                                                          K. Siemienowicz

  Dnia 08-02-2013r. na semestralnej wywiadówce rodzice uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej   zapoznali się z zadaniami do realizacji w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2013-2016 a w szczególności Kampanii Narkotyki? To mnie nie kręci!, która będzie realizowana na Terenie szkoły w roku 2013.

   Pani pedagog Emilia Milanowska przedstawiła cele i zadania  kampanii, a wychowawcy klas przedstawili mini wykład na temat kampanii i  rozdali ulotki na temat dopalaczy i marihuany dla rodziców. 

  E.Milanowska

 • Wieczór wspomnień

  Wisława Szymborska w jednym ze swoich wierszy napisała: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”. Ta idea przyświecała uczniom kl. III a, którzy wyszli z inicjatywą zorganizowania w szkole im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach „Wieczoru Wspomnień”, poświęconego uczniom tej szkoły – śp. Karolinie, Adasiowi i Dominice. Wieczornica ta odbyła się   11 XII 2012r. Do czynnego udziału w wieczornicy organizatorzy zaprosili też absolwentów tej szkoły.    Zaproszonych gości urzekła najpierw i wprowadziła w odpowiedni nastrój sceneria szkolnego korytarza, przekształconego w ten wieczór w przytulny pokój, rozbłyskujący światłem licznych lampioników, poustawianych na stołach i oknach. Całości dopełniał fragment utworu „Twarze” polskiego rapera Eldo (Leszka Kaźmierczaka), zawieszony na kotarze stanowiącej tło dla występujących: „Wyrzucam smutek, zostawiam pamięć o nich. Twarze z przeszłości, duchy, których nie chcę wygonić”. „Wieczór Wspomnień” rozpoczął pokaz slajdów, przygotowany przez  p. Renatę Oborską na podstawie zdjęć dostarczonych przez rodziny zmarłych uczniów. Dalszą część wieczornicy wypełniły wiersze i piosenki, wybrane i zaprezentowane przez uczniów gimnazjum i absolwentów, pod kierunkiem p. Katarzyny Siemienowicz i p. Grażyny Borawskiej. Niektóre z tych utworów uczniowie (Patryk Świderski, Błażej Gudanowski) napisali specjalnie na tę wieczornicę. Atmosfera wzruszenia i wspomnień towarzyszyła widzom przez cały wieczór. Wieczornica zakończyła się „światełkiem do nieba”. Trzy lampiony, zapalone przez rodziny zmarłych uczniów, poszybowały w górę jako symbol pamięci o tych, którzy odeszli.

    Iwona Naglik, Marianna Kisielewska,         

      Renata Oborska, Katarzyna Siemienowicz,       

      Agnieszka Wielgat, Grażyna Borawska

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
  Zespół Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
  Białobrzegi 75
  16-300 Augustów
 • 87 644 92 25
  fax 87 644 92 25

Galeria zdjęć