Nawigacja

 • SPORT

  Grali nasi szczypiorniści

  9 stycznia w Zespole Szkół w Płaskiej odbył się Międzygminny Turniej Piłki Ręcznej Szkół Podstawowych. Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Białobrzegach (podopieczni Artura Kuryło) zajęli 3 miejsce. W pierwszym meczu ulegli SP Płaska – 10 : 16, zaś w drugim po zaciętej walce – SP Lipsk – 15 : 16. Nasza drużyna zagrała w następującym składzie: Daniel Suchocki, Łukasz Brozio, Radosław Kondracki, Dawid Łaniewski, Radosław Witkowski, Patryk Morozow, Cezary Wyszyński, Kamil Dabulis, Łukasz Górski (bramkarz). Dziękuję za grę i sportową postawę.

  A.K.

 • Zapraszamy na Bal Karnawałowy

   

   

   

   

  Zapraszamy na

   

  Bal Karnawałowy

   

   

   

  Przyjdź wspomóż projekt „Żłobek na peryferiach”.

  Siostry Benedyktynki Misjonarki, pracujące w Santo Domingo (Ekwador) prowadzą żłobek dla 40 ubogich dzieci. Zebrane przez nas środki finansowe zostaną przeznaczone na odnowienie pomieszczeń żłóbka oraz wyposażenie go w łóżeczka i zabawki.

  Dlatego zachęcamy do zakupu ciasta, napojów, kartek okolicznościowych.

   

  Kochani!
  Chcieliśmy kultywować obyczaj nie nowy
  Zaprosić
  Małych i Dużych na Bal Karnawałowy!
  Mile widziane maski i przebrania!
  Bal od
  będzie się 07 lutego 2016r.
  o godzinie 14.00

  w Zespole Szkół w Białobrzegach

  Zabawie patronuje Ks. Arkadiusz Orzeł Proboszcz Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego Św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Białobrzegach

   

   

  Nie może Cię zabraknąć, dlatego już

  teraz zarezerwuj sobie wolne popołudnie

  zabierz ze sobą siostrę, brata, mamę, tatę!

  Gwarantujemy niezapomniane wrażenia!

  Do zobaczenia na miejscu!

   

  Serdecznie zapraszamy!

  Bardzo prosimy o wzięcie ze sobą obuwia na zmianę.

   

 • Wśród nocnej ciszy...

  Spotkanie opłatkowe

    21 grudnia najpierw odbyły się spotkania wigilijne w poszczególnych klasach, a potem spotkanie opłatkowe nauczycieli, pracowników, rodziców, uczniów Zespołu Szkół im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach. Modlitwę poprowadził ks. Arkadiusz Orzeł. Uczniowie naszej szkoły przedstawili Jasełka, okraszone bożonarodzeniowymi kolędami. Występ został przygotowany przez panie Barbarę Zaskowską, Halinę Suchodolską i Katarzynę Siemienowicz. Pani Dyrektor Katarzyna Korąkiewicz złożyła życzenia spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia.

  B.Z.

 • PLEBISCYT

  Najpopularniejszy Uczeń - Sportowiec 2015

  21 grudnia zakończył się zorganizowany przez ,,Gazetę Współczesną’’ plebiscyt, którego celem było wybranie najpopularniejszego Ucznia –Sportowca 2015 w województwie podlaskim. W gronie 49 nominowanych zawodniczek i zawodników wysokie dziewiąte miejsce zajęła Kamila Witkowska (klasa III b, UKS Białobrzegi, UKS Technik Augustów). Wielokrotna medalistka i finalistka Igrzysk i Gimnazjady Województwa Podlaskiego oraz zawodów międzywojewódzkich w lekkoatletyce (biegach przełajowych i biegach na 600 m i 1000 m) zdobyła aż 855 głosów. Gratulujemy Kamili i życzymy wielu sukcesów w kolejnych startach i sezonach.

  J.

 • Wesołych Świąt

   

  Świąt pełnych magii i uroku, który się zdarza tylko raz w roku.
  Radości nawet z milczenia –
  w rodzinnym gronie to bez znaczenia.
  Ważne, by czas spędzony razem
  był najwspanialszym, świątecznym czasem
  i by za rok wspominać miło, ·że nawet milczeć cudownie było.
  Niech, więc się spełni to życzenie, przynosząc wszystkim świąteczne wzruszenie.

  Wesołych Świąt

  Życzą

  Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Uczniowie

  Zespołu Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego

  w Białobrzegach

   

 • BALET

  ,,Dziadek do Orzechów’’

  15 grudnia uczniowie naszej szkoły pojechali do Opery i Filharmonii w Białymstoku na balet ,,Dziadek do Orzechów’’ Piotra Czajkowskiego. Przedstawienie miało się zacząć o dziesiątej, więc było jeszcze trochę czasu na oswojenie się z wnętrzem opery. Gdy weszliśmy na dużą salę, zajęliśmy wyznaczone miejsca. Zgasło światło, orkiestra zaczęła grać, a tancerze tańczyć. Ich taniec naprawdę mógł się podobać. Spektakl w wykonaniu artystów LWOWSKIEGO NARODOWEGO TEATRU OPERY I BALETU IM. SALOMEI KRUSZELNICKIEJ trwał około dwóch godzin i składał się z dwóch aktów przedzielonych antraktem. Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

  Nasz wyjazd oczywiście nie mógł się obyć bez krótkiej wizyty w galerii handlowej, po której wróciliśmy do szkoły. Następnego dnia dzieliliśmy się ze sobą wrażeniami. Wyjazd zorganizowała pani Katarzyna Siemienowicz. Dziękujemy.

   

  Radosław Kondracki, klasa VI

   

 • TRADYCJA

  VII Memoriał Mariana Kasjanowicza

  12 grudnia w sali sportowej Zespołu Szkół im. Generała Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach odbył się VII Memoriał Mariana Kasjanowicza w Tenisie Stołowym, zorganizowany przez naszą szkołę , UKS Białobrzegi oraz  Gminę Augustów. Po raz kolejny organizatorzy i zawodnicy uczcili pamięć Pana Mariana, działacza i trenera tenisa stołowego, człowieka, który wiele zrobił dla rozwoju tej pięknej dyscypliny sportu w naszym regionie. Symboliczne było to, że nasz turniej zaszczycili swoją obecnością Panowie Jerzy Kasjanowicz (syn Pana Mariana) oraz Pan Stanisław Fiedorczuk (rywal Patrona naszego turnieju z czasów zawodniczych), a w turnieju zagrał Adam – wnuk.

  W zawodach zagrało aż 37 zawodników i 1 zawodniczka, więc żeby dotrzeć do czołowej ,,8’’ trzeba było naprawdę walczyć do ostatniej piłki. Memoriał obfitował w ciekawe i zacięte pojedynki. Finał okazał się powtórką z ubiegłego roku. Zagrali w nim Robert Karniej (MLKS Czarni Olecko) i Roman Skrzekut (Bryzgiel, UKS Białobrzegi). Finałowa rozgrywka była pełna pięknych wymian, obustronnych topspinów i zaciętej walki do ostatniej piłki. Obaj rywale zostawili na meczu wiele serca i zdrowia. 3 : 2 wygrał Robert Karniej, powtarzając wynik sprzed roku. W ,,małym finale’’ o trzecie miejsce Piotr Paul (Kolnica, UKS Białobrzegi) pokonał Karola Żukowskiego (SKTS Sokółka).

  Turniej zakończyła miła uroczystość, podczas której Zbigniew Buksiński (Wójt Gminy Augustów) oraz Waldemar Borys nagrodzili sześciu najlepszych zawodników pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Najstarszym zawodnikiem był Stanisław Fiedorczuk (1936 r.), a najmłodszym – Karol Szeszko (2008 r.), jedyną zawodniczką rywalizującą z chłopcami – Aleksandra Janczak. Oni również zostali nagrodzeni.

  Sędzią głównym turnieju był Waldemar Borys, pomocniczym – Jan Saczko, odpowiedzialnym za organizację – Artur Kuryło. Warto też podkreślić rzetelne sędziowanie przez sędziów stolikowych, uczniów Gimnazjum w Białobrzegach: Paulinę Sitnik, Urszulę Żywalewską, Magdę Janczak, Kacpra Świackiego i Pawła Siłkowskiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy stworzyli pozytywną atmosferę zawodów. Zapraszamy za rok.

  Szczegółowe wyniki turnieju w zakładce SPORT W SZKOLE.

   

   

  WYNIKI:

  Kategoria otwarta

  1. Robert Karniej – MLKS Czarni Olecko

  2. Roman Skrzekut – Bryzgiel, UKS Białobrzegi

  3. Piotr Paul – Kolnica, UKS Białobrzegi

  4. Karol Żukowski – SKTS Sokółka

  5. Patryk Urban – Kolnica, UKS Białobrzegi

  6. Szymon Roszkowski – Gliniski, UKS Białobrzegi

  7. Szymon Siłkowski – Netta Druga, UKS Białobrzegi, Tadeusz Omelianiuk - Augustów

   

  W.A.J

   

 • W zdrowym ciele - zdrowy duch

  Zaproszenie

   

  We czwartek 17. 12. 2015r o godz. 11. 00 w naszej szkole, w ramach profilaktyki odbędzie się kolejna edycja „W zdrowym ciele- zdrowy duch” Tematem tegorocznego dnia są Dopalacze.

  W ramach tego dnia odbędą się spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji, Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Przedstawione tez będą filmy i prezentacje nt. „Wpływ środków odurzających i psychotropowych na zdrowie człowieka”

  Wszystkich rodziców zainteresowanych tą problematyką serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu. Uczniowie klasy II B gimnazjum wraz z wychowawcą P. Renatą Oborską

 • Pomoc

  Polacy – Kresowym Straceńcom”

  Podtrzymując tradycję z ubiegłych lat, w bieżącym roku wzięliśmy udział w akcji ,,Polacy – Kresowym Straceńcom’’, która ma na celu pomoc żołnierzom Armii Krajowej i członkom ich rodzin żyjącym na Białorusi i Litwie. W dniach 2 – 10 grudnia wśród uczniów i pracowników naszej szkoły zbieraliśmy produkty żywnościowe i przygotowaliśmy paczki dla naszych rodaków z Białorusi. Paczki przekazaliśmy do Urzędu Gminy w Augustowie. Dziękujemy gorąco wszystkim darczyńcom za ten dar serca. Akcję koordynowała pani Barbara Zaskowska.

  B.Z.

   

 • MARATON PISANIA LISTÓW

  O uwolnienie po raz drugi

  Od 7 do 11.12.2015 uczniowie Gimnazjum w Białobrzegach na zaproszenie II Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie uczestniczyli w V powiatowym Maratonie Pisania Listów Amnesty International 2015. W tym roku, pisząc listy, apelujemy do prezydenta Uzbekistanu o natychmiastowe zwolnienie z więzienia Muhammada Bekzhanowa, redaktora naczelnego zakazanej gazety opozycyjnej w Uzbekistanie, zmuszonego torturami do przyznania się do popełnienia przestępstw ,,przeciwko państwu’’.

  Wierzymy, że apele będą skuteczne …

   B.Ch./ J.

 • Siatkówka

  Mistrzostwa Powiatu

  5 grudnia Zespół Szkół w Augustowie gościł siatkarskie drużyny dziewcząt, które stanęły w szranki Mistrzostw Powiatu SZS, eliminacji Mistrzostw Grupy Północnej. Drużyna Gimnazjum w Białobrzegach ( podopieczne pani Katarzyny Siemienowicz) zajęła 4 miejsce po walce w trzech meczach: 0 : 2 z Gimnazjum nr 4 w Augustowie, 0 : 2 z Gimnazjum w Janówce, 2 : 0 z Gimnazjum nr 2 w Augustowie. Nasze zawodniczki wprawdzie nie awansowały do Finału Grupy Północnej, ale na boisku zostawiły dużo zdrowia. Dziękujemy: Kamili Witkowskiej, Julii Ziarko, Patrycji Jagłowskiej, Patrycji Witkowskiej, Weronice Rutkowskiej, Kindze Nazarowskiej, Brigidzie Karacsoni, Marcie Klimaszewskiej. Dziękujemy również naszym absolwentom i uczniom za gorący doping.

  K.S.

 • Dla Ludzi

   

  Niezwykły Poniedziałek

  7 grudnia (poniedziałek) – taki dzień nie zdarza się często. Najpierw SU (Caritas) zorganizowały kiermasz kanapek i ciast. Potem cała szkoła udała się do kościoła pw.św. siostry Faustyny Kowalskiej w Białobrzegach, gdzie uczestniczyła w rekolekcyjnej mszy adwentowej celebrowanej przez ks. proboszcza Arkadiusza Orła. Kazanie rekolekcyjne głosił ks. Sławomir. Po powrocie ze świątyni uczestniczyliśmy w aukcji maskotek, zabawek i innych skarbów, zorganizowanej przez p. Iwonę Naglik i p. Renatę Oborską. Całkowity dochód z obu akcji przeznaczono na przygotowanie świątecznych paczek dla potrzebujących uczniów z naszej szkoły . Cieszymy się, że 7 grudnia zawitał do naszego kalendarza, że mogliśmy pomóc ludziom. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszych działań.

  B.Z.

 • Pomagamy

  Góra Grosza

  W dniach 23.11 – 4.12.2015 r. w naszej szkole, tak jak w całej Polsce, została usypana Góra Grosza. To już XVI edycja tej akcji, która stała się częścią naszej szkolnej tradycji. W tym roku pomagamy dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji i nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Tegoroczna Góra Grosza (podobnie jak poprzednie) uczy, że każdy grosz, najdrobniejsze monety mają ogromne znaczenie w pomocy bliźnim. W akcji zorganizowanej przez Caritas naszej szkoły zebraliśmy 201zł . Poszczególne klasy zebrały:

  Kl. I SP - 12,24 zł, kl. IISP – 21,99zł, kl. IIISP – 21,26zł, kl. IV – 19,08zł, kl. V – 11, 55, kl. VI – 9,07zł, kl. Ia – 5,12zł, kl. Ib – 21,22zł, kl. IIa – 18,13zł, kl. IIb – 22,28 zł, kl. IIIa – 12,96zł, kl. IIIb – 26,10 zł

  Wszystkim serdecznie dziękujemy.

  B.Z.

   

 • Wycieczka do Warszawy

  W Muzeum Marii Skołodowskiej - Curie

   Dnia 04 grudnia 2015 wyruszyliśmy na kolejną wycieczkę – tym razem pojechaliśmy do Warszawy.

  Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Stadionu Narodowego. Idąc „trasą ekskluzywną” poczuliśmy się nadzwyczajnie, jak wyjątkowi goście. Poznaliśmy trasy, którymi poruszają się fani piłki nożnej w czasie meczu, odwiedziliśmy również strefę VIP gdzie mogliśmy przekonać się jaki jest z niej widok. Sprawdziliśmy w jakich warunkach przebierają się piłkarze przed meczem oraz jak pracują dziennikarze w czasie imprez.

  Kolejnym punktem naszego zwiedzania było muzeum Marii Skłodowskiej – Curie.

  Pierwsza część spotkania dotyczyła życiorysu naszej noblistki, a druga - to już pokaz chemiczny. Zobaczyliśmy, że chemia to nie tylko wzory, równania reakcji czy obliczenia chemiczne ale fascynująca dziedzina nauki. Pokazano nam jak ciekawy, kolorowy (czasem nawet wybuchowy) jest świat fizyki i chemii. Prowadzone zajęcia pomogły małym i dużym lepiej zrozumieć otaczający ich świat.

  Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Planetarium w Centrum Nauki Kopernik, gdzie unieśliśmy się „Na skrzydłach marzeń”. Ile razy śniłeś, że latasz? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest mieć skrzydła? Odkryliśmy wielką tajemnicę latania z Leonardem da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi pionierami lotnictwa.

  „Na skrzydłach marzeń” to niezwykła przygoda z nauką i historią lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem. Marzenia o lataniu wyniosło człowieka jeszcze dalej – w kosmos. My także odwiedziliśmy stację kosmiczna i polecieliśmy rakietą.

     A więc ile razy śniłeś o lataniu?

     Sny czasem się spełniają.

       R.O.

 • KINO

  Recenzja – niełatwa sztuka ,,czytania’’ filmu

  Również 8 grudnia nastąpiło zwieńczenie I Konkursu Na Recenzję Filmową. Kto z nas nie lubi oglądać filmów? Ale kto z nas lubi o filmach opowiadać i je oceniać? Tym większe wyrazy uznania należą się uczniom Gimnazjum w Białobrzegach, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w konkursie. Za najciekawszą recenzję uznano tekst Katarzyny Granackiej (III a) - ,,Życie w biegu’’, poświęcony pięknemu filmowi ,,Wszystko będzie dobrze’’ Tomasza Wiszniewskiego. Drugie miejsce zajęła Angelika Pomichter (II a), autorka tekstu ,,Film, po którym chce się żyć’’ (o ,,Chce się żyć’’ Macieja Pieprzycy), zaś trzecie (ex aequo): Marek Kondracki (III b) – za ,,Forresta Gumpa – godnego naśladowania czy wzór do naśladowania’’ (o ,,Forreście Gumpie’’ Roberta Zemeckisa), Krystian Kozłowski (I b) – za ,,Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się przytrafi’’ (o ,,Forreście Gumpie’’), Kamila Witkowska (III b) – za ,,Chce się żyć’’ (o filmie pod tym tytułem).

  Młodzi recenzenci wykazali się lekkim piórem i znajomością konkursowych filmów. W pełni zasłużyli na nagrody: książki, plakaty, bilety wstępu do kina Iskra, dyplomy. Dziękujemy Radzie Rodziców, pani dyrektor Katarzynie Korąkiewicz, pani Katarzynie Krzyżewskiej oraz przede wszystkim – panu Rafałowi Grynaszowi z kina Iskra w Augustowie za wsparcie naszej inicjatywy i ufundowanie nagród. Serdecznie zapraszamy na filmy. Oto fragmenty uczniowskich recenzji:

   

   

  ,,Sądzę, że w pewnym stopniu zmienił on sposób mojego postrzegania świata. Wszystkie wątki, które w nim wystąpiły, niosły ze sobą niebagatelną naukę, jak i czym należy się kierować w życiu.’’

  Katarzyna Granacka (,,Wszystko będzie dobrze’’)

   

  ,,Mogę polecić tę niezwykłą historię osobom, które uważają, że w życiu są najważniejsze wartości materialne i które utraciły radość z małych codziennych przyjemności. Może sprawi, że zaczną się cieszyć z drobnych rzeczy i odkryją, że to, co najpiękniejsze, znajduje się wewnątrz człowieka.

  Angelika Pomichter (,,Chce się żyć’’)

   

  ,,Wezwanie Jenny: ,,Biegnij, Forrest, biegnij!!!’’ […] to przekaz dla nas, aby zawsze iść przed siebie i nie patrzeć w przeszłość. W każdym z nas drzemie wielki potencjał, który musimy wykorzystać. Nie wiem, może w taki sposób odnajdziemy nasze przeznaczenie i sens życia. Bo przecież: ,,Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi.’’

  Krystian Kozłowski (,,Forrest Gump’’)

   

   

  ,,Forrest, mimo mniejszej inteligencji, miał wielkie serce, a w tym, co mu kazano robić, odnajdywał wiele radości. Nie szukał sensu życia, bo dla niego sensem było samo życie. W jego stereotypowym postępowaniu kryła się podświadoma mądrość.’’

  Marek Kondracki (,,Forrest Gump’’)

   

  ,,Najważniejsze dla niego było to, że mógł powiedzieć mamie i siostrze: Nie jestem rośliną.’’ Największym osiągnięciem Mateusza, podopiecznego ośrodka, było wstanie na nogi o własnych siłach. Nikt oprócz pani Joli i jego rodziców nie wierzył, że uda mu się dokonać tak wiele.’’

  Kamila Witkowska (,,Chce się żyć’’)

   

  J.

 • X Muza

  Narodziny Kina

  8 grudnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w niezwykłych urodzinach, przed stu dwudziestu laty narodziła się X Muza – kino. Jako umowną datę narodzin tej sztuki przyjęto uważać 28 XII 1895 roku. Wtedy August i Louis Lumiere zorganizowali pierwszy pokaz filmów na ekranie, pierwszą płatną projekcję filmów na ekranie (w Salonie Indyjskim na Bulwarze Kapucynów w Paryżu). Właśnie prehistorii filmu była poświęcona prezentacja ,,Narodziny Kina’’, przygotowana przez Jakuba Czyżewskiego i Krystiana Kotowskiego (III b), którzy zaprezentowali koleżankom i kolegom wynalazki poprzedzające pierwszy pokaz braci Lumiere. Nie zabrakło również pierwszych filmów: ,,Roundhay Garden Scene’’ Louisa Le Prince oraz słynnego ,,Wyjścia robotników z fabryki’’ braci Lumiere.

  Dzięki Kubie i Krystianowi dowiedzieliśmy się, że również Polacy wnieśli swój wkład w rozwój kinematografii: pierwsze kino w Polsce (Teatr Żywych Fotografii w Łodzi) powstało już w 1899 roku, a Jan Szczepanik swoimi wynalazkami w dziedzinie rejestracji obrazu i dźwięku zasłużył na tytuł ,,polskiego Edisona’’. Dziękujemy za niezwykłą podróż w czasie.

  J.

   

 • Urodziny

  Tyle było dni…

  ,,Ważne są tylko dni, których jeszcze nie znamy’’ – ktoś bez wahania powie, że to słowa przeboju Kamila Bednarka, dobrze znanego młodym słuchaczom. Nie każdy jednak wie, że pochodzą z płyty ,,Korowód’’ Marka Grechuty, wydanej w 1971 roku. Artysta stworzył prawdziwy przebój wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, autorem muzyki. Gdyby żył, wkrótce (10 grudnia) obchodziłby 70 urodziny. Warto o tym pamiętać, słuchając takich utworów, jak: ,,Niepewność’’, ,,Nie dokazuj’’, ,,Będziesz moją panią’’.

  J.

 • Konkurs Recytatorski

  Jestem radosny…I wy bądźcie radośni.”

  Jan Paweł II


   

  Konkurs recytatorski

  23 października 2015r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarnowie zorganizowała XV edycję Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Karola Wojtyły o Janie Pawle II pod hasłem „Jan Paweł II – Człowiek Boga i Rodziny”.

  Celem konkursu była popularyzacja twórczości Karola Wojtyły – Św. Jana Pawła II i upowszechnienie kultury żywego słowa wśród młodzieży.

  Zespół Szkół w Białobrzegach reprezentowali uczniowie: Maciej Łaskowski (kl V) i Radosław Kondracki (kl VI, opiekunka – Grażyna Borawska). Uczniowie zajęli ex aequo trzecie miejsce. Dziękujemy im i gratulujemy sukcesu. Dziękujemy panu Stanisławowi Kondrackiemu za zorganizowanie wyjazdu do Żarnowa.

   

  GB

 • Próba

  Próbne egzaminy

  Od 30 listopada do 2 grudnia w Gimnazjum w Białobrzegach uczniowie klasy III a i III b sprawdzą swoje umiejętności i wiedzę w próbnych egzaminach: najpierw z języka rosyjskiego i angielskiego, następnie z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, a na koniec – z matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Życzymy powodzenia wszystkim trzecioklasistom.

 • Pamięć

  Bohater powstania listopadowego

  29 listopada będziemy obchodzić 185 rocznicę powstania listopadowego w którym walczył patron naszej szkoły, generał Ignacy Prądzyński.

  W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku grupa spiskowców opanowała Belweder, siedzibę wielkiego księcia Konstantego. Wydarzenia w Warszawie zapoczątkowały polskie powstanie narodowe, które upadło 21 października 1831 roku.

  Gdy powstanie wybuchło, podpułkownik Ignacy Prądzyński przebywał w Augustowie. Dyktator powstania, generał Józef Chłopicki, wezwał go do Warszawy i powierzył mu stanowisko naczelnika gabinetu topograficznego. Po odsunięciu od władzy dyktatorskiej Chłopickiego Prądzyńskiego wezwano do Warszawy i powierzono mu stanowisko zastępcy kwatermistrza generalnego. Ignacy Prądzyński przygotował plan uderzenia wojsk polskich. 19 lutego 1831 roku w bitwie pod Wawrem zdobył w walce na bagnety sztandar pułku jegrów i 3 działa. 25 lutego Prądzyński osobiście poprowadził bataliony do walki, ratując Polaków przed klęską w bitwie pod Olszynką Grochowską. 26 lutego otrzymał awans do stopnia pułkownika, a dwa dni później - stanowisko kwatermistrza generalnego. 20 marca za zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Miliari, a 4 kwietnia został mianowany generałem brygady. 10 kwietna odniósł zwycięstwo w bitwie pod Iganiami, dowodząc 5 pułkiem piechoty. Była to bitwa, w której Prądzyński dowodził samodzielnie. Wykazał się w niej talentem dowódczym i mimo trudnego położenia polskich wojsk wygrał ją. Z powodu opieszałości naczelnego wodza generała Jana Skrzyneckiego zwycięstwo nie zostało wykorzystane. 26 maja w decydującej bitwie pod Ostrołęką Prądzyński, nie mogąc porozumieć się z generałem Skrzyneckim, nie zdołał zapobiec błędnym decyzjom wodza, które doprowadziły Polaków do klęski. Przegrana załamała generała W czerwcu Prądzyński ciężko zachorował.  Decyzją cara został zesłany w głąb Rosji.

   

  J.


   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
  Zespół Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
  Białobrzegi 75
  16-300 Augustów
 • 87 644 92 25
  fax 87 644 92 25

Galeria zdjęć