Nawigacja

 • Nowy Rok Szkolny 2015/2016

  Witamy w nowym roku szkolnym

  2015 / 2016

   

  ,,Szukajcie prawdy jasnego płomienia!

  Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg...

  Za każdym krokiem w tajniki stworzenia

  Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia,

  I większym staje się Bóg!’’

   

  Adam Asnyk ,,Do młodych’’

   

 • Egzaminy 2014/2015

  Egzaminy, egzaminy …

   

   

  Kraj

  Województwo

  Powiat

  Gmina

  Szkoła

  historia/wos

  64%

  65%

  65%

  68%

  73%

  j. polski

  62%

  62%

  64%

  61%

  65%

  matematyka

  48%

  50%

  51%

  51%

  52%

  przyrodnicze

  50%

  51%

  52%

  51%

  59%

  j.angielski podstawowy

  67%

  68%

  71%

  75%

  76%

  j.angielski rozszerzony

  48%

  49%

  51%

  55%

  55%

  j.rosyjski

  podstawowy

  58%

  65%

  63%

  67%

  71%

  j. rosyjski rozszerzony

  42%

  56%

  51%

  45%

  50%


   

 • EGZAMINY POPRAWKOWE - TERMINY

   

  EGZAMINY POPRAWKOWE

   

  TERMINY

   

   

  SZKOŁA PODSTAWOWA

   

   

  MATEMATYKA - 25.08.2015 r. (wtorek) GODZ. 9.00

  JĘZYK POLSKI - 26.08.2015 r. (środa) GODZ. 9.00

  JĘZYK ANGIELSKI - 26.08.2015 r. (środa) GODZ. 11.00

   

  GIMNAZJUM

  MATEMATYKA - 25.08.2015 r. (wtorek) GODZ. 9.00

  JĘZYK POLSKI - 26.08.2015 r. (środa) GODZ. 9.00

  JĘZYK ROSYJSKI - 26.08.2015 r. (środa) GODZ. 11.00

   

 • Dopalacze mogą Cię wypalić!

  Dopalacze mogą Cię wypalić !

   

  Uzależniają, niszczą i zabijają- to dopalacze, narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Jakie konsekwencje dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki. Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?

  Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”. Dopalacze to mieszanki trucizn. Mogą być pochodzenia naturalnego, a są wśród nich preparaty ziołowe, zawierające głównie związki halucynogenne, np. te oparte na wyciągach z muchomora czerwonego lub plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego, kratoma (liście drzewa Mitragyna Speciosa). Są dostępne pod postacią suszu lub ekstraktu. Najczęściej jest tak, że jeden dopalacz zawiera w sobie związki pochodzące nie z jednej, ale kilku, a nawet kilkunastu roślin! A ponieważ każda z nich może i zwykle ma po kilka substancji o działaniu psychoaktywnym, alkaloidy, nietrudno sobie wyobrazić, jak działa taki dopalacz. Po spożyciu takiej piorunującej mieszanki pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, zmienne nastroje, charakteryzujące się nagłym przejściem od euforii do depresji, omamy.

  Najgroźniejsze są te, które zawierają śmiertelne alkaloidy, takie same, jak w trujących śmiertelnie muchomorach. Ten, kto kupuje takie preparaty, podpisuje na siebie wyrok śmierci. A na ratunek często jest za późno, tym bardziej, że nie wiadomo, co w nich się znajduje. Dopalacze mogą być także pochodzenia syntetycznego. Mają działanie podobne do tego, jakie wykazują znane narkotyki. Np. BZP (N-benzylopiperazyna) i TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna) działają podobnie jak amfetamina czy metamfetamina, a JWH-018 (1-pentylindol-3-yl) podobnie jak marihuana i haszysz. Wyjątkowo niebezpieczny jest mefedron, substancja będąca pochodną efedryny, działająca podobnie do kokainy, która błyskawicznie wchłania się do organizmu, powodując szybki wzrost temperatury ciała choć chwilę po spożyciu jest uczucie zimna. W rezultacie dochodzi do przegrzania tkanek, zwłaszcza mózgu i serca. Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników: rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu.
  Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia:
  zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży.
  Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

  Jeśli zdarzyło ci się zażyć dopalacz i źle się czujesz, pamiętaj, aby:

  • wypić dużo wody mineralnej

  • zachować przy sobie opakowanie od dopalacza, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjęcie akcji ratowniczej

  • nie siadać za kierownicą

  • nie zażywać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu

  • a przede wszystkim – natychmiast poszukać lekarza. Tu liczy się każda sekunda!

  Więcej informacji można przeczytać na stronach internetowych www.dopalaczeinfo.pl, www.gis.gov.pl

  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie.

 • WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DO KL.III SP 2015/2016

   

  SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW DO KLASY III

  SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BIAŁOBRZEGACH 

   

  Lp.

  przedmiot

  tytuł

  autor

  wydawnictwo

  1

  Edukacja wczesnoszkolna kl. III

  Odkrywam siebie i świat 3

  J. Faliszewska

  MAC Edukacja

  2

  Język angielski

  Super Sparks 3

   

  M. Szpotowicz M. Szulc- Kurpaska

  Oxford

  3

  religia

  Bliscy sercu Jezusa (tylko ćwiczenia)

  Wł Kubik

  WAM


   

 • Czytam, więc jestem...

  Trzy kwadranse z książką

  Trzeba być niepoprawnym optymistą, by dziś zachęcać do czytania książek. Za oknem lato, do drzwi pukają wakacje, a my czytamy … 24 czerwca po raz kolejny spędziliśmy kolejne Trzy kwadranse z książką. W środę Anna Cimoch, Ewelina Gawrylczyk, Iwona Naglik, Katarzyna Siemienowicz i Artur Kuryło przedstawili uczniom swoje ulubione teksty. Czego tu nie było? Czytanie to spotkanie z nieznanym, warto więc czytać.

  J. 

 • KUMULACJA AKTYWNOŚCI

  Mistrz kajakarstwa ponownie w naszej szkole!

  Pan Marek Twardowski, trzykrotny olimpijczyk (Sydney 2000, Ateny 2004 i Pekin 2008), trzykrotny mistrz świata: 1999, 2006 i 2011, zdobywca 9 srebrnych medali i 5 brązowych medali mistrzostw świata; 45-krotny mistrz Polski, po raz drugi objął naszych gimnazjalistów programem „Kumulacja Aktywności”, popularyzowanym przez Fundację LOTTO Milion Marzeń. Celem „Kumulacji Aktywności” jest zachęcenie gimnazjalistów do aktywności fizycznej. Program daje młodzieży unikalną szansę na trening pod okiem utytułowanych sportowców – olimpijczyków, mistrzów Polski i świata.

  W drugiej edycji „Kumulacji Aktywności”  obejmującej rok szkolny 2014/2015 pan Marek Twardowski  prowadził bezpłatne, oryginalne i innowacyjne zajęcia dla naszych najmłodszych gimnazjalistów, w których młodzież próbowała sił w różnorodnych zmaganiach sportowych. Najpierw Mistrz przeprowadził kilka zajęć na sali gimnastycznej naszej szkoły, pokazując wiele ćwiczeń, bez których nie da się osiągnąć dobrej formy sportowej. Na podstawie widocznego zmęczenia uczniów można stwierdzić, że była to dobra rozgrzewka. Młodzież, przekonana do wysiłku fizycznego i ciekawa sportów zimowych, miała okazję doskonalić pod okiem instruktorów umiejętności narciarskie lub zapoznać się z techniką jazdy na nartach  na stoku w ośrodku wypoczynkowym Szelment. 

  Następne zajęcia z Mistrzem wymagały od naszych uczniów wytrzymałości i siły, gdyż mogli wycisnąć z siebie siódme poty na siłowni: na bieżni, rowerze, mocując się ze sztangą czy inną ,,maszynerią’’. Każdy znalazł dla siebie odpowiednie ćwiczenia. Pan Marek dbał o to, by uczniowie prawidłowo wykonywali ćwiczenia i cały czas im dopingował. Pomimo zmęczenia widać było u gimnazjalistów zadowolenie i niedosyt takiej formy aktywności fizycznej.

  Ostatnią atrakcją tegorocznego programu „Kumulacja Aktywności” był spływ kajakowy. Młodzież poznała zasady bezpiecznego poruszania się po akwenach, obsługi kajaka i techniki wiosłowania. Nabyte umiejętności nasi uczniowie wykorzystali w praktyce, pokonując kilkugodzinną trasę po jeziorze Necko. W ,,pięknych okolicznościach przyrody’’ wszyscy dumni z siebie uczestnicy spływu wrócili do ośrodka PTTK w Augustowie, gdzie czekało pożegnalne ognisko z kiełbaskami i napojami.  Z pewnością nasi uczniowie przekonali się, że sport to przyjemność i zabawa. Bezpiecznie i pożytecznie spędzili czas.

  Młodzi adepci sportu biorący udział w Kumulacji Aktywności oraz ich opiekunowie serdecznie dziękują panu Markowi Twardowskiemu za serdeczność, pasję i pokazanie, że aktywność fizyczna daje radość. Dziękujemy.

   

   

  Katarzyna Siemienowicz

 • BIWAK 2015

  SZKOLNY BIWAK

  18 i 19 czerwca uczniowie Zespołu Szkół im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach odpoczywali w ośrodku wypoczynkowym ,,Skowronek’’ na biwaku nad jeziorem Sajno. Mimo niesprzyjającej pogody (w drugim dniu pobytu opady deszczu) graliśmy w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną, tenis, badminton, gry zręcznościowe. Wieczorem dla wielbicieli tańca i natury odbyły się ognisko i dyskoteka. Biwak pozwolił nam oderwać się od szkolnej rzeczywistości …

  J.


   

 • "ZBIERAM I WSPIERAM"

  27 maja nasza szkoła przyłączyła się do akcji „zbieram i wspieram” polegającej na pozyskiwaniu elektrośmieci: płyt CD i DVD oraz zużytych baterii. Dochód uzyskany z ich utylizacji przeznaczany jest na budowę domów na Filipinach i wsparcie posługi sercańskich misjonarzy. W ten sposób inspirujmy dzieci, młodzież i dorosłych ideą pomocy potrzebującym oraz ochroną środowiska.


   

  http://zbieramto.pl/zobacz-gdzie-zbieramy-elektrosmieci/#podlaskie

 • W wiosce Darów Lasu

  15 czerwca uczniowie klas 0-II wyjechali do Kopca do Wioski Darów Lasu.

  Tam Jagodowy Król i krasnoludek Modraczek pomogli im odszukać rodzinę łosi i policzyć borsuki, opowiedzieli też wzruszającą legendę o miejscowym kamieniu. W Jagodowym Borze, jagodową ścieżką dotarliśmy do pajęczych sieci, a potem natrafiliśmy na mrówczy kopiec z mrówkami olbrzymami. Nie lada sztuką w tej piaszczystej krainie było znalezienie wody. Bardzo pomocna okaże się budowla wodna – co to takiego, musieliśmy odkryć i doświadczyć sami…

  Wycieczka bardzo podobała się uczniom i ich rodzicom.

  Dziękujemy

 • IV Kongres Misyjny

  13 czerwca 2015r. uczniowie Zespołu Szkół w Białobrzegach wzięli udział w IV Kongresie Misyjnym, który odbywał się w Warszawie. Młodzież wzięła udział w wielu zajęciach, które przybliżyły im pracę misjonarzy.

  Dziękujemy księdzu Arkadiuszowi Pietuszewskiemu,

  księdzu Karolowi Sokołowskiemu,

  księdzu Pawłowi Zaskowskiemu

  za opiekę duszpasterską i umożliwienie udziału w IV Kongresie Misyjnym.

   

  MŁODZIEŻOWA STACJA KONGRESOWA

  BAZYLIKA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO,

  WARSZAWA, UL. KAWĘCZYŃSKA, 13 VI 2015

  • Godz. 10.00-10.15 – Zawiązanie wspólnoty
  • Godz. 10.15-11.15 – Koncert Darka Malejonka, program ewangelizacyjny
  • Godz. 11.15-11.30 – Idźcie i nauczajcie wszystkie narodyks. Adam Parszywka SDB
  • Godz. 11.30-12.15 – Świadectwa Misjonarzy (fidei donum, misjonarz, misjonarka)
  • Godz. 12.15-13.15 – Występ zespołów misyjnych (1 lub 2 zespoły z Afryki lub Ameryki Południowej)  – Spotkanie z kard. Fernando Filonim
  • Godz. 13.15-14.15– Obiad
  • Godz. 14.15–15.45 – Młodzi dla Misjiks. Maciej Makuła SDB i wolontariuszka
  • Godz. 15.45-16.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
  • Godz. 16.00 – Przejazd na Plac Grzybowski
  • Godz. 18.00 – Msza Święta na placu Grzybowskim (Kościół Wszystkich Świętych)
  • Godz. 19.30 – Procesja z Krzyżem i Ikoną - Znakami ŚDM do Bazyliki Świętego Krzyża 
  • Godz. 20.00 – Wieczór Chwały w Bazylice Świętego Krzyża
  • Godz. 21.00 – Apel Jasnogórski

         Opracowała Barbara Zaskowska.

 • Sport i literatura

  XXV Konkurs

  12 czerwca zakończył się XXV Ogólnopolski Konkurs na Opowiadanie o Tematyce Olimpijskiej im. Jana Parandowskiego, którego celem było: zainteresowanie młodzieży sportem, ideą olimpijską oraz postawą fair play, Naszą szkołę reprezentował Bartłomiej Wasilewski, który napisał opowiadanie ,,Bramkarz’’. Dziękujemy.

  J.

 • 1 czerwca u najmłodszych

   

  1 czerwca w Szkole Podstawowej w Białobrzegach w klasach O-III obył się Dzień Rodziny. Obchodzono w tym dniu jednocześnie święto mamy, taty i dzieci.

  Dla uczniów i ich rodzin przygotowano szereg atrakcji, a plac przed szkołą stał się miejscem serdecznych, rodzinnych spotkań i wesołej zabawy.

  Spotkanie rozpoczął apel, podczas którego dzieci z zerówki i najmłodszych klas zaprezentowały wiązanki poetyckie i piosenki skierowane przede wszystkim do rodziców. Występ dzieci uświetniły tańce: czirliderek z zerówki i walczyk uczniów klasy III. Następnie, w ramach integracji jako czirliderki wystąpili rodzice.
  Dzieci i rodzice mogli skorzystać z poczęstunku. Imprezę zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

 • DZIEŃ DZIECKA i SPORTU

  Jest taki dzień

   

    1.06.2015r. w Zespole Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach odbył się Dzień Dziecka i Dzień Sportu. Głównym celem imprezy było propagowanie wśród uczniów aktywności fizycznej i umysłowej. Na początku cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie został zaprezentowany przebieg imprezy. Następnie odbył się apel na temat Praw Dziecka przygotowany przez uczniów klasy VI. Potem przedstawiono prezentację multimedialną o patronie naszej szkoły, generale Ignacym Prądzyńskim. Po krótkiej przerwie uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-III wraz z wychowawcami i przybyłymi rodzicami rozpoczęli Majówkę Rodzinną. Rodzice, nauczyciele i uczniowie bawili się znakomicie. Uczestniczyli w licznych zabawach ruchowych, konkursach, układach tanecznych przygotowanych przez dziewczęta klas trzecich gimnazjum, a na koniec - w ognisku z mnóstwem słodkości. Na szczęście pogoda dopisała, od początku było ciepło i słonecznie.

        Na sali gimnastycznej pozostali uczniowie gimnazjum, którzy przystąpili do konkursu wiedzowego w ramach programu „Trzymaj formę” (pytania przygotowała pedagog szkolny pani Emilia Świerżewska), a uczniowie klas IV, V, VI wzięli udział w sztafecie ortograficznej - dyktando przygotowała pani Grażyna Borawska. Najlepszą drużyną w gimnazjum byli uczniowie klasy III b - Patryk Urban, Karol Koronkiewicz, Zbigniew Pieńkowski, a w sztafecie wygrała klasa VI (Karolina Joka, Kinga Nazarowska, Ula Żywalewska). Po przerwie uczniowie rywalizowali w Omnibusie – w gimnazjum najlepszy okazał się Bartosz Kozioł (kl. III b), a w szkole podstawowej – Karolina Joka (kl.VI). Pytania przygotowali Renata Oborska i Jan Saczko.

    Po solidnej dawce rozrywki umysłowej nastąpiła długa przerwa. Po niej królowały gry zespołowe - dziewczęta przystąpiły do rozgrywek piłki siatkowej, a chłopcy rywalizowali w piłce ręcznej i nożnej. Sędziowali nauczyciele: Artur Kuryło, Katarzyna Siemienowicz, Jan Saczko.

    W tegorocznym Dniu Dziecka i Sportu uczestniczyli rodzice, nauczyciele i uczniowie. Uczestnicy imprezy mogli aktywnie spędzić czas, rozwijając swoje zainteresowania, co sprawiło, że impreza była bezpieczna i pożyteczna. Dziękujemy wszystkim gościom, uczestnikom i organizatorom. Do zobaczenia za rok.

   

  Emilia Świerżewska, Katarzyna Siemienowicz, Artur Kuryło

   

 • Sport

  Gimnazjada w lekkiej atletyce

  30 maja na Stadionie Zwierzynieckim w Białymstoku rozegrano Gimnazjadę Województwa Podlaskiego SZS w lekkiej atletyce. Wśród najlepszych lekkoatletów województwa wystąpili reprezentanci naszej szkoły: Karol Koronkiewicz zajął 9 miejsce w pchnięciu kulą 5 kg (11.20 m ), a Kamila Witkowska – 13 w biegu na 1000 m (3.36.15). Godnie kontynuowali tradycję startów uczniów naszej szkoły w tych prestiżowych zawodach. Dziękujemy.

  Katarzyna Siemienowicz, Artur Kuryło

 • DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY

  Samorząd uczniowski szkoły podstawowej ogłosił „Dzień Szalonej Fryzury”. Na hasło odpowiedziało wielu uczniów z klas 0-6. I tak oto 28 maja odbyła się prezentcja nietuzinkowych i pełnych fantazji fryzur. Wszystkim serdecznie dziękujemy za odzew i gratulujemy pomysłowości.

 • Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej

    23 maja 2015r. w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego odbyła się Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej. Wzięli w niej udział uczniowie szkoły, absolwenci, rodzice i nauczyciele, którzy z wybranymi intencjami i prośbami szli do wizerunku Maryi.  Wszystkim dopisywały dobre humory.  Dziękujemy Ks. Kanonikowi Arkadiuszowi Pietuszewskiemu za modlitwę i opiekę duchową oraz poczęstunek, który przygotował nam na postoju.

  Opr. B. Zaskowska

 • Między Baku a Warszawą

  Między Baku a Warszawą

   

  23 maja warszawska Kępa Potocka gościła po raz siedemnasty uczestników Pikniku Olimpijskiego zorganizowanego przez Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz. Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach uczestniczyli w nim po raz dziesiąty. W tym roku imprezie patronowały I Igrzyska Europejskie w Baku.

  Pod Centrum Olimpijskie przyjeżdżamy o 11.00. Zwiedzamy Muzeum Sportu. Jesteśmy świadkami podniosłej uroczystości. Ryszard Parulski (medalista I.O. w szermierce, prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich) odsłania rzeźbę szermierki. Wiemy, że Piknik to impreza, podczas której możemy spotkać wielu medalistów olimpijskich – tych dawnych i współczesnych. W tłumie olimpijczyków widzimy: Adama Sandurskiego, Andrzeja Szarmacha, Krzysztofa Kosedowskiego, Tomasza Majewskiego, Wojciecha Fortunę, Piotra Markiewicza, Aleksandra Cichonia, Andrzeja Suprona, Renatę Mauer - Różańską.

  Pierwsze autografy i wyruszamy do Kępy Potockiej, gdzie wśród drzew rozłożyli swoje stanowiska przedstawiciele nieolimpijskich i olimpijskich dyscyplin sportowych: armwrestlingu (siłowania na rękę) , badmintona, boksu, wioślarstwa, gimnastyki artystycznej, hokeju na trawie, judo, kajakarstwa, kolarstwa (m.in. pokazy akrobacji w trialu rowerowym), krykieta, lekkoatletyki, łucznictwa, piłki nożnej. Szczególną uwagę naszej grupy zwraca strefa gier zespołowych – do piłki ręcznej zachęcają reprezentanci Polski – Joanna Drabik, Adam Wiśniewski, Marcin Wichary. Jest też i rugby (w programie najbliższych Igrzysk Olimpijskich). Do siatkówki plażowej przekonują Zuzanna Efimienko i Krzysztof Ignaczak. Idziemy dalej, a przed nami skimboard, strzelectwo, szachy, szermierka, taekwondo, tenis i … tenis stołowy. Przy niektórych stanowiskach zatrzymujemy się na krótko, w innych gościmy dłużej. Następne atrakcje czekają nas na stoiskach unihokeja, wioślarstwa, zapasów i żeglarstwa (gość – Zofia Noceti – Klepacka).

  Wiele ciekawego czeka nas w strefach Muzeum Sportu i Turystyki, Centralnego Ośrodka Sportu, Nadziei Olimpijskich, Fair Play (fitness, dance, pilates), Idei Olimpijskiej (kultura i tradycja Azerbejdżanu). Nie jesteśmy w stanie wszystkiego ogarnąć – to prawie czterdzieści stanowisk pełnych sportu, konkursów, gier.

  Pora już wracać do domu. Wyjeżdżamy z Warszawy pełni wrażeń. Następny Piknik Olimpijski już za rok, przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro. Zachęcamy do udziału młodzież. Naprawdę warto. Dziękujemy też panu Piotrowi Markiewiczowi (prezesowi Klubu Olimpijczyka w Augustowie) za współpracę w organizacji wyjazdu.

   

   

  Artur Kuryło, Jan Saczko

  koło olimpijskie

  Zespołu Szkół

  im. Gen. I. Prądzyńskiego

  w Białobrzegach

   

 • Ta ziemia...

  Konkurs recytatorski

  22 maja br. Zespół Szkół Samorządowych im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie gościł 44 uczestników XVII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego ,,Ta ziemia od innych droższa’’. Jego celem było: rozwijanie patriotycznych postaw wśród młodzieży, uczenie wrażliwości na piękno polskiego języka oraz szukanie inspiracji w twórczości regionalnej.

  Zespół Szkół w Białobrzegach był reprezentowany przez uczennice klasy szóstej: Karolinę Jokę, Urszulę Żywalewską (klasa VI, opiekunka – Grażyna Borawska) oraz Katarzynę Wyszyńską z Ib (opiekun – Jan Saczko). Karolina powiedziała tekst ,,Ojczyzna’’ Mariana Piechala, za który otrzymała wyróżnienie. Urszula wystąpiła z wierszem ,,Do sosny polskiej’’ Stefana Witwickiego. Katarzyna Wyszyńska przedstawiła interpretację tekstu napisanego gwarą kurpiowską ,,Jek Paulinioki kapustę krajali …’’, zajęła II miejsce. Dziękujemy i gratulujemy naszym wspaniałym reprezentantkom. Dziękujemy pani Irenie Joce za pomoc w organizacji wyjazdu do Augustowa.

  G. /  J.


   

 • W Operze Podlaskiej

   W krainie magii, otoczeni muzyką Mozarta

   

           21 maja (czwartek) uczniowie Zespołu Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego (pod opieką pań: Katarzyny Siemienowicz, Agnieszki Wielgat, i Barbary Zaskowskiej) wybrali się do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, aby obejrzeć ,,Czarodziejski flet’’ Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ta baśniowa opera to historia księcia Tamina poszukującego zaginionej królewny. W niebezpiecznej podróży towarzyszy mu nadworny ptasznik Papageno. W pozornie błahej i prostej historii można odnaleźć głęboko tkwiący sens. To miłość, rozpacz, ból, samotność oraz rozterki, które towarzyszą nam każdego dnia. Aby zrozumieć przekaz dzieła, trzeba zagłębić się w spektakl i razem z głównym bohaterem wyruszyć do świata czarów. Mozart pokazuje, że we wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek oraz nie należy dążyć do doskonałości, bo taka nie istnieje.

  Spektakl przypadł do gustu każdemu uczniowi. Artystów nagrodziliśmy gromkimi brawami. Opera pokazała nam całkiem inne spojrzenie na otaczający nas świat, nasze decyzje, osoby, którymi się otaczamy. Z chęcią powtórzylibyśmy taki wyjazd. Paniom opiekunkom (zwłaszcza pani Katarzynie) serdecznie dziękujemy za zorganizowanie wycieczki oraz rozwijanie w nas miłości do Sztuki.

    

  Karolina Frąckiewicz

  klasa III a

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
  Zespół Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
  Białobrzegi 75
  16-300 Augustów
 • 87 644 92 25
  fax 87 644 92 25

Galeria zdjęć