Nawigacja

 • Konkurs Czytelniczy

  Konkurs Czytelniczy

  ,,Hej, szable w dłoń!”

   

        12 lutego w Zespole Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Augustowie odbył się I Powiatowy Konkurs Czytelniczy ,,Hej, szable w dłoń’’, czyli czytelnicze potyczki z ,,Potopem’’, którego organizatorami były: ZS STO w Augustowie, Augustowskie Placówki Kultury, Biblioteka Publiczna w Augustowie. W szranki konkursu stanęło 8 trzyosobowych zespołów z gimnazjów: STO w Augustowie, w Bargłowie (3), Białobrzegach, Nowince, Płaskiej (2). Uczestnicy wykazali się niebywałą wiedzą o ,,Potopie’’ Henryka Sienkiewicza. Zmierzyli się w: kalamburach, krzyżówce, serii pytań o treści, cytatach, głuchym telefonie, zszyciu worków, ,,wyławianiu’’ informacji z tekstu piosenki. Wśród ośmiu zespołów najlepsze okazały się drużyny z Płaskiej, Augustowa i Nowinki. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Katarzyna Wyszyńska (Ib), Olga Bieniewska (Ia), Artur Bobier (IIb). Gratulujemy wszystkim uczestnikom czytelniczej wytrwałości i wspaniałej znajomości najobszerniejszej części Sienkiewiczowskiej ,,Trylogii’’.

  Dziękujemy organizatorom za serdeczne przyjęcie i ciekawą zabawę. Dziękujemy pani Barbarze Zaskowskiej za pomoc w organizacji wyjazdu.

   

  J.

 • 14 LUTY

  WALENTYNKI

   

  ,,Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,

  Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;

  Jednakże gdy cię długo nie oglądam,

  Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam;

  I tęskniąc sobie zadaję pytanie:

  Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?’’

   

  (Adam Mickiewicz - ,,Niepewność’’)

   

  Przyspieszyliśmy nieco bieg wydarzeń i dlatego to 12 lutego w naszej szkole zagościły Walentynki. Najpierw przez kilka dni działała poczta walentynkowa, a po południu szkolny korytarz zamienił się w taneczny parkiet. Jednym słowem – dyskoteka. Opiekę sprawowali: Emilia Świerżewska (pedagog szkolny),

  Artur Kuryło (opiekun SU), Jan Saczko. Dziękujemy za zabawę!

   

  J.


   

   

 • Ferie zimowe

  FERIE W SZKOLE

   

  26. 01. - 06. 02. 2015

   

   

   

  26. 01. 2015

  Gry i zabawy interaktywne

  27. 01. 2015

  Gry i zabawy z językiem angielskim

  28. 01. 2015

  Zajęcia teatralne

  02. 02. 2015

  Gry i zabawy muzyczno - plastyczne

  03. 02. 2015

  Rozgrywki piłka siatkowa dziewcząt

  06. 02. 2015

  Gry i zabawy z komputerem

   

   

   

 • Bezpieczne Ferie

  22.01.2015 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Augustowie i placówki Straży Granicznej w Augustowie pod hasłem „ Bezpieczne Ferie”. W czasie prelekcji mundurowi rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku, radzili również jak unikać oraz nie doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji nie tylko na drodze ale też na różnego rodzaju zbiornikach wodnych.

  Dużą część spotkania mundurowi poświęcili tematyce związanej z odpowiedzialnością w świetle prawa. Przypomniane zostały zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz omówiony został obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmierzchu.

  Funkcjonariusze placówki SG w Augustowie zaprezentowali również pokaz tresury psa tropiącego, który wzbudził bardzo duże zainteresowanie wszystkich uczniów obecnych na dzisiejszym spotkaniu.

  Organizator spotkania.


   

 • Audycja muzyczna

  Warto posłuchać …

  16 stycznia nasza szkoła po raz kolejny gościła muzyków, którzy w ramach audycji muzycznej ,,Jeden dzień w Meksyku’’ zaprezentowali kulturę meksykańską. Jeśli spotkanie z Meksykiem, to nie mogło zabraknąć typowej pieśni Indian oraz współczesnych piosenek śpiewanych po hiszpańsku przy akompaniamencie fletni Pana, bębna, trąbki i gitary. Usłyszeliśmy piosenki: ,,Cielito lindo’’ (polska wersja ,,Teraz jest wojna’’), ,,Viva Mexico’’, ,,Malagena’’, ,,La Bamba’’, ,,La cucaracha’’, ,,El Mariachi’’ (z filmu ,,Desperado’’), ,,Mexicana’’. Wprawdzie utwory były śpiewane po hiszpańsku, ale język muzyki jest uniwersalny i gorące rytmy z odległego kraju poruszyły część widowni. Warto było poznać cząstkę meksykańskiego folkloru.

  Audycja została zorganizowana przez ARTE – MUZĘ z Białegostoku i panią Katarzynę Siemienowicz.

  K / J

 • KRUS - konkurs

  Konkurs „BHP w rolnictwie”- etap powiatowy

   

  W dniu 4.12.2014r. po raz 15 Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowa Inspekcja Pracy zorganizowała na terenie powiatu augustowskiego i Gminy Giby konkurs „BHP w rolnictwie” dla uczniów II klas szkół gimnazjalnych. 

  Celem konkursu było uświadomienie dzieciom zasad BHP w gospodarstwie rolnym. 
  Brak wiedzy na temat zagrożeń występujących podczas pracy rolniczej jest główną przyczyną wypadków.
  Konkurs przebiegał w dwóch etapach:
  W konkursie wzięło udział 9 szkół gimnazjalnych z terenu obsługiwanego przez PT KRUS w Augustowie, tj. Gimnazjum w: Janówce, Białobrzegach, Lipsku, Sztabinie, Gibach, Płaskiej, Nowince, Bargłowie, Krasnymborze.

  1. Pierwszy został przeprowadzony w szkołach pod czujnym okiem nauczycieli. Uczniowie odpowiadali na pytania przygotowane przez pracowników KRUS.
   Do I etapu przystąpiło 186 uczniów klas II z 9 szkół wiejskich powiatu augustowskiego i Gminy Giby.
   2) Do II etapu zakwalifikowało się 18 uczniów (po 2 z każdej szkoły).

  I miejsce i Tablet ufundowany przez PIP zdobyła Emilia Bartoszewicz z Gimnazjum w Białobrzegach.

    Emilce – Gratulujemy!!!

 • Michaił Lermontow- konkurs recytatorski

  Z okazji 200 rocznicy urodzin Michaiła Lermontowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości poety. Wzięli w nim udział nasi uczniowie: Monika Bronakowska, Natalia Bronakowska oraz Maciej Malinowski.  Udało im się w bardzo interesujący i niekiedy chwytający za serce sposób dokonać analizy oraz interpretacji wybranych przez siebie wierszy Lermontowa. W kategorii szkół gimnazjalnych Maciej Malinowski zdobył drugie miejsce, Natalia Bronakowska wyróżnienie, a Monika Bronakowska nagrodę za udział. Ponadto uczniowie wysłuchali koncertu zespołu ,,Riabina” oraz czynnie w nim uczestniczyli  tańcząc i śpiewając razem z solistkami.

  E.
   

 • Kolędnicy Misyjni 2015

   

   

  Zgodnie z inicjatywą ks. Biskupa Jerzego Mazura, Szkolne Koło CARITAS przy Zespole Szkół w Białobrzegach już czwarty rok kolędowało na rzecz dzieci z krajów misyjnych. Powstały 4 grupy Kolędników Misyjnych, którzy 6 stycznia 2015r. Kolędowali w Białobrzegach, Kolnicy, Poniziu i Osowym Grądzie. Tegoroczne ofiary z kolędowania zostały przekazane na konto Caritas Diecezji Ełckiej skąd trafią do dzieci w Indiach.

  Dziękuję kolędnikom Misyjnym za trud włożony w przeprowadzenie akcji.

  Ponizie : Rafał Wyszyński, Patryk Klukowski, Tomasz Baranik, Klaudia Zarzecka, Kinga i Czarek Wyszyńscy, Maciej i Emil. Łaskowscy, Karolina Bujnowska, Bartek Borawski, Miłosz Nowik.

  Kolnica : Klaudia Leszczyńska, Natalia i Paulina Bronakowskie, Justyna Motuk

  Osowy Grąd: Ula Żywalewska, Karolina Joka, Arkadiusz Górski

  Białobrzegi: Angelika i Jakub Pomichter, Karolina i Michał Frąckiewicz, Jakub Czyżewski

 • Spotkanie Wigilijne

  Spotkanie wigilijne w szkole.

  19 grudnia 2014r. na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie wigilijne w którym wzięli udział Panie Dyrektor, ks. Kanonik Arkadiusz Pietuszewski, nauczyciele, rodzice , pracownicy szkoły i uczniowie naszej szkoły.

  Ta przepiękna i wzruszająca uroczystość przebiegała według następującego planu;

  • Powitanie wszystkich obecnych i zaproszenie do wspólnego przeżywania i świętowania Świąt Bożego Narodzenia

  • Uczniowie Pani Agnieszki Kowrach (kl. IV ) przedstawili scenkę bożonarodzeniową w języku angielskim .

  • Uczniowie Pani Eweliny Gawrylczyk zarecytowali wiersze bożonarodzeniowe w języku rosyjskim

  • Uczniowie pani katechetki Barbary Zaskowskiej przedstawili jasełka bożonarodzeniowe ( kl. IV i kl. V) . Chór prowadzony przez Panią Katarzynę Siemienowicz w czasie jasełek przepięknie śpiewał kolędy. Chórowi akompaniował Patryk Urban uczeń klasy III b gimnazjum.

  • Uczniowie Pani Haliny Suchodolskiej zaśpiewali hymn Staroobrzędowców, kolędę Staroobrzędową i prawosławną ukraińską kolędę.

  • Modlitwa prowadzona przez Ks. Arkadiusza Pietuszewskiego. Czytanie fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa Chrystusa w języku polskim i starosłowiańskim.

  • Złożenie życzeń świątecznych przez ks. Arkadiusza dla całej wspólnoty szkolnej.

  Dzięki współpracy dyrekcji szkoły, wszystkich nauczycieli i uczniów ta piękna uroczystość wprowadziła obecnych w radosną i odświętną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

  Opr. Barbara Zaskowska

 • Maraton Pisania Listów

  O uwolnienie

  11.12.2014 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie odbył się IV powiatowy Maraton Pisania Listów Amnesty International. W tym roku apel skierowany został do prezydenta Chin z prośbą o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie Liu Ping - aktywistki walczącej o przestrzeganie praw człowieka, skazanej na 6 i pół roku więzienia za zorganizowanie akcji protestacyjnych zmuszających chiński rząd do podjęcia walki z korupcją.

  W akcji wzięli udział również uczniowie Gimnazjum w Białobrzegach, którzy wcześniej napisali listy. Mamy nadzieję, że akcja będzie skuteczna i Liu Ping zostanie uwolniona.

   

  B.Ch./ J.

 • Wigilia to nie jest czas,
  gdy jest prezentów moc
  Wigilia to nie jest czas,
  gdy potraw sto na stole
  Wigilia to przepiękny czas,
  Bożonarodzeniowy czas,
  Gdy siedzimy wszyscy w kole,
  i MAMY bliskich przy stole.

   

  Niech magia Świąt Bożego Narodzenia
  Wypełnia ciepłem wszystkie mroźne dni,
  A blask gwiazd przypomina,
  Że czasem wystarczy tylko
  wypowiedzieć życzenie…
  Spełnienia wszystkich świątecznych życzeń!

   

  Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i uczniowie

  Zespołu Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach

   

 • Licytacja

  12 grudnia 2014r (piątek) w naszej szkole odbędzie się, licytacja gadżetów. Zebrana kwota będzie przeznaczona na zakup paczek swiatecznych dla potrzebujacych dzieci ze szkoły.

   Bardzo prosimy o włączenie sie do akcji.

 • Zbiórka żywności dla Rodaków z Białorusi

  Szanowni Państwo! Mieszkańcy Gminy Augustów, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Uczniowie Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą abyśmy i w tym roku, wzorem roku ubiegłego, przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia wzięli udział w akcji „Polacy – Kresowym Straceńcom” W dniach 11-15 grudnia będziemy zbierać żywność i przygotujemy paczki świąteczne dla naszych Rodaków z Białorusi.  Produkty żywnościowe, m.in. olej, ryż, mąkę, kawę, herbatę, makaron, konserwy, mak, majonez, budyń, kisiel, galaretki, ciastka, czekolady, środki czystości i wiele innych produktów . Przygotowane w szkołach i przez pracowników gminy paczki zostaną przed świętami przekazane przy pomocy polskiego konsulatu Polakom mieszkającym na Białorusi.

      Za włączenie się do akcji i dar serca gorąco dziękujemy.

  Wójt Gminy Augustów  Zbigniew Buksiński

  Koordynator zbiórki w Gminie Augustów  Małgorzata Bielang

 • Rozprawa

   

  ,,Wiem, że nic nie wiem.’’

  Sokrates

   

  W klasie II, jak co roku, rozprawa Sokratesa jest arcyważnym wydarzeniem, na które czekamy. W bieżącym roku uczniowie klasy II b zmierzyli się z trudną materią publicznej rozprawy. Po omówieniu ,,Obrony Sokratesa’’ czekały ich tygodniowe przygotowania do publicznej debaty. Ponieważ, jak mawiali Rzymianie – Non scholae, sed vitae discimus (Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia), nie oceny były najważniejsze, lecz możliwość walki na argumenty. Po przeciwnych stronach barykady stanęli obrońcy (Kamila Witkowska, Artur Bobier) i oskarżyciele (Magda Janczak, Rafał Jakubowski) Sokratesa (greckiego filozofa – Łukasza Rułkowskiego). Starcie odbyło się zgodnie z zasadami antycznego procesu.

  Dzięki sile argumentów obrońcom udało się odwrócić bieg historii. Sokrates ocalał.

  J.

 • Akcja Antynikotynowa

  Sprawozdanie z przebiegu szkolnej akcji antynikotynowej 20 listopada 2014r

   w Zespole Szkół  im. Gen .I .  Prądzyńskiego w Białobrzegach.

  Dnia 20 listopada na terenie Zespołu  Szkół  im. Gen .I .  Prądzyńskiego w Białobrzegach odbył się apel w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia.

  W tym roku szkolnym została wykonana  gazetka na temat szkodliwości palenia tytoniu, a uczniowie kl. I-III i oddziału  przedszkolnego  przystąpili do  konkursu plastycznego na temat : Palenie szkodzi zdrowiu. Natomiast uczniowie kl. IV-VI i Gimnazjum mieli za zdanie ułożyć wierszyki, rymowanki lub hasła reklamowe na temat: Przestrzeganie rówieśników lub  rodziców o szkodliwości palenia tytoniu.

  Apel został przygotowany i przeprowadzony przez uczniów klasy V Szkoły Podstawowej ( Radosława Witkowskiego , Krystian Sznejder, Dawid Łaniewskiego  i Radosława Kondrackiego).

  Podczas apelu zostały wręczone dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla uczniów , których prace zostały nagrodzone, oto oni:

  Konkurs plastyczny  

  1. Natalia Marchocka  kl .I

  2. Kuba Malinowski kl. I

  3. Maciej Skorupa kl. I

  4. Miłosz Nowik kl. II

  5. Bartosz Malinowski kl .III

  6. Dariusz Kulbacki kl. III

   Wierszyki, rymowanki , hasła reklamowe

  1.Karolina Joka kl.VI

  2.Julia Świacka kl.IV

  3.Dominik Kruczyński kl. IV

  4.Maciej Łaskowski kl. IV

   5. Edmunt Wyszyński kl. III

  6.Martyna Joka kl.III

  7. Katarzyna Skorupa kl.III

  Emilia Świerżewska pedagog szkolny

 • Audycja muzyczna

  Warto posłuchać …

  17 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna audycja muzyczna – tym razem ,,Piosenki Walczącej Polski’’. Uczniowie uczestniczyli w niezwykłej podróży w lata wojny, okupacji i walki. Jej autorzy zapoznali nas z wojennymi szlagierami: ,,Warszawo ma’’, ,,Siekiera, motyka’’, ,,Deszcz, jesienny deszcz’’, ,,Wróg napadł na Polskę’’, ,,Marsz I Korpusu’’, ,,Rozszumiały się wierzby płaczące’’. Puentę poniedziałkowej audycji stanowiły piosenki Powstania Warszawskiego: ,,Marsz Mokotowa’’, ,,Pałacyk Michla’’, ,,Serce w plecaku’’, śpiewane również przez uczniów i nauczycieli.

  To była pouczająca lekcja historii i muzyki. Warto posłuchać i obejrzeć (np. ,,Zakazane piosenki’’). Należy pamiętać o bohaterach Polski Walczącej.

   

  J.

 • Spódnice, spódniczki ...

  Dzień Spódnicy

  W czwartek 30 października niemalże wszystkie panie w naszej szkole, te młodsze i te starsze, odpowiedziały  na  wcześniej zakomunikowane hasło przekazane przez dziewczyny z zarządu samorządu uczniowskiego, aby tego dnia,  zamiast zwykle ubieranych spodni, założyć spódnicę i tym samym zaakcentować  ten właśnie dzień, Dzień Spódnicy. Dziękujemy za pozytywny odzew w naszej sprawie!!! Nie zapominajmy na co dzień o tym ważnym atrybucie kobiecości. Niech żyje spódnica!

  J.A. K.

 • Halloween

  Halloween

  29 października w naszej szkole z inicjatywy samorządu uczniowskiego szkoły podstawowej odbyła się dyskoteka z okazji Halloween. Warunkiem uczestnictwa było przebranie się według własnego pomysłu. Uczniowie z klas 0-VI nie mieli w tym względzie żadnych oporów. Sala wypełniona była przeróżnymi postaciami. Wszyscy bawili się wybornie w rytmie żywiołowej muzyki.  Oprócz dyskoteki  poszczególne klasy chętnie odpowiedziały na zaproszenie samorządu uczniowskiego do wzięcia udziału w konkursie na najciekawiej udekorowaną klasę na Halloween. Jak zawsze pomysłowość uczniów nie znała granic. Własnoręcznie wykonane pajęczyny, duchy, stwory, czarownice, nietoperze… Każda sala przepełniona była specyficznym klimatem tego święta. Komisja miała nie lada zadanie w związku z przyznaniem pierwszego miejsca. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

         J. A. K.

 • Śpieszmy się

  Śpieszmy się

  Annie Kamieńskiej

  Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
  zostaną po nich buty i telefon głuchy
  tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
  najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
  potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
  jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
  kiedy myślimy o kimś zostając bez niego …

  ks. Jan Twardowski

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Nauczyciel to też człowiek

  15 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, czyli Dnia Nauczyciela. Najpierw pani dyrektor Katarzyna Korąkiewicz podziękowała nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły. Wyróżniła laureatki Nagrody Wójta Gminy Augustów – Grażynę Borawską i Ewę Jacewicz – Miklas oraz laureatów Nagrody Dyrektora Szkoły – Elżbietę Czuper Jadwigę Kowrach, Katarzynę Krzyżewską, Artura Kuryło, Emilię Milanowską, Renatę Oborską, Barbarę Roszkowską, Jana Saczko, Wiolettę Bondziul, Danutę Czulewicz, Teresę Frąckiewicz. Gratulujemy! Do życzeń sukcesów i powodzenia w życiu osobistym i zawodowym dla pedagogów i pracowników szkoły przyłączyli się rodzice oraz uczniowie.

  Zgodnie z tradycją akademię uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Białobrzegach, przygotowani w tym roku przez panią Jadwigę Kowrach (opiekunkę SU). Słowem, śpiewem oraz śmiałym kabaretem podziękowali ludziom szkoły za ich cierpliwość, życzliwość i ciężką pracę. Dziękujemy!

  J.

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
  Zespół Szkół im. Gen. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach
  Białobrzegi 75
  16-300 Augustów
 • 87 644 92 25
  fax 87 644 92 25

Galeria zdjęć